Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Μορτον
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

larimark
Newbie Forum Runner

24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/05/2022 :  19:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνωρίζει κάποιος αν το μορτον περνάει συντηρητικά η είναι μονόδρομος το χειρουργείο;με ταλαιπωρεί εδώ και 4 μήνες συνεχόμενα!ο γιατρός μου πρότεινε ένεση κορτιζόνης για αρχή.

larimark
Newbie Forum Runner

24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2022 :  01:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επισκέφτηκα ορθοπεδικο στην Θεσσαλονίκη και μετά την εξέταση με υπέρηχο διαφώνησε με την γνωμάτευση του της μαγνητικής μου είπε ότι δεν είναι μορτον απλά ένα "χαλικάκι" το οποίο αν θέλω μπορούμε να το αφαιρέσουμε εύκολα χειρουργικά. Όποιος έχει άποψη,προσωπική εμπειρία επί του θέματος θα ήταν πολύτιμη η βοήθεια του!
Αν για τους λόγους του δεν θέλει να τοποθετηθεί εδώ το μαιλ μου είναι lazarosmarkoy@yahoo.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2022 :  23:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by larimark

Γνωρίζει κάποιος αν το μορτον περνάει συντηρητικά η είναι μονόδρομος το χειρουργείο;με ταλαιπωρεί εδώ και 4 μήνες συνεχόμενα!ο γιατρός μου πρότεινε ένεση κορτιζόνης για αρχή.



Καλησπέρα...Εαν είναι μορτον
δεν περνάει συντηρητικά δυστυχώς.
Η κορτιζόνη εάν σε βοηθήσει θα είναι για ένα μικρό διάστημα...δεν λύνει το πρόβλημα.



<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

larimark
Newbie Forum Runner

24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2022 :  19:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANTONA

quote:
Originally posted by larimark

Γνωρίζει κάποιος αν το μορτον περνάει συντηρητικά η είναι μονόδρομος το χειρουργείο;με ταλαιπωρεί εδώ και 4 μήνες συνεχόμενα!ο γιατρός μου πρότεινε ένεση κορτιζόνης για αρχή.



Καλησπέρα...Εαν είναι μορτον
δεν περνάει συντηρητικά δυστυχώς.
Η κορτιζόνη εάν σε βοηθήσει θα είναι για ένα μικρό διάστημα...δεν λύνει το πρόβλημα.



<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!



Κλινικά δεν έχει εικόνα μορτον όπως είπαν και οι δύο σχετικοί γιατροί με το πελμα που πήγα αλλά επειδή συντηρητικά δεν περνάει εδω και 4 μήνες και δεν μιλάμε για τρέξιμο το ξεχάσαμε συτο περπάτημα και ορθοστασία στον εργασιακό χώρο μόνο επέλεξα το δρόμου του χειρουργείου!τις επόμενες μέρες θα έχω νέα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/05/2022 :  22:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρωτοεμφανίστηκαν "χαλικια" στο πέλμα μου το 2008. ¨Ετρεχα ένα 20αρι και κάπου στο 19ο χλμ ένιωσα σα να πατάω σε χαλίκια. Αμέσως μετά, ένιωσα σα να με τρυπάνε με βελόνες. Σταμάτησα επί τόπου το τρέξιμο. Πήγα στο αυτικίνητο και γύρισα σπίτι. Την άλλη μέρα, ξανα τα χαλίκια. Σε σημείο να ψάχνω το παππούτσι και την κάλτσα. Με΄τα από αυτές τις 2 περιπτώσεις το 2008, μια μέρα, κάπου το 2011, πήγα να βάλω κάτι παππούτσια και πετάχτηκα από τον πόνο, ένιωσα ένα τσιμπούρι να με τσιμπάει. Έψαξα το παππούτσι και την κάλτσα, τίποτα! Για 2-3 μέρες με ενοχλούσε ( και ήτνα 10 μέρες πριν οτν μαραθώνιο!). Μετά μου πέρασε. Αλλά εκείνο τον μαραθώνιο τον έτρεξα με μεγάλο φόβο μην με τσιμπήσει τίποτα κατά τη διάρκεια του μαραθωνίου.
Το 2017, βράδυ έχω βγει κα ιέχω τρέξει. Την άλλλη μέρα το πρωί, ξυπνάω, βγαίνω από οτ κρεββάτι, πάω να πατήσω...βελόνα! Επί 10 μέρες πήγαινα με την φτέρνα και με πατερίτσα για "αποφόρτωση", όπως μου συνέστησε ο ορθοπαιδικός.

