Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Φιστικοβούτυρο. Ευεργετικό για την υγεία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/01/2021 :  10:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!

Το φυστικοβουτηρο συγκαταλέγεται στα τρόφιμα που περιέχει ουσίες οι οποίες είναι πολύ ευεργετικές για την υγεία, όπως πρωτεΐνη, καλή χοληστερόλη και φυτικές ίνες.

Εδω υπάρχει και ο σχετικός διατροφικός πίνακας.



https://www.iatropedia.gr/diatrofi/fystikovoutyro-ofeli-thermides-kai-diatrofiki-axia-alitheia-gia-ti-cholisterini-pinakes-vid/78216/

Μεταξύ όλων των άλλων, εχω βρει (και) το φυστικοβούτηρο ως αγαπημένο snack. Χρησιμοποώ του Χαίτογλου, αλλά σίγουρα θα ήθελα να δοκιμάδω κάτι καλυτερο. Είμαι πεποισμένος πως υπάρχουν πάρα πολλά εκεί έξω,σαφώς καλύτερα. Διάβασα πως καλό φυστικοβούτηρο είναι από την Αμμουδιά Σερρών.

Eσεις, το εχετε συμπεριελάβε στην καθημερινότητα σας; Φτιάχνεται δικό σας ή προτιμάτε κάποιο από την αγορά;

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2021 :  20:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ταχίνι.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2021 :  21:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
gargadua, ειπες κουβέντα. Διάβασα το αντίστοιχο θέμα για το ταχίνι. Προσωπικά είμαι fun και των δυο. :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2021 :  21:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mike07

Καλημέρα!

Το φυστικοβουτηρο συγκαταλέγεται στα τρόφιμα που περιέχει ουσίες οι οποίες είναι πολύ ευεργετικές για την υγεία, όπως πρωτεΐνη, καλή χοληστερόλη και φυτικές ίνες.

Εδω υπάρχει και ο σχετικός διατροφικός πίνακας.



https://www.iatropedia.gr/diatrofi/fystikovoutyro-ofeli-thermides-kai-diatrofiki-axia-alitheia-gia-ti-cholisterini-pinakes-vid/78216/

Μεταξύ όλων των άλλων, εχω βρει (και) το φυστικοβούτηρο ως αγαπημένο snack. Χρησιμοποώ του Χαίτογλου, αλλά σίγουρα θα ήθελα να δοκιμάδω κάτι καλυτερο. Είμαι πεποισμένος πως υπάρχουν πάρα πολλά εκεί έξω,σαφώς καλύτερα. Διάβασα πως καλό φυστικοβούτηρο είναι από την Αμμουδιά Σερρών.

Eσεις, το εχετε συμπεριελάβε στην καθημερινότητα σας; Φτιάχνεται δικό σας ή προτιμάτε κάποιο από την αγορά;




Ο Χαίτογλου επιμένει να βάζει αυτό το πανάθλιο φοινικέλαιο στο φυστικοβούτυρο. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να προτιμήσεις οποιοδήποτε φυστικοβούτυρο έχει φοινικέλαιο ή/και ζάχαρη.. Αυτό που λες από τις Σέρρες είναι εξαιρετικό αλλά υπάρχουν πλέον και αρκετά άλλα καλά Ελληνικά. Σε οποιαδήποτε περίπτωση το καλύτερο ειναι αυτό που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου. Χρειάζεσαι μόνο φυστίκια και λίγο λάδι, ιδανικά φυστικέλεαιο Φιλική συμβουλή ωστόσο, αν το επιχειρήσεις, κάνε το μόνο αν έχεις ΠΟΛΥ καλό και δυνατό μπλέντερ ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vslis
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2021 :  22:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by UnHaCkAbLe

quote:
Originally posted by mike07

Καλημέρα!

Το φυστικοβουτηρο συγκαταλέγεται στα τρόφιμα που περιέχει ουσίες οι οποίες είναι πολύ ευεργετικές για την υγεία, όπως πρωτεΐνη, καλή χοληστερόλη και φυτικές ίνες.

Εδω υπάρχει και ο σχετικός διατροφικός πίνακας.



https://www.iatropedia.gr/diatrofi/fystikovoutyro-ofeli-thermides-kai-diatrofiki-axia-alitheia-gia-ti-cholisterini-pinakes-vid/78216/

Μεταξύ όλων των άλλων, εχω βρει (και) το φυστικοβούτηρο ως αγαπημένο snack. Χρησιμοποώ του Χαίτογλου, αλλά σίγουρα θα ήθελα να δοκιμάδω κάτι καλυτερο. Είμαι πεποισμένος πως υπάρχουν πάρα πολλά εκεί έξω,σαφώς καλύτερα. Διάβασα πως καλό φυστικοβούτηρο είναι από την Αμμουδιά Σερρών.

