Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνοι στο γόνατο μετά από μαραθώνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Nikosm
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/04/2008 :  16:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους και όλες,
Είμαι 42 ετών. Μετά από ένα μαραθώνιο την προηγούμενη Κυριακή ένιωσα το βράδυ πόνο στο γόνατο και δυσκολία στο κλείσιμο του αριστερού ποδιού. Την επόμενη μέρα ήμουν καλύτερα. Μετά από μια εβδομάδα χαλαρό τρέξιμο, ο πόνος δεν φεύγει έστω κι αν είναι λιγότερο ενοχλητικός.Είναι πιο ενοχλητικός μετά από τρέξιμο, στο κατέβασμα σκαλοπατιών και όταν σηκώνομαι από το κάθισμα ή διπλώνω τελείως το πόδι. Στο περπάτημα δεν νιώθω ενόχληση. Λόγω των ημερών και του ταξιδιού δεν έχω πάει ακόμη σε γιατρό. Τις τελευταίες δυο μέρες δεν έχω τρέξει καθόλου. Αν και παρουσίασε κάποια -μικρή- βελτίωση δεν έχει φύγει η ενόχληση. Πρέπει να ανησυχώ ή απλώς είναι θέμα επιπλέον ξεκούρασης
Να είστε όλοι καλά
Νίκος

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2008 :  16:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκούραση...πάγο.... και αν επιμείνει τρέχεις κατευθείαν σε γιατρό.!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2008 :  19:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκούραση .... και μετα απο κανενα μηνα αρχισε ασκησεις ενδυναμωσης του τετρακεφαλου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DIMITRISKAL
Senior Forum-Runner

Greece
676 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2008 :  20:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+1

"Το θαύμα δεν είναι ότι τερμάτισα. Το θαύμα είναι ότι στήθηκα στην αφετηρία" !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2008 :  21:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Νίκο, συμφωνώ απόλυτα με τους πιο πάνω. Το έχω και εγώ. Αν είναι το ίδιο, μακροπρόθεσμα θέλει γυμανστική και εναλλακτική προπόνηση. Τώρα θέλει ξεκούραση και αν επιμένει πήγαινε σε γιατρό, οπωσδήποτε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikosm
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2008 :  21:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Efharisto poly gia tis amesses apantisseis sas. Einai kalo na moirazesai ton pono sou. Se kathe periptossi se kanei na niotheis ligotero monos.
na eiste oloi panta geroi kai dinatoi
Nikos
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

eleni
Forum-Runner

Greece


108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2008 :  12:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tα ιδια επαθα απο τον μαραθωνιο της Αθηνας (Νοεμβριο) ως και πριν μια εβδομαδα που μου γραψε ενα φαρμακο σαν λαδι, ο γιατρος και μου ειπε να φοραω επιγονατιδα. Μεχρι τοτε εβαζα παγο, το ξεκουρασα, επιγονατιδα και σε σκαμπο το ποδι οταν καθομουν σπιτι. Υποχωρησε ελαχιστα τοτε...
Περαστικα!!!...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikosm
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2008 :  00:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ελένη ευχαριστώ, δεν μου είπες όμως όλο αυτό το διάστημα με τους πόνους έτρεχες?
Νικος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

BLACK SHADOW
Newbie Forum Runner

Greece


44 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2008 :  08:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο, πέρσι τον Απρίλιο υποβλήθηκα σε εγχείριση πρόσθιου χιαστού (5x5)και η αποθεραπεία συμπεριλάμβανε πολύ τρέξιμο, επειδή όμως το παράκανα λίγο ως αποτέλεσμα ήταν χωρίς να το καταλάβω να με πονάει και το άλλο γόνατο (λόγω καψίματος του μυϊκού μου ιστού του τερακέφαλου και στήριξη περισσότερο στο υγιές πόδι), και το εγχειρισμένο πόδι επίσης με πεσμένο τετρακέφαλο λόγω του ότι άργησα δύο μήνες να έγχειριστώ.
Κατόπιν συμβουλής φυσιοθεραπευτή και επειδή δεν ήθελα να σταματήσω το τρέξιμο εδώ και 15 ημέρες το έχω ρίξει στην POWER YOGA που βοηθάει παρά πολύ και στην ενδυνάμωση (δώσε βάση κυρίως στις ασκήσεις με πόδια - τετρακεφάλους) αλλά και στο stretching που είναι πάρα πολύ σημαντικό για τους συνδέσμους και τους τένοντες που περικυκλώνουν τα γόνατα. Έχω δει τρομερή διαφορά από την πρώτη κιόλας εβδομάδα. Δεν έχω αφήσει DVD για DVD που κυκλοφορούν μαζί με τα γνωστά περιοδικά υγείας, σιγά σιγά μπορείς να αυξάνεις την δυσκολία με βαράκια ή και με μηχανήματα στο γυμναστήριο. Δεν χρειάζεται πολύ, με μισή ώρα την ημέρα στο σπίτι εγώ είδα αποτελέσματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000