Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Ντοπινγ??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/11/2021 :  17:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
.. τρεχω χρονια με ενα γνωστο και εχουμε παντα στις προπονησεις τις ιδιες επιδοσεις...μαλιστα το τελευταιο χρονικο διαστημα ημουν παρα πολυ καλυτερος...

οταν ομως γινεται αγωνας τοτε αυτος εχει καλυτερες επιδοσεις...

εχω αρχισει να αναρωτιεμαι... πως γινεται σε ολες τις προπονησεις να ειμαι καλυτερος και στον αγωνα να εχει καλυτερη επιδοση και περισσοτερη αντοχη???

Μπορει να παιζει καποιο ειδος ντοπινγ??

Vslis
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2021 :  17:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίζουν ρόλο πάρα πολλοί παράγοντες. Η σωματική δομή, δρομικό στυλ, καρδιοαναπνευστικό, προπονητική ηλικία, ενδυνάμωση, κοκ.

Στα του αγώνα, ίσως να έχει διαφορετική τακτική και προσέγγιση. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κάποιου είδους ντοπινγγκ. Αν έλεγες πως οι προπονήσεις του είναι "χαμηλές", αλλά οι χρόνοι στον αγώνα είναι γενικά για "ρεκόρ" διαδρομής, τότε ίσως να το υποπτευόσουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2021 :  23:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η απαγορευμένη ουσία δε θα σε κάνει να πας πιο γρήγορα στον αγώνα.
Το φάρμακο θα σε κάνει να βγάζεις πιο δύσκολες προπονησεις και πιο έντονες και έτσι θα παρεις το ερέθισμα μέσω εντάσεων να πας πιο γρήγορα στον αγώνα.

Δε γίνεται να είσαι αργός να παρεις κάτι 2-3 ημέρες πριν τον αγώνα και να πας γρήγορα.

Ίσως να κάνει πιο σωστή προπονηση, ίσως να έχει καλυτερο πλανο αγώνα,ίσως να έχει κάνει καλυτερο φορμάρισμα,ίσως να μην είναι πιο αργός από εσένα αλλά σκοπίμως να πηγαίνει έτσι γιατί αυτό πρεπει να κάνει.
Τέλος οι αθλουμενοι χωρίζονται σε 2 κατηγορίες, άλλοι ειναι αθλητές προπονησης
οπου πανε super στις προπονησεις τους και χειρότερα στους αγώνες και άλλοι αθλητές αγωνων όπου συμβαίνει το αντίθετο.

Για να πεις πως έχεις καλυτερες επιδόσεις πχ στον μαραθώνιο θα πρέπει να τρέξετε μαζί ένα 30αρι για παραδειγμα και να του ρίξεις ας πουμε 10λεπτα+.
Το να έχεις πιο γρήγορο 1000αρι , 5αρι, 10αρι δε λέει κάτι. Μπορεί εσυ να είσαι μέχρι τα 20χλμ στο 5:00/χλμ άνετος και μετά να πηγαινεις τα υπόλοιπα 22 με 6:20 λόγω λάθος προπονησης ενώ αυτός σε όλο τον αγώνα να είναι με 5:30. Αυτό σημαίνει πως θα είσαι στα μισά πολυ μπροστά του αλλά στο τέλος σε περασει και αρκετά κιόλας.
Αυτό δλδ που θέλω να πω είναι πως αν δεν τρέξετε μαζί μια πολυωρη και μεγάλη προπονηση σε ρυθμό σχεδόν αγώνα δε μπορείς να ξέρεις αν εισαι πιο γρηγορος.

Edited by - hypnox on 17/11/2021 23:48:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2021 :  10:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by hypnox

Η απαγορευμένη ουσία δε θα σε κάνει να πας πιο γρήγορα στον αγώνα.
Το φάρμακο θα σε κάνει να βγάζεις πιο δύσκολες προπονησεις και πιο έντονες και έτσι θα παρεις το ερέθισμα μέσω εντάσεων να πας πιο γρήγορα στον αγώνα.

Δε γίνεται να είσαι αργός να παρεις κάτι 2-3 ημέρες πριν τον αγώνα και να πας γρήγορα.

Ίσως να κάνει πιο σωστή προπονηση, ίσως να έχει καλυτερο πλανο αγώνα,ίσως να έχει κάνει καλυτερο φορμάρισμα,ίσως να μην είναι πιο αργός από εσένα αλλά σκοπίμως να πηγαίνει έτσι γιατί αυτό πρεπει να κάνει.
Τέλος οι αθλουμενοι χωρίζονται σε 2 κατηγορίες, άλλοι ειναι αθλητές προπονησης
οπου πανε super στις προπονησεις τους και χειρότερα στους αγώνες και άλλοι αθλητές αγωνων όπου συμβαίνει το αντίθετο.

