Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Αυθεντικός Μαραθώνιος 2021 ????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 13

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2021 :  17:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η γλώσσα των αριθμών είναι η μόνη αλάθητος...Αν με αεροπλάνο σκοτώνεται 1 επιβάτης στους 1000 και με πλοίο 1 στους 5000, δεν είναι έξυπνο να πηγαίνεις στην Κρήτη αεροπορικώς..(αν όλα τα άλλα θεωρήσουμε ότι είναι ίδια η δεν παίζουν σημαντικό ρόλο..)


quote:
Originally posted by Aroulio

Το να ακολουθείς τέτοια στρατηγική, σταθμίζοντας τις πιθανότητες να νοσήσεις αν δεν κάνεις το εμβόλιο vs έχεις παρενέργειες από το εμβόλιο, είναι σα να λέει κάποιος ότι δε θα ξαναπιεί νερό κατά το τρέξιμο για να αποφύγει τον κίνδυνο υπονατριαιμίας....

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2021 :  17:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αααα και 2ο ΥΓ
Δεν ξερω αν πιστευεις(που μαλλον δεν πιστευεις).Για τα οραματα και οχι μονο του Μπαμπη,του Μητσου,του Πελοπιδα,του Τασου ισως αυτοι να βλεπουν και να ξερουν κατι παραπανω απο εσενα.Στο υπογραφω.....

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2021 :  18:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MARIOS2020

Αλήθεια όλοι αυτοί που κολλάνε κορονοϊό πως τον κολλάνε? Εγώ κάθε μέρα μπαίνω στο θρυλικό 608 για να πάω στην εργασία μου. Στην δουλειά μου μιλάω με 20-30 άτομα κάθε μέρα, διαφόρων εθνικοτήτων, σε γραφείο χωρίς πλεξιγκλας. Πηγαίνω λαϊκή κάθε Σάβατο, σούπερ μάρκετ 2-3 φορές την εβδομάδα. Πριν την πρώτη καραντίνα είχα πάει σε κλειστό κλαμπ πατείς με πατώ. Μέχρι την Κυριακή που έκανα σελφ τεστ ήμουνα καλά.
Αφού έχουν περάσει τόσοι μήνες ζώντας επικίνδυνα, γιατί δεν μπορούν να περάσουν άλλοι 6 ??? Γιατί να ρισκάρω να εκραγεί π εγκέφαλος μου??
ΥΓ
Αγαπητέ φίλε, δεν είπα για....Ακάθιστους Υμνους, ούτε χορό της Βροχής..



Ήξερα έναν παπού, έφτασε τα 95, και κάπνιζε σαν αράπης!
Πραγματική ιστορία.

Άρα το κάπνισμα δεν κάνει κακό. Αυτό μας λες, επειδή σε εσένα δεν έκατσε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2021 :  18:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το κάπνισμα μειώνει την ζωή. Ο παππούς μπορεί να ζούσε 125 χρόνια αν δεν κάπνιζε. Το κάπνισμα δεν μειώνει ΤΟ ΙΔΙΟ την ζωή σε όλους. Δεν νομίζω ότι το παράδειγμα ταιριάζει ακριβώς. Όπως και το παράδειγμα με το νερό που είπε ο Aroulio..



quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by MARIOS2020

Αλήθεια όλοι αυτοί που κολλάνε κορονοϊό πως τον κολλάνε? Εγώ κάθε μέρα μπαίνω στο θρυλικό 608 για να πάω στην εργασία μου. Στην δουλειά μου μιλάω με 20-30 άτομα κάθε μέρα, διαφόρων εθνικοτήτων, σε γραφείο χωρίς πλεξιγκλας. Πηγαίνω λαϊκή κάθε Σάβατο, σούπερ μάρκετ 2-3 φορές την εβδομάδα. Πριν την πρώτη καραντίνα είχα πάει σε κλειστό κλαμπ πατείς με πατώ. Μέχρι την Κυριακή που έκανα σελφ τεστ ήμουνα καλά.
Αφού έχουν περάσει τόσοι μήνες ζώντας επικίνδυνα, γιατί δεν μπορούν να περάσουν άλλοι 6 ??? Γιατί να ρισκάρω να εκραγεί π εγκέφαλος μου??
ΥΓ
Αγαπητέ φίλε, δεν είπα για....Ακάθιστους Υμνους, ούτε χορό της Βροχής..



Ήξερα έναν παπού, έφτασε τα 95, και κάπνιζε σαν αράπης!
Πραγματική ιστορία.

