Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Εργομετρικο Τεστ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

mixalis_1
Advanced Forum-Runner

Greece
219 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  14:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να έχει νόημα ένα τεστ,θα πρέπει να το δει κάποιος που ξέρει.Ο μόνος κατάλληλος,είναι κάποιος ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ.Αυτός θα δει τις μετρήσεις και πάνω σε αυτές θα βγάλει τις προπονήσεις και θα σου δώσει στο τέλος και τον ρυθμό του αγώνα.Οι αθλητές συνήθως κάνουν 2 τεστ.Ένα στην αρχή της προετοιμασίας και ένα προς το τέλος.Αλλιώς από μόνο του το τεστ,σε κάποιον που δεν ξέρει,δεν θα πει και πολλά πράματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotiris
Senior Forum-Runner

Greece


822 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  14:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ουπς εγινε χοντρη πατατα.

Ο δαιμων εφαγε ενα Θ και ετσι αντι για το σωστο αθλητης, εγινε αλητης.

Χιλια συγνωμμη Σαββα να ξερεις ομως οτι για να πας μπροστα πρεπει να εισαι και λιγο "αλητης-αλανι" με την καλη εννοια του ορου .

Παντως αν κρινω απο το mail που μου εστειλες δεν εισαι και Αγιος .

Να το κανω forward στον θειο Αντρεα ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  14:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειδες τι σου κανεις ένα Θ? Να δεις εγω στα άρθρα που γραφω για την ιστοσελιδα ποσες τετοιες κοτσανες έγω αποσοβισει στο τσακ και ενας Θεος (ή μαλλον πολλοι αναγνωστες ξερουν) ποσες κοτσανες μου έχουν ξεφύγει.

Φαντασου να έγραφα πουθενα ας πουμε μετα απο κακη εμφνιση καποιου έλληνα δρομεα σε διεθνη αγωνα: "Ο Ελληνας αλητης δεν έτρεξε καθολου καλα..."

Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  14:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλα εχω ματι ο π.....ς που το ξεφυτρωσα το αλητης.
Σωτηρη στειλτο και στον θειο αρκει να μην το μαθει η θεια.
Τωρα για το προφιλ ετσι οπως τα καναμε το αφηνω στην κριση του κοινου.
Ας αποφασισει το κοινο λοιπον.(Αρκει να εχει κατανοητο spelling μην την ξαναπαθω και δεν μπορω να μπω-τι το ηθελες το space ρε Speedy και με ταλαιπωρησες).
Σωτηρη σου στελνω αλλο ενα αλλα με αυτο μαλλον θα σου ριξω την ψυχολογια σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  15:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Savvas/ black sabbath,ακου αυτο που θα σου πω,η γραφη χρειαζεται προσοχη μοναχα αν απευθυνεται σε ανθρωπους που δεν γνωριζουν ο ενας τον αλλο,κι ετσι κινδυνευει ο γραφων να παρεξηγηθει,ο προφορικος λογος εχει διπλωματια,ελικτικοτητα,ειπα ξειπα,δεν καταλαβες καλα,και τα ρεστα,scripta manent λοιπον,μοναχα που ο SOTIRIS- επειδη εχω προσωπικη αποψη -το ειπε αυτο παιχνιδιζοντας κρατοντας ακομη το μαγουλακι σου με αγαπη,επισης-και κλεινω-η λεξη <<ανεπανορωτα>> ειναι απαραδεκτη,τα παντα -πλην ενος-επανορθωνοντε.
Αυτα, και sorry που επεναιβειν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  15:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μολις ειδα πως<<δει ελεου και φοβου περαινουσα την των τοιουτων παθηματων καθαρσην>>,οποτε το προηγουμενο μου αγνοειστε το,savv,sotiris
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  15:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην αρπαζεσαι Μανωλη μου το ξερω οτι ο Σωτηρης κανει πλακα.Αλλωστε τον ξερω τον ανθρωπο.Δες και τα αλλα μηνυματα και θα καταλαβεις.
Εκτος και αν μου κανεις πλακα και απολογουμαι αδικα μιας και εισαι μεγαλο πειραχτηρι(Με την καλη εννοια).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  15:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Speedy με αυτο το προφιλ μου γινεται χαμος.Ο ερημος ο Μανωλης δεν ηξερε τελικα πως να με αποκαλεσει και τα ειπε ολα.
Παρακαλω το κοινο οπως προβει στις απαραιτητες ενεργειες προκειμενου να αποκατασταθει η ταξη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotiris
Senior Forum-Runner

Greece


822 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  16:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπον Σαββα που εκτος απο μεγαλη μυτη (βλεπε avatar) και πολυ καλο ματι (απορω που δεν σου εχουν βγει με της φωτο της Μονικας ), πες κατι και για τα γρηγορα ποδια που εχεις. Δωσε λεπτομερειες για το ΤΕΣΤ, ο κοσμος αγωνια να μαθει .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

turtle
Senior Forum-Runner

Greece


553 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  18:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να ρωτήσω και εγώ μερικά πράγματα?
Το εργομετρικό σου δείχνει σε τι κατάσταση είσαι τη συγκεκριμένη στιγμή που το κάνεις και μόνο?
Μπορείς απο τα αποτελέσματα να καταλάβεις τι περιθώρια για βελτίωση έχεις?
Εχεί σημασία αν τη στιγμή που το κάνεις είσαι κουρασμένος? (πχ από προπόνηση ή αν βρίσκεσε στη μέση προπονητικού προγράμματος)
Και κάτι χρηστικό. Πόση ώρα παίρνει η όλη διαδικασία?

