Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 συσχετιση μικρων και μεγαλων αποστασεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 08/07/2022 :  15:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχω κρατησει μια σημαντικη κουβεντα μεγαλου Ελληνα μαραθωνοδρομου που μας ειπε καποτε,οσο δε φτιαχνουν το δεκαρι τους οι μαραθωνοδρομοι στην Ελλαδα δεν προκειται να σπασει το πανελληνιο ρεκορ μαραθωνιου ,ποια ειναι η γνωμη σας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2022 :  16:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τη δικη μου σκεψη και χωρις βεβαια να ειμαι προπονητης η αρμοδιος δεν θα συμφωνησω αλλο 10 αλλο 42. Σε αντιθετη περιπτωση ολοι οι αθλητες των 10χλμ θα εβγαιναν με ανεση 1οι σε μαραθωνιο.
Οχι βεβαια πως αν εχεις ενα καλο 10αρι δεν μπορει να σε βοηθησει να κατεβασεις το χρονο σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2022 :  18:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγάλη κουέντα ανοίγεις φίλε μου.

Όσον αφορά τη συσχέτιση μικρών και μεγάλων αποτάσεων, εδώ και χρόνια είναι γνωστό πως όποιος είναι γρήγορος στις "μικρές" αποστάσεις (800 μέτρα) είναι και στις μεγάλες. Έχω φίλο που ήταν στα νιάτα του αθλητής 400 εμπόδια και μάλιστα καλός και πολλά χρόνια μετά, αφού τα είχε παρατήσει, κατέβηκε απροπόνητος και παχύς (80 κιλά, 175 εκ) σε αγώνα 5 χιλιομέτρων και έσπασε τα 20 λεπτά άνετα. Το γράφουν και τα βιβλία (το λέει σαφώς και με παραδείγματα στο Lore of Running), πως όσοι είναι γρήγοροι στα 5 χιλιόμετρα, είναι γρήγοροι και στα 42. Τέλος, όλοι νομίζω ξέρουμε τι έχει πετύχει στην καριέρα του ο Gebreselasie.

Τώρα το άλλο θέμα, το πανελλήνιο ρεκόρ στο μαραθώνιο είναι πιο πολυσύνθετο. Το ρεκόρ είναι παλιό και είναι πολύ πιο κάτω από ότι θα έπρεπε, δεδομένου του πληθυσμού της Ελλάδας. Εκτιμώ πως όφειλε να είναι στο 2:08. Αυτή τη στιγμή, οι καλύτεροί μας μαραθωνοδρόμοι πασχίζουν για το 2:18. Αληθεύει πως αν οι πρωταθλητές μας δε δουλεύουν τις μικρότερες αποστάσεις τους, δε θα βελτιώσουν και το μαραθώνιο. Ενδεχομένως οι σημερινοί αθλητές μας να μη δουλεύουν τόσο όσο θα όφειλαν, ή ενδεχομένως οι προπονητές τους να μην είναι και πολύ καλύτεροι από τους γυμναστές των σχολείων. Ο κακοπροαίρετος άνθρωπος μπορεί να πει πολλά παρόμοια και ίσως να έχουν και καλή δόση αλήθειας. Αληθεύει όμως κιόλας ότι αν δεν έχεις την παραμικρή βοήθεια από την πολιτεία, είναι μάλλον ανθρωπίνως αδύνατο να αφοσιωθείς όπως πρέπει στην προπόνηση μεγάλων αποστάσεων. Αν ταυτόχρονα πρέπει να κάνεις και μια κανονική δουλειά, απλά αποκλείεται να καταφέρεις ποτέ να φτάσεις το μέγιστο των δυνατοτήτων σου. Τέλος, είμαστε σε μια χώρα που γενικά η αθλητική δραστηριότητα απαξιώνεται από όλους (ποιος δεν έχει ακούσει το περιβοήτο "τρέχεις; και τι κατάλαβες;"). Οπότε, πολλά ταλέντα απλά πάνε εντελώς χαμένα σε άλλα ευγενή σπορ, όπως η ακατάσχετη φραπεδοποσία.

Edited by - Bloom on 14/07/2022 02:40:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2022 :  14:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εξαιρετικη η αποψη σου ,με βρισκεις απολυτα συμφωνο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikitastakis
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2022 :  15:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ απολύτως.

ΝΙΚΗΤΑΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000