Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προπόνηση στο διάδρομο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

DOUKAS
Newbie Forum Runner

40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/03/2008 :  21:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ -ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ Η ΣΕ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΙΑΣ ΩΡΑΣ(αρχικα με ενδειαφερει να χασω καποια κιλα που εχω).

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2008 :  22:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλε douka εχοντας διαδρομο μπορω να σου πω οτι το τρεξιμο στη φυση δε συγκρινετε με τιποτα. απο πλευρα πρακτικοτητας ο διαδρομος ειναι τελειος..μπαινεις στο δωματιο φορας σορτσακι και αρχιζεις να τρεχεις. απο την αλλη ομως ετοιμασου να πληξεις αφορητα (μεχρι και dvd προσπαθησα να δω για να περναει η ωρα). ακομα ενα μειονεκτημα του ειναι η αφορητη ζεστη. και απο το διαδρομο που ανεβαζει τη θερμοκρασια του δωματιου κ απο το σωμα σου που δεν αεριζετε αφου χοροπηδας στο ιδιο σημειο (με ανεμιστηρες κατι γινετε). εμενα ειλικρινα με κουραζε κ σωματικα κ ψυχικα κ δεν τον χρησιμοποιησα ισως οσο θα μπορουσα. ωστοσο σε καποιον αλλο μπορει να εχει καλυτερη εφαρμογη στην προπονηση του.

À tout le monde
À tous mes amis
Je vous aime
Je dois partir

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trihakis Giorgos
Forum-Runner

Greece
78 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2008 :  22:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή έχεις βάλει και άλλες φορές το θέμα σου παραθέτω την εμπειρία μου.Πριν δυό χρόνια όταν αποφάσισα να ξαναρχίσω ζύγιζα 93 κιλά με 1.80 ύψος.Αποφάσισα να χάσω πρώτα κάποια κιλά κάναντας διάδρομο,μιας κι ήταν χειμώνας.Μετα από οκτώ μήνες σχεδόν καθημερινής προπόνησης επι μια ώρα και με ταχύτητα 12χλμ/ω και εφ΄όσον ακολουθούσα κάποια δίαιτα,έχασα 10κιλα.Τότε λοιπόν αποφάσισα να βγώ στο πάρκο και ν'αρχίσω να τρέχω κανονικά.Μια οδυνηρή έκπληξη με περίμενε.Δεν μπορούσα να πάω ούτε με 6 λεπτά το χιλιάρι και μάλιστα έκανα με τα χίλια ζόρια 4.000μ μόνο.Πέρασαν άλλοι 6 μήνες για ν'αρχίσω να βελτιώνομαι.Αν σ'ενδιαφέρει να χάσεις μόνο κιλά με συστηματικο,σχεδόν καθημερινό,τρέξιμο στο διάδρομο και σε συνδυασμό με δίαιτα θα το καταφέρεις. Τώρα αν θέλεις ν'ασχοληθείς πιο σοβαρά με το τρέξιμο όπως συμμετοχή σε αγώνες και μαραθώνιο ΞΕΧΑΣΕ τον διάδρομο.Ένας φίλος μου 33 ετών επί δυόμιση χρόνια φανατικός διαδρομιάκιας και μάλιστα με φουλ εντάσεις τόλμησε να τρέξει στο φετεινό μαραθώνιο και ενώ ξεκίνησε με 5.30 το χιλιάρι στο 8ο χιλιόμετρο μπήκε στην καρότσα.

TRIHAKIS
GEORGE
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2008 :  09:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτή η διαφορά μέσα / έξω πως εξηγείται; Λόγω κραδασμών;
Εγώ τρέχω διάδρομο μόνο σαν προθέρμανση για τις ασκήσεις ενδυνάμωσης στο γυμναστήριο και πράγματι μπορώ να πηγαίνω πολύ πιο άνετα από ότι έξω. Μια φορά δοκίμασα να κάνω τέμπο στο διάδρομο και βγήκε πολύ εύκολα. Γενικά όμως τρέχω έξω, ακόμα και με κακές συνθήκες!

------------------------
Άστα φίλε, στο τσάπισμα είμαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stibens
Senior Forum-Runner

Greece


928 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2008 :  09:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit stibens Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ και δυο χρόνια που έχω βάλει τον διάδρομο στην προπόνηση με έχει βοηθήσει πάρα πολύ,δουλεύω τα κομμάτια ή το πολύ γρήγορο tempo στον διάδρομο και τα long run στο βουνό,προσωπικά δεν έχω βαρεθεί καθόλου στον διάδρομο ακούγοντας μόνο μουσική,το καλό με τον διάδρομο είναι ότι μπορείς να κάνεις προπονήσεις με ρυθμό που μόνος σου έξω σίγουρα θα έκλεβες,όπως και οτι μπορείς να κάνεις προπόνηση με οποιαδήποτε καιρό,αλλά και τον χρόνο που κερδίζεις όταν πιέζεσαι απο την οικογένεια,είναι στην κρίση σου να επιλέξεις,αν το κάνεις να πάρεις επώνυμο με εγγύηση και service.

Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2008 :  15:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
νομιζω πως το καλυτερο θα ηταν ενας διαδρομος στο παρκο!!!
καλο εεε?

À tout le monde
À tous mes amis
Je vous aime
Je dois partir

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2008 :  16:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω παντως οταν βρεχει επειδη δεν ειμαι γραμμενος σε γυμναστηριο παω και τρεχω στον διαδρομο του Super Market.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2008 :  16:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτο θα ηθελα να το δω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2008 :  16:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και στο αεροδρόμιο έχει καλές τσάμπα ευκαιρίες προπόνησης. Αν πηδάς και τις αποσκευές προπονείσαι για ανώμαλο!

------------------------
Άστα φίλε, στο τσάπισμα είμαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasso
Senior Forum-Runner

Greece


576 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2008 :  22:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξεκίνησα να τρεχω μονο σε διαδρομο. γιατ τον πρωτο μου μαραθώνιο προπονήθηκα κατα βαση σε διαδρομο, εκτως απο μερικες προπονησεις-αγωνες εξω. ετρεξα μεχρι και 23 κμ σε διαδρομο. Μετα απο ενα χρονο μπορω να πω εγκυρα, οτι για διαλειμματικες και μικρα σε διαρκει tempo ο διαδρομος ειναι σαφως πιο εντυμη προπονηση, ενω για τα μεγαλα κομματια, οι προσαρμογες του εξω ειναι φρικη!! επισης μια προσωπικη μου παρατηρηση ειναι το οτι ενω στον διαδρομο η επιβαρυνση στα ποδια ειναι πολυ λιγοτερη, το γεγονος οτι το ποδι παταει ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ιδιο τροπο για πολλη ώρα επιφέρει επιβαρύνσεις σε συγκεκριμενα σημεια, πραγμα που εξω δεν συμβαινει τοσο ευκολα γιατι το ποδι συνεχως αλλαζει την "γωνια" και την ταχυτητα με τηεν οποια το πελμα προσγειώνετα.

πισω εχει η αχλαδα την ουρα!!!! επισης και η χελωνα!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GIANNISEO77
Advanced Forum-Runner

Greece
230 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2008 :  10:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οταν παλιότερα ετρεχα για 2 μήνες σε διαδρομο με ταχυτητα 15-17χλμ,αργότερα που ετρεξα εξω τα ιδια χλμ με μικρότερη ταχυτητα, ειχα πιαστει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

reladic
Senior Forum-Runner

479 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2008 :  11:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ισως να πεζει ρολο και το οτι οταν τρεχουμε σε ταρταν π.χ. το βαρος μας το κουβαλαμε, ενω στον διαδρομο το βαρος μας κινητε περισοτερο στατικα δινοντας μας τη δεινατοτητα να καλιμπραρουμε την κινηση μας με αποτελεσμα μικροτερες επιβαρυνσεις σε μεγαλητερες ταχυτητες.
Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος,αλλα καπως ετσι αντιλαμβανομε τη διαφορα τρεξιματος σε διαδρομο που ετρεχα πριν αρκετο καιρο με ταρταν που τρεχω τωρα.Ευχαριστω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ksp
Forum-Runner



174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2008 :  11:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ προπονούμαι σε διάδρομο. Μόλις το προηγούμενο Σ/Κ έκανα τα πρώτα μου (για φέτος) βήματα σε δρόμο αλλά δεν μου βγήκε. Αναρωτιέμαι μήπως αυτό συνέβη (α) λόγω μιας μικρής ανηφόρας, (β) επειδή στο δρόμο δεν μπορώ να ελέγξω την ταχύτητά μου (και ίσως έτρεχα σε γρηγορότερο ρυθμό απ' ότι στο διάδρομο) ή (γ) απλά επειδή στο δρόμο είναι αισθητά πιο δύσκολο το τρέξιμο. Αν μπορεί καποιος να απαντήσει θα με βοηθούσε πολύ γιατί ψιλοαπογοητεύτηκα από τη φυσική μου κατάσταση...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Carol
Senior Forum-Runner

Greece


585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2008 :  14:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ena poulaki mou exei pei oti sto diadromo prepei na vazoume klisi 1% giati den yparxei antistasi aera.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2008 :  15:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Εγω παντως οταν βρεχει επειδη δεν ειμαι γραμμενος σε γυμναστηριο παω και τρεχω στον διαδρομο του Super Market.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

reladic
Senior Forum-Runner

479 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2008 :  15:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλη επιλογη ειναι και οι σκαλες στο metro.Πεζεις ανηφορα στην κατηφορικη ροη,δουλευουν καλα τετρακεφαλοι και ματια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000