Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Covid 19
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  15:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

"Θα σας πληροφορήσω ότι το σωματίδια που βγαίνουν ανεξέλεγκτα από όλες αυτές τις σόμπες και τα τζάκια στα οποία πετάγεται μέσα κυριολεκτικά το οτιδήποτε ως καύσιμη ύλη (δεν κατηγορώ, αν το παιδί σου κρυώνει θα κοιτάξεις να το ζεστάνεις) είναι απείρως πιο επικίνδυνα, ειδικά όταν ρουφώνται σε μεγάλες ποσότητες κατά τη διάρκεια της άσκησης, από το διοξείδιο του άνθρακα (το οποίο μπέρδευαν τις περισσότερες φορές οι αρνητές μάσκας). "

Εδώ συμφωνώ απόλυτα!



Το μπέρδευαν με το μονοξείδιο ήθελα να πω.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  15:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω ένα επιχείρημα, όμως, υπέρ της δημόσιας παιδείας (όχι δικό μου, πρωτογενώς, αλλά συντάσσομαι):

"
Αποδεικνύεται τώρα, περισσότερο από ποτέ άλλοτε, πόσο σημαντική είναι η βασική εκπαίδευση. Όταν δεν ξέρεις ούτε τα βασικά της βιολογίας, πώς θα μπορέσεις να παρακολουθήσεις στοιχειωδώς τις εξελίξεις, πώς θα μπορέσεις να κατανοήσεις; Δεν καταλαβαίνεις, απελπίζεσαι και πιστεύεις πως σε κοροϊδεύουν οι επιστήμονες. Στην εποχή της υπερεξειδίκευσης, οι πανεπιστήμονες εξέλειψαν. Όμως δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να καταλαβαίνεις πέντε πράγματα και να μην μας φλομώνεις στη μπούρδα που τη θεωρείς κιόλας σπουδαία σοφία."

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  15:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by Rigelian

RiffRaff, με αυτό ακριβώς:
"Οπότε, σε μία τέτοια περίπτωση η πολιτεία οφείλει να προστατέψει τόσο τους ίδιους όσο και το υπόλοιπο σύνολο. "
είναι που διαφωνώ απόλυτα!



Εγώ λέω πως η ελευθερία είναι το ύψιστο ιδανικό και η υγεία το ύψιστο αγαθό. Αλλά εσείς που δεν πιστεύετε στον Ύψιστο, πού να τα καταλάβετε αυτά.

Πέρα από την πλάκα, το παράδειγμα με το μεθυσμένο οδηγό στο έφερα την οικονομία της συζήτησης ακριβώς για να μη σου αναφέρω αυτό του gargadua με το όπλο και μπλέξουμε σε συζητήσεις περί οπλοφορίας και οπλοχρησίας μπαίνοντας σε άλλες ατραπούς.

Τώρα, για το πώς συνδέεται η θεωρία της εξέλιξης με την αθεϊα ή τον αντικομμουνισμό, ομολογώ πως δε μπορώ να κάνω τις συνδέσεις στο μυαλό μου. Για το δεύτερο, δε βρίσκω κανέναν τρόπο να συνδέσω το πώς θα μοιράζεται ο πλούτος (εντελώς απλουστευτικά) με την εξέλιξη των ειδών. Αλλά ούτε και με το αν υπάρχει θεός ή ποιος από όλους είναι ο "σωστός". Αυτό που θα μπορούσες να ισχυριστείς, είναι πως "αυτομάτως γίνεται άθρησκος", μιας και οι περισσότερες οργανωμένες θρησκείες έτσι όπως τις γνωρίζουμε βασίζονται σε απερίγραπτες κουταμάρες.

Για το θέμα της παρατήρησης σε κάποιον τρίτο, πάλι διαφωνούμε. Εδώ δε μιλάμε για κάποιον ηλικιωμένο (ή νεότερο με ψυχοσύνθεση ηλικιωμένου) που κάνει παρατήρηση επειδή δεν του αρέσει ο τρόπος που μιλάς ή τα ρούχα που φοράς ή επειδή έχεις τατουάζ, ας πούμε. Εδώ μιλάμε για περίπτωση κάποιου που είναι δυνητικά δημόσιος κίνδυνος.