Από τότε, το μόρτον είναι εκεί! Το 2017 δεν έτρεξα μαραθώνιο λόγω αυτού. Έτρεξα το 2018. Όμως, κάθε φορά που κάνω πολλά χλμ με ενοχλεί. Ή, όταν τρέξεω γρήγορα, πάλι ξυπνάει! Πέρσυ πήγαινα να τρέξω και μετά πό 4 χμ με έπιανε ο πόνος και σταμάταγα να τρέχω. Σε κάνει να μην θες να πας για τρέξιμο, δεν ξέρεις πόσα χλμ θα καταφέρεις να τρέξεις.

Τον Ιανουάριο είχα αποφασήσει να κάνω το χειρουργείο.Όμως ήθελα αν οτ κάνω όταν θα ήταν σε έξαρση, δηλαδή όταν δεν θα μπορύσα να τρέξω πάνω από 4 χλμ. Οπότε άρχισα να τρέχω για να το προκαλέσω. Όμως με πονούσε το γόνατο....και έτσι δεν μπορούσα να τρέξω πάνω από 7 χλμ. Τον Μάρτιο για άλλους λόγους αναγκάστηκα να σταματήσω το τρέξιμο και ξεκίνησα μόλις προχθές πάλι.

Πάντως, ο λόγος που δεν το έχω κάνει ακόμη είναι διότι ακούω πολλές περιπτώσεις που δεν τους πέτυχε κι έγινε χειρότερα. Βέβαια, άλλοι λένε "το έκανα και σώθηκα". Αυτά στο εξωτερικό, που ατ διαβάζω σε ξένες ιστοσελίδες.
Στην Ελλάδα, δυστυχώς όλοι οι γιατροί θα πουν ότι έχουν εμπειρία σε αυτό. Όχι ότι είναι κανένα μεγάλο χειρουργείο αλλά είναι νεύρο. Το χειρουργείο 8 λεπτά υπόθεση είναι. Απλά, αν σου κόψουν τίποτ που δεν πρέπει, μπορέι αν χάσεςι την ισιρροπία σου....(το άκουσα πρόσφατα αυτό).


Αν το κάνεις πάντως, γράψε μας πως θα πάει.

Πάντως, δεν περνάει χωρίς χειρουργείο. Η κορτιζόνη μπορεί για λίγο διάστημα να σε ανακουφίσει, αλλά δεν το θεραπεύει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

larimark
Newbie Forum Runner

24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2022 :  21:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το έκανα χθες (ναι παρακαλώ Κυριακή μέρα τον βόλεψε τον γιατρο) δεν είχα άλλη υπομονή είχα αρχίσει να έχω προβλήματα στην καθημερινότητα μου με τον πόνο. Δεν μπορώ να σου πω αν πέτυχε η όχι είναι νωρίς ακόμα δεν το πατάω το πόδι. Ελπίζω να πήγαν όλα καλά και να έφυγε το "χαλίκι"! Θα ενημερώσω όταν έχω νεότερα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2022 :  22:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αθηνα; Σε πόσες μερες θα περπατήσεις; Κανά δυο εβδμάδες; Ή μήνα;
Στο άνοιξε από την πατούσα ή από πάνω;
Καλή ανάρρωση! Μακάρι να πάει καλά και αν πάει, θα πάρω κι εγώ σειρά....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2022 :  17:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by larimark

