Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Suunto 5 και Strava
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Johnfromhaidari
Newbie Forum Runner

Greece


10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/04/2021 :  10:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους! Έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα (αν είναι βέβαια...): Όταν τρέχω ειδικά σε βουνό (Ποικίλο όρος) το σύνολο των υψομετρικών που γράφει το Suuntoapp διαφέρει αρκετά με αυτό που γράφει όταν συγχρονίζεται με το Strava. Μπορεί να έχει και σφαλμα και 70μ! Αν αθροίσεις τα μέτρα σε κάθε segment στο Strava είναι αυτά που λαμβάνει από το ρολόι τα οποία ορθώς λαμβάνει. Γιατί όμως βγάζει άλλο elevation gain; Ξέρω ότι δεν έχει βαρόμετρο για το ακριβές υψόμετρο αλλά το GPS του είναι πάρα πολύ ακριβές. Στο ύψος έχει απόκλιση..
Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει...θα με φάει η περιέργεια. Γιάννης

giokal
Forum-Runner

60 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2021 :  17:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομιζω πως το Strava δε λαμβανει υποψη την καταγραφη του ρολογιου για τα υψομετρικα, αλλα χρησιμοποιει τους χαρτες του για αυτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2021 :  19:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς το Suunto σου δείχνει μεγαλύτερη υψομετρική διαφορα, σωστα;
Το σωστό νούμερο είναι πάντως αυτό που δείχνει το Strava και όχι του Suunto.
Ισχύει αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πάνω ότι το Strava χρησιμοποιεί τα δεδομένα από τους δικούς του χάρτες για να υπολογίσει συνολικό elevation gain/loss.
Δοκιμασμένο πάντως πολλές φορές (και ειδικά στο Ποικίλο...) από εμένα με διαφορετικά ρολόγια με και χωρίς βαρόμετρο: Garmin Connect και Suunto App είναι πολυυυυ "γενναιόδωρα" στην υψομετρική διαφορά που αναφέρουν σε προπονήσεις (ειδικά) ορεινού τρεξίματος όταν το ρολόι δεν έχει αλτίμετρο.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Johnfromhaidari
Newbie Forum Runner

Greece


10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2021 :  16:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα. Το διάβασα στο Strava ότι έχει δικούς του base maps που διορθώνει τις διαφορές. Κι όμως..δεν μου δείχνει μεγαλύτερη υψομετρική αλλά λιγότερη πάντα.Π.χ ο αγώνας poikilo updown το 8αρι έχει θετική υψομετρική διαφορά στα 396 μέτρα και το Suunto μου το δίνει 346 μέτρα και το Strava 413! Γενικά μου δίνει λιγότερα. Την κορυφή όμως την έχει σωστά σε ύψος! Το Suunto app έχει κάπου που λέει altitude offset και βάζεις νούμερο αλλά τί; Υποψιάζομαι ότι ο τρόπος υπολογισμού κάπου είναι λάθος και όχι η συσκευή... Τέλος πάντων καλά να είμαστε να τρέχουμε και να ευχαριστιόμαστε τα μονοπάτια!
quote:
Originally posted by dkoukou

Προφανώς το Suunto σου δείχνει μεγαλύτερη υψομετρική διαφορα, σωστα;
Το σωστό νούμερο είναι πάντως αυτό που δείχνει το Strava και όχι του Suunto.
Ισχύει αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πάνω ότι το Strava χρησιμοποιεί τα δεδομένα από τους δικούς του χάρτες για να υπολογίσει συνολικό elevation gain/loss.
Δοκιμασμένο πάντως πολλές φορές (και ειδικά στο Ποικίλο...) από εμένα με διαφορετικά ρολόγια με και χωρίς βαρόμετρο: Garmin Connect και Suunto App είναι πολυυυυ "γενναιόδωρα" στην υψομετρική διαφορά που αναφέρουν σε προπονήσεις (ειδικά) ορεινού τρεξίματος όταν το ρολόι δεν έχει αλτίμετρο.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000