--------------------------
Run-time Error



Δεν με ενδιαφέρει πώς θα μοιράζεται ο πλούτος, δεν μπαίνει στη φιλοσοφία μου!

Θεωρώ ότι ο κομμουνισμός δεν είναι εξελικτικά σταθερώ σύστημα, γι
αυτό και κατέρρευσε ή συνεχίζει να υπάρχει (Κίνα, Β Κορέα, Κούβα) σε "ειδικές", κατά τη γνώμη μου περιστάσεις.

Η Εξέλιξη των Ειδών είναι η απόδειξη ότι δεν υπάρχει θεός!
(κάποτε κάποιος καραδεξιός φίλος μου, μου είχε πει ακριβώς το ίδιο πράγμα, ότι δεν είμαι άθεος, αλλά άθρησκος! Άπειρες κουβέντες από τότε μέχρι σήμερα!)

Διαφωνώ απόλυτα με τον χαρακτηρισμό ως δημόσιο κίνδυνο για έναν πολίτη μόνο επειδή ίσως φέρει κάποιον ιό, τόσο απλά. Επίσης δεν πρέπει να έχεις κανένα δικαίωμα είτε ως άλλος πολίτης είτε ως κράτος να έχεις την παραμικρή πρόσβαση στο ιατρικό του ιστορικό. Αλλιώς μπήκαμε στον απόλυτο ολοκληρωτισμό.

Μόνο οι ιατροί δικαιούνται να έχουν προσβαση στα στοιχεία εκείνα του ιστορικού του ασθενούς τους που χρειάζεται, αν φυσικά ο ίδιος ο ασθενής επιθυμεί!



Στην αρχή όλης αυτής της ιστορίας πιθανότατα ΕΝΑΣ πολίτης είχε τον ιό για τον όποιο λόγο. Και δε χρειάστηκε πολύς χρόνος για να αλλάξουν τα πάντα τριγύρω. Αλλά, ειδικά στο μέσον μιας τόσο ακραίας κατάστασης (που δε σου περιγράφει κανείς τι ΘΑ γίνει, αλλά βιώνεις και μόνος σου τι έχει ΗΔΗ γίνει) αν δε θες να καταλάβεις ότι αναγκαστικά απαιτείται να κάνεις ένα-δυο βήματα πίσω για να μη χρειαστεί σε μικρό χρονικό διάστημα να κάνεις πίσω ολόκληρα άλματα, εγώ δεν έχω άλλα βέλη στην φαρέτρα των επιχειρημάτων...

--------------------------
Run-time Error



Διαφωνώ φιλοσοφικά με την αναγκαιότητα των δυο-τριων βημάτων πίσω!
Αυτό που λες μετά, κατά τη δική μου θεώρηση της ζωής και των πραγμάτων, δεν μπορεί καν να είναι επιχείρημα.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ισχυρίζομαι έχω το αλάθητο , απλά καταθέτω την άποψή μου, υποκειμενικόταη μα με γνώση της σχετικής ρήσης του Clint Eastwood!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  15:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

Έχω ένα επιχείρημα, όμως, υπέρ της δημόσιας παιδείας (όχι δικό μου, πρωτογενώς, αλλά συντάσσομαι):

"
Αποδεικνύεται τώρα, περισσότερο από ποτέ άλλοτε, πόσο σημαντική είναι η βασική εκπαίδευση. Όταν δεν ξέρεις ούτε τα βασικά της βιολογίας, πώς θα μπορέσεις να παρακολουθήσεις στοιχειωδώς τις εξελίξεις, πώς θα μπορέσεις να κατανοήσεις; Δεν καταλαβαίνεις, απελπίζεσαι και πιστεύεις πως σε κοροϊδεύουν οι επιστήμονες. Στην εποχή της υπερεξειδίκευσης, οι πανεπιστήμονες εξέλειψαν. Όμως δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να καταλαβαίνεις πέντε πράγματα και να μην μας φλομώνεις στη μπούρδα που τη θεωρείς κιόλας σπουδαία σοφία."

