Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Αχίλλειος - χρόνια πάθηση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

annak
Newbie Forum Runner

Greece


2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/08/2021 :  22:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω χρόνιο θέμα με τον αριστερό αχίλλειο όπου υπάρχει μια πάχυνση.
Τα τελευταία 10 χρόνια έχω επισκεφθεί 4 ορθοπεδικούς (+μαγνητικές), 6-7 φυσικοθεραπευτές, έχω κάνει 3 PRP αλλά δεν είδα καμία σημαντική βελτίωση. Έστω και με πόνο μπορούσα να τρέχω.
Δυστυχώς εδώ και 2 χρόνια δεν μπορώ να τρέξω λόγω πόνου.
Με δυσκολεύει και στο βάδην, ειδικά το πρωί ή όταν καθίσω για αρκετή ώρα.
Χρησιμοποιώ τα hoca μαζί με πάτους σιλικόνης.
Έχετε να προτείνετε κάτι;
Σας ευχαριστώ

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2021 :  02:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενημερωτικά να αναφέρω ότι πριν 4 χρόνια είχα πόνο και πάχυνση στο κέντρο περίπου του Αχιλλείου λόγω τενοντοελυτρίτιδας (πάχυνση στο έλυτρο, ο τένοντας οκ).....έκανα πολλά για 3 μήνες χωρίς αποτέλεσμα και όλα λύθηκαν μέσα σε 2 εβδομάδες κάνοντας 2 συνεδρίες διαδερμικής ηλεκτρόλυσης.....περαστικά και να επιμείνεις στην λύση του προβλήματός σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

annak
Newbie Forum Runner

Greece


2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2021 :  19:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, χαίρομαι που όλα καλά !!!
Κάποτε που με πονούσε υπερβολικά, ξέχασα να το αναφέρω αλλά έχω κάνει και 5 συνεδρίες διαδερμικής ηλεκτρόλυσης (https://www.ostracon.gr/product/proionta-ana-eidikotita/iatriki/orthopaidiki-cheirourgiki/mis-elachista-epemvatikes-technikes/epte-systima-diadermikis-ilektrolysis/), είδα βελτίωση αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diceman
Newbie Forum Runner

Greece


25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2021 :  08:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@annak γιατρός/φυσικοθεραπευτής δεν είμαι, αλλά ύστερα από δύο χρόνια ταλαιπωρίας με τον αχίλλειο, μπορώ να καταθέσω κάποιες συμβουλές:

* Χρειάζεσαι παπούτσι με μεγάλο drop - εγώ βολεύτηκα με τα Mizuno Ultima, με 10mm drop.

* Αν οι πάτοι σου είναι πολύ μαλακοί και αφήνουν το πίσω μέρος του πέλματος να κινείται πέρα δώθε, δεν θα σε βοηθήσουν. Δοκίμασε αυτούς: https://www.amazon.de/flspoxs-FootActive-SPORTS-UK-X-SMALL/dp/B00FY34XAG/ref=pd_rhf_dp_s_xc_sdp_dp_2/261-5190211-7584326?th=1&psc=1

* Εμένα η τενοντίτιδα μου πέρασε μόνο όταν σταμάτησα να τρέχω μερικούς μήνες.

* Κλειδί στο πρόβλημα του αχίλλειου είναι οι γάμπες. Αν είναι σφιγμένες, το πρόβλημα βγαίνει πιο εύκολα. Πάρε μια απλή συσκευή για μασάζ: https://www.skroutz.gr/s/9174351/%CE%A3%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE-%CE%9C%CE%B1%CF%83%CE%AC%CE%B6-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%87%CE%AD%CE%BD%CE%B1-CHM-8028.html

* Διατάσεις: σημαντικές, γιατί μαζί με την πάχυνση έρχεται και η βράχυνση. Αλλά να τις κάνεις στο όριο του πόνου - αν το παρακάνεις, κάνουν ζημιά.

* Τέλος, οι ανηφόρες απαγορεύονται μέχρι να εξαφανιστεί ο πόνος. Και μετά σταδιακά και με μεγάλη προσοχή.

Καλή ανάρρωση!

Curro, ergo Sum.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000