Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ρυθμός και Μαραθώνιος Αθήνας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Kimonas
Forum-Runner

Greece


193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 08/11/2021 :  06:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Καλημέρα σε όλους

Μία εβδομἀδ πριν την κλασσική , θα ήθελα να ρωτήσω τι ρυθμό θα ακολουθήσετε στον Μαραθώνιο της Αθήνας ?
Με αρνητικό split ?
Και αν ναι, στο δεύτερο μέρος που είναι το πιο θεωρητικά πιο δύσκολα λόγω ανηφόρων, θα ακολουθήσουμε πιο γρήγπρo ρυθμὀ ?

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2021 :  09:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα τελευταία 12 χλμ είναι κατηφορικά με εξαίρεση τις δυο υπόγειες γέφυρες. Εγώ προσωπικά όσες φόρες είχα πάει πάντα το πρώτο κομμάτι έβγαινε πιο γρήγορα από το δεύτερο. Προφανώς για αrnητικό split ούτε λόγος.

Ο ρυθμός που ακολουθεί ο καθένας έχεις να κάνει με το χρόνο που θέλεις να κάνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Agamemnon
Forum-Runner

Greece
52 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2021 :  09:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ προσωπικά πάω για λίγο κάτω από 4:30 Μ.Ο. pace.

Κάθε φορά που πήγα λίγο πιο γρήγορα το 1ο μισό στο τέλος ήμουν ράκος

Το 2019 που πήγα ελάχιστα πιο γρήγορα το 2ο μισό τελείωσα τον αγώνα πιο άνετα από ποτέ και τις επόμενες ημέρες ήμουν σε καλύτερη κατάσταση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maiko
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2021 :  10:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Kimonas


Καλημέρα σε όλους

Μία εβδομἀδ πριν την κλασσική , θα ήθελα να ρωτήσω τι ρυθμό θα ακολουθήσετε στον Μαραθώνιο της Αθήνας ?
Με αρνητικό split ?
Και αν ναι, στο δεύτερο μέρος που είναι το πιο θεωρητικά πιο δύσκολα λόγω ανηφόρων, θα ακολουθήσουμε πιο γρήγπρo ρυθμὀ ? Συντηρητικά μέχρι το 32 βλέπεις τα κουράγια σου στο τραπεζάκι πίνεις 2 ποτηράκια coca cola και ανάλογα πράττεις!!! Καλό αγώνα και καλό τερματισμό σε όλους!!!





maiko
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2021 :  11:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοιτα ο συγκεκριμενος μαραθωνιος επειδη δεν ειναι Βερολινο, Αμστερνταμ κτλ και εχει ανηφορες θελει λιγο διορατικοτητα. Και δυστυχως θελει υπομονη. Πρεπει να πας 5-10" πιο αργα απο το ρυθμο σου τα πρωτα χλμ για να εχεις ενεργεια μετα.
Και επειδη τα πρωτα 10χλμ ειναι ευθειες ο κοσμος (μαζι κι εγω) δυσκολευετε να κρατηθει και το πληρωνει μετα.
Μια φορα το καταφερα και ειχα 4' καλυτερο χρονο και 2 μερες μετα ηταν σαν να μην ειχα τρεξει μαραθωνιο.
Οποτε βαλε κατω τα νουμερα σου, δες τα περασματα σου και υπολογισε (μπακαλικα στο λεω) 5-10" πιο αργα τα πρωτα 10χλμ και 5-10" πιο γρηγορα τα τελευταια 10 (εφοσον φτασεις ζωντανος μεχρι τον Σταυρό)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kimonas
Forum-Runner

Greece


193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2021 :  16:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Δηλαδή αν θέλω ένα μο 7'00 για όλο τον αγώνα
Θα πάω με 7'10'' - 7'15'' στο flat και στο τέλος στο 6'50'-6'55'
Το θέμα είναι στα 10-12 χλμ στις ανηφόρες το ρυθμό να κρατήσω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2021 :  17:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Kimonas


Δηλαδή αν θέλω ένα μο 7'00 για όλο τον αγώνα
Θα πάω με 7'10'' - 7'15'' στο flat και στο τέλος στο 6'50'-6'55'
Το θέμα είναι στα 10-12 χλμ στις ανηφόρες το ρυθμό να κρατήσω


πιστεύω δεν υπάρχει ένας γενικός κανόνας για όλους, όσες φορές ξεκίνησα πιο αργά απ όσο έπρεπε πήγα χειρότερα στο τέλος. Θεωρώ ότι το πολύ αργό με κοιμίζει και δεν επανέρχομαι αντιθέτως αν απλά κρατήσω ένα συντηρητικό ρυθμό που θα με κρατά σε εγρήγορση θα είναι καλύτερα. Το αρνητικό πέρασμα στην Αθήνα είναι δίκοπο μαχαίρι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2021 :  11:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Kimonas


Δηλαδή αν θέλω ένα μο 7'00 για όλο τον αγώνα
Θα πάω με 7'10'' - 7'15'' στο flat και στο τέλος στο 6'50'-6'55'
Το θέμα είναι στα 10-12 χλμ στις ανηφόρες το ρυθμό να κρατήσω


Ειναι μπακαλικο αυτο που σου λεω τελειως. Ειναι μια χοντρικη εκτιμηση. Οι ανηφορες ειναι θεμα του καθενος και της προπονησης που εχεις κανει. Για παραδειγμα. Εγω που τρεχω κυριως βουνα οι ανηφορες του 12, 16, 19 κτλ μου φαινονται ευθειες. Για καποιον αλλον μπορει να φαινονται βουνο. Δεν υπαρχει συνταγη. Η μονο συνταγη ειναι στο 32 να αισθανεσαι καλα και οτι μπορεις να πας τα τελευταια 10. Αυτο φυσικα στον πρωτο σου μαραθωνιο ειναι πειραμα γιατι δεν ξερεις πως να πας μεχρι εκει. Θελει να κανεις κανα δυο για να σου βγει. Οποτε πηγαινε συντηριτικα μεχρι το 32 και μετα δωστα ολα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maiko
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2021 :  15:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχετικό είναι παιδιά και το 32 στο πρώτο μου ΑΜΑ στο Σταυρό ήμουν σε άριστη κατάσταση πίνω και 2 ποτηράκια coca cola και φεύγω απίστευτα δυνατός και ορεξάτος φανώ Χολαργό βλέπω στο ρολόι 36 κοπηκα χάθηκα δεν είχα ξαναδεί τόσα χιλιόμετρα.....Από κει και πέρα βασανιστηκα όχι από εξάντληση από άγχος μήπως και δεν μπορέσω να τερμάτισαν συνέχιζα Σ αυτό το ρυθμό στο 5:00 ήμουν εκείνη τη στιγμή κι έπεσα στο 7:00 .Γι αυτό ότι και να λέμε εδω στηη πράξη όλα βγαιν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000