Για να πεις πως έχεις καλυτερες επιδόσεις πχ στον μαραθώνιο θα πρέπει να τρέξετε μαζί ένα 30αρι για παραδειγμα και να του ρίξεις ας πουμε 10λεπτα+.
Το να έχεις πιο γρήγορο 1000αρι , 5αρι, 10αρι δε λέει κάτι. Μπορεί εσυ να είσαι μέχρι τα 20χλμ στο 5:00/χλμ άνετος και μετά να πηγαινεις τα υπόλοιπα 22 με 6:20 λόγω λάθος προπονησης ενώ αυτός σε όλο τον αγώνα να είναι με 5:30. Αυτό σημαίνει πως θα είσαι στα μισά πολυ μπροστά του αλλά στο τέλος σε περασει και αρκετά κιόλας.
Αυτό δλδ που θέλω να πω είναι πως αν δεν τρέξετε μαζί μια πολυωρη και μεγάλη προπονηση σε ρυθμό σχεδόν αγώνα δε μπορείς να ξέρεις αν εισαι πιο γρηγορος.



Εχετε απολυτα δικιο... μαλλον το δικο του πλανο αγωνα που ειναι γρηγορο απο την αρχη με σταθερο τεμπο μεχρι το τελος με εξαντλει εμενα που θελω αργο ξεκινημα και προοδευτικο ανοιγμα.

Οσες φορες ακολουθει το δικο μου αργο τεμπο με προοδευτικη επιταχυνση τοτε υπερεχω σημαντικα γιατι εχω περισσοτερη αντοχη στο τελος.

απλα αναρωτιουμουν γιατι στο τελευταιο προπονητικο 30αρι που καναμε μαζι ξεμεινε στο 29 απο δυναμεις ενω εγω τελειωσα στο 32 με τα 3 τελευταια κμ με απιστευτη ανεση και ταχυτητα..


Edited by - haf on 18/11/2021 10:05:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2021 :  10:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορεί να ήταν κουρασμένος, μπορεί απλά να μη βγήκε η προπονηση συμβαίνουν αυτά, μπορεί να βγήκε σε εσένα πολυ καλα.
Πόσες φορές παμε με όρεξη για προπονηση και "δε βγαίνει" Και λέμε τι γίνεται... Εχτές ήμουν καλα σήμερα γιατί έτσι;.

Επίσης δε ξέρουμε τι προπονηση έκανε τις προηγουμενες ημέρες. Αν ειχε πχ φόρτωσα και ήταν στο peak του μήνα τότε σίγουρα θα ήταν "βαρύς" Όπως όλοι μας.
Γενικά δε μπορουμε να συγκρίνουμε με κανέναν αν δε κάνουμε ιδια προπονηση . Ακόμα και ίδια να κάνουμε όμως παλι υπάρχουν παράμετροι όπως η εργασία του καθενός, η οικογένεια κτλ.
Εγώ πχ ξυπνάω το πρωι πινω τον καφέ μου και παω τρέχω... Ο φίλος μου ξυπνάει παει σαν οδοντίατρος το πρωι μέχρι το βράδυ στη δουλειά όπου είναι όρθιος και τρέχει μετά. Ε το Σάββατο που θα τρέξουμε μαζί αυτός λογικό είναι να σέρνεται και ας κάνουμε τις ίδιες προπονήσεις.
Το βασικό είναι πως ο αγώνας ειναι ξεκάθαρα αποτέλεσμα των ποιοτικών προπονησεων αν κάποιος κάνει σωστά και μεθοδικά αυτά που πρεπει θα παει καλα (εκτός απροόπτου) αν κάνει λάθη, πηγαινειγρηγορα, κτλ κτλ ρισκάρει μετά το 26-27 να βλέπει την ευθεία ζιγκ ζαγκ και να μην το ευχαριστηθεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2021 :  12:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και από εμένα.