Το έκανα χθες (ναι παρακαλώ Κυριακή μέρα τον βόλεψε τον γιατρο) δεν είχα άλλη υπομονή είχα αρχίσει να έχω προβλήματα στην καθημερινότητα μου με τον πόνο. Δεν μπορώ να σου πω αν πέτυχε η όχι είναι νωρίς ακόμα δεν το πατάω το πόδι. Ελπίζω να πήγαν όλα καλά και να έφυγε το "χαλίκι"! Θα ενημερώσω όταν έχω νεότερα!



Σιδερένιος!!! Εγώ μέσα σε 3 χρόνια έκανα κ στα δύο πέλματα. 25 Νοεμβρίου 2021 έκανα κ στο αριστερό. Πήγανε όλα καλά κ τρέχω μια χαρά.
Μπορεί να μη γνωρίζεις εάν πέτυχε η επέμβαση. Ο γιατρός όμως δεν σου μίλησε για πάχυνση νεύρου;
Συγκεκριμενα κ στα 2 χειρουργεία μόλις ξύπνησα, το πρώτο πράγμα που μου είπε ο γιατρός ήταν πως δεν υπήρχε περίπτωση να περάσει από μόνο του. Ηταν σε άθλια κατάσταση το νεύρο.


<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2022 :  17:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Αθηνα; Σε πόσες μερες θα περπατήσεις; Κανά δυο εβδμάδες; Ή μήνα;
Στο άνοιξε από την πατούσα ή από πάνω;
Καλή ανάρρωση! Μακάρι να πάει καλά και αν πάει, θα πάρω κι εγώ σειρά....



Καλησπέρα Αλεξάνδρα κ καλό μήνα.
Σε τέτοιες επεμβάσεις υπάρχει πρωτόκολλο. Πρέπει να βρεις το ποστ που είχα αναλύσει λεπτομερώς την διαδικασία της αποκατάστασης στο δεξί πριν από 3 χρόνια.
Απορώ πως έχεις αντέξει τόσα χρόνια με τόσο πόνο...


<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2022 :  22:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANTONA

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Αθηνα; Σε πόσες μερες θα περπατήσεις; Κανά δυο εβδμάδες; Ή μήνα;
Στο άνοιξε από την πατούσα ή από πάνω;
Καλή ανάρρωση! Μακάρι να πάει καλά και αν πάει, θα πάρω κι εγώ σειρά....



Καλησπέρα Αλεξάνδρα κ καλό μήνα.
Σε τέτοιες επεμβάσεις υπάρχει πρωτόκολλο. Πρέπει να βρεις το ποστ που είχα αναλύσει λεπτομερώς την διαδικασία της αποκατάστασης στο δεξί πριν από 3 χρόνια.
Απορώ πως έχεις αντέξει τόσα χρόνια με τόσο πόνο...


<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!



Δεν μας στέλνεις και σε ΠΜ τον γιατρό σου...
Γιατί όλοι μας εδώ κάπως κάπου ψαχνόμαστε...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

larimark
Newbie Forum Runner

24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2022 :  09:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Αθηνα; Σε πόσες μερες θα περπατήσεις; Κανά δυο εβδμάδες; Ή μήνα;
Στο άνοιξε από την πατούσα ή από πάνω;
Καλή ανάρρωση! Μακάρι να πάει καλά και αν πάει, θα πάρω κι εγώ σειρά....


