Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Αυθεντικός Μαραθώνιος 2021 ????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 13

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2021 :  17:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MARIOS2020

quote:
Originally posted by tromeus

quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by tromeus

quote:
Originally posted by RiffRaff





Αν αθροίσεις το 1x10 στην μείον πέντε, με το δυο επί 10 στη μείον πέντε και το 1,5 επί δέκα στη μείον πέντε, θεωρείς ότι αλλάζει η τάξη μεγέθους;

--------------------------
Run-time Error


Θα σου απαντησω εγω... ΝΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙ! Πολυ γρηγορα και αν το επιπεδο της μορφωσεως σου ειναι τοσο χαμηλο για να το καταλαβει δεν με ενδιαφερει: 1+ 2 + 1,5 = 4,5. Απομενουνε μονο 5,5 που στατιστικως στα μαγειρευω πανευκολα για να φτασει το αθροισμα 10 ( ολογραφως δεκα ) που αριθμητικως σημαινει περναμε σε αλλη ταξη μεγεθους.


---------------------
Υπογραφη εδω.





Δηλαδή, στο 1,5 επί δέκα στη μείον δε φοβάσαι και στο 5,5 επί δέκα στη μείον Πέμπτη φοβάσαι. Nice...

Πήγαινε τώρα στα νούμερα που παρέθεσα ο aroulio και ο deorum και μετά έλα να ξαναμιλήσουμε για φόβο, κίνδυνο και τα λοιπά...

--------------------------
Run-time Error

Επι του προσωπικου σου υφους σε πληροφορω οτι δεν φοβαμαι τιποτα και κανεναν. Και κατι γιατρουδακια που δεν γνωριζουν 2+2 ποσο μας κανει, τα περιφρονω βαθυτατα και ουτε κανω συζητηση.



Χαχαχαχχαχ...........δεν υπάρχουν γιατροί σε αυτό το θλιβερό φόρουμ....ο τελευταίος που υπήρχε (Νίκος είναι το μικρό του και μένει στη Βόρειο Ελλάδα, αποχώρησε το 2013!!!
ΥΓ....Νίκο αν διαβάζεις να είσαι καλά ρε φίλε!!!!



Δεν υπάρχουν, είναι ηθοποιοί.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2021 :  18:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νόμιζα ότι το φόρουμ είναι για το τρέξιμο, το συγκεκριμένο θέμα για τον αγαπημένο μας μαραθώνιο.
Κρίμα...

Πάντως αφού κι εδώ κατάντησε ένα διχαστικό καφενείο με αντιρρησίες και μη, θα ήθελα να πω το εξής.

Και για το αλκοόλ δεν σου απαγορεύει κανένας να μη πιείς. Πιες μέχρι να σκάσεις, γίνε αλκοολικός. Αυτό που σου απαγορεύεται είναι να οδηγήσεις για να μην σκοτώσεις άλλους...

Και το τσιγάρο δεν απαγορεύεται. Μπαφιασε όσο θες, ντουμανιασε όσο θες το σπίτι σου αλλά απαγορεύεται να το κάνεις στους υπόλοιπους.

Το ίδιο νομίζω ισχύει πλέον και με την πανδημία και τα εμβόλια. Για όσους το κάναν αφήστε να υποστούνε τις συνέπειες που λέτε, για όσους δεν το έκαναν να μη βάζουν σε κίνδυνο τους υπόλοιπους. Ο καθένας με την επιλογή του αλλά ακολουθώντας και τους στοιχειώδεις κανόνες.

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2021 :  19:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχεις δίκιο καλέ μου φίλε, ποιος μπορεί να πει ότι δεν έχεις δίκιο!!
Απλά το θέμα "εμβόλιο" είναι καινούργιο, και δεν είναι τόσο "άσπρο-μαύρο", 'οσο το αλκοόλ και το κάπνισμα.
Σε ένα φόρουμ που κατάντησε "μικρές αγγελίες", δεν είναι κακό να ακούγονται οι απόψεις μας, έστω και να κάποιοι τις προβάλλουν με αγένεια και προσπαθούν να τις επιβάλλουν στους άλλους, λες και έχουν την Θεία Φώτιση!!!!






quote:
Originally posted by stratos_al

Νόμιζα ότι το φόρουμ είναι για το τρέξιμο, το συγκεκριμένο θέμα για τον αγαπημένο μας μαραθώνιο.
Κρίμα...

