Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Μέτρηση παλμών fenix 6X Pro vs HR Tri
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Almkin
Newbie Forum Runner

Greece
1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/01/2021 :  10:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα
Είχα μέχρι πριν κάτι μήνες ένα fenix 3 και χρησιμοποιούσα για την μέτρηση των παλμών το HR Tri.
Εδώ κ κάποιους μήνες που πήρα το fenix 6X Pro χρησιμοποιώ τη μέτρηση των καρδιακών παλμών του ρολογιού.
Έχετε άποψη για το ποια είναι η απόκλιση μεταξύ των δύο;
Είμαι 52 χρονών και ασκούμαι στο μέτρο του δυνατού (3-4 φορές/βδομ. Μ.Ο.10χλμ/φορά) χωρίς μέχρι στιγμής τουλάχιστον να συμμετέχω σε αγώνες κλπ. Μ αρέσει όμως -λόγω προπονητικής ιδιότητας σε άλλο άθλημα- να δουλεύω με πρόγραμμα και θα μ ενδιέφερε να ξέρω ποια μέτρηση είναι πιο αξιόπιστη.
Αν πχ η διάφορα τους είναι κάτω του 5% τότε για μένα που δεν είμαι αθλητής κλαιν μαιν, αν όμως αγγίζει το 10% τότε να επαναφέρω στη χρήση το HR Tri.

I keep six honest serving-men
(They taught me all I knew);
Their names are What and Why and When
And How and Where and Who.

Edited by - Almkin on 27/01/2021 10:59:46

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2021 :  11:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και καλώς ήρθες.

Εμπειρικά, όταν είχα αλλάξει ρολόι, ήθελα καποιες ημέρες μέχρι να συγχρονιστούν οι ζώνες. Στον δικό μου κύκλο γνωριμιών, φίλοι έχουν δει μία απόκλιση μεταξύ παλμων ρολογιών και ζώνης. Απ'όσο διαβάζω η απόκλιση ειναι ευσταθής, αλλά δεν γνωρίζω τα ποσοστά. Στην θέση σου, αρχικά θα έκανα εργομετρικό (φαντάζομαι πως θα έχεις κάνει) ενώ θα προτιμούσα την ζώνη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2021 :  11:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά οι οπτικοί παλμογράφοι δεν έχουν ωριμάσει ακόμα σαν τεχνολογία, ενώ κι ο καρπός δεν είναι καλό σημείο μέτρησης. Αντίθετα, οι παλμογράφοι στήθους θεωρούνται ό,τι πιο αξιόπιστο. Ειδικά αν για λόγους προπόνησης θέλεις ακρίβεια και πολύ περισσότερο αν το θες για λόγους υγείας.

Εμένα σε πρόσφατη εργομέτρηση, ο παλμογράφος στήθους polar του εργομέτρη έδειξε max 202 την ώρα που το fenix 6 στον καρπό έμεινε στους 182... Η μέρα με τη νύχτα...

Anyway, για αλλαγή απέκτησα τον οπτικό παλμογράφο μπράτσου της polar OH1+ κι επιτέλους βρήκα το φως μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2021 :  13:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα
Είναι μεγάλη η απόκλιση. Ανάλογα και το ποσο ψηλά φοράς το ρολοι στον πηχη.
Έχει τύχει να δείχνει 160 καί να έχω 120. Μερικές φορές δείχνει σωστά αλλά είναι σπάνιο.
Εδώ και 3 χρόνια έχω οπτικό παλμογραφο μπρατσου και έχω σωθεί. Επαναφορτιζόμενος βέβαια πραγμα το οποίο σημαίνει πως κάποια στιγμή η μπαταρια του θα αρχίσει να πεφτει και πιο ακριβός αλλά εκεί που ήθελα μια ζώνη το χρόνο η και 2 τώρα έχω ηρεμήσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2021 :  08:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by hypnox


Επαναφορτιζόμενος βέβαια πραγμα το οποίο σημαίνει πως κάποια στιγμή η μπαταρια του θα αρχίσει να πεφτει και πιο ακριβός αλλά εκεί που ήθελα μια ζώνη το χρόνο η και 2 τώρα έχω ηρεμήσει.



Καλημέρα συντρέχτη.

Μποορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες για την ζώνη; Τρόπος λειτουργίας, συντήρηση κοκ.. Εχω την default ζώνη του Fenix 3, εδω και σχεδόν 5 χρόνια.. Εχει αρχίσει εδώ και καιρό να φθίρεται και σκεπτόμουν (με πρόσχημα τα όσα διάβασα) να έκανα αλλαγή σε μια με οπτικό παλμογράφο.

Σε ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2021 :  09:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα.
Ο τρόπος λειτουργίας είναι απλός, το φοράς στον πήχη ακριβώς κάτω από τον αγκώνα.
Η αυτονομία του είναι συμφωνα με τον κατασκευαστή 24 ώρες αλλά δε το έχω μετρήσει ποτε , σίγουρα όμως είναι 19+
Συντήρηση δε θέλει κάτι, εγώ όταν ίδρωνω πολυ απλά καθαρίζω με λίγο νερό τον ιμάντα. Δουλευει και στο νερό και ανάλογα την ένταση που δουλευεις αναβοσβήνει ένα λαμπάκι. Θεωρείται συμφωνα με reviews η πιο έγκυρη ζώνη που υπάρχει και λέγεται scoche 24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2021 :  10:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@hypnox σε ευχαριστώ. Η μπαταρία θέλει αλλαγή; Στην default heart zone της Garmin τουλάχιστον 2 φορές τον χρόνο αλλάζω μπαταρία.


Πλέον, επειδή κάνω αποκλειστικά προπόνηση με παλμούς είναι η ιδανική μου επιλογή και φαντάζει ακόμα πιο ενδιαφέρον απ όσο αρχικά πίστευα.
Ειδα το manual https://www.youtube.com/watch?v=e5ujVQJdQ1c Προφανώς, η ζώνη συγχρονίζεται με το ρολόι και σου δείχνει του παλμούς, σωστά;

Edited by - mike07 on 28/01/2021 10:19:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2021 :  10:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οχι δεν αλλάζεις μπαταρία, έχει βάση που φορτίζει. Απλά κάνει search το ρολοι και κάνεις σύζευξη τπτ αλλο. Επίσης μετράει candence στο ποδήλατο.
Επειδή είναι επαναφορτιζόμενος κάποια στιγμή όπως τα ρολόγια θα αρχίσει να πέφτει όπως είναι λογικό και θα θέλει πιο συχνά φόρτιση.
Εμένα 3 χρονια κοντά με 17+ ώρες την εβδομάδα προπόνηση είναι στο 12ωρο περίπου για να θέλει πάλι φόρτιση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2021 :  10:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
https://www.dcrainmaker.com/2019/04/optical-heart-rate-sensor-armband-shootout-schosche24-polaroh1-wahoo-tickr-fit.html
https://www.dcrainmaker.com/2019/03/polar-oh1-plus-optical-hr-sensor-in-depth-review.html

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000