Άρα το κάπνισμα δεν κάνει κακό. Αυτό μας λες, επειδή σε εσένα δεν έκατσε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2021 :  18:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MARIOS2020

Η γλώσσα των αριθμών είναι η μόνη αλάθητος...Αν με αεροπλάνο σκοτώνεται 1 επιβάτης στους 1000 και με πλοίο 1 στους 5000, δεν είναι έξυπνο να πηγαίνεις στην Κρήτη αεροπορικώς..(αν όλα τα άλλα θεωρήσουμε ότι είναι ίδια η δεν παίζουν σημαντικό ρόλο..)


quote:
Originally posted by Aroulio

Το να ακολουθείς τέτοια στρατηγική, σταθμίζοντας τις πιθανότητες να νοσήσεις αν δεν κάνεις το εμβόλιο vs έχεις παρενέργειες από το εμβόλιο, είναι σα να λέει κάποιος ότι δε θα ξαναπιεί νερό κατά το τρέξιμο για να αποφύγει τον κίνδυνο υπονατριαιμίας....





Σωστά η γλώσσα των αριθμών είναι ο μόνος αλάθητος.

Έχουν πεθάνει 13.000 άνθρωποι στην Ελλάδα. Μπορεί οι 11.000 να ήταν πάνω από 70 ετών, όμως οι 1000 κάτω από 60, οι 90 περίπου κάτω από 39. 4 μάλιστα ήταν παιδιά κάτω των 18 ετών.

Προσέχτε, δεν κόλλησε όλη η Ελλάδα και αυτό ήταν το ταβάνι. Μιλάμε για περίπου 1εκ κρούσματα. (400k διαγνωσμένα και άλλα 600k περίπου αδιάγνωστα)

ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΚΟΜΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ έζησαν, μόνο επειδή πάλεψαν στην εντατική.
Μάλιστα η αναλογία των πιο νέων στην εντατική είναι πολύ μεγαλύτερη.

Από τα εμβόλια έχουμε 4 Θανάτους. Βάζω και μιας Κύπριας. Τραγικό, τραγωδία. Όμως αυτοί ήταν σε 5εκ εμβολιασμένους ανθρώπους (8,5εκ δόσεις), δηλαδή σε 5πλάσιο κόσμο!
Μιλάμε για 1000δες μικρότερες πιθανότητες, όχι για 50-50 ούτε καν για 95-5, ούτε καν για 99%-1%.

Αν υποθέσουμε αύριο εμβολιαζόταν όλη η Ελλάδα εντός 1 μέρας, και ΟΛΟΙ με το "κακό ΑΖ", θα είχαμε στο χειρότερο σενάριο 10 νεκρούς σε όλη την Ελλάδα, και τίποτα άλλο! Μπούμ, ΤΕΛΟΣ.
Ούτε πανδημία, ούτε άλλοι νεκροί, ούτε διασωληνομένοι, ούτε κλειστή οικονομία, ούτε μαραθώνιο με μέτρα και χωρίς μέτρα, ούτε κλειστό τουρισμό.

Αν αφήσουμε την πανδημία να κάνει τον κύκλο της φυσικά, μιλάμε για 35.000-40.000 νεκρούς (αν αντέξει το σύστημα υγείας και λάβουν όλοι την περίθαλψη που τους αξίζει, διότι αν δεν αντέξει και σου λένε κάτσε ψόφα σπίτι σου δεν έχουμε κρεβάτια, το νούμερο θα πάει πολύ παραπάνω).



Αν έφευγε η δικιά μου κόρη από το εμβόλιο, θα ήταν το ίδιο σαν να έφευγε επειδή τράκαρε καθώς πήγαινε στη δουλειά της (που είναι και περισσότερες οι πιθανότητες). Δεν θα έλεγα "φταίω που την προέτρεπα να εργάζεται".
Δεν θα έλεγα "φταίω που την προέτρεψα να γίνει μαμά", καθώς μπορεί να πεθάνει στη γέννα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2021 :  09:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή οι ψεκασμένοι ή οι αρνητές ή οι απλά επιφυλακτικοί, έχουν μια τάση να προσπαθούν να πείσουν την πλειοψηφία για το ορθό της άποψης τους, θα ρίξω μια ματιά στα νούμερα....