Πάντως αφού κι εδώ κατάντησε ένα διχαστικό καφενείο με αντιρρησίες και μη, θα ήθελα να πω το εξής.

Και για το αλκοόλ δεν σου απαγορεύει κανένας να μη πιείς. Πιες μέχρι να σκάσεις, γίνε αλκοολικός. Αυτό που σου απαγορεύεται είναι να οδηγήσεις για να μην σκοτώσεις άλλους...

Και το τσιγάρο δεν απαγορεύεται. Μπαφιασε όσο θες, ντουμανιασε όσο θες το σπίτι σου αλλά απαγορεύεται να το κάνεις στους υπόλοιπους.

Το ίδιο νομίζω ισχύει πλέον και με την πανδημία και τα εμβόλια. Για όσους το κάναν αφήστε να υποστούνε τις συνέπειες που λέτε, για όσους δεν το έκαναν να μη βάζουν σε κίνδυνο τους υπόλοιπους. Ο καθένας με την επιλογή του αλλά ακολουθώντας και τους στοιχειώδεις κανόνες.

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vslis
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2021 :  19:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι κακό να λέμε τις απόψεις μας, σημασία δεν έχει τι λές , αλλά πως το λες. Βέβαια στον γραπτό λόγο μπορούν πάρα πολύ εύκολα να παρεξηγηθουν τα λεγόμενα του καθενός.

Εκεί που είμασταν κάποτε να διαβάζουμε και να συζητάμε ιστορίες και συμβουλές γύρω από τον αθλητισμό και το τρέξιμο, φτάσαμε στο σημείο να έχουμε χωριστεί στους "μεν" και τους "δε". Πίστεψα, πως αυτοί που θα υψώσουν πρώτοι την "σημαία των κοινών ιδανικων" εν καιρώ πανδυμίας, είναι οι άνθρωποι που ασχολούνται με τον αθλητισμό, τόσο στον επαγγελματικό όσο και τον ερασιτεχνικό επίπεδο. Μετα λύπης μου διαπίστωσα, πως υπάρχουν πάρα πολλοί που όχι είναι απλά "φοβούνται", αλλά εν "αγνοια" τους, θέτουν και άμεσα τον κίνδυνο στους συνανθρώπους μας. Αρνούμαι να πιστέψω πως σε ένα τόσο ευαισθητο σημείο για όλους μας, κρίνεται η υπευθυνότητα μας και μάλιστα με αρνητικό πρόσημο. Ας προσέξουμε όσο μπορούμε την υγεία μας (σωματική και ψυχική) για να χαιρόμαστε την ημέρα που θα ξημερώσει αύριο, όχι μονο για εμάς τους ίδιους, αλλά και για τους συνανθρώπους μας.

______________________________
"Running allows me to set my mind free. Nothing seems impossible. Nothing unattainable." – Kara Goucher
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2021 :  19:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μηπως να το κοψουμε...,.
ΑΜΑ ειναι το θρεντ.....

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2021 :  22:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Μηπως να το κοψουμε...,.
ΑΜΑ ειναι το θρεντ.....

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.



Θα τρέξουμε συντρεχτη???

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2021 :  23:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναξερες ποσο μου εχουν λειψει οι αγωνες μας Στρατο.Περιμενω πως και πως να ξαναβρεθουμε με πολλα φιλαρακια σε καποιο αγωνα.Πιστεψε με αισθανομαι ενα πολυυυυυ μεγαλο κενο ,εδω και 1,5 χρονο.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2021 :  00:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

Ναξερες ποσο μου εχουν λειψει οι αγωνες μας Στρατο.Περιμενω πως και πως να ξαναβρεθουμε με πολλα φιλαρακια σε καποιο αγωνα.Πιστεψε με αισθανομαι ενα πολυυυυυ μεγαλο κενο ,εδω και 1,5 χρονο.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.



Θα τρέξουμε, 2η χρονια χωρίς αυθεντική δεν λέει, στην ανάγκη θα την τρέξουμε μόνοι μας 🤣🤣🤣🤣🤣

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2021 :  13:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα σας διάβασα, μην αναφέρετε το όνομά μου επι ματαίω! (προφανώς κάνω πλάκα!)

