Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Εξετάσεις μετα από κορονοιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/01/2021 :  13:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους,υπάρχει στην παρέα κάποιος ιατρός ή κάποιος που έχει νοσησει που να μας πει ποιες εξετάσεις απαιτούνται μετα απο ήπια νοσηση προκειμένου να επανέλθουμε στο τρεξιμο όπως πριν;το ερώτημα αφορά υποψίες ότι αυτός ο ιός αφήνει κάποιες φλεγμονες στον οργανισμό..

Δεν προλαβαίνω.......

costasz
Forum-Runner



114 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/01/2021 :  15:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι πιθανές μακροχρόνιες επιπλοκές του covid αναφέρονται σε διάφορα όργανα , ιστούς και συστήματα οπότε για να εισαι 100% βεβαιος χρειάζεται εκτενές γενικό τσεκ απ. Για το τρέξιμο συγκεκριμενα εγώ θα έκανα τις έτσι κι αλλιως απαραίτητες εξετάσεις που επιβάλλεται να κάνουμε όλοι. Πνευμονολογική , καρδιολογική και αιματολογική. Νομιζω αν επισκευτεις τις 3 αυτες ειδικοτητες θα σε κατατοπισουν. Πιθανες χρονιες φλεγμονες εντοπιζονται με αιματολογικες εξετασεις (ΤΚΕ , CRP κλπ).

Ή λέγε τι σιγής κρείττον, ή σιγήν έχε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2021 :  15:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε πρόλαβα να κάνω εξετάσεις γιατί μου έτυχαν διάφορα ,το έχω στο πρόγραμμα.

όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2021 :  20:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά μετά από αρκετούς μήνες επισκέφθηκα ενδοκρινολόγο,καρδιολόγο και πνευμονολόγο για σπιρομέτρηση η οποία βγήκε καλή αλλά λίγο χειρότερη από τη προηγούμενη του 2018.
Όλα φυσιολογικά στις εξετάσεις.
Εγώ νοιώθω αδύναμος σε σχέση με πριν ,υποψιάζομαι ότι κάτι μου άφησε ,αλλά επειδή συντρέχουν και άλλοι παράγοντες όπως κακή ψυχολογία και μερικά κιλά παραπάνω συν τη κακή φυσική κατάσταση επιφυλάσσομαι.

Στο fb υπάρχει ομάδα με άτομα που πάσχουν από post covid ή long covid ,ως γνωστό αφήνει σε κάποια άτομα διάφορα κατάλοιπα αν και οι εξετάσεις είναι πάντα φυσιολογικές.
Long Covid Ελληνική ομάδα υποστήριξης λέγεται και αριθμεί 1300 μέλη.

όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2021 :  12:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@sakis1971 τι ισχύει περισσότερο το βαριέμαι να πάω γενικά για τρέξιμο η όντως υπάρχει έστω και ένα μικρό κατάλοιπο;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2021 :  23:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε βαριέμαι καθόλου να πάω για τρέξιμο,από το 2019 τον αυθεντικο και μετά γενικά έκοψα χιλιόμετρα,νόσησα και η κόπωση που υπήρχε μετά ήταν απίστευτη,έβαλα κιλά στις 14 μέρες καραντίνας ,2 μήνες μετά φεύγει ξαφνικά και ο πατέρας μου οπότε συν όλα τα προηγούμενα ήρθε και η κακή ψυχολογία,αν βάλουμε και την έλλειψη στόχου.
Κάθε φορά που τρέχω τώρα κουράζομαι απίστευτα και είναι πολύ δύσκολο ακόμη και αν κάνω 5-7 χιλιόμετρα να ξανατρέξω και την επόμενη μέρα οπότε προτιμώ να περπατήσω.
Είναι λίγο μπερδεμένη η περιπτωση μου αλλά γενικά νοιώθω αδύναμος,με λιγότερη αντοχή στα πάντα καρδιο και μυικά.

όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2021 :  09:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αναπνευστικά να το καταλάβω αλλά και μυϊκά;;
Τι να πω εύχομαι γρήγορη επανοδο!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RockRun
Forum-Runner

Greece


138 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2021 :  11:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν από ένα μήνα νόσησα πολύ ήπια από κορονοϊό(είμαι εμβολιασμένος) και όταν τελείωσε η καραντίνα,ξανάρχισα το τρέξιμο.
Όταν τρέχω δεν έχω κανένα πρόβλημα,ούτε αναπνευστικό,ούτε κόπωσης,ούτε ανεβασμένοι σφυγμοί,αλλά μετά είμαι πιασμένος,περισσότερο απ' ότι θα έπρεπε.
Για παράδειγμα τρέχω 10 χλμ,σε αργό ρυθμό,(5:45-6:00/χλμ) και μετά είμαι πιασμένος σαν να έχω τρέξει ημιμαραθώνιο με 5:00/χλμ...
Εξετάσεις δεν έχω κάνει,μόνο σε παθολόγο πήγα γιατί μου άφησε λίγο βήχα και μου έγραψε σιρόπι και χάπια.
Όσο περνάει ο καιρός υπάρχει μια βελτίωση,αλλά βάζω περισσότερες μέρες ξεκούρασης ανάμεσα στις προπόνησεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000