--------------------------
Run-time Error



Χμ, προβοκατόρικα θα πω ότι αυτό είναι επιχείρημα υπέρ της εκπαίδευσης, η οποία είναι διαφορετική από την παιδεία!
Αλλά γιατί να κατανοήσει κάποιος τι λένε οι επιστήμονες;
(Προσπαθω να πάω τη σκέψη λίγο παρακάτω!)
Αυτό, λοιπόν, ως επιχείρημα το θεωρείς αρκετά δυνατό για να δικαιολογήσει την ωμή επέμβαση του κράτους στην προσωπικότητα του παιδιού και στην ανατροφή του από τους γονείς του; Αν ναι, πού θα σταματήσει αυτό;
Το έχεις υπ' όψιν σου: https://en.wikipedia.org/wiki/Social_Credit_System ?

Να θυμίσω, επίσης, την άγρια κρατική προπαγάνδα του Αναγνωστικού των 70s, πατρίς, θρησκεία, οικογένεια, και σεξισμός!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  16:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by RiffRaff

Έχω ένα επιχείρημα, όμως, υπέρ της δημόσιας παιδείας (όχι δικό μου, πρωτογενώς, αλλά συντάσσομαι):

"
Αποδεικνύεται τώρα, περισσότερο από ποτέ άλλοτε, πόσο σημαντική είναι η βασική εκπαίδευση. Όταν δεν ξέρεις ούτε τα βασικά της βιολογίας, πώς θα μπορέσεις να παρακολουθήσεις στοιχειωδώς τις εξελίξεις, πώς θα μπορέσεις να κατανοήσεις; Δεν καταλαβαίνεις, απελπίζεσαι και πιστεύεις πως σε κοροϊδεύουν οι επιστήμονες. Στην εποχή της υπερεξειδίκευσης, οι πανεπιστήμονες εξέλειψαν. Όμως δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να καταλαβαίνεις πέντε πράγματα και να μην μας φλομώνεις στη μπούρδα που τη θεωρείς κιόλας σπουδαία σοφία."

--------------------------
Run-time Error



Χμ, προβοκατόρικα θα πω ότι αυτό είναι επιχείρημα υπέρ της εκπαίδευσης, η οποία είναι διαφορετική από την παιδεία!
Αλλά γιατί να κατανοήσει κάποιος τι λένε οι επιστήμονες;
(Προσπαθω να πάω τη σκέψη λίγο παρακάτω!)
Αυτό, λοιπόν, ως επιχείρημα το θεωρείς αρκετά δυνατό για να δικαιολογήσει την ωμή επέμβαση του κράτους στην προσωπικότητα του παιδιού και στην ανατροφή του από τους γονείς του; Αν ναι, πού θα σταματήσει αυτό;
Το έχεις υπ' όψιν σου: https://en.wikipedia.org/wiki/Social_Credit_System ?

Να θυμίσω, επίσης, την άγρια κρατική προπαγάνδα του Αναγνωστικού των 70s, πατρίς, θρησκεία, οικογένεια, και σεξισμός!



- Ένα μέρος της παιδείας του θα το λάβει κανείς από τις δομές του κράτους (σχολείο, πανεπιστήμιο, κτλ.), ένα άλλο από την οικογένειά του (αλλά αυτό δεν είναι πάντοτε εφικτό) και ένα τρίτο μόνος του (αυτό που λέμε "να ψάχνεται"). Για μένα το σημαντικότερο είναι το τρίτο, αλλά για να φτάσεις εκεί θα πρέπει να έχουν λειτουργήσει καλά τα δύο πρώτα.

