Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Μηνίσκος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/06/2023 :  21:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα
Έχω πάθει μερική ρήξη μηνίσκου (οπίσθιος έσω). Έχω κάνει πλήρη αποχή από τρέξιμο για 3 μήνες και δεν έχω άλλη βλάβη ή εκφυλισμό σε άλλο μέρος στο γόνατο. Στο διάστημα αυτό έχω δει 3 γιατρούς. Ο ένας πρότεινε επέμβαση και οι άλλοι 2 όχι επέμβαση (πρότειναν ενδυνάμωση και σταδιακή/αργή επανέναρξη προπονήσεων).
Το ερώτημα είναι εάν υπάρχει κάποιος φίλος που έπαθε ρήξη μηνίσκου και επανήλθε πλήρως στο τρέξιμο χωρίς επέμβαση, έστω και εάν χρειάστηκε να περάσει π.χ. ένας χρόνος.
Ευχαριστώ
Διονύσης

v_run
Forum-Runner

Greece
68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2023 :  17:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με κάκωση μηνίσκου 3ου βαθμού και έναρξη οστικού οιδήματος, ο ένας γιατρός ήταν απόλυτος για άμεση επέμβαση ο άλλος μου είπε με τίποτα επέμβαση, το ξεκούρασα 2-3 μήνες και μετά σταδιακά επανήλθα. Για κανένα χρόνο είχα κάποιες μικρές ενοχλήσεις, αλλά που σταδιακά εξαφανίστηκαν..

Υπάρχει και μία ιατρική έρευνα σε κάποια Σκανδιναβική χώρα, δεν μπορώ να την βρω τώρα, που δείχνει κάπου 100 ανθρώπους που δεν κάνανε επέμβαση να έχουν καλύτερο αποτέλεσμα από όσους έκαναν.
Και το τελευταίο, αυτό που με έπεισε, τουλάχιστον εμένα στην δικιά μου περίπτωση, ήταν αυτό που μου είπε ο 2ος γιατρός, όλοι οι μηνίσκοι με την πάροδο του χρόνου είναι έτσι και αλλιώς αρκετά φαγωμένοι, δεν χρειάζεται να τους κόψεις και περισσότερο, το λέω απλουστευμένα, έτσι το κατάλαβα..

Πρέπει να εμπιστευόμαστε τους Γιατρούς, αλλά νομίζω ότι κάπου με τις επεμβάσεις στα γόνατα το έχουν παρακάνει..

Σε κάθε περίπτωση αυτά που γράφω, δεν είναι ιατρικές συμβουλές, δεν είμαι γιατρός...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2023 :  19:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, προς τα εκεί φαίνεται ότι θα πάω και εγώ. Η προπόνησή σου σε κανονικό ρυθμό πότε επανήλθε; Εγώ σήμερα για πρώτη φορά μετά από 3.5 μήνες έκανα ένα γρήγορο περπάτημα 5.5κμ.

quote:
Originally posted by v_run

Με κάκωση μηνίσκου 3ου βαθμού και έναρξη οστικού οιδήματος, ο ένας γιατρός ήταν απόλυτος για άμεση επέμβαση ο άλλος μου είπε με τίποτα επέμβαση, το ξεκούρασα 2-3 μήνες και μετά σταδιακά επανήλθα. Για κανένα χρόνο είχα κάποιες μικρές ενοχλήσεις, αλλά που σταδιακά εξαφανίστηκαν..

Υπάρχει και μία ιατρική έρευνα σε κάποια Σκανδιναβική χώρα, δεν μπορώ να την βρω τώρα, που δείχνει κάπου 100 ανθρώπους που δεν κάνανε επέμβαση να έχουν καλύτερο αποτέλεσμα από όσους έκαναν.
Και το τελευταίο, αυτό που με έπεισε, τουλάχιστον εμένα στην δικιά μου περίπτωση, ήταν αυτό που μου είπε ο 2ος γιατρός, όλοι οι μηνίσκοι με την πάροδο του χρόνου είναι έτσι και αλλιώς αρκετά φαγωμένοι, δεν χρειάζεται να τους κόψεις και περισσότερο, το λέω απλουστευμένα, έτσι το κατάλαβα..

Πρέπει να εμπιστευόμαστε τους Γιατρούς, αλλά νομίζω ότι κάπου με τις επεμβάσεις στα γόνατα το έχουν παρακάνει..

Σε κάθε περίπτωση αυτά που γράφω, δεν είναι ιατρικές συμβουλές, δεν είμαι γιατρός...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2023 :  08:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν μπορείς να το αποφύγεις απλά απέφυγε το, η επέμβαση να είναι η τελευταία και έσχατη λύση. Φουλ ενδυνάμωση στους τετρακέφαλους και όλα καλά!! Καλή επάνοδο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2023 :  12:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ πολύ. Καλούς αγώνες!
quote:
Originally posted by geopa

Αν μπορείς να το αποφύγεις απλά απέφυγε το, η επέμβαση να είναι η τελευταία και έσχατη λύση. Φουλ ενδυνάμωση στους τετρακέφαλους και όλα καλά!! Καλή επάνοδο

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

marga
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2023 :  18:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτα απ ολα πολλα περαστικά εύχομαι και καλή αποκατάσταση !

Σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις τι συμπτώματα είχες? Πριν δέκα μέρες τραυματίστηκα κατεβαίνοντας απο τον διάδρομο κ μέχρι σήμερα έχω πόνους και ενοχλήσεις. Όχι όλη μερα αλλα σίγουρα όταν του βάζω βάρος, ή αν σταθω ωρα όρθια, ή πχ αν ανεβοκατέβω πολλές σκάλες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2023 :  08:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα
Πρήξιμο στο γόνατο (τούμπανο) και πόνο (αρκετό). Περπατούσα κουτασαίνοντας/σέρνοντας το πόδι μου για αρκετές μέρες. Φυσικά δεν είναι όλα μηνίσκος, χιαστοί κλπ και μπορεί σε εσένα να είναι κάτι πολύ πιο απλό.
Μια επίσκεψη σε ορθοπαιδικό ίσως είναι το πρώτο βήμα για τη λύση του προβλήματος.

Εύχομαι περαστικά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

arkon
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2023 :  09:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια κανενας καλος γιατρος για γονατο στα βορεια (αττικη) γιατι μαλλον παω για μηνίσκο... .
Ευχαριστω ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000