Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προβληματισμός με τους παλμούς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Iakovos
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/07/2022 :  12:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή σας μέρα
Νέος στο forum, σας ανακάλυψα καθώς έψαχνα απαντήσεις για κάτι που με προβληματίζει
Πριν 15 χρόνια περίπου ήμουν αθλητής στίβου 100μ.
Από τότε έχω ασχοληθεί περιστασιακά με χαλαρό τρέξιμο, τένις και λίγο περισσότερο με ποδήλατο.
Σε κανένα απο τα παραπάνω αθλήματα δεν ασχολήθηκα για μεγάλο διάστημα λόγο υποχρεώσεων και έλλειψης χρόνου
Από τη τελευταία φορά που ασχολήθηκα με άθληση(ποδήλατο) έχει περάσει περίπου 1-1,5 έτος
Έκανα μια επέμβαση κήλης πριν 2 περίπου μήνες και μου είπε ο γιατρός πως απο δω και πέρα για αποκατάσταση χρειάζεται περπάτημα.Είπα λοιπόν να το βάλω στη ζωή μου χωρίς να το αφήσω ξανά μιας και μ'αρέσει πολύ
Εδώ και σχεδόν 2 μήνες περπατάω καθημερινά περίπου 4 χιλιόμετρα κάθε απόγευμα και απο τη προηγούμενη βδομάδα ξεκίνησα χαλαρό τζόκινγκ
Αγόρασα και ένα ρολόι garmin για να μετράω παλμούς απόσταση κτλ.
Ποτέ δεν είχα ασχοληθεί να μετράω παλμούς ακόμα και όταν ασχολήθηκα σοβαρά με το τρέξιμο 100 μέτρων οπότε δε ξέρω τι παλμούς είχα
Ο προβληματισμός μου λοιπόν είναι ο εξής.
Θεωρώ πως ανεβάζω πολλούς παλμούς και πολύ εύκολα χωρίς όμως να το καταλαβαίνω ή αυτό να με κουράζει ιδιαίτερα. Σίγουρα μπορώ να δώσω παραπάνω μιας και ο ρυθμός μου είναι 9,30-9,50'/km αλλά δε το κάνω μιας και θέλω να κάνω αερόβια άσκηση.Σε αυτό το ρυθμό οι παλμοί μου σε ευθεία παλεύω να είναι το πολύ 160 και όποτε χρειαστεί μειώνω ακόμα περισσότερο το ρυθμό μου.Χτές ήμουν για 45 λεπτά (4,10km)με 160bpm χωρίς να σταματήσω χωρίς ιδιαίτερη κόπωση.
Γι αυτό το ρυθμό τους θεωρώ πολλούς.Με τη προπόνηση θα πέσουν;Είναι λογικό;
Ο μέσος όρος παλμών κατα τη διάρκεια του ύπνου είναι 46 παλμοί.Είμαι 68 κιλά 1,76
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε να διαβάσετε το κείμενο και συγγνώμη για το σεντόνι

Edited by - Iakovos on 18/07/2022 13:30:05

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2022 :  20:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μέτρηση πως γίνεται; Φαντάζομαι από το ρολόι χωρίς ζώνη.
Δοκίμασε να σταματήσεις κάποια στιγμή και να μετρήσεις για 10secs τους παλμους σου από τον καρπό. Έπειτα πολλαπλασίασε x6 για να δεις που είσαι.