- Για να έχει επαφή με τον πραγματικό κόσμο και όχι με αυτόν των φανταστικών του φίλων ή με μια εικόνα του πραγματικού κόσμου μέσα από παραμορφωτικό καθρέπτη.

- Το τι θα περιλαμβάνεται σε αυτό που λέμε βασική εκπαίδευση μπορούμε να το συζητήσουμε, δεν είναι ανάγκη να υπάρχει "ωμή επέμβαση". Θες μια προσέγγιση; Για κάθε ώρα που αναφέρεται στην "ορθόδοξη ημών πίστη", θα υπάρχουν δύο που θα αναφέρονται σε άλλες θρησκείες, καθώς και στην προσέγγιση της αθεϊας/αθρησκείας. Για κάθε controversial ιστορικό γεγονός, η προσέγγιση του οποίου δύναται να χωρέσει δύο ή και τρεις διαφορετικές προσεγγίσεις, θα διδάσκονται όλες. Και ο καθένας τα συμπεράσματά του, χωρίς επιβολές.

Επίσης, αν και ως μαθητής της θετικής κατεύθυνσης η βιολογία ήταν το πιο μισητό μου μάθημα, στην πορεία της ζωής κατάλαβα πόσο σημαντική είναι. Η αιχμή της επιστήμης τα τελευταία 100 χρόνια ανήκει ξεκάθαρα στην ιατρική και η βάση της ιατρικής είναι η βιολογία. Θεωρώ πως βασικά κομμάτια της θα πρέπει να διδάσκονται με όσο πιο εύληπτο τρόπο γίνεται.

Επίσης, σημαντικότατο κομμάτι θα πρέπει να είναι η έκθεση, όχι με πολλαπλές επιλογές και λοιπές παπαρίτσες, γιατί σε λίγο καιρό θα προσπαθούμε να συνεννοηθούμε με δεκαοκτάρηδες με σινιάλα στον προφορικό και με σχέδια στο γραπτό λόγο.

Τέλος, Λύκειο και εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο δε θα έπρεπε να έχουν καμία, μα καμία, σχέση. Στο σχολείο λαμβάνεις τη βασική εκπαίδευση ώστε να σε υποστηρίξει στην εξελικτική διαδικασία () της παιδείας σου. Μετά, ας υπάρχει ένα προπαρασκευαστικό έτος ή 6μηνο, με όλες τις Πολυτεχνικές, Ιατρικές, Νομικές, κτλ. να βγάζουν κοινή ύλη και ας πηγαίνει ο καθένας, ανάλογα με το τι θέλει να γίνει, να δώσει για Πολυτεχνείο ή Φιλοσοφική. Όχι δίνουμε ένα κάρο μαθήματα, βγάζουμε ένα μέσο όρο αυτόν τον αχταρμά, βάζουμε στο μηχανογραφικό με φθίνουσα σειρά εκτιμώμενου βαθμού εισαγωγής τις διάφορες σχολές και περιμένουμε την κλήρωση του τζόκερ.

-Για την Κίνα το είχε γράψει και κάποιος άλλος παλαιότερα, ούτε στο ΚΚΕ δεν πιστεύουν πλέον πως έχει κομμουνισμό. Αλλά σε κάθε περίπτωση, αυτό που πόσταρες δεν έχει καμία σχέση με το πνεύμα όσων έγραψα.

- Go to 3. Μου βάζεις και συ για παράδειγμα το αναγνωστικό της Χούντας. Τι περίμενες δηλαδή να έχει μέσα; Πολύπλευρες προσεγγίσεις και στίχους του Λειβαδίτη;

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  16:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωχ, θα πρέπει να γράψω πολλά, έχεις προσέγγιση που σε κάποια με βρίσκει σύμφωνο.
Μία διευκρίνηση: Η έννοια της υποχρεωτικής εκπαίδευσης είναι αυτό που αποτελεί, κατά τη γνώμη μου, ωμή παρέμβαση.
Όχι τα επιμέρους.
Υπόσχομαι να επανέλθω απαντώντας!

