Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Τη γνώμη σας για trail παπούτσια ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

petaloudas
Forum-Runner

108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/12/2021 :  20:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι παπούτσια έχετε φορέσει ,η άποψη σας , ευχαριστώ

Dimitris Z.
Forum-Runner

Greece


65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/12/2021 :  23:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι πολύ γενική η ερώτηση σου.Τα κριτήρια είναι πολλά,Στα οποία θα βασιστείς για να επιλέξεις ένα ζευγάρι παπούτσια για το βουνό.Για τι έδαφος προορίζονται,κακοτράχαλο ή πιο βατό,τον όγκο των χιλιομέτρων,το βάρος κλπ.Εγω εχω φορέσει salomon,la sportiva,dynafit,north face από trail.Ειμαι της άποψης,ότι ταιριάζει στο πόδι του καθένα.Αν και προτείνω,να το δοκιμάσεις στο πόδι σου πρώτα,γιατί διαφέρουν τα νούμερα από εταιρία σε εταιρία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2021 :  15:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε τι αγωνες σκεφτεσαι να τα χρησιμοποιεις, ποσα κιλα εισαι και ποσο θελεις να σου κρατησουν;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giomask
Forum-Runner



87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/12/2021 :  19:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προσφατα στο αρτεμισιο εννια σους δεκα με la sportiva ,σκληρο εδαφος θα ελεγα πολυ πετρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2021 :  09:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια χαρα παπουτσια ειναι τα la sportiva και εγω εχω τετοια ....απλα τα τελευταια χρονια κερδισε σημαντικο μεριδιο αγορας με το επιθετικο marketing και τις "μεταγραφες" προσωπων που εκανε απο την Salomon.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2021 :  08:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχει αποψη καποιος συντρεχτης για dynafit ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pedro_G
Forum-Runner

Greece


71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2021 :  11:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Akasha τα εχω δοκιμασει σε βουνο πολυ ελαφρια και καλα ανθεκτικα και για βουνισιες διαδρομες οτι καλυτερο!!

Τωρα ειμαι σε αναζητηση ενος αλλου μοντελου μιας και το τερματισαν.

Τι γνωμη εχει καποιος για το PEGASUS 3 GORE TEX TRAIL της ΝΙΚΕ?

Αξιζει σαν παπουτσι ??
και αν ξερει κανεις τα νουμερα ειναι ακριβης η θελει λιγο μεγαλυτερο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giomask
Forum-Runner



87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2021 :  13:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το 2 που ελιωσα κυριολεκτικα παρα πολυ καλο παπουτσι οχι βεβαια hard trail αλλα μονοπατια χωματινα κ λιγο ποιο σκληρα ...ανετα ,ακομα κ ασφαλτο το χρησιμοποιησα με πολυ καλη ανταποκριση ,νουμερο δεν χρειαστηκα παραπανω ,αν φορας nike οπου εισαι εκει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2021 :  16:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω τρέξει βουνό με Salomon, North Face, La Sportiva.
Που κατέληξα τελικα??

Στα Nike Pegasus trail 3 και στα Nike Kiger.

Εχει γινει τρελη δουλεια πο την Nike στα παπουτσια βουνου....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/12/2021 :  10:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Salomon & la sportiva ποια μοντέλα χρησιμοποιήσες;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/01/2022 :  16:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Speedcross 3 & 4
Jackal
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/01/2022 :  21:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα speedcross τρομερά πάντως, τα θεωρώ πάρα πάρα πολύ καλό παπουτσι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2022 :  13:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
La sportiva mutant πολύ καλά για εως 25χλμ ,hoka speedgoat πιό μαλακή σόλα για μεγαλύτερες αποστάσεις και προπόνηση (το αγαπημένο μου)
Hoka mafate πιό προπονητικό από το speedgoat ,hoka challenger atr με χειροτερη πρόσφυση από τα προηγούμενα (σε χωμάτινη κατηφόρα γλυστράνε).



όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AlexFocus
Newbie Forum Runner

Greece


2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2022 :  19:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα Altra Olympus 4 για 15km+7-8km την εβδομαδα σε ηπιο χωματοδρομο με φυτευτη πετρα (κυριως νοτιο Υμηττο) πως σας φαινονται; Τωρα εχω τα La Sportiva Akyra και ειμαι καθολα ικανοποημενος. Επειδη δεν εχω ξαναφορεσει ποτε παπουτσι με zero drop υπαρχει περιπτωση να μη το δεχθει το ποδι μου και να μην μπορεσω να προσαρμοστω;

Edited by - AlexFocus on 15/04/2022 19:51:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2022 :  15:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by AlexFocus

Τα Altra Olympus 4 για 15km+7-8km την εβδομαδα σε ηπιο χωματοδρομο με φυτευτη πετρα (κυριως νοτιο Υμηττο) πως σας φαινονται; Τωρα εχω τα La Sportiva Akyra και ειμαι καθολα ικανοποημενος. Επειδη δεν εχω ξαναφορεσει ποτε παπουτσι με zero drop υπαρχει περιπτωση να μη το δεχθει το ποδι μου και να μην μπορεσω να προσαρμοστω;



Μεταχρονολογημένη απάντηση, το ξέρω, αλλά χρήστης των Altra Olympus v4 από το 2021 σε μεγάλη ποικιλία εδάφους αλλά και αγώνων μπορώ να πω:

- Όσο οι κλίσεις εδάφους δεν είναι έντονα κατηφορικές, το παπούτσι είναι εξαιρετικά άνετο και ευρύχωρο. Σε έντονα όμως κατηφορικά μονοπάτια, το πέλμα γλιστράει μέσα στο παπούτσι (άσχετα με το πόσο σφιχτά έχεις δέσει τα κορδόνια) και τα δάχτυλα κτυπάνε μπροστά με καταστροφικά αποτελέσματα.
- Γενικά το παπούτσι ΔΕΝ είναι σταθερό στο πάτημα σε έντονο ανάγλυφο ακριβώς για τον πιο πάνω λόγο: το πέλμα κινείται ‘χαλαρά’ μέσα στο παπούτσι ακόμα και αν τα κορδόνια κάποιος τα σφίξει ‘τέντα’!
- Το κράτημά τους σε σαθρό έδαφος είναι ‘αστείο’!
- Το κράτημά τους σε λεία πέτρα (ειδικά εάν έχει και υγρασία πάνω της) είναι απλά επικίνδυνο! Γενικά η Vibram σόλα ‘Mega-grip’ που χρησιμοποιούν, την έχω ονομάσει ‘Mega-slip’! Το ίδιο πάθαινα με αντίστοιχη σόλα της Vibram που φορούσε ένα παλιό μοντέλο της Dynafit (Felin Ultra). Τώρα βέβαια η Dynafit έβαλε μυαλό και χρησιμοποιεί σόλες της Pomoca σε κάποια από τα μοντέλα της που προσφέρουν αβυσσαλέο κράτημα πάνω σε πέτρες, λείες ή/και βρεγμένες!
- Το cushioning στο συγκεκριμένο παπούτσι της Altra είναι ‘απύθμενο’ και μπορεί να θεωρηθεί ευχάριστο προσόν σε πολύ μεγάλες αποστάσεις.
- Το ‘μηδενικό drop’ είναι πάντα το καλοδεχούμενο στοιχείο για μένα της Altra και ένας από τους λόγους που προτιμώ παπούτσια της συγκεκριμένης εταιρίας. Χρησιμοποιώ ήδη 4 διαφορετικά μοντέλα της. Λόγω του υψηλού cushioning που προσφέρει το Olympous αναμένεται κάποιος να μην έχει ιδιαίτερο θέμα, ακόμα και αν είναι ‘heel striker’. Αντίθετα τα συγκεκριμένα παπούτσια ενδέχεται να προωθήσουν ένα πιο λειτουργικό πάτημα ‘mid-strike’ όπου το πέλμα ακουμπάει αρκετά ομοιόμορφα στο έδαφος, χωρίς να προβάλλεται ιδιαίτερα η φτέρνα πρώτα.
- Δεν είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά σε έντονη καταπόνηση σε πετρώδες έδαφος ή/και αγκαθωτούς θάμνους πάνω στο μονοπάτι που μπορούν να το σκίσουν εύκολα (την έχω πατήσει).
- Για αγώνες extreme terrain με έντονα υψομετρικά, ανάγκη για ακρίβεια στο πάτημα, ανθεκτικότητα και καλά κρατήματα, είναι βασικά άχρηστα, απαράδεκτα κατεμέ. Όμως για ‘all-terrain’ καταστάσεις (διαδρομές μικτού εδάφους δηλαδή που μπορεί να έχουν ακόμα και κάμποση άσφαλτο) είναι ιδανικά! Για χωματόδρομους με λίγο μονοπάτι και άσφαλτο, πάλι είναι ιδανικά!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikolastraker
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2022 :  00:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα Nike Pegasus είναι εξαιρετικά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000