Και να μετράει σωστά βέβαια το ρολόι (που δε νομίζω) δε λέει κάτι αυτό. Ο κάθε άνθρωπος δουλευει διαφορετικά άλλος κάνει κομμάτια στους 160 και άλλος τρέχει 10 ώρες σε αυτούς αερόβια.
Ναι λογικά με την προπονηση θα δεις μείωση λόγω προσαρμογών αλλά από τη στιγμή που είσαι άνετος (πρόσεχε άνετος δε σημαίνει πως μπορώ να πάω πιο γρήγορα αλλά πως νιώθω σχετικά χαλαρα) μη σε ανησυχεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Iakovos
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2022 :  20:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μέτρηση γίνεται από το καρπό με το ρολόι. Έχω μετρήσει τους παλμούς μου και φαίνεται σωστό αυτό που δείχνει το ρολόι.
Μέχρι τους 170-175 παλμούς νιώθω σχετικά άνετα.απο κει και πάνω όχι και τόσο. Το θέμα είναι πως δε μπορώ να βγάλω χιλιόμετρα με αυτό το Ρυθμό
Να συνεχίσω να δουλεύω max μέχρι 160 για να με βοηθήσει να προσαρμοστώ και να μειωθούν οι παλμοί η πρέπει να το χειριστώ διαφορετικά; Γενικά περίπου πόσο διάστημα είναι απαραίτητο ώστε να φανεί διαφορά στους παλμούς; Σίγουρα κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός αλλά ένας μέσος όρος υπάρχει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2022 :  00:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρυθμός 9:30 είναι σχεδόν περπάτημα.
Η μέτρηση από τον καρπό δεν είναι αξιόπιστη γι αυτό και όλοι η τουλάχιστον το 90% φοράει ζώνη.
Κάτι δε κάθεται καλά. Αναφέρεις πως μέχρι 170 νιώθεις σχετικά άνετα αλλά δε μπορείς να βγάλεις χιλιόμετρα με αυτό τον ρυθμό.
Αν δε μπορείς να βγαλεις χλμτρα αυτό δείχνει πως δεν είσαι άνετα.
Σχετικά με την πτωση των παλμών, δεν υπάρχει χρονικό διάστημα... Κάθε προπονηση θα βοηθάει στην αερόβια ικανότητα και θα βοηθάει (χονδρικά) να πέσουν λίγο οι παλμοι.
Από εκεί και περα είναι πιο συνθετο και πολύπλοκο το θέμα... Πρέπει να μπουν και άλλες προπονησεις μέσα όπου δουλευεις πιο ψηλά σε διάφορες εντάσεις για ορισμένο χρόνο με συγκεκριμένο χρόνο ξεκουρασης κτλ.
Τα sprint που έκανες δεν ήθελαν ιδιαίτερη αερόβια ικανότητα , είχαν βέβαια άλλα στοιχεία που έπρεπε να δουλέψεις όπως εκκίνηση, βάρη, εκρηκτικότητα, έλκυθρο κτλ. Εκεί εκανες πολυ μεγάλο rest πχ γιατί δουλευες στο συστημα της φωσφοκρεατινης.
Εδώ πρεπει να παρεις ερεθίσματα από διαφορετικές προπονήσεις όπου η κάθε μια θα έχει σαν αποτέλεσμα και την πτβση των παλμων σου.
Είναι όμως πολυ νωρίς γι αυτά... Απλα συνεχισε να τρέχεις και αν θελεις εφάρμοσε τον κανόνα της ομιλίας δλδ να τρέχεις με ρυθμό που σου επιτρέπει να μπορείς να κανεις συζήτηση με το διπλανο σου και σε λίγο καιρό θα δεις πως όλα είναι πιο ευκολα και άνετα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Iakovos
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2022 :  08:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Ναί είναι ρυθμός περπατήματος όταν ξεκίνησα και έκανα γρήγορο περπάτημα είχα ρυθμό 9:30/km. Γι αυτό γράφω δε βγάζω χιλιόμετρα λόγο αργού ρυθμού με βάση το χρόνο όχι απο θέμα κούρασης
Προς το παρόν συνεχίζω με την άσκηση που κάνω ώστε να αναρρώσω απο την επέμβαση που έχω κάνει.
Απο Σεπτέμβρη θα είμαι έτοιμος και για κοιλιακούς βάρη κτλ...Θα βοηθήσουν καθόλου;
Τι άλλη άσκηση μπορώ να βάλω στο πρόγραμμα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2022 :  10:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γενικά η ενδυνάμωση βοηθάει.
Ο γιατρός μπορεί να σου πει τι είδους άσκηση γιατί ξέρει τι σου έκανε. Γενικά πάντως στην κοίλη ενδείκνυται το κολύμπι, τώρα όλα είναι σχετικά αυτό είναι κάτι που το συζητας με το γιατρό αρχικα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Iakovos
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/07/2022 :  12:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου έχει πει ότι θέλω χωρίς βαρή για αρχή και χαλαρά.Οπότε αν θέλετε μου προτείνετε κάτι και τον ρωτάω...
Η γνώμη σας είναι καθημερινή άσκηση ή μέρα παρά μέρα;
Όσον αφοράς τους παλμούς απο το ρολόι έχω παρατηρήσει πως σίγουρα σε απότομη άνοδο αργούν να ανέβουν στο ρολόι και πιθανόν αντίστοιχα και να αργούν να κατέβουν κάποια δευτερόλεπτα. Όσες φορές έχω μετρήσει του παλμούς μου για επιβεβαίωση δείχνουν να είναι οκ. Τι ποσοστό σφάλματος έχουν συνήθως τα ρολόγια; Αν πάρω ζώνη να περιμένω αυτή https://www.garmin.com/en-US/p/770963#specs