ΥΓ Αν δεν κάνεις εργομετρικό τεστ πως μπορείς να καταλάβεις σε ποιο επιπέδο βρίσκεσε ώστε να προπονηθείς ανάλογα? Υπάρχει κάποιο Link που να σε καθοδηγεί ώστε να καταλάβεις το επίπεδό σου από τις τρέχουσες επιδόσεις?

Αυτά...

: mind the gap! :

Edited by - turtle on 31/01/2006 18:23:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  18:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by turtle


Υπάρχει κάποιο Link που να σε καθοδηγεί ώστε να καταλάβεις το επίπεδό σου από τις τρέχουσες επιδόσεις?

Αυτά...

: mind the gap! :



Φίλε turtle, το είχα ξαναδημοσιεύσει. Δες το παρακάτω link :
http://www.runbayou.com/jackd.htm

Edited by - Diamantis on 31/01/2006 18:27:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

turtle
Senior Forum-Runner

Greece


553 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2006 :  18:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Thanks Διαμαντη δεν το είχα προσέξει...

: mind the gap! :
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RouDi
Crazy Boy of Forum

Greece


1351 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2006 :  13:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by turtle

Να ρωτήσω και εγώ μερικά πράγματα?
Το εργομετρικό σου δείχνει σε τι κατάσταση είσαι τη συγκεκριμένη στιγμή που το κάνεις και μόνο?
Μπορείς απο τα αποτελέσματα να καταλάβεις τι περιθώρια για βελτίωση έχεις?
Εχεί σημασία αν τη στιγμή που το κάνεις είσαι κουρασμένος? (πχ από προπόνηση ή αν βρίσκεσε στη μέση προπονητικού προγράμματος)
Και κάτι χρηστικό. Πόση ώρα παίρνει η όλη διαδικασία?

ΥΓ Αν δεν κάνεις εργομετρικό τεστ πως μπορείς να καταλάβεις σε ποιο επιπέδο βρίσκεσε ώστε να προπονηθείς ανάλογα? Υπάρχει κάποιο Link που να σε καθοδηγεί ώστε να καταλάβεις το επίπεδό σου από τις τρέχουσες επιδόσεις?

Αυτά...

: mind the gap! :



Το εργομετρικο τεστ σου δειχνει σε τι κατασταση βρισκεσαι την περιοδο που το κανεις. Αμα βγαλεις μια ταχυτητα στο κατωφλι 15km αυτη την ταχυτητα θα την εχεις και μετα απο μια εβδομαδα η ενα μηνα αν συνεχιζεις τις προπονησεις σου. Μπορει και να το βελτιώσεις αν ακολουθησεις τις οδηγίες του εργομετρητή σου.

Τα αποτελεσματα θα σου δειξουν ποιο ειναι το αδυνατο σημειο σου και ο ανθρωπος που θα σου κανει το τεστ θα σου πει πως να το βελτιώσεις.

Και βεβαια επιρεάζεται η αποδοση σου αν εισαι κουρασμένος, θα πρεπει την ημέρα του εργομετρικού και την προηγουμενη να ξεκουραστείς.
Μπορεις να εισαι μεσα σε περιοδο προετοιμασίας.

Θα σου πρότεινα να το κάνεις αν το αποφασίσεις 2 με 3 εβδομάδες πριν το μαραθωνιο αν αυτος ειναι ο στοχος της προετοιμασίας σου.

Η ολη διαδικασία διαρκεί καμιά ωρα.

Αν αποφασίσεις να το κανεις μπορω να σου δώσω τηλέφωνο να πας εκει που πάω και γω.

Κοστιζει περίπου 50€.

Η αλλη μεθοδος ειναι προσεγγιστική και δε μαθαίνεις το αδυνατο σου σημειο (αν έχεις)

____________________
Knowledge Is Power

Edited by - RouDi on 01/02/2006 13:46:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

turtle
Senior Forum-Runner

Greece


553 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2006 :  18:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήσουνα κατατοπιστικότατος Roudi και σε ευχαριστώ. Μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου για τις 2-3 εβδομάδες πριν τον αγώνα, οπότε όταν το αποφασίσω θα επικοινωνήσω με mail.
Όσο για το αδύνατο σημείο μου ... φυσικά και δεν έχω κανένα.

: mind the gap! :

Edited by - turtle on 01/02/2006 18:13:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2006 :  18:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να προσθέσω σχετικά με την απόδοσή μας σε προπονήσεις, αγώνες, εργομετρικά τεστ κλπ, ότι σημαντικό ρόλο παίζει και το βάρος μας.
Ο προπονητής μου κάποτε είχε πει ότι για κάθε 1 κιλό λιγότερο βάρος βελτιωνόμαστε περίπου κατά 3-6 sec/km (μήπως προσπαθούσε να μου πει κάτι;).
Φανταστείτε λοιπόν, για έναν αθλητή ο οποίος σκοπεύει π.χ. να χάσει 5 κιλά (πάντα σε μορφή λίπους) και θέλει να τρέξει έναν αγώνα 10 km (με την ίδια φυσική κατάσταση και την ίδια συχνότητα / ποιότητα προπονήσεων) θα κερδίσει :

5 κιλά Χ (3 έως 6 sec/km) Χ 10 km = 150 έως 300 sec = 2,5 έως 5 min !

Φανταστείτε στο Μαραθώνιο λοιπόν, θα έχουμε όφελος 10,5 έως 21 λεπτά.
Όπως επίσης και σε αγώνες με ανηφόρες όπου το βάρος μας παίζει σημαντικότατο ρόλο.

Edited by - Diamantis on 01/02/2006 18:47:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000