Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 VO2max
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Dionysis84
Newbie Forum Runner

Greece
1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 26/06/2022 :  23:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας,

Τον τελευταίο μήνα έχω ξεκινήσει προπονήσεις με στόχο τον ημιμαραθώνιο του Νοέμβρη. Εχω προμηθευτεί και ένα smartwatch για να παρακολουθώ την απόδοση μου και τους άλλους σχετικούς δείκτες. Ενώ όταν ξεκίνησα μου έβγαζε VO2max 40 μετά από 3 εβδομάδες προπόνησης έχει πέσει στο 37. Ήξερα ότι με τις προπονήσεις ο συγκεκριμένος δείκτης ανεβαίνει. Είναι φυσιολογικό που στην δίκη μου περίπτωση μειώνεται;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Διονυσης

daydreamer
Forum-Runner

Greece
90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2022 :  16:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά δε δίνω πολύ σημασία στο VO2max της Garmin, ανεβοκατεβαίνει χωρίς πάντα να έχει λογική. Θεωρητικά με έντονες προπονήσεις θα πρέπει να ανεβαίνει και με έλλειψη προπονήσεων ή χωρίς εντάσεις να κατεβαίνει, αλλά αρκετές φορές για μένα λειτουργεί σχεδόν ανάποδα. Επίσης στο Garmin Connect λέει πως η ζέστη μπορεί επίσης να μειώσει το VO2max μιας και φαίνεται σαν ο οργανισμός να μην αποδίδει όπως πριν (αν και μερικά ρολόγια υποτίθεται πως προσαρμόζουν τις ενδείξεις αναλόγως της ζέστης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2022 :  18:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δυο δυνατες διαλλειματικες την εβδομαδα και θα δεις πολυ μεγαλη βελτιωση στην αποδοση σου ,μην πεσεις στο παραμυθι που εγραφαν καποιοι εδω μεσα οτι και καλα διαλλειματικες μονο αν πας για κατω απο τεσσερις ωρες ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ ...και το τονιζω εχοντας απολυτη επιγνωση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2022 :  18:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχεις βάλει τις ζώνες με τους παλμους σου στο ρολοι;. Βάση αυτών σου βγάζει το νουμερο δουλεύοντας με το πρωτόκολλο πχ 3λεπτα ψηλά = αυξηση κτλ κτλ. Πράγμα βέβαια μπακαλιστικο αλλά τι να κάνουμε. Αν δεν έχεις βάλει ζώνες προπονησης μέσω παλμων θα σου γράφει οτι να'ναι.
Και τέλος μη δίνεις σημασία σε ότι λέει ουτε στη Vo2 ουτε στις προβλεψεις χρόνου αγώνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2022 :  19:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giannis1970

δυο δυνατες διαλλειματικες την εβδομαδα και θα δεις πολυ μεγαλη βελτιωση στην αποδοση σου ,μην πεσεις στο παραμυθι που εγραφαν καποιοι εδω μεσα οτι και καλα διαλλειματικες μονο αν πας για κατω απο τεσσερις ωρες ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ ...και το τονιζω εχοντας απολυτη επιγνωση



Διαλειμματικές για αρχάριο αν είναι να τις προτείνουμε, θα πρέπει και να του ευχόμαστε "άντε και καλό τραυματισμό".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000