Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Τροπος επιλογης καταλληλων παπουτσιων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Sunny
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 29/03/2021 :  12:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας. Ως καινούργια στο άθλημα θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας. Ξεκίνησα πέρυσι να τρέχω δειλά δειλά αλλά έπαθα πελματιαία απονευρωσιτιδα με μεγάλη επιτυχία και από τον Οκτώβριο με φυσιοθεραπείες και ατέλειωτο πόνο αυτή την εβδομάδα, τέλος Μάρτιου, επιτέλους μπορώ να σηκωθώ χωρίς αφόρητο πόνο…

θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω για τα παπούτσια… βλέπω ότι μιλάτε για την σημαντικότητα της επιλογής του κατάλληλου παπουτσιού σε διάφορα post και αναφέρεστε σε drop, βιντεοσκόπηση κτλ. εγώ αυτή την στιγμή έχω κάτι Adidas ultra-boost 20 αλλά επειδή όπως καταλαβαίνεται τώρα φυσάω και το γιαούρτι. Πως θα μπορούσα να ξέρω εάν είναι τα καταλληλά για εμένα ή τέλος πάντων ποια είναι τα καταλληλά για εμένα κτλ. Τι είναι αυτά που πρέπει να ξέρω και να προσέχω;

Επίσης θα ήθελα να πω ότι είμαι Θεσσαλονίκη οπότε κάθε τοπική πρόταση δεκτή… το μόνο που βρήκα ψάχνοντας είναι τα ορθωτικα πέλματα αλλά αυτά απτοί κατάλαβα μπαίνουν σε οποιοδήποτε παπούτσι… Έχει κάνει κανείς; Αξίζουν τα λεφτά τους εάν δεν έχεις κάποια σοβαρή πάθηση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Υ.Γ. εάν δεν μπορείτε να πείτε ακριβώς μαγαζί/ υπηρεσία κτλ παρακαλώ πείτε μου τι να ψάξω…ευχαριστώ…

Vslis
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2021 :  12:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Sunny καλημέρα. Αρχικά σιδερένια, πάνω απ όλα υγεία και καλή επάνοδο. Εχεις ζητήσει συμβουλή του γιατρού σου; Επίσης, τι πάτημα έχεις;


______________________________
"Running allows me to set my mind free. Nothing seems impossible. Nothing unattainable." – Kara Goucher

Edited by - Vslis on 31/03/2021 14:53:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2021 :  16:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα. Αρχικά πρέπει να βρεις το λόγο που έπαθες πελματιαία.

Συνήθως οι γυναίκες το παθαίνουν λόγω συχνές χρήσης παπουτσιών με τακουνι.

Από εκεί και πέρα το θέμα είναι σύνθετο, πως πατάς, αν έχεις πρηνισμό κτλ κτλ, γενικά ο τρόπος που τρέχεις.

Ναι οι πατοι αξίζουν τα λεφτά τους μιας και τους έχεις χρόνια και πλέον ξεμπερδεύεις από πολλα.

Όλα τα αλλά είναι ημίμετρα. Δεν είναι σίγουρο πως θα σωθείς με τους πάτους αλλά θα είσαι πολυ καλυτερα απο ολα τα άλλα.

Ψάξε ένα καλό φυσιοθεραπευτη ο οποίος κάνει πατους και πελματογραφημα.
Σημαντικό να έχει εμπειρία από δρομείς. Επίσης να ξέρεις πως θέλουν συνήθεια... Δλδ θα τους βάζεις για λίγο σιγά σιγά κάθε φορά ώσπου να τους συνηθίσεις.

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μη παρεις έτοιμους από μαγαζί. Αν είναι να φτιάξεις κάνε το σωστά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sunny
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2021 :  13:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω λεπτομέρειες για το πώς περπατώ γιατί ρωταω… ξέρω ότι έχω μεγάλη καμάρα…
Όσο για την πελματιαία… φαραώ τακούνια πολύ σπάνια… και ότι πάτο πηρά τους τελευταίους μήνες που έγραφε ότι ήταν για πελματιαία δεν με βοήθησαν καθόλου…
Φυσιοθεραπευτή με το πελματογραφημα που να ξέρει και από δρομείς δεν ξέρω… έχετε κάποιον να προτείνεται; Ο δικός μου πρότεινε ένα μαγαζί με ορθοπεδικά που φτιάχνουν τέτοιους πάτους αλλά δεν είναι σίγουρος ότι θα βοηθήσουν.
Τελικά την αποδώσαμε στο γεγονός ότι πονούσαν οι γάμπες μου για κάποιο καιρό πριν την πελματιαία παρά τις διατάσεις που έκανα… Ο ορθοπεδικός που πήγα έκανε την διάγνωση μετά από μαγνητική και ακτίνες αλλά δεν μου είπε από τι μπορεί να προκλήθηκε…
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vslis
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2021 :  15:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Sunny, όπως αναφέρει πολύ σωστά ο hyphox παραπάνω, πρέπει οπωσδηποτε να πας σε κάποιον ο οποίος κάνει πατους και πελματογράφημα. Θα σε βοηθησει πολύ παραπανω απ τους έτοιμους. Το κόστος ίσως να πάει παραπάνω, αλλά αυτό δεν σε αφορά, προέχει η υγεία. Αν θέλεις πες μας για ποια περιεοχή ψάχνεις, μήπως και σε βοθήσει κάποιος απ το forum.

Ισως να προκλήθηκε απ την υπερβολική επαναλαμβανόμενη φόρτιση. Αλλοι λόγοι μπροεί να είναι ψηλή ποδική καμάρα, λανθασμένη τεχνική στο τρέξιμο ή την βάδιση που έχει ως αποτέλεσμα την κακή κατανομή των φορτίων στο πόδι και την πελματιαία απονεύρωση ή ακόμα και επαγγέλματα που περιλαμβάνουν πολύωρη ορθοστασία και βάδιση.

Επίσης κράτησε στο μυαλό σου, πως στην αρχή θέλει υπομονή και επιμονή αναφορικά με το τρέξιμο. Πριν ξεκινήσεις πρέπει οπωσδήποτε να κοιτάξεις πάτους και πέλμα.

______________________________
"Running allows me to set my mind free. Nothing seems impossible. Nothing unattainable." – Kara Goucher
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000