Με βάση σημερινά στοιχεία από το https://www.worldometers.info/coronavirus/

Παγκόσμιος πληθυσμός: 7,835,302,867
Διαγνωσμένα κρούσματα (μέχρι στιγμής): 184,706,205
Ποσοστό κρουσμάτων επί πληθυσμού: 2,36%

Θάνατοι (μέχρι στιγμής): 3,995,838
Ποσοστό θανάτων επί πληθυσμού: 0,05% δηλαδή 5 στους 10.000
Ποσοστό θανάτων επί κρουσμάτων: 2,16%

Στην γειτονιά μας τώρα, την Ευρώπη όπου ο πληθυσμός είναι πιο γερασμένος/έχει υψηλότερο προσδόκιμο συγκριτικά με τις λιγότερο ανεπτυγμένες

Πληθυσμός Ευρώπης: 748,085,169
Διαγνωσμένα κρούσματα (μέχρι στιγμής): 48,285,183
Ποσοστό κρουσμάτων επί πληθυσμού: 6,45%

Θάνατοι (μέχρι στιγμής): 1,107,113
Ποσοστό θανάτων επί πληθυσμού: 0,15% δηλαδή 15 στους 10.000
Ποσοστό θανάτων επί κρουσμάτων: 2,29%

15 άνθρωποι στους 10.000 έχουν χάσει τη ζωή τους μέχρι στιγμής.

Την ίδια στιγμή στις Η.Π.Α.
Πληθυσμός: 332,955,517, κρούσματα: 34,592,377, θάνατοι: 621,293,
Ποσοστό θανάτων επί πληθυσμού: 0,19% δηλαδή 19 στους 10.000
Ποσοστό θανάτων επί κρουσμάτων: 1,80%

Για τις Η.Π.Α που βρήκα στοιχεία στα γρήγορα (έως 07/06/2021) το ποσοστό θανάτων από εμβόλια ήταν στο 0,0017% ή αλλιώς 17 άνθρωποι σε 1.000.000. Ή με απλά λόγια 5.208 θάνατοι εξαιτίας εμβολίων και 599.000 θάνατοι εξαιτίας κορωνοιού.
https://covid-101.org/science/how-many-people-have-died-from-the-vaccine-in-the-u-s/

Άρα ο κίνδυνος να πεθάνεις επειδή δεν εμβολιάστηκες είναι περίπου 100 φορές μεγαλύτερος, από το να πεθάνεις εξαιτίας του εμβολιασμού.
Άρα για κάθε 1 θύμα εξαιτίας του εμβολιασμού, υπάρχουν περίπου 100 που σώθηκαν χάρη στον εμβολιασμό...

Μετά από τα παραπάνω, το να επιχειρηματολογεί κάποιος κατά του εμβολίου χρησιμοποιώντας νούμερα, μου φαίνεται μάλλον αντιεπιστημονικό.

Τώρα αν φύγουμε από τη γενική κατηγορία και εξειδικεύσουμε π.χ. στους διαβητικούς ή στους καρδιοπαθείς ή στους καρκινοπαθείς ή στους νεφροπαθείς και δούμε τα ανάλογα συγκεκριμένα ποσοστά (θάνατοι από covid στο σύνολο της κατηγορίας αυτής και θάνατοι στην κατηγορία εξαιτίας εμβολιασμού), τότε θα μπορούμε να πούμε αν κάποιο εμβόλιο αντενδείκνυται για κάποια συγκεκριμένη κατηγορία. Απλά αυτή η εξαίρεση δε θα πρέπει να γίνεται επιχείρημα κατά του συνολικού εμβολιασμού.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2021 :  13:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι παρενέργειες με το εμβόλιο δεν είναι μόνο οι θάνατοι. Ο άλλος που κινδύνευε με ακρωτηριασμό? Και αφού πηγαίνουν ψάχνοντας που ξέρουμε ότι δεν θα υπάρξουν συνέπειες σε 5 χρόνια? Το astra zeneca λέγανε στην αρχή για όλους, μετά μόνο για ηλικιωμένους. Που ξέρω ότι δεν θα τυφλωθώ σε 5 χρόνια.
Εγώ όπως είπα ζώντας ΣΧΤΙΚΑ επικίνδυνα εδώ και 1,5 χρόνο και πλένοντας τα χέρια μου τακτικά την έχω βγάλει καθαρή.
Αν σε 6 μήνες από τώρα που θα έληγε η προστασία του εμβολίου με βλέπετε ακόμα εδώ μέσα, σημαίνει ότι δεν έχασα τίποτα που δεν το έκανα. Αν με χάσετε, σημαίνει ότι είχατε δίκιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2021 :  13:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πραγματικά δε ξέρω γιατί κουράζεστε.