Edited by - Rigelian on 17/12/2020 16:54:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  16:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Αλλά σε κάθε περίπτωση, αυτό που πόσταρες δεν έχει καμία σχέση με το πνεύμα όσων έγραψα."
Έχει! Όταν δέχεσαι παρέμβαση του κράτους στην προσωπικότητα ενός εκάστου, πού θα σταματήσει αυτό; (δεν είναι για το κομμουνιστικό ή όχι του κομμουνιστικού κόμματος Κίνας η συζήτησ αυτή!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  16:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(προσπαθώ να σας βάλω/να μας βάλω σε μονοπάτια σκέψης και αμφισβήτησης στα οποία έχω μπει κι εγώ...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  17:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"do I think I'm going to paradise? Of course not; I wouldn't go if I was asked. I don't want to live in some fucking celestial North Korea, for one thing, where all I get to do is praise the Dear Leader from dawn till dusk".

rigelian, δεν ξέρω τη φάτσα σου, αλλά με το που πέρασε από μπροστά μου αυτό, το μυαλό σχηματοποίησε την εικόνα να μειδιάς σαρδόνια, ωσάν τον Γκρούτσο!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  18:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βγήκα να τρέξω 40΄και γράψατε σεντόνια!!!!
Κοκορομάχίες;;;;;;;;;;;;;;;; Εεεε Riff Raff, ακόνισε τα νύχια και γυάλισε τα φτερά σου....

Η παιδεία θα έπρεπε να είναι το έναυσμα για έρευνα και εξαγωγή συμπερασμάτων. Από κει και μετά η κάθε προσωπικότητα διαμορφώνεται διαφορετικά. Βέβαια η ανεξάρτητη εκπση αμφιβάλω αν μπορεί να εφαρμοστεί καθότι ο καθένας θα θέλει να περάσει μηνύματα ανάλογα του πιστεύω του, όποια και αν είναι. Ναι εκεί είναι παρέμβαση στη προσωπικότητα, η γενικότερη ιδέα όμως δεν είναι λάθος. Το κοινωνικό κράτος κακώς έχει ερμηνευτεί και γι αυτό γίνεται στόχος πολλών. Και έχει παρερμηνευτεί ακριβώς γιατί η εκπση είναι ελλιπής!......

Η δημόσια υγεία πρέπει να είναι αγαθό αλλιώς θα έπρεπε πχ οι αρνητές του ιού να πληρώναν τα νοσήλεια τους σε περίπτωση ασθένειας. Ή έπεσες με το μηχανάκι και δε φορούσες κράνος; Πληρώνεις τις κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις συνέπεια της αμέλειάς σου. Όμως και αυτό κάποτε δεν σ΄άρεσε.

Κανόνες επαναλαμβάνω (και όχι επιβολή συμπεριφοράς) πρέπει να υπάρχουν και να τηρούνται. ΟΜΩΣ πολλές φορές η άτσαλη συμπεριφορά οδηγεί και την άλλη πλευρά σε ακρότητες. Οι θεωρίες περί ατομικής ελευθερίας καλές είναι όμως τι γίνεται σε περιπτώσεις παραβατικότητας; Οι σοφοί τι λένε; Ξέρεις, οποιοσδήποτε κανόνας θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως επιβολή συμπεριφοράς.
(Σκοπός μου είναι να σε οδηγήσω ξανά στο αρχικό σημείο της εκπαίδευσης).

