Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Εργομετρικο Τεστ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/01/2006 :  09:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια σημερα θα παω να κανω εργομετρικο.Ακουω αποψεις συμβουλες οτιδηποτε ο καθενας εχει να πει παρι του θεματος

VAGELARAS
Forum-Runner



158 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2006 :  23:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
xereto!!!!pes mou se parakalo poso kostizi to ergometriko test?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Tzeni
Newbie Forum Runner



32 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2006 :  23:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από 50 εώς 100 Ευρω. Πάντως μην το σκέφτεσαι από όλα τα χρήματα που έχεις ξοδέψει για τον αθλητισμό αυτά είναι που αξίζουν περισσότερο .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gmf
Forum-Runner



142 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  06:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπου και να πας να κάνεις το τεστ ( έχω κάνει 3-4 )σημασία έχει αυτός που θα επιβλέπει να "έχει βρέξει σορτσάκι" ώστε να μπορέσει να σου εξηγήσει καλύτερα τα αποτελέσματα.Συμφνώ με τη Τζένι ότι αξίζει αρκεί να αξιοποιήσεις τα αποτελέσματα

" ΤΟ ΛΑΚΩΝΙΖΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ "
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  09:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το εκανα τελικα.Με ανεβασαν στον διαδρομο και ενω ετρεχα εβαζα και ενα ματζαφλαρι στο στομα μου οπου ανεπνεα εκει μεσα για να μου μετρησουν λεει το οξυγονο που εισπνεω.Οταν τελειωσα και τους ρωτησα πως τα πηγα μου ειπαν οτι εκανα στον διαδρομο 22 και οτι το κατωφλι μου ηταν (καπως ετσι)17.Αναθεμα και αν καταλαβα.Ρε παιδια για πειτε μου και εσεις καλα ειναι αυτα τα αποτελεσματα?
Α ναι και λιπος λεει ειχα 5%.Αργοτερα θα μου πουν και πιο λεπτομερη στοιχεια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Neil Davis
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  11:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προτείνω τον Σωτήρη και την Ελίνα να μας εξηγήσουν αυτούς τους αριθμούς 22 και 17 σαν ποιό ειδικοί στο θέμα

TEZIDIS
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotiris
Senior Forum-Runner

Greece


822 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  11:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα σηκωσω το γαντι φιλε Neil Davis και θα σου οτι το 22 αντιστοιχει στην ταχυτητα (22 χιλ την ωρα περιπου 2.48 το χιλιαρι) οπου εχει την μεγιστη προσληψη οξυγονου VO2 MAX (δηλ σε αυτην την ταχυτητα ο οργανισμος του αθλητη εχει την μεγιστη εισπνοη οξυγονου π.χ. 70 λιτρα το λεπτο ανα κιλο σωματικου βαρους), αντιστοιχα το 17 (3.32 το χιλιαρι) σημαινει οτι ειναι το κατωφλι του γαλακτικου οξεως δηλ ο αλητης τρεχει στην οριακη ταχυτητα που του επιτρεπει να μην εχει συσωρευση γαλακτικου οξεως στο αιμα του δηλ να μην κουραζεται.

Τωρα δεν ξερω που και ποιος το εκανε το τεστ στο Σαββα (προς αποφυγη παραξηγησεων με τον Σαββα γνωριζομαστε) αλλα και οι δυο τιμες μου φαινονται αρκετα υψηλες (για μην πω αισιοδοξες). Το 17 σημαινει οτι μπορει να κανει Ημιμαραθωνιο κατω απο 1.15 (στο κατωφλι τρεχουμε ανετα μια ωρα μεχρι ημιμαραθωνιο) οσο για το 22 σημαινει οτι μπορει αυτη τη στιγμη να κανει 5 χιλιαρια στο 2.48-50 με 3 λεπτα διαλ., να μην πω και για το λιπος οπου σιγουρα ο Σαββας ειναι αδυνατος αλλα το 5% ειναι πολυ λιγο (3% ειναι το δομικο και κατω απο 6-7% εχουν top μαραθωνοδρομοι και bodybuilders).

Περιμενω περισσοτερες πληροφοριες απο τον Σαββα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  12:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή να περιμενουμε σπουδαία πραγματα απο τον Σαββα φετος ,ετσι?

Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazaros
Senior Forum-Runner

Greece


845 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  12:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνω με τον Σωτηρη, οι τιμες αυτες ειναι τιμες πρωταθλητων ή ελιτ αθλητων.
Με αυτες τις τιμες ο μαραθωνιος μπορει να ειναι και sub 02:30, συμφωνα με τα αμερικανικα ενγχειριδια.

Well done Savvas.

"Always look on the bright side of life..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Neil Davis
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  12:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωτήρη σαν πιο ειδικός στο θέμα ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όσο για τον ινδικό χοιρίδιο που δοκίμασε τα τεστ μπορεί να κρύβει μεγάλο ταλέντο και δρομέα διεθνούς επιπέδου. Οι δικές σου τιμές είναι αντίστοιχές φαντάζομαι !!!!!!! ή στοχεύεις να τις φτάσεις εκεί.

TEZIDIS
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mixalis_1
Advanced Forum-Runner

Greece
219 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  13:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια κατά την άποψη μου,αν ο ΣΑΒΒΑΣ μπορεί να κάνει σήμερα 5αρι από 14:30-15΄,καλώς.Αν όχι,κάπου έχει γίνει λάθος στο test και δεν θα είναι και η πρωτη φορά.Αυτό μόνο ο ΣΑΒΒΑΣ το ξέρει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotiris
Senior Forum-Runner

Greece


822 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  13:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
α) Ειδικος δεν ειμαι, απλα ενας ενημερωμενος ερασιτεχνης δρομεας.

β) Το υποκειμενο του τεστ σιγουρα ειναι ταλεντακι και αν κανει προσεκτικα βηματα μπορει να φτασει αρκετα ψηλα.

γ) Οι δικες μου τιμες στο τελευταιο εργομετρικο που εκανα ηταν 21 και 16 με λιπος 10%.

δ) Απο τα λιγα που ξερω ξερω δεν ειναι μονο η VO2 max και το κατωφλι γαλακτικου οξεως που καθοριζουν την αποδοση ενος δρομεα (π.χ. υπαρχει η δρομικη οικονομια κλπ).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mixalis_1
Advanced Forum-Runner

Greece
219 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  13:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το τεστ σου δείχνει,το τι μπορεί να κάνει ο αθλητής,τώρα,και που μπορεί να δουλέψει σωστά στα κομμάτια,στο κατώφλι κλπ.Δεν σου δείχνει τι μπορεί να κάνει ο αθλητής μετά από 1 χρόνο.Αν το τεστ στο ΣΑΒΒΑ έδειξε αυτές τις τιμές,τότε,μπορεί να δουλεύει εκεί.Αν σου δείξει ότι π.χ. τα 1000αρια σου είναι στο 2.48-50 τότε είναι εκεί περίπου,ανάλογα το διάλειμμα.Δεν έχει νόημα να τα κάνεις ας πουμε στο 3.30.Γιαυτό κάνεις και ενα τεστ πριν το ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ας πούμε για να δεις πως θα πας.Και το τεστ αυτό φυσικά,δεν ισχύει και για τους επόμενους αγώνες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Neil Davis
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  14:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε μέτρηση που είχα κάνει πριν από 2 χρόνια είχα ταχύτητα στο αναερόβιο κατώφλι (έτσι το είπαν) 14km/h (4:17/km) αλλά μαραθώνιο έκανα 3h:45min (σε flat διαδρομή) και χρησιμοποιούσα με ρυθμό 4.7gr/min τους υδατανθρακές μου. Μετά το 28km είπα το δεσπότη "Παναγιώτη" κάθε πρόταση θεραπεία για το προβλημά μου δεκτή.

TEZIDIS
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotiris
Senior Forum-Runner

Greece


822 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  14:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Speedy μολις ελαβα ενα mail απο τον Σαββα οτι δεν μπορει να απαντησει λογω οτι ξεχασε τον κωδικο του !!!

Για να επιληφθεις του θεματος ωστε να μας απαντησει ο κατηγορουμενος λαθος ο αμεσα ενδιαφερομενος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  14:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αστα αυτα τωρα.Εχω προσβληθει ανεπανορθωτα.Ακους εκει "ο αλητης τρεχει στην οριακη ταχυτητα που του επιτρεπει να μην εχει συσωρευση γαλακτικου οξεως στο αιμα".Οχι και αλητης πε Σωτηρη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000