Όταν κάποιος έχει διαμορφώσει άποψη δε θα αλλάξει ότι και να πούμε. Τι και αν δεν έχει ιδέα απο το πως και με ποιο τρόπο δουλευει το εμβόλιο, τι και αν οοοοολλοιιιι οι ειδικοί επιστήμονες παγκοσμίως λένε τα ίδια... Αυτός θα πιστεψει τον ένα που θα πει το αντίθετο γιατί έτσι θέλει και γιατί ξέρει.

Γιατί όλοι εμείς παντα είμαστε οι χαζοί και οι 10 είναι πιο έξυπνοι από τους υπόλοιπους.

Μου θυμίζει τα γνωστά με τους δρομείς όπου σου λέει ο γιατρός.... Για να ρίξεις χοληστερίνη πχ τρέχα και μαθαίνεις πως πηγε ο άλλος για τρέξιμο με καρδιοπάθεια μέσα στη ζέστη και πέθανε και αποφασιζεις πως το τρέξιμο τελικά σκοτώνει. Αλλά εκεί δε το κάνεις... Τι όχι;;;

Η παρενέργειες λένε θα βγουν σε λίγα χρόνια... Με το ίδιο σκεπτικό τις ντομάτες τις ρίχνουν φυτοφάρμακα... Μη φάτε ξανά γιατί σε λίγα χρόνια θα φυτρώσει 3ο αυτί.

Οι μόνοι που δικαιολογώ σε παρενθεση παντα είναι αυτοί οι οποίοι λένε "όχι αφου κανεις τα παντα για να το κάνω εγώ από αντίδραση δε θα το κάνω". Εκείνος είναι αντιδραστικος και λέει δε θέλω γιατί έτσι ρε φίλε.. Δε φοβαμαι απλά σου παω κόντρα.. Σεβαστό.

Παρ'όλα αυτά είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να μην εμβολιάστει και το σέβομαι. Δε μπορει να του το επιβάλλει κανενας... ΑΛΛΑ θα έπρεπε όταν και αν νοσησει η νοσηλεία του αν χρειαστεί να μην είναι δημόσια δαπάνη και να την πληρώνει, επίσης θα έπρεπε να υπάρχουν ειδικοί χώροι μόνο γι αυτούς.

Θα μου πεις χάνω δημοκρατικό δικαίωμα να κυκλοφορώ κτλ κτλ... Όχι φίλε μου η ελευθερία σου τελειώνει εκεί που περιοριζεις τη δική μου στο θέμα εξόδου κτλ κτλ.

Εν ολίγης... Είναι δικαίωμα του καθενός να πραξει όπως αγαπά αλλά να είναι έτοιμος και για την όποια συνέπεια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2021 :  14:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by hypnox

Πραγματικά δε ξέρω γιατί κουράζεστε.

Όταν κάποιος έχει διαμορφώσει άποψη δε θα αλλάξει ότι και να πούμε. Τι και αν δεν έχει ιδέα απο το πως και με ποιο τρόπο δουλευει το εμβόλιο, τι και αν οοοοολλοιιιι οι ειδικοί επιστήμονες παγκοσμίως λένε τα ίδια... Αυτός θα πιστεψει τον ένα που θα πει το αντίθετο γιατί έτσι θέλει και γιατί ξέρει.

Γιατί όλοι εμείς παντα είμαστε οι χαζοί και οι 10 είναι πιο έξυπνοι από τους υπόλοιπους.

Μου θυμίζει τα γνωστά με τους δρομείς όπου σου λέει ο γιατρός.... Για να ρίξεις χοληστερίνη πχ τρέχα και μαθαίνεις πως πηγε ο άλλος για τρέξιμο με καρδιοπάθεια μέσα στη ζέστη και πέθανε και αποφασιζεις πως το τρέξιμο τελικά σκοτώνει. Αλλά εκεί δε το κάνεις... Τι όχι;;;

Η παρενέργειες λένε θα βγουν σε λίγα χρόνια... Με το ίδιο σκεπτικό τις ντομάτες τις ρίχνουν φυτοφάρμακα... Μη φάτε ξανά γιατί σε λίγα χρόνια θα φυτρώσει 3ο αυτί.

Οι μόνοι που δικαιολογώ σε παρενθεση παντα είναι αυτοί οι οποίοι λένε "όχι αφου κανεις τα παντα για να το κάνω εγώ από αντίδραση δε θα το κάνω". Εκείνος είναι αντιδραστικος και λέει δε θέλω γιατί έτσι ρε φίλε.. Δε φοβαμαι απλά σου παω κόντρα.. Σεβαστό.

