Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Αρχάρια στο τρέξιμο.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

MariaTs
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 05/12/2020 :  18:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας,
Έχω ξεκινήσει τρέξιμο εδώ και 2 μήνες.Προς το παρόν τρέχω τα 5χλμ σε 33λ και τα 10χλμ σε 1:12. Θα ήθελα συμβουλές ώστε να βελτιώσω το χρόνο μου. Τι μου προτείνετε;

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2020 :  20:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς ήλθες στον χώρο. Είμαι σίγουρος ότι θα σε ενθουσιάζει η νέα σου δραστηριότητα όταν επανέλθουμε σε κανονικές συνθήκες.
Καθώς θα εξελίσσεσαι σαν δρομέας οι χρόνοι σου θα μειώνονται θέλεις δεν θέλεις και θα σταματήσουν τα πιασίματα και οι πόνοι.
Από εκεί και πέρα αν θέλεις να επιταχύνεις την εξέλιξη, η μόνη συνταγή είναι περισσότερο τρέξιμο, με το να ανεβάζεις χιλιόμετρα προοδευτικά και ίσως να χάσεις κιλά αν σε παίρνει κυρίως με την κατάλληλη διατροφή, δηλαδή λιγότερα τηγανητά, ποτά κλπ.
Καλή συνέχεια!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2020 :  11:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλωσόρισες στη παρέα μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2020 :  15:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς ήρθες.

Fartlek, fartlek, fartelk αλλά μην το παρακάνεις. Δεν γράφω τι είναι για να μπεις στον πειρασμό να το ψάξεις λίγο περισσότερο.
Και οι κοιλιακοί βοηθάνε.
Και η συχνή προπόνηση βοηθάει.
Και η ξεκούραση βοηθάει.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MariaTs
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2020 :  18:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MARIOS2020

Καλώς ήλθες στον χώρο. Είμαι σίγουρος ότι θα σε ενθουσιάζει η νέα σου δραστηριότητα όταν επανέλθουμε σε κανονικές συνθήκες.
Καθώς θα εξελίσσεσαι σαν δρομέας οι χρόνοι σου θα μειώνονται θέλεις δεν θέλεις και θα σταματήσουν τα πιασίματα και οι πόνοι.
Από εκεί και πέρα αν θέλεις να επιταχύνεις την εξέλιξη, η μόνη συνταγή είναι περισσότερο τρέξιμο, με το να ανεβάζεις χιλιόμετρα προοδευτικά και ίσως να χάσεις κιλά αν σε παίρνει κυρίως με την κατάλληλη διατροφή, δηλαδή λιγότερα τηγανητά, ποτά κλπ.
Καλή συνέχεια!!



Καλώς σας βρήκα! Και σε ευχαριστώ!!Με ενθουσιάζει ήδη! Διατροφή προσέχω έτσι και αλλιώς. Τρέχω αρκετά συχνά, όσο το επιτρέπει και ο καιρός βέβαια αυτή την εποχή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MariaTs
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2020 :  18:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Καλωσόρισες στη παρέα μας.



Σε ευχαριστώ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MariaTs
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2020 :  18:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Καλώς ήρθες.

Fartlek, fartlek, fartelk αλλά μην το παρακάνεις. Δεν γράφω τι είναι για να μπεις στον πειρασμό να το ψάξεις λίγο περισσότερο.
Και οι κοιλιακοί βοηθάνε.
Και η συχνή προπόνηση βοηθάει.
Και η ξεκούραση βοηθάει.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Το έψαξα ήδη! Θα το δοκιμάσω στην επόμενη προπόνηση! Ευχαριστώ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2020 :  21:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
MariaTs καλησπέρα.

Η βελτιώση του χρόνου θα έρθει προοδευτικά. Η κάθε προπόνηση θα σου αποφέρει διαφορετικά οφέλη αλλά ως κύριος παρανομαστής είναι η γενική βελτίωση. Υπάρχουν πολλές προπονήσεις λχ διαλειματική σε flat, διαλλειματική σε ανηφόρα, ανοίγματα σε κατηφόρα, χαλαρό, αερόβιο, αερόβιο σε/με ανηφόρες κοκ. Να έχουμε να συζητάμε. Μην κοιτάς μόνο τον ρυθμό, αλλά και τους καρδιακούς σου παλμούς. Θέλει υπομονή, να ακους το σώμα σου, χωρίς υπερβολές.

Καλή αρχή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MariaTs
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2020 :  22:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mike07

MariaTs καλησπέρα.