Eσεις, το εχετε συμπεριελάβε στην καθημερινότητα σας; Φτιάχνεται δικό σας ή προτιμάτε κάποιο από την αγορά;




Ο Χαίτογλου επιμένει να βάζει αυτό το πανάθλιο φοινικέλαιο στο φυστικοβούτυρο. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να προτιμήσεις οποιοδήποτε φυστικοβούτυρο έχει φοινικέλαιο ή/και ζάχαρη.. Αυτό που λες από τις Σέρρες είναι εξαιρετικό αλλά υπάρχουν πλέον και αρκετά άλλα καλά Ελληνικά. Σε οποιαδήποτε περίπτωση το καλύτερο ειναι αυτό που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου. Χρειάζεσαι μόνο φυστίκια και λίγο λάδι, ιδανικά φυστικέλεαιο Φιλική συμβουλή ωστόσο, αν το επιχειρήσεις, κάνε το μόνο αν έχεις ΠΟΛΥ καλό και δυνατό μπλέντερ ...



Συμφωνω! Αληθεια μιας και το αναφερεις, τα φυστικα πως τα προτιμας; Αλλατισμένα ή σκέτα;Με αλατι δεν εχουν ωραια γευση.

______________________________
"Running allows me to set my mind free. Nothing seems impossible. Nothing unattainable." – Kara Goucher
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2021 :  22:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:

Συμφωνω! Αληθεια μιας και το αναφερεις, τα φυστικα πως τα προτιμας; Αλλατισμένα ή σκέτα;Με αλατι δεν εχουν ωραια γευση.



Αν εννοείς το handmade, έχω δοκιμάσει να το φτιάξω και με αλατισμένα και με ανάλατα φυστίκια και θεωρώ αυτό το οποίο φτιάχνω με αλατισμένα, πιο νόστιμο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2021 :  08:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καπια εισαγομενα που εχω δοκιμασει ειναι πολλη αθλια ,ιδιαιτερα αυτα του λιντλ με ενα σωρο προσσθετα μεσα.
λιγο καλυτερα οι ελληνικες φιρμες .το καλυτερο το εχω παρει απο την λαικη.τα τελευτεα χρονια αρκετοι παραγωγοι φταχνουν φφυυστικοβουτυρο απο δικα τους φυστικια,και το πουλαν στιςς λαικες . ουτε λαδια,ουτε αλατι,μονο ενα συστατικο φυστικη απο δικια τους καλιεργεια.οι περισοτεροι σου δινουν κ δοκιμαζεις,αν τους πεις οτι θελεις και 1 κιλό το παζαρευεις και σε χαμηλοτερη τιμη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2021 :  18:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω δοκιμάσει πολλά φυστικοβούτηρα και κατέληξα με διαφορά σε αυτό της εταιρείας ''Από ΚΑΡυΔΙΑΣ'' λίγο έξω από την Κατερίνη.....100% από φιστίκι χωρίς τίποτε άλλο πρόσθετο και σε οικονομική συσκευασία των 3 Kgr...και η τιμή κελεπούρι....προσωπικά προτιμώ το active με 32% πρωτεΐνη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

catch-me-if-you-can
Forum-Runner

60 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2021 :  21:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kiss The Earth.
Ότι καλύτερο έχω φάει. Ελληνικότατο προϊόν, κι αφού πρώτα είχα δοκιμάσει αρκετά "σάπια" εισαγώμενα τα οποία είχα χρυσοπληρώσει. Δεν το αλλάζω με τίποτα.

Ψάξτε το, κι όποιος το δοκιμάσει, είναι βέβαιο ότι θα επανέλθει εδώ και θα το συστήσει και σε άλλους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2021 :  23:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ - και επαυξάνω - με τους δύο προλαλήσαντες. Εξαιρετικό το φυστικοβούτυρο της συγκεκριμένης εταιρίας και γενικά τα προιόντα της. Για όποιον αγαπάει τη γεύση του χαρουπιού, προτείνω τις δύο
"χαρουπόκρεμες" που έχουν, μια με φυστικοβούτυρο και μια με ταχίνι. Και αμα ξαναφάτε μερέντες και άλλα τέτοια περεμφερή ελάτε να μου πείτε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2021 :  08:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
με ενα καλο μουλτι φτιαχνω το δικο μου φυστικοβουτυρο,δεν μπορω να βρω ομως αναλατα χωρις φλουδι φυσστικια.
σε μισο κιλο φυσστικοβουτυρο εβαλα 150 γρ κουβερτουρα γαλακτος κ 50 γρ κουβερτουρα υγειας λιωμενα σε μπεν μαρι ,για να αντιμετωπισω τις ''υπογλυκαιμιες''.εγινε φανταστικο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vslis
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2021 :  10:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
thesalos καλημερα.

Ισως να βρεις φυστικια ανάλατα (με/χωρίς φλούδα) σε κατάστημα με βιολογικά.

______________________________
"Running allows me to set my mind free. Nothing seems impossible. Nothing unattainable." – Kara Goucher
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000