Λοιπόν, είναι θέμα risk assessment. (θα σας ξεβλαχέψω και εγώ, θα βγάλω και περιοδικό! )

Οι θάνατοι covid είναι περιπτώσεις ανά χίλια.
Οι θάνατοι από τα εμβόλια είναι περιπτώσεις ανά εκατομμύριο.
Απαλλάσσομαι από ένα ρίσκο αναλαμβάνοντας ένα άλλο, τάξεις μεγέθους μικρότερο και μάλιστα χωρίς να πληρώσω premium! Προσθέτοντας σε αυτό το υπολειπόμενο ρίσκο (δεν καλύπτει τίποτα κατά 100%) βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ότι πρέπει να τρέξουμε (αφού ρωτήσουμε τον γιατρό μας) να εμβολιαστούμε το συντομότερο όλοι, χωρίς δεύτερη σκέψη ή αμφιβολία.

Φυσικά κάνω δυο προφανείς, κατ' εμέ, παραδοχές:
1. Ό,τι μας λένε ισχύει, δεν μπαίνω σε θεωρίες συνωμοσίας. Η κάθε φαρμακευτική δουλεύει για το κέρδος και έτσι πρέπει να κάνει για να βγάλει το "καλύτερο" εμβόλιο, αυτό με τη μεγαλύτερη προστασία και τις λιγότερες παρενέργειες.
2. Ακόμα και αν βγουν άλλες παρενέργειες σε 1-2 χρόνια, αυτό δεν αλλάζει τη γενική εικόνα και, σίγουρα, δεν αλλάζει την απόφαση μου.

ΥΓ και εγώ: Να κοιτάμε τα σύνολα για να πάρουμε αποφάσεις, όχι περιπτωσιολογίες του στυλ ξέρω έναν που και ξέρω έναν άλλον που, κτλ κτλ...

ΥΓ2: Αν με ρωτήσει κάποιος, θα του πω να εμβολιαστεί!

Edited by - Rigelian on 18/07/2021 13:13:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2021 :  17:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Τώρα σας διάβασα, μην αναφέρετε το όνομά μου επι ματαίω! (προφανώς κάνω πλάκα!)

Λοιπόν, είναι θέμα risk assessment. (θα σας ξεβλαχέψω και εγώ, θα βγάλω και περιοδικό! )

Οι θάνατοι covid είναι περιπτώσεις ανά χίλια.
Οι θάνατοι από τα εμβόλια είναι περιπτώσεις ανά εκατομμύριο.
Απαλλάσσομαι από ένα ρίσκο αναλαμβάνοντας ένα άλλο, τάξεις μεγέθους μικρότερο και μάλιστα χωρίς να πληρώσω premium! Προσθέτοντας σε αυτό το υπολειπόμενο ρίσκο (δεν καλύπτει τίποτα κατά 100%) βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ότι πρέπει να τρέξουμε (αφού ρωτήσουμε τον γιατρό μας) να εμβολιαστούμε το συντομότερο όλοι, χωρίς δεύτερη σκέψη ή αμφιβολία.

Φυσικά κάνω δυο προφανείς, κατ' εμέ, παραδοχές:
1. Ό,τι μας λένε ισχύει, δεν μπαίνω σε θεωρίες συνωμοσίας. Η κάθε φαρμακευτική δουλεύει για το κέρδος και έτσι πρέπει να κάνει για να βγάλει το "καλύτερο" εμβόλιο, αυτό με τη μεγαλύτερη προστασία και τις λιγότερες παρενέργειες.
2. Ακόμα και αν βγουν άλλες παρενέργειες σε 1-2 χρόνια, αυτό δεν αλλάζει τη γενική εικόνα και, σίγουρα, δεν αλλάζει την απόφαση μου.

ΥΓ και εγώ: Να κοιτάμε τα σύνολα για να πάρουμε αποφάσεις, όχι περιπτωσιολογίες του στυλ ξέρω έναν που και ξέρω έναν άλλον που, κτλ κτλ...

ΥΓ2: Αν με ρωτήσει κάποιος, θα του πω να εμβολιαστεί!




Rigelian, μπορεί κατά καιρούς να έχουμε διαφωνήσει/κοντραριστεί εδώ μέσα για διάφορα, αλλά δε μπορώ να μην ομολογήσω πως η έλλειψη της φωνής σου στο νήμα ήταν εμφανέστατη. Θα μου έλειπε ακόμη και αν είχαμε διαφορετική προσέγγιση επί του θέματος, μιας και είμαι βέβαιος πως θα ήταν βασισμένη σε απτά δεδομένα και ορθό λόγο.