Παρ'όλα αυτά είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να μην εμβολιάστει και το σέβομαι. Δε μπορει να του το επιβάλλει κανενας... ΑΛΛΑ θα έπρεπε όταν και αν νοσησει η νοσηλεία του αν χρειαστεί να μην είναι δημόσια δαπάνη και να την πληρώνει, επίσης θα έπρεπε να υπάρχουν ειδικοί χώροι μόνο γι αυτούς.

Θα μου πεις χάνω δημοκρατικό δικαίωμα να κυκλοφορώ κτλ κτλ... Όχι φίλε μου η ελευθερία σου τελειώνει εκεί που περιοριζεις τη δική μου στο θέμα εξόδου κτλ κτλ.

Εν ολίγης... Είναι δικαίωμα του καθενός να πραξει όπως αγαπά αλλά να είναι έτοιμος και για την όποια συνέπεια.



Εγώ δέχομαι να πληρώσω την νοσηλεία μου αν αρρωστήσω στο επόμενο 6μηνο που θα ήταν και η προστασία που θα μου εξασφάλιζε το εμβόλιο. Καλύτερα να ρισκάρω να πληρώσω ένα ποσό παρά όγκο στον εγκέφαλο. Επίσης δέχομαι να μην με πλησιάζει κανένας σε απόσταση μικρότερη του 1,5 μέτρου. Με την δήθεν προστασία των εμβολίων αρχίασμε να μην τηρούμε και τις αποστάσεις..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2021 :  14:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1)είπες ότι οι αριθμοί είναι αλάθητοι, αλλά δε σχολίασες αυτούς που παρέθεσα
2)θεωρώ 100% βέβαιο ότι τα εμβόλια δεν είναι 100% ασφαλή, ωστόσο φαίνεται να βοηθάνε το 99% του πληθυσμού. Από κει και πέρα κάποιος που αρνείται να εμβολιαστεί ενώ ταυτόχρονα παραδέχεται ότι ζει σχετικά επικίνδυνα και χρησιμοποιεί τα επιχειρήματά σου, μου ακούγεται σα να παίζει τη ζωή του στα ζάρια.

Και μιας και τα νούμερα λένε την αλήθεια... Θα ήταν λογικό κάποιος που ζει επικίνδυνα να λάβει μέρος σε μια ομαδική ερωτική συνεύρεση άνευ προφυλακτικού δεδομένου ότι η αποτελεσματικότητά τους έναντι των αφροδίσιων νοσημάτων είναι μόλις 98%?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2021 :  14:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

1)είπες ότι οι αριθμοί είναι αλάθητοι, αλλά δε σχολίασες αυτούς που παρέθεσα
2)θεωρώ 100% βέβαιο ότι τα εμβόλια δεν είναι 100% ασφαλή, ωστόσο φαίνεται να βοηθάνε το 99% του πληθυσμού. Από κει και πέρα κάποιος που αρνείται να εμβολιαστεί ενώ ταυτόχρονα παραδέχεται ότι ζει σχετικά επικίνδυνα και χρησιμοποιεί τα επιχειρήματά σου, μου ακούγεται σα να παίζει τη ζωή του στα ζάρια.

Και μιας και τα νούμερα λένε την αλήθεια... Θα ήταν λογικό κάποιος που ζει επικίνδυνα να λάβει μέρος σε μια ομαδική ερωτική συνεύρεση άνευ προφυλακτικού δεδομένου ότι η αποτελεσματικότητά τους έναντι των αφροδίσιων νοσημάτων είναι μόλις 98%?



Το ζω επικίνδυνα ξεκαθάρισα με ποια έννοια το λέω. Ότι δεν ζω σε μια γυάλα αλλά μπαίνω σε λεωφορείο, πάω λαϊκή, εργάζομαι με πολύ κόσμο διαφόρων εθνικοτήτων κλπ. Σε καμιά περίπτωση δεν είπα ούτε για ζάρια, ούτε ότι πάω γυρεύοντας. Και αφού την έχω βγάλει καθαρή εδώ και 1,5 χρόνο, μπορώ να αντέξω ένα 6μηνο ακόμα που θα μες προστάτευε το εμβόλιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2021 :  14:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από που προκυπτει πως η προστασια του εμβολίου είναι 6μηνη; Από που βγήκε παλι αυτό;

Το να κανεις επαναληπτική δόση μετά από 6 μήνες δε σημαίνει πως χάνεται η οποιαδήποτε προστασια . Η επανάληψη γίνεται λόγω μεταλλάξεων οι οποίες χονδρικά να το πω δημιουργούνται γιατί υπάρχει πρόσφορο έδαφος λόγω μη εμβολιασμενων.