Η βελτιώση του χρόνου θα έρθει προοδευτικά. Η κάθε προπόνηση θα σου αποφέρει διαφορετικά οφέλη αλλά ως κύριος παρανομαστής είναι η γενική βελτίωση. Υπάρχουν πολλές προπονήσεις λχ διαλειματική σε flat, διαλλειματική σε ανηφόρα, ανοίγματα σε κατηφόρα, χαλαρό, αερόβιο, αερόβιο σε/με ανηφόρες κοκ. Να έχουμε να συζητάμε. Μην κοιτάς μόνο τον ρυθμό, αλλά και τους καρδιακούς σου παλμούς. Θέλει υπομονή, να ακους το σώμα σου, χωρίς υπερβολές.

Καλή αρχή.



Καλησπέρα! Προς το παρόν δεν έχω κάποιο gadget για να μετράω τους παλμούς οπότε δεν έχω ιδέα. Μόνο το Ρυθμό κοιτούσα από κινητό αλλά μάλλον πρέπει να κοιτάξω και άλλα πράγματα τελικά..
Σε ευχαριστώ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2020 :  01:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MariaTs

quote:
Originally posted by mike07

MariaTs καλησπέρα.

Η βελτιώση του χρόνου θα έρθει προοδευτικά. Η κάθε προπόνηση θα σου αποφέρει διαφορετικά οφέλη αλλά ως κύριος παρανομαστής είναι η γενική βελτίωση. Υπάρχουν πολλές προπονήσεις λχ διαλειματική σε flat, διαλλειματική σε ανηφόρα, ανοίγματα σε κατηφόρα, χαλαρό, αερόβιο, αερόβιο σε/με ανηφόρες κοκ. Να έχουμε να συζητάμε. Μην κοιτάς μόνο τον ρυθμό, αλλά και τους καρδιακούς σου παλμούς. Θέλει υπομονή, να ακους το σώμα σου, χωρίς υπερβολές.

Καλή αρχή.



Καλησπέρα! Προς το παρόν δεν έχω κάποιο gadget για να μετράω τους παλμούς οπότε δεν έχω ιδέα. Μόνο το Ρυθμό κοιτούσα από κινητό αλλά μάλλον πρέπει να κοιτάξω και άλλα πράγματα τελικά..
Σε ευχαριστώ!!




Μπορείς να μην κυττάς και τίποτα. Εγώ έχω τρέξει πάνω από 300 επίσημους αγώνες, συμπεριλαμαβανομένων 12 Μαραθωνίων, και το μόνο που έχω είναι ρολόι για την ώρα. Η όποια βελτίωση μου προήλθε από την εξέλιξη μου σαν δρομέας. Μπορείς να ασχοληθείς πιο "επιστημονικκά" με το να βελτιώσεις τις επιδόσεις σου, αλλά σε καμιά περίπτωση μην μπεις στο τρυπάκι να σου γίνει άγχος και αυτοσκοπός...θα σου στερήσει μεγάλο κομμάτι από την χαρά και την ικανοποίηση του τρεξίματος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2020 :  06:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνω με τον Μαριο..εγω ουτε ρολόι δεν εχω...με 50+ αγωνες πανω απο μαραθωνιο..στην Ελλαδα, το καφενειο, τα καμπαναρια κ ο ηλιος μου λενε ποση ωρα εχω τρεξει...ακουγεται ποιητικο ή αφελες, αλλα (οτ)αν του βαλω επιστημη (το εχω κανει), χανει τη μαγεια του...δοκιμασε πραγματα, αλλα μην ξεχνας οτι ειναι χομπι κ κατι που σε χαλαρωνει..

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2020 :  11:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγχος και αυτοσκοπός δεν είναι μόνο να μη κοιτάς το ρολόι, αλλά (και) να τρέχεις και σε αγώνες. Ο καθένας όπως το δεί. Ειναι καθαρά υποκειμενικό και όχι αντικειμενικο.

Οταν ξεκίνησα δεν είχα καν ρολόι. Ετρεχα με το συναίσθημα και ένιωθα πολύ καλά. Δεν είχα κάτι να με αγχώνει. Ενα από τα προβλήματα που είχα ήταν ότι δεν μπορούσα να υπολογίσω την ώρα και τα km. Ξεχνιόμουν αρκετές φορές. Εμενε πίσω πάρα πολύ η ώρα μου.

MariaTs, αν θέλεις να πάρεις ένα ρολόι, με τις πιο απλές ενδείξεις, τότε ίσως και να σου χρησιμέψει. Αν πάλι θεωρείς ότι σε αγχώνει (πράγμα που τις περισσότερες φορές συμβαίνει), τότε είναι προτιμότερο να αρκεστείς με τι "λένε τα πόδια σου" και η "ψυχή σου".

Βάλε όμως ένα μέτρο, ώστε να μην παρασυρθείς από τον ενθουσιασμό.