Για να σε πειράξω και λίγο, βέβαια, είχες γράψει σε άλλο νήμα ότι θεωρείς πως αν υπάρχει επάρκεια εμβολίων το 90% τουλάχιστον θα πήγαινε να εμβολιαστεί και νομίζω πως αυτός είναι ο μεγαλύτερος κουβάς της φετινής σεζόν, ακόμη μεγαλύτερος και από όσους πίστευαν ότι η Αγγλία θα το σηκώσει (κλαψ, λυγμ)...

Α, και σε σχέση με όσα ορθά αναφέρεις, κάτι που θα πρέπει να συνυπολογιστεί είναι πως για κάθε "μοναδιαία ανοσία" που επιτυγχάνεται μέσω εμβολίου το όποιο ρίσκο λαμβάνεται εξολοκλήρου από τον εμβολιασμένο, σε περίπτωση ατομικής ανοσίας λόγω ιού, ξέχωρα με το ότι το ρίσκο είναι μεγαλύτερο (τάξεις μεγέθους, όπως αναφέρεις), δημιουργείται και μία αλυσίδα νοσούντων εξαιτίας της επαφή με το εν λόγω άτομο.


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2021 :  19:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Thanks!

"Για να σε πειράξω και λίγο, βέβαια, είχες γράψει σε άλλο νήμα ότι θεωρείς πως αν υπάρχει επάρκεια εμβολίων το 90% τουλάχιστον θα πήγαινε να εμβολιαστεί και νομίζω πως αυτός είναι ο μεγαλύτερος κουβάς της φετινής σεζόν, ακόμη μεγαλύτερος και από όσους πίστευαν ότι η Αγγλία θα το σηκώσει (κλαψ, λυγμ)..."

Χε χε χε, όντως το είχα πει και το πίστευα! Εξακολουθώ να μην έχω πεισθεί ότι μας περισσεύουν εμβόλια, ότι δηλαδή αν θέλω να εμβολιαστώ τώρα (όχι εγώ, επό τις 11 Ιουνίου 2 δόση και όλα ok) θα βρω τώρα ραντεβού; Θέλω να πω υπάρχει αυτή τη στιγμή υπερεπάρκεια και δεν εμβολιαζόμαστε; Δεν βρίσκω στοιχεία!

Ε, πρώτη φορά πήγαν στον τελικό, δεν θα μπορούσαν να τον κερδίσουν, ας είμαστε λογικοί, μην είμαστε και πλεονέκτες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2021 :  12:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τους κυνηγάνε για εμβόλια τώρα. Αφού μπήκα στο σύστημα και κάνω πλάκα.
Υπάρχουν 100δες διαθέσιμα ραντεβού. Και αν κλείσεις μπορείς να το αλλάξεις 1000 φορές και όχι 3 που μπορούσες μέχρι πριν από 2 μήνες. Αρχίζουν να σου στέλνουν υπενθυμίσεις με μηνύματα και e-mail 4 μέρες πριν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vslis
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2021 :  12:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MARIOS2020

Τους κυνηγάνε για εμβόλια τώρα. Αφού μπήκα στο σύστημα και κάνω πλάκα.
Υπάρχουν 100δες διαθέσιμα ραντεβού. Και αν κλείσεις μπορείς να το αλλάξεις 1000 φορές και όχι 3 που μπορούσες μέχρι πριν από 2 μήνες. Αρχίζουν να σου στέλνουν υπενθυμίσεις με μηνύματα και e-mail 4 μέρες πριν.



Αν πάλι δεν μας έστελαν μύνημα, τι θα λέγαμε; Με όλο τον σεβασμό ας μην βρίσκουμε αφορμές για να "γκρινιάζουμε". Εχουμε ήδη κουραστεί οι περισσότεροι από μας από όλη αυτή την κατάσταση, ας μην την επιβαρύνουμε και άλλο με κάθε είδους οξύτητα και υπερβολισμό.

Υγεία και καλή υπομονή για όλους μας.

______________________________
"Running allows me to set my mind free. Nothing seems impossible. Nothing unattainable." – Kara Goucher
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2021 :  13:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Thanks!

Χε χε χε, όντως το είχα πει και το πίστευα! Εξακολουθώ να μην έχω πεισθεί ότι μας περισσεύουν εμβόλια, ότι δηλαδή αν θέλω να εμβολιαστώ τώρα (όχι εγώ, επό τις 11 Ιουνίου 2 δόση και όλα ok) θα βρω τώρα ραντεβού; Θέλω να πω υπάρχει αυτή τη στιγμή υπερεπάρκεια και δεν εμβολιαζόμαστε; Δεν βρίσκω στοιχεία!