Ποια έρευνα (επιστημονική βάση βιβλιογραφίας σε μεγάλο αριθμό ασθενών και από συγκεκριμένα ερευνητικά κέντρα έδειξε κάτι για 6 μηνο και ποια έρευνα έδειξε για όγκου εγκεφάλου;;; Για ονόμα του Θεου... Να μου πει κάποιος πως έχει ιστορικό θρομβοφιλίας κτλ κτλ και δε το γνωρίζει όπως οι πιο πολλοι να πω αντε έχει μια επιστημονική βάση ας πουμε η περιπτωση της εμβολης αν και πάλι είναι σπάνιο. Αλλά όγκο στον εγκέφαλο;;; Να φοβηθεί κάποιος για οποιαδήποτε αλλεργική αντίδραση (γι αυτό και η αναμονή 15 λεπτών μετά) παλι να πω άντε οκ.... Αλλά σοβαρά τώρα ;; ΟΓΚΟΣ ;;; Σε λίγο θα βγάλουν πως μετά το 6 μηνο η προστασια χάνεται και αντιστρέφεται και έχεις ΗIV , μόνο αυτό έμεινε.

Σε αυτό με τις αποστάσεις θα συμφωνήσω... Είναι από τα προβλήματα που δημιουργεί η ασφάλεια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2021 :  14:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Πολλα διαβαζω,πολλα ακουω,ακομα πιο πολλα θα ακουσω το επομενο διαστημα.Εγω προσωπικα κανω λιγη υπομονη.Ουτε αρνητες,ουτε υποστηρικτες.Απλα ,καποια πραγματα θα φανουν σε κανα χρονο και μακαρι να βγω λαθος.Οσον αφορα το επιπεδο "πατου κατσαρολας"κρατα το φιλε μου για σενα και τους δικους σου.Ο χρονος θα δειξει,και ειναι μεγας κριτης,ποιος κανει σωστα που τρεχει τωρα και ποιος κανει σωστα που κανει υπομονη.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.




Στη φάση που βρισκόμαστε, δεν υπάρχει χρόνος για υπομονή/αναμονή. Όσο πιο γρήγορα το κατανοήσετε όσοι έχετε αποφασίσει να ενδημήσετε στο στρουμφοχωριό των ψεκ, τόσο καλύτερα θαναι και για σας και για το σύνολο της κοινωνίας. Γιατί αν είχατε κάνει τον κόπο 1,5 χρόνο τώρα να κάτσετε να ασχοληθείτε στα σοβαρά με την κατάσταση θα ήσασταν σε θέση να κατανοήσετε πως ούτε θα περάσει περιμένοντας ούτε γίνεται να περάσει αναίμακτα* ούτε - πάνω από όλα - είναι κάτι που μπορεί ο καθένας να το αντιμετωπίσει on his own.

Ειδικά αυτό το τελευταίο είχε χρησιμοποιηθεί εκτεταμένα σε κείμενα επιπέδου "ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ" και "ΔΙΑΔΟΣΤΕ" (συνήθως έχοντας αφετηρία πηγή σχετιζόμενη με τους εγχώριους ρασοφόρους μάγους της φυλής) για διενέργειας διαδικτυακής αντιεμβολιαστικής σπέκουλας με συνεχείς επικλήσεις στο συναίσθημα και κανένα ουσιαστικό επιχείρημα, παρά μόνο διάφορες αναφορές στο ότι ακόμη και αν εμβολιαστείς ΕΣΥ προσωπικά, πάλι ΕΣΥ δε θα μπορείς για ένα διάστημα να είσαι όπως πριν. Όσοι επέλεγαν να τα διακινήσουν το έκαναν αναφέροντας τις συγκεκριμένες κουταμάρες ως "άλλη άποψη" - φαντάζομαι αν κάποιος ισχυριζόταν ότι ο ήλιος βγαίνει από τη δύση θα έπρεπε και αυτό να το θεωρήσουμε απλά άλλη άποψη. Επί της ουσίας, όμως, δεν καταλάβαιναν και εμφανώς συνεχίζουν να μην καταλαβαίνουν (-τε) ότι ούτε ο ιός έχει προσωπικό ενδιαφέρον για κάποιον συγκεκριμένα, αλλά ούτε και τα εμβόλια λειτουργούν σε προσωπικό επίπεδο. Αν δεν εμβολιαστείτε και εσείς, πιθανότατα η εμβολιαστική προσπάθεια θα αποτύχει (τουλάχιστον partially), χωρίς να φταίνε τα εμβόλια, αλλά μερικώς όσοι αποφασίσατε να μην εμβολιαστείτε, μα κυρίως η παρηκμασμένη και αποτυχημένη κοινωνία μας που έχει καταφέρει να ζουν τόσα μέλη της σε έναν υποτυπώδη σύγχρονο μεσαίωνα.

