Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Τρύπημα παπουτσιών στη φτέρνα!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Dimos84
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 07/06/2021 :  22:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι καινούργιος στο forum και ομολογώ ενθουσιασμένος από την ποιότητα του περιεχομένου. Έχω ένα θέμα που με προβληματίζει σας παρακαλώ τα φώτα σας!
Το τελευταίο διάστημα περίπου 6μηνο ότι παπούτσι και να βάλω από casual μέχρι αθλητικό μου τρυπάει πίσω στη φτέρνα! Δεν μπορώ να το εξηγήσω με τίποτα. Έχει μια εβδομάδα πήρα καινούργια αθλητικά και παρατηρώ μου τρυπάνε στη φτέρνα. Πριν από ένα δίμηνο είχα πάρει άλλα το ίδιο πρόβλημα, ακομα και στα καθημερινά μου παπούτσια!
Έχω περάσει τη φάση να βγάλω φουσκάλα στη φτέρνα και έχει ξεραθεί δεν πονάω πια απλά παρατηρώ ότι μου τρυπάνε τα παπούτσια πίσω στη φτέρνα δηλαδή φεύγει το ύφασμα από την πρώτη κι όλες βδομάδα! Και δεν ξέρω αν φτιάχνετε κι όλας αυτό σε τσαγκάρη. Υπόψην το νούμερο είναι σωστό και οι κάλτσες σωστές αθλητικές.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2021 :  00:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μήπως τα παπούτσια σου είναι μικρά?
μήπως πατάς πολύ με τη φτέρνα?
μήπως έχεις παραπανίσιο βάρος?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2021 :  08:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και μένα μου φθείρονται στην φτέρνα, γιατί πατάω με την φτέρνα, αλλά όχι σε μια εβδομάδα. Μιλάω για το τακούνι.
Ποιο ύφασμα σου φεύγει? εννοείς τον πάτο, αυτό που είναι μέσα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimos84
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2021 :  20:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι τα παπούτσια είναι ακριβώς το μέγεθος μου, δεν ξέρω αν πατάω πολύ με τη φτέρνα.
Γενικά έχω αρκετά παραπανίσια κιλά και είμαι σε φάση απώλειας βάρους δεν ήξερα ότι παίζει ρόλο αυτό!
Το ύφασμα που σκίζεται δεν είναι στον πάτο της φτέρνας αλλά στο ύψος όπου βγαίνει η κλασική «φουσκαλα»
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2021 :  22:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν πατάς πολύ με την φτέρνα θα το καταλάβεις από την φθορά του τακουνιού. Της εξωτερικής πίσω σόλας. Μήπως δεν δένεις αρκετά σφιχτά τα κορδόνια και το πόδι σου "κολυμπάει" στο παπούτσι, κινείται μπρος πίσω και η τριβή προκαλεί τόσο την φουσκάλα όσο και την φθορά στο ύφασμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimos84
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2021 :  22:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι τα κορδόνια τα δένω μια χαρά όσον αφορά τη φτέρνα θα το τσεκάρω! Ευχαριστώ!
Παίζει λόγω βάρους να πατάω πολύ τη φτέρνα; Και αυτό διορθώνεται κάπως;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2021 :  09:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το να πατάς την φτέρνα δεν έχει να κάνει με το βάρος. Διορθώνεται μόνο αν προσέχεις τον δρασκελισμό σου και κάνεις μικρότερα βήματα πατώντας όλο το πέλμα. Δεν ξέρω αν μπορεί να ελεγχθεί αυτό και ίσως σε κουράζει και περισσότερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2021 :  20:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θέλεις, βάλε μια φωτογραφία ενός παπουτσιού να δούμε το "τρύπημα". Ακούγεται ακραίο να υπάρχει τρύπα, εκτός αν εννοείς ότι δημιουργείται βαθούλωμα στο υλικό. Επίσης, πού βγαίνει η "κλασική φουσκάλα"; Συνήθως, το πίσω μέρος της πτέρνας τρίβεται στο παπούτσι και, αν δεν υπάρχει κάλτσα μεταξύ των δύο επιφανειών (πχ οι πολύ κοντές κάλτσες μπορεί να μην καλύπτουν την επιφάνεια αυτή), ερεθίζεται και δημιουργείται "φουσκάλα". Το κάτω μέρος της πτέρνας είναι, συνήθως, πιο ανθεκτικό. Πάντως, αν όντως φοράς κάλτσες, θα έπρεπε και οι κάλτσες να φθείρονται. Συμβαίνει αυτό; Τέλος, νομίζω πως μπερδεύεις το πίσω με το κάτω μέρος της πτέρνας και οι περισσότεροι έχουν καταλάβει πως το κάτω μέρος έχει πρόβλημα και όχι το πίσω.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PEPE
Forum-Runner

Greece
98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2021 :  13:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω παρόμοιο θέμα αλλά μετά τα 500-600 km. Δες διαφορετικούς τρόπους
για δέσιμο των κορδόνιων

«Αν θέλεις να τρέξεις, τρέξε ένα μίλι. Αν θέλεις να ζήσεις μια εμπειρία, τρέξε έναν μαραθώνιο».
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000