Ίσως επειδή το σκέφτεσαι μόνο με βάση τη λογική κατέληξες σε αυτήν τη θεώρηση. Η οποία έχει εφαρμογή ας πούμε στο 50% του πληθυσμού.

Υπάρχει ένα άλλο 30%, όμως, που είναι επιφυλακτικό για διάφορους λόγους, όπως ο φόβος των γιατρών ή των φαρμάκων, η κουτοπονηριά του "ας το κάνουν οι άλλοι πρώτα και βλέπουμε", όσοι δεν έχουν πειστεί για την σχέση ρίσκου ανάμεσα στον εμβολιασμό και την προσβολή από τον ιό, καθώς και η έλλειψη συνειδητοποίησης από μεγάλο μέρος αυτής της ομάδας ανθρώπων για το ότι η αντίληψη που έχουμε σχετικά με την πραγματική επικινδυνότητα του ιού είναι στρεβλή, καθώς (τουλάχιστον στα μέρη μας) δεν είδαμε ποτέ την πλήρη capacity λόγω των μέτρων που λαμβάνονταν.

Η παραπάνω ομάδα θεωρώ πως με μία κατάλληλη καμπάνια ενημέρωσης βασισμένη σε εκλαϊκευτική ιατρική και επιστήμη γενικότερα, σε ανάλυση πραγματικών δεδομένων και με μία προς μία εκμηδένιση όλων των επιχειρημάτων και των δεισιδαιμονιών (δεν είναι τόσο δύσκολο, καθώς 9 στις 10 είναι "επιχειρήματα") όσων συνεχίζουν ακόμη και σήμερα να συντηρούν όλο αυτό το θολό τοπίο αμφισβήτησης, θα μπορούσε να πειστεί να εμβολιαστεί σε πολύ μεγάλο ποσοστό.

Αυτοί που θεωρώ πως δε θα μπορούσαν ποτέ να πειστούν είναι το υπολοιπόμενο 20%, ο σκληρός πυρήνας αυτού που πλέον ονομάζεται "ψέκα". Γιατί το πρόβλημα των συγκεκριμένων ανθρώπων δεν είναι το εμβόλιο ή ο ιός. Είναι οτιδήποτε "νέο", "σύγχρονο", "καινούριο". Γενικά, οτιδήποτε δε μπορεί να χωρέσει στο μυαλό τους ή σε όσα μέχρι εκείνη τη στιγμή γνώριζαν/πίστευαν.

Κάποτε ένας καθηγητής στο πανεπιστήμιο, ο οποίος μας έκανε θερμοδυναμική, μιλώντας για την εντροπία είχε πει κάτι που εμένα μου άλλαξε τη ζωή. "Αν το μυαλό σου είναι στενό για να χωρέσει τον κόσμο, μην προσπαθήσεις να τον μικρύνεις για να το πετύχεις. Απλά, προσπάθησε να μεγαλώσεις το μυαλό σου.".

Αυτοί οι άνθρωποι διαχρονικά έχουν μάθει να λειτουργούν μέσω της πρώτης οδού. Αυτούς και να θες να τους πείσεις, δε μπορείς. Θα βρεις τοίχο. Εκτός και αν τους διδάξεις έναν άλλο τρόπο σκέψης. Σε αυτήν την περίπτωση, βέβαια, μπαίνουμε σε άλλα μονοπάτια, μιας και θα πάψουν να αποτελούν τους συνήθεις "χρήσιμους ηλίθιους" σε πλείστες όσες περιπτώσεις. Και εκεί το πράγμα περιπλέκεται.

Σκέψου τι είχε γίνει όταν η Volvo πρωτολάνσαρε τις ζώνες ασφαλείας. Μεγάλο κομμάτι (αυτού) του κοινού αντιδρούσε με παρόμοιο τρόπο και ανάλογα "επιχειρήματα" (περιορισμός ελευθερίας, "δικαίωμά μου" και τα ρέστα). Το ποιος είχε δίκιο και ποιος άδικο, το έγραψε η ίδια η ιστορία.