Καλημέρα και καλό μήνα Θεσσαλονίκη την έκανα και το κόψιμο το έχω από κάτω εν γνώση μου πριν το χειρουργείο λόγο μιας ιδιαιτεροτητας που έχει το ποδι μου. Μου εξήγησε ότι συνήθως πάει από πάνω αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση θα ήταν καλύτερα από κάτω. Από ότι μου είπε σε ένα με ενάμισι μήνα θα είμαι έτοιμος χθες έκανα την πρώτη αλλαγή γαζας και ήδη έκλεισε το τραύμα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

larimark
Newbie Forum Runner

24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2022 :  09:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANTONA

quote:
Originally posted by larimark

Το έκανα χθες (ναι παρακαλώ Κυριακή μέρα τον βόλεψε τον γιατρο) δεν είχα άλλη υπομονή είχα αρχίσει να έχω προβλήματα στην καθημερινότητα μου με τον πόνο. Δεν μπορώ να σου πω αν πέτυχε η όχι είναι νωρίς ακόμα δεν το πατάω το πόδι. Ελπίζω να πήγαν όλα καλά και να έφυγε το "χαλίκι"! Θα ενημερώσω όταν έχω νεότερα!



Σιδερένιος!!! Εγώ μέσα σε 3 χρόνια έκανα κ στα δύο πέλματα. 25 Νοεμβρίου 2021 έκανα κ στο αριστερό. Πήγανε όλα καλά κ τρέχω μια χαρά.
Μπορεί να μη γνωρίζεις εάν πέτυχε η επέμβαση. Ο γιατρός όμως δεν σου μίλησε για πάχυνση νεύρου;
Συγκεκριμενα κ στα 2 χειρουργεία μόλις ξύπνησα, το πρώτο πράγμα που μου είπε ο γιατρός ήταν πως δεν υπήρχε περίπτωση να περάσει από μόνο του. Ηταν σε άθλια κατάσταση το νεύρο.


<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!


Μόλις ξύπνησες;εμένα με τοπική το έκανε δεν ήθελα νάρκωση να σου πω την αλήθεια την φοβάμαι πολυ! Ναι δεν ήταν σε καλή κατάσταση μου το έδωσε και σε ένα βαζάκι να το θυμάμαι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2022 :  09:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορείς να μας πείς που κυμάνθηκε το κόστος? Στο περίπου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

larimark
Newbie Forum Runner

24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2022 :  09:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξάνδρα το συγκεκριμένο χειρουργείο θεωρητικά είναι από τα εύκολα "ζύγισε" τις καταστάσεις και αν πιστεύεις ότι σου δημιουργεί προβλήματα στην καθημερινότητα σου βρες έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι και προχώρα εγώ προσωπικά αν το πρόβλημα μου ήταν μόνο στο τρέξιμο δεν θα έκανα αλλά δυστυχώς είχε αρχίσει να ενοχλεί και στο απλό περπάτημα και στην ορθοστασία οπότε στην περίπτωση μου και για τον τρόπο που θέλω να ζω ήταν επιτακτικό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

larimark
Newbie Forum Runner

24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2022 :  09:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Μπορείς να μας πείς που κυμάνθηκε το κόστος? Στο περίπου...


Δεν θα ήθελα να γράψω τέτοια πράγματα εδώ πάντως δεν δεν είναι απαγορευτικό το κόστος του
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2022 :  10:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by larimark

quote:
Originally posted by Deorum

Μπορείς να μας πείς που κυμάνθηκε το κόστος? Στο περίπου...


Δεν θα ήθελα να γράψω τέτοια πράγματα εδώ πάντως δεν δεν είναι απαγορευτικό το κόστος του



Εντάξει δεν νομίζω ότι είναι καμιά ευαίσθητη πληροφορία, ειδικά όταν δεν αναφέρονται συγκεκριμένα ονόματα/νοσοκομεία κτλ.

Αλλά όπως νομίζεις, απολύτως σεβαστό.

Εγώ πάντως στα πόδια που έκανα κάτι λίγο διαφορετικό, (διάνοιξη λέγεται) όλα-όλα-όλα (γιατρός νοσοκομεία επισκέψεις πριν-μετά κτλ) πήγαν περίπου 1400€.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000