Καλή δύναμη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MariaTs
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2020 :  12:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε αγώνα να πω την αλήθεια θα προτιμούσα και εγώ να πάω χωρίς κάποιο gadget.
Απλά όταν τρέχω μόνη μου,όταν τελειώνω μου αρέσει να βλέπω τι έχω καταφέρει. Αλλά και στο ενδιάμεσο να ελέγχω ώστε να παίρνω ώθηση να συνεχιζω. Δεν με αγχωνει καθόλου. Ίσα ίσα όταν πηγαίνω σπίτι βλέπω τις επιδόσεις μου και αυτό μου δίνει χαρά και με κάνει να θέλω να συνεχίσω. Εννοείτε είναι χόμπυ και το κάνω γιατι με χαλαρώνει αλλά με ενθουσιάζει να ξέρω ότι τα πηγαίνω όλο και καλύτερα. Πάντως μπράβο σας πραγματικά τόσοι αγώνες και μαραθώνιοι!!Ελπίζω και γω κάποια στιγμή να καταφέρω να τρέξω μαραθώνιο!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2020 :  13:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για εμένα προσωπικά τον ίδιο - χωρίς να θέλω να προσβάλω και να θείξω κάποιον - το "μπράβο" δεν πάει μόνον σ' αυτόν/ή που συμμετέχει ή έχει τερματίσει σε αγώνα, λχ μαραθώνιο / υπεραποστάσεις ή γενικότερα σε αγώνες, αλλά τα περισσότερα ΜΠΡΑΒΟ πάνε στον/στην οποιοδήποτε σηκώνεται απ'τον "καναπέ" και αθλήται.. Είτε αυτό είναι απλό περπάτημα, είτε γρήγορο βάδην, είτε χαλαρό τρέξιμο.

Προσωπική συμβουλή, μην μετριαστείς στο να νιώθεις καλά ΜΟΝΟ όταν βλέπεις τις επιδόσεις σου απ το gadget, αλλά να επικεντρωθείς στο πως νιώθεις οταν σταματήσεις την προπόνηση.
Τέλος, εμπειρικά το αναφέρω, αν θέλεις να πάρεις ρολόι, πάρε ένα απλό με τις πιο βασικές ενδείξεις και καλή μπαταρία. Οσα περισσότερα βλέπεις στις ενδείξεις, τόσο περισσότερο σε κάνουν να "κολλάς" . Το ρολόι είναι απλή ένδειξη. Το καλύτερο τρέξιμο το έχω κάνει χωρίς ρολόι ή/και παλμογράφο. Πλέον επειδή ο χρόνος μου είναι αρκετα περιορισμένος, είναι πλέον "μοιραίο" να κρατάω χρόνο για να μην ξεφεύγω. Αυτό που κάνω μου αρκεί.

Φιλικά.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2020 :  15:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου και απο μενα. Να σου προτεινω το βιβλιο Φερνοτας κοντα τις μεγαλες αποστασεις. Θα σε βοηθησει παρα πολυ και θα σου λυσει αρκετες αποριες

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MariaTs
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2020 :  16:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mike07

Για εμένα προσωπικά τον ίδιο - χωρίς να θέλω να προσβάλω και να θείξω κάποιον - το "μπράβο" δεν πάει μόνον σ' αυτόν/ή που συμμετέχει ή έχει τερματίσει σε αγώνα, λχ μαραθώνιο / υπεραποστάσεις ή γενικότερα σε αγώνες, αλλά τα περισσότερα ΜΠΡΑΒΟ πάνε στον/στην οποιοδήποτε σηκώνεται απ'τον "καναπέ" και αθλήται.. Είτε αυτό είναι απλό περπάτημα, είτε γρήγορο βάδην, είτε χαλαρό τρέξιμο.

Προσωπική συμβουλή, μην μετριαστείς στο να νιώθεις καλά ΜΟΝΟ όταν βλέπεις τις επιδόσεις σου απ το gadget, αλλά να επικεντρωθείς στο πως νιώθεις οταν σταματήσεις την προπόνηση.
Τέλος, εμπειρικά το αναφέρω, αν θέλεις να πάρεις ρολόι, πάρε ένα απλό με τις πιο βασικές ενδείξεις και καλή μπαταρία. Οσα περισσότερα βλέπεις στις ενδείξεις, τόσο περισσότερο σε κάνουν να "κολλάς" . Το ρολόι είναι απλή ένδειξη. Το καλύτερο τρέξιμο το έχω κάνει χωρίς ρολόι ή/και παλμογράφο. Πλέον επειδή ο χρόνος μου είναι αρκετα περιορισμένος, είναι πλέον "μοιραίο" να κρατάω χρόνο για να μην ξεφεύγω. Αυτό που κάνω μου αρκεί.

Φιλικά.





Έχεις δίκιο! Ότι κάνει ο καθένας αξίζει. Εννοείτε!!
Οκ θα το έχω υπόψιν αν πάρω τελικά..Ευχαριστώ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000