Και μιας και πιάσαμε τις αναδρομές, πάμε να δούμε και τους πρ(ωτ)ογόνους της σημερινής ψέκας. Ίδιοι και απαράλλακτοι, παρόμοιες αντιδράσεις, ανάλογη "επιχειρηματολογία". Γιατί το πρόβλημα με αυτούς τους ανθρώπους δεν είναι η άποψη που έχουν για το εμβόλιο, αυτό είναι απότοκο, αλλά ο τρόπος σκέψης τους και το πώς έχουν μάθει να ερμηνεύουν τον κόσμο.

"-Τι έχεις Γιάννη;
-Τι είχα πάντα!
Η φωτογραφία έχει ληφθεί στο Τορόντο τού Καναδά, στις 13 Νοεμβρίου 1919.
Επρόκειτο για συγκέντρωση-διαμαρτυρία τής «Αντιεμβολιαστικής Ένωσης» της χώρας (Anti-Vaccination League of Canada), κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού.
Το κυριότερο μεταξύ των εμβολίων εναντίον των οποίων διαδήλωναν αυτοί οι «δικαιωματιστές», ήταν το εμβόλιο κατά της ευλογιάς. Αυτό που κατάφερε τελικά να εκριζώσει αυτή τη μάστιγα από τον πλανήτη.
Προσέξτε τις ίδιες, διαχρονικά αμετάβλητες, επικλήσεις στο συναίσθημα. Το πανό αναφέρεται σε κάποια υποτιθέμενη «σφαγή των αθώων» από τα εμβόλια, ενώ ο πραγματικός σφαγέας ήταν ο ιός της ευλογιάς.
100+ χρόνια βερμπαλισμοί, συνθήματα και προσπάθειες εντυπωσιασμού.
Καμία λογική βάση, καμία επιστημονική στήριξη. Ξεκάθαρη προπαγάνδα.
Ας μη γελιέται κανείς: τα «παλιά καλά εμβόλια» που υποτίθεται ότι εμπιστεύονται οι σύγχρονοι αντιεμβολιαστές, σε αντίθεση με τα «πειραματικά», «διαβολικά» και «κακά» σύγχρονα, είχαν συναντήσει τις ίδιες λυσσαλέες αντιδράσεις από ανθρώπους της ίδιας νοσηρής νοοτροπίας και των ίδιων σκοταδιστικών αντιλήψεων, με όσους σήμερα υποκριτικά τα χαρακτηρίζουν ως «καλά».
Κάθε τρέχουσα αναφορά σε «παλιά καλά εμβόλια», είναι ξεκάθαρα προσχηματική.
Οι σύγχρονοι αντιεμβολιαστές, διανοητικοί κλώνοι των αντιεμβολιαστών άλλων εποχών, προσπαθούν να κολλήσουν «ένσημα» νηφαλιότητας και αντικειμενικότητας.
Δεν πείθουν κανέναν.
Τα παλιά, νέα και μελλοντικά καλά εμβόλια, εύρισκαν, βρίσκουν και θα βρίσκουν αντιδράσεις από παλιούς, νέους και μελλοντικούς φανατικούς και σκοταδιστές.
Οι οποίοι, με τη σειρά τους, εύρισκαν, βρίσκουν και θα βρίσκουν μπροστά τους όλη την υγιή κοινωνία.
Πηγή φωτογραφίας: City of Toronto Archives (http://www.toronto.ca/archives/index.htm)
Δική μου πηγή: Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/.../File:Rally_of_the_Anti...)
Άδεια Creative Commons Attribution 2.0 Generic (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en)
"

https://www.facebook.com/panagiotis.houpas/posts/1131264737366571

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 19/07/2021 13:58:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MariaTs
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2021 :  17:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να μπαίνεις σε συζήτηση για τον μαραθώνιο και να διαβάζεις για ιούς και εμβόλια...😅
Μη σου τύχει!!!
Όσο για την ύπαρξη εμβολίων όλοι έχετε δίκιο...γιατί και ναι μεν υπάρχουν αλλά και δεν υπάρχουν με την εξής διάφορα..
Υπάρχουν άπειρα ραντεβού για τζονσον άμα θες..αλλά οοοολοι σχεδόν κυνηγάνε φαιζερ που είναι πιο δοκιμασμένο ένα χρόνο τώρα και πιο σίγουρο οπότε και δεν υπάρχουν αρκετά όταν θες μόνο το συγκεκριμένο..
Εγώ έχω εμβολιαστεί πλήρως...και περιμένω πως και πως τον καιρό που δε θα συζητάω πια αυτό το θέμα και θα τρέχουμε στους αγώνες πάλι όλοι μαζί ❤️
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 13 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000