Τώρα, για όλα αυτά τα "πολλά ακούμε" και - σόρι για την έκφραση - τις λοιπές πίτσες μπλε, 11 στα 10 είναι παπαριές καμαρωτές. Αλλά επειδή διακινούνται ευρέως, εσύ και οποιοσδήποτε άλλος είναι τόσο ευεπίφορος σε τέτοιες προσεγγίσεις, γίνεστε εύκολα οι καλοί αγωγοί του σώτου και στο τέλος αναλωνόμαστε σε συζητήσεις για τα προφανή, σπαταλώντας χρόνο και φαιά ουσία που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε πραγματικά ουσιαστικά πράγματα.

Πάμε να δούμε, λοιπόν, μερικά πράγματα που ακούγονται, μεγαλοποιούνται και στο τέλος δημιουργούνται ολόκληροι μύθοι στο στρουμφοχωριό της ψέκας. Nα ξες, πως για κάθε ψεκιά που αραδιαστεί, μπορώ να σου έχω αντίλογο με στοιχεία και όχι ευχολόγια - αν ήταν απλά πολιτική, οπαδική, θρησκευτική ή whatever else διαφωνία, απλά θα έκανα pass/ignore. Επειδή, όμως, αυτές οι απερίγραπτες κουταμάρες φαίνεται πως είναι μεταδοτικότερες ακόμη και από τον ιό και δημιουργούν προβλήματα σε όλους μας, όσο μου επιτρέπουν οι λοιπές υποχρεώσεις, έχω πρόθεση να μην πέφτει τίποτα κάτω.

Για τη φάση με τους Βρετανούς πιλότους:

https://www.factcheck.org/2021/07/scicheck-unsubstantiated-claims-follow-deaths-of-british-and-indian-airline-pilots/?fbclid=IwAR0wq3MXA7H4SSZZZgxY1RgUzw1JquiKJDLkwCC_JJ5ZeVHeukK8CFbB2Ds

https://www.politifact.com/factchecks/2021/jun/28/facebook-posts/website-falsely-links-british-airways-pilot-deaths/?fbclid=IwAR35eJ7hmbHSH-cUEtvkxF-WHbXnRMECvmeMvUN-mZmJqP9azgpZEDRcz8k

Για τη φάση με το σούπερ πέη-περ που αποσύρθηκε ():

"Το peer review δουλεύει ακόμα και όταν σε πρώτη φάση αποτυγχάνει. Μετά από το γενικευμένο κραξιδι από την επιστημονική κοινότητα και 6 παραιτήσεις καταπέλτη editors ο ακόλουθος οχετός ανακρίβειας και τρομολαγνειας γραμμένος από σεσημασμενους κομπογιαννίτες που διέφυγε του αρχικού peer review (φαντάζεστε όλοι με ποια μέθοδο σε open access περιοδικό) αποσυρθηκε, ισως στο πιο γρηγορο retraction ολων των εποχων.

Την "μετρική" NNTV που είναι εντελώς ακατάλληλη για εκτίμηση απόδοσης να μην σας πω ποιος την ανέφερε πονηρά στον ελλαδικό χώρο, αφήστε τον προσπαθεί να βγει από τον ΚΟΥΒΑ της απόσυρσης από τις ΗΠΑ των mAbs της Lilly λόγω διαφυγής των μεταλλάξεων.
Αλλά εδώ το ανοσιούργημα είναι ακόμα μεγαλύτερο. Οι τύποι πήραν το NNTV του Ισραήλ που είναι, λόγω της μεγάλης εμβολιαστικης κάλυψης και της περιορισμένης πλέον διασποράς, εξαιρετικά μεγάλο και το συνέκριναν με τους αναφερόμενους θανάτους μετά από εμβολιασμό στην ολλανδική Ανοιχτή πλατφόρμα που περιέχει ΑΝΕΠΙΒΕΒΑΊΩΤΕΣ πληροφορίες και ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ να μην τις χρησιμοποιείτε για εξαγωγή συμπερασμάτων. Όπως εξηγούμε και για το VAERS και άλλες ανοιχτές πλατφόρμες. Δλδ την λαθροχειρια που κάνει ο κάθε πυροβολημένος ΨΕΚΑΣ στο blog monoalithies-flatearth dot gr αυτοί οι ξεφτιλες το τόλμησαν σε paper.