Οι προπονήσεις δεν δείχνουν κάτι για τον αγώνα. Π.χ. στη δική μου περίπτωση τρέχω έως 137-140 παλμούς στην προπόνηση. Αυτό ανάλογα την κατάσταση στην οποία βρίσκομαι (ακόμα και ανάλογα τη μέρα) οδηγεί σε ρυθμό από 5.20 έως και 5.50/km χωρίς να αποκλείεται ακόμα μεγαλύτερη απόκλιση. Στους αγώνες όμως με παλμούς >170 (φτάνω και 185), με τζελάκια και ξεκούραστος, κάνω συνήθως <4.10 στο 5άρι και <4.30 στο 10άρι. Άλλοι γνωστοί μου κάνουν προπονήσεις με ρυθμό 5 (με παλμούς π.χ. στο 160) και τρέχουν τον αγώνα σε 4.45 (με παλμούς στο 175). Οπότε πάντα τους περνάω. Έχω πιθανές απαντήσεις στο γιατί Π.χ. κάθε προπόνηση τους καταπονεί το σώμα γιατί τρέχουν σε μεγάλη ένταση, οπότε κάθε προπόνηση είναι κάτι σαν αγώνας για αυτούς. Οπότε σε ένα μήνα που έχουμε 1 run event στο τέλος του, εγώ πάω με 15 άνετες προπονήσεις ενώ αυτοί κουβαλάνε στην πλάτη τους 15 μικρούς αγώνες που είναι μεγάλο φορτίο.

Οπότε παίζει ρόλο το είδος της προπόνησης. Άλλοι κάνουν με ένταση και διαλειμματικές οπότε ο χρόνος προπόνησης και αγώνα έχει μεν αποκλίσεις αλλά όχι τεράστιες, ενώ άλλοι όπως εγώ κάνουμε άλλου είδους (π.χ. Maffetone) όπου η ταχύτητα στην προπόνηση είναι πολύ πιο αργή από αυτή στον αγώνα.

Ελπίζω να βοήθησα και εγώ

Διονύσης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2021 :  18:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν πάμε μόνιμα στην προπόνηση με 130 παλμούς και πάμε στον αγώνα ξεκούραστοι στους 170 ανεβάζοντας προφανώς κατά πολύ και τον ρυθμό μας μπορεί να καρδιοαναπνευστικά να αντέξουμε αλλά μυοσκολετικά δεν θα γίνουμε κουρέλια και οι καλύτεροι πελάτες των ορθοπεδικών?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2021 :  21:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει ξαναγίνει η συζήτηση.

Οι παλμοι δεν είναι κάτι στο οποίο μπορουμε να βασιστούμε και πολυ παρα μόνο για να έχουμε ένα μπουσουλα.
Επίσης δε μπορουμε να πουμε εγώ τρέχω με 140 πχ στο 5 και ο άλλος στο 5 με 150 άρα είμαι πιο καλά και αυτό διότι δε ξέρουμε τους μεγιστους και τις ζώνες του.
Οι παλμοι χρησιμοποιούνται ποσοστιαία, έχεις 180 μεγιστους και θες να κάνεις προπονηση στο 80% πρεπει χονδρικά να πας 144 πχ με 5:00 ... Αν ο άλλος πηγαινει με 5:00 με 160 δε σημαίνει πως δεν είναι τόσο καλά προπονημενος... Αν έχει μεγιστους 200 τότε και αυτός με 80% δουλευει.

Και παλι όλα αυτά είναι αερολογίες και μπακαλιστικα. Το θέμα ειναι σε ποιο εύρος είναι το κατώφλι σου... Αυτός είναι και ο λόγος πλεον που οι σοβαροί αθλητές με πολυ υψηλές επιδόσεις (μιλάμε για Ολυμπιακό και παγκοσμιο επίπεδο) πλεον δουλευουν μετρωντας συνεχώς στην προπονηση τα mmol του γαλακτικου με ταινίες και έτσι καθορίζουν το ρυθμό της προπονησης.

Ανάλογα το στόχο βγαίνει και η προπονηση μακροπρόθεσμα. Πχ υπάρχουν άτομα που στο 4:30 είναι πιο οικονομικά από ότι στο 6:00 γιατί δεν υπήρξε λόγος να φτιάξουν την οικονομία τους στο ρυθμό του 6:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2021 :  13:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό θυμάμαι το είχε πει ο Μπαλντίνι το 2019 όταν είχε έρθει στον ΑΜΑ αν θα πάει για 4 ώρες και είπε όχι περίπου στις 3 θα πάω γιατί αν πάω 4 ώρες θα κουραστώ πολύ. Οπότε μάλλον περι κάτι τέτοιου πρόκειται... ο ρυθμός 4 του έβγαινε πιο ξεκούραστα από τον ρυθμό 5μιση σε αυτή την περίοδο της ζωής του
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

harris_vak
Forum-Runner

Greece
73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2022 :  09:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ένα παλιό, αλλά πολύ ενδιαφέρον άρθρο...
https://www.vice.com/el/article/jpe3zd/i-ntopa-ton-erasitexnon-dromeon-tis-athinas
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000