Το μακρινό 84 ήμουνα με παρέα στη πλατεία Εξαρχείων και πίναμε μπύρες. παρακάτω ήταν ένα παιδάκι και σε όλους τους περαστικούς πετούσε με ένα φτυαράκι άμμο. Η μαμά, Κοσμάρα TV(σήμερα θα βολόδερνε στο facebook)!!! κάποια στιγμή ένας περαστικός αντέδρασε (έδειξε ενόχληση όχι να φωνάξει), ποιός είδε τη μάνα και δεν φοβήθηκε! Τι μπινελίκια του έριξε, όλοι οι άγιοι κάνανε παρέλαση, φασίστα τον είπε και ζητούσε επίμονα να μάθει το λόγο που ενοχλήθηκε!!!!! Σηκώθηκε η πλατεία στο πόδι. Και αυτή Κώστα ένιωσε ότι καταπιέζεται η ελευθερία του παιδιού της! Η μ@λ@κισμένη βέβαια ούτε που κατάλαβε ότι πριν αυτό το περιστατικό ένα αμάξι θα χτυπούσε το παιδί της! Χαμπάρι δεν πήρε.

Η ελευθερία έχει ΟΡΙΑ, δικαιώματα αλλά και ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ. Θέλει δουλειά και πολύ διάβασμα. Ούτε μπορεί κάποιος να είναι "μεγάλος" στην άμεση "τιμωρία" λόγω εσφαλμένων επιλογών-συμπεριφοράς αλλά σκεπτικός στην αρχική του επιμόρφωση. Άλλο η παρούσα ατυχής παιδεία και άλλο η αναγκαιότητα.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 18/12/2020 08:08:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2020 :  11:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα! Μόνο ένα: Ο ιατρός οφείλει να φροντίζει τον ασθενή ανεξάρτητα των απόψεων τους ασθενούς ή της συμπεριφοράς του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2020 :  13:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφιλοκερδώς; Το ρωτάω γιατί με οτιδήποτε δημόσιο σου σηκώνονται οι τρίχες!!!!

Κάπως έτσι θα έπρεπε όλοι να έχουν πρόσβαση και στην εκπαίδευση. Και όχι μονάχα οι έχοντες.........

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2020 :  14:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι βέβαια, δεν κάνουμε τέτοια κουβέντα, άλλωστε δεν υπάρχει "Δωρεάν"!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2020 :  18:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οταν δεν υπάρχει το "Δωρεάν" προφανώς δεν υπάρχει(κατά κάποιο τρόπο) και η έννοια του κράτους.
Αν ναι, δεν θα ήταν πιο σωστό να αρχίσει η υλοποίηση μιας τέτοιας ιδέας από τα πιο εύπορα κράτη; Το αντίθετο εμπεριέχει δόλο. Εκτός και αν η διάδοση τέτοιας ιδέας αρχίζει από τους πιο ......αφελείς ... ιθαγενείς ή από χρεοκοπημένα κράτη που για 32 δις θα πουλούσαν οποιοδήποτε δικαίωμά τους! Έτσι δεν είναι;
Βέβαια το κράτος δεν εισπράττει και λίγα για να παρέχει δωρεάν! Αν υπάρχει κακοδιαχείρηση είναι κάτι διαφορετικό.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/12/2020 :  18:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φυσικά και υπάρχει το δωρεάν.

Αφού λέμε "δωρεάν" άρα εξ'ορισμού υπάρχει.

Από εκεί και πέρα, αυτό που θέλετε να πείτε, είναι πως και το δωρεάν έχει κάποιο κόστος.

Πχ το νερό με τον καφέ είναι δωρεάν, έστω σε ποτήρι νερού. Δεν ισχυρίστηκε κανείς ότι δεν πληρώνεται λογαριασμός νερού.

Όταν λέμε δωρεάν, εννούμε στον τελικό καταναλωτή, χωρίς κάποια επιπλέον χρέωση. Το τι έκανε ο έμπορος, αν το έδωσε στα πλαίσια διαφήμισης (πχ μοιράζουν δωρεάν γεύματα κτλ) είναι διαφορετικό.

Αφού λοιπόν θέλετε να ακριβολογείτε πείτε.

Φυσικά και υπάρχει το δωρεάν (προς τον τελικό καταναλωτή) , αλλά και αυτό έχει κάποιο κόστος το οποίο κάποιος επωμίζεται στο τέλος.
Το ένα σαν έννοια δεν αναιρεί το άλλο .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000