Edited by - Iakovos on 19/07/2022 13:12:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2022 :  17:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θα αφηνα μια μερα κενό μετά το κάθε τρέξιμο, Τουλάχιστον τώρα που είναι αρχή.
Όσα ρολόγια μετράνε από τον καρπό συνήθως δείχνουν ότι να'ναι. Δεν είναι τόσο η καθυστέρηση όσο οι λάθος μετρήσεις και νούμερα. Εξαρτάται από το ποσο σφιχτά έχεις το ρολόι, το σημείο που το έχεις δλδ ποσο ψηλά, το ποσο σκουρο είναι το δέρμα σου, οι τρίχες κτλ.
Έχει πολυ πιο φτηνές ζώνες, αυτή είναι η τριαθλητική που μετράει και στην πισίνα, τσάμπα λεφτά, μια απλή και φτηνή της garmin η γενικά μια ant+ ζώνη και κανεις τη δουλειά σου. Και εξοικονομεί και μπαταρία έτσι το ρολόι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2022 :  09:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έχω φίλο στα 40 που στο χαλαρό του (6:30) ανεβάζει πάνω από 170 παλμούς και πάνω από 195++ σε τρέξιμο στο 5:30. Στο περίπου τα νούμερα γιατί είχαμε κάνει αυτή τη συζήτηση πριν από πολύ καιρό.
Μάλιστα μου έλεγε "εγώ έχω πολύστροφο μοτέρ"
Εγώ έχω max 175 παλμούς και στα τρεξίματα στο 6:00 πιάνω 160 άνετα. (δεν είμαι γρήγορος στα 55 μου)

Tο σώμα θέλει χρόνο να συνηθίσει τις αλλαγές. Και καρδιοαναπνευστικά και μυοσκελετικά.

Για την ζώνη εγώ λέω να προσπαθήσεις να βρεις καμιά δανική για να σιγουρευτείς ότι το ρόλοι δεν μετράει σωστά και μετά να αγοράσεις. Ή να πάρεις ένα οξύμετρο από αυτά που βγάζει κατά καιρούς το eshop Στο crazy Sunday στα 10 ευρώ.
Στην ταχύτητα που πηγαίνεις δεν θέλεις μεγάλη ακρίβεια.

________
Στέφανος

Edited by - papako on 21/07/2022 14:20:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Iakovos
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2022 :  20:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μέχρι στιγμής το πηγαίνω καθημερινά αφήνω για ξεκούραση τη παρασκευή και Δευτέρα μιας και Σαββατοκύριακο κάνω παραπάνω χιλιόμετρα και νιώθω πως θέλω ξεκούραση μετά.
Όσον αφορά τη ζώνη δε ξέρω κάποιον να έχει αλλά οξυμετρο έχω. Έτσι το έχω τσεκαρει πως λειτουργεί καλά το ρολόι σε συνθήκες όμως χαλάρωσης θα το πάρω αύριο στη βόλτα να το τσ κάτω μερικές φορές
Έχω την εντύπωση πως τις 3 τελευταίες μέρες τα πάω καλύτερα με τους παλμούς. Έχω μέσο όρο 150 και χρόνο 8:30/km και γενικά φτάνω μέχρι 167 σε ανηφόρες αν και ρίχνω το Ρυθμό μου.
Σκεφτόμουν αυτό που είπατε και γω χτες μήπως μαυρισα από τον ήλιο και δε μετράει πλέον σωστά για αυτό έπεσαν.
Τι παλμούς έχετε κατά τη διάρκεια της μέρας(min-max) χωρίς άθληση και πόσους παλμούς κατά τη διάρκεια ορθοστασίας;
Χαίρομαι που υπάρχει και άλλος με υψηλούς παλμούς κατά τη διάρκεια της προπόνησης γιατί να σας πω την αλήθεια είχα αρχίσει να προβληματίζομαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Iakovos
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2022 :  20:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α και κάτι τελευταίο.υπαρχουν μέρες που πάνω από την επιγονατίδα η γύρο της κοκκινίζει είναι ζεστό και πονάει όταν το αγγίζω η όταν το λυγίζω. Δεν πονάει μέσα το γόνατο αλλά εξωτερικά ίσως τένοντας σε εκείνο το σημείο; Υπάρχει τρόπος να μη συμβαίνει;με κάποια άσκηση συγκεκριμένη στην αποθεραπεία πιθανόν;θεωρώ πως είναι από κούραση;αν συνεχίσει θα πάω να με δει ορθοπαιδικός
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000