Και το τρελό είναι ότι δεν τους έκοψε κάποιος παρά μόνο αφότου βγήκε στον αέρα. Η μπουρδολογια που ξετρυπωσε με αυτή την πανδημία είναι ΚΑΜΠΑΝΑ πώς πρέπει η επιστημονική κοινότητα να επιληφθεί του προβλήματος των payed articles - τάχα για τα έξοδα."


https://www.youtube.com/watch?v=QGzdFFR0SB4

* Στο έγραψα και στο προηγούμενο σχόλιο, ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ! Το ξέρουμε εξαρχής, δε θα γίνει διαφορετικά, για αυτό συμπάσχουμε με τις οικογένειες των θυμάτων (by the way, στον ευρύτερο οικογενειακό μου κύκλο έχω και γω δύο θύματα του ιού), αλλά δε μπορούμε να μένουμε στην κάθε περίπτωση ξεχωριστά για πάρα πολύ, γιατί όσο περισσότερο μένεις στο ειδικό, τόσες περισσότερες είναι οι πιθανότητες στη μεγάλη εικόνα να έχεις πολύ μεγαλύτερες απώλειες. Επίσης, θα σου επαναλάβω ότι η συναισθηματική σύνδεση που νιώθεις για τις περιπτώσεις που φύγανε λόγω του εμβολιασμού είναι γιατί είναι τόσο λίγες που δίνεται η δυνατότητα να γίνουν εκτενείς αναφορές σε αρκετές λεπτομέρειες. Πράγμα που δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ με τους νεκρούς του ιού ή τις παράπλευρες απώλειες του ιού (τους ανθρώπους που πέθαναν ή υποβαθμίστηκε αρκετά η ποιότητα ζωής τους επειδή - λόγω της κατάστασης - δε μπόρεσαν να έχουν την περίθαλψη που χρειάζονταν).





--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2021 :  15:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ MARIOS2020

Τα κινητά που χρησιμοποιούμε, έχει αποδειχτεί ότι είναι 100% ασφαλή για χρήση κοντά στον εγκέφαλο μας???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2021 :  15:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βάζω το λινκ για τον χρόνο προστασίας. Τα υπόλοιπα που αναφέρω βαριέμαι...ψάξτε τα εσείς!!

https://www.iatronet.gr/article/100790/ekpa-poso-diarkei-h-prostasia-ton-emvolion-kata-ths-covid19


quote:
Originally posted by hypnox

Από που προκυπτει πως η προστασια του εμβολίου είναι 6μηνη; Από που βγήκε παλι αυτό;

Το να κανεις επαναληπτική δόση μετά από 6 μήνες δε σημαίνει πως χάνεται η οποιαδήποτε προστασια . Η επανάληψη γίνεται λόγω μεταλλάξεων οι οποίες χονδρικά να το πω δημιουργούνται γιατί υπάρχει πρόσφορο έδαφος λόγω μη εμβολιασμενων.

Ποια έρευνα (επιστημονική βάση βιβλιογραφίας σε μεγάλο αριθμό ασθενών και από συγκεκριμένα ερευνητικά κέντρα έδειξε κάτι για 6 μηνο και ποια έρευνα έδειξε για όγκου εγκεφάλου;;; Για ονόμα του Θεου... Να μου πει κάποιος πως έχει ιστορικό θρομβοφιλίας κτλ κτλ και δε το γνωρίζει όπως οι πιο πολλοι να πω αντε έχει μια επιστημονική βάση ας πουμε η περιπτωση της εμβολης αν και πάλι είναι σπάνιο. Αλλά όγκο στον εγκέφαλο;;; Να φοβηθεί κάποιος για οποιαδήποτε αλλεργική αντίδραση (γι αυτό και η αναμονή 15 λεπτών μετά) παλι να πω άντε οκ.... Αλλά σοβαρά τώρα ;; ΟΓΚΟΣ ;;; Σε λίγο θα βγάλουν πως μετά το 6 μηνο η προστασια χάνεται και αντιστρέφεται και έχεις ΗIV , μόνο αυτό έμεινε.

Σε αυτό με τις αποστάσεις θα συμφωνήσω... Είναι από τα προβλήματα που δημιουργεί η ασφάλεια.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 13 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000