Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τρέξιμο και Κάπνισμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 8

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/12/2013 :  23:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

Μέχρι τα 17 μου έκανα πρωταθλητισμό στο στίβο,στα 20 ξεκίνησα να καπνίζω και σταμάτισα το τρέξιμο.ΤΟ έκοψα 4-5 φορές για λίγους μήνες και πάλι από την αρχή.Τα τελευταία χρόνια έπινα αλκοόλ τουλάχιστον 5 μέρες την εβδομάδα και με αφορμή την κρίση πριν 1 χρόνο το έκοψα και άρχισα να τρέχω ξανά .Εδω και 8 μήνες δεν έχω κάνει ούτε 1 τσιγάρο και το ποιο σημαντικό είναι ότι νοιώθω ότι στα 40 έχω μια δεύτερη ευκαιρία προσωπικης χαράς και εκτόνωσης.Ελπίζω το όνειρο να κρατίσει για πάντα....



+1 ! Σου το εύχομαι ολόψυχα .

'cause I know what it feels to walk alone the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2013 :  11:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έκοψα το τσιγάρο με τη δεύτερη προσπάθεια, το 2004, την ημέρα έναρξης των Ολυμπιακών αγώνων. Είχα αρχίσει το τρέξιμο περίπου 4 μήνες νωρίτερα (χαλαρά, 10 με 15 λεπτά τη μέρα, και μου έπαιρνε 30 με 40 λεπτά να ξελαχανιάσω). Το έκοψα μαχαίρι. Δεν υπάρχει άλλη μέθοδος, όμως για να πετύχει προϋποθέτει πως το οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον δεν καπνίζει. Παλαιότερα, φοιτητής, το είχα κόψει για δύο εβδομάδες, πήγαινα για καφέ και ήμουν εγώ ο άκαπνος και έξι ή εφτα φίλοι και φίλες όλοι να φουμάρουν. Ε δε γίνεται δουλειά έτσι.

Από τότε, σχεδόν 10 χρόνια δεν έχω κάνει κανένα τσιγάρο. Δύο μήνες περίπου αφού το είχα κόψει συνειδητοποίησα πως όλα τα προηγούμενα χρόνια ήμουν ουσιαστικά άρρωστος μόνο που δεν το καταλάβαινα. Επίσης συνειδητοποίησα πως όταν ως καπνιστής έλεγα "δεν το κόβω επειδή θέλω να καπνίζω" έλεγα ψέμματα στον ίδιο μου τον εαυτό γιατί κάπου κατά βάθος ήξερα την αλήθεια "δεν το κόβω γιατί δεν έχω βρει τη δύναμη να αντέξω τις πρώτες δύο εβδομάδες χωρίς τσιγάρο".

Το να κόψω το τσιγάρο ήταν το πιο έξυπνο πράγμα που έχω κάνει στη ζωή μου. Ανέστησε την υγεία μου, με ελάφρωσε οικονομικά, δε μυρίζω, δεν ενοχλώ τους γύρω, δεν έχω εκείνη τη διαρκή καθημερινή αγωνία πού θα πάω να καπνίσω και πού θα βρω το χρόνο και μην τυχόν ξεμείνω μακριά από περίπτερο.

Στα περί κινδύνων του καπνίσματος, να προσθέσω τι έχω δει εγώ στο φαρμακείο μου: Λοιπόν, ο καρκίνος του πνεύμονα χτυπάει σύμφωνα με τις στατιστικές το 25% των καπνιστών. Δεν είναι κάτι που αντιμετωπίζεται εύκολα, πεθαίνεις μέσα σε δύο μήνες. Έχω χάσει πέντε συγγενείς από καρκίνο του πνεύμονα. Μετά είναι η καρδιά και τα αγγεία: 9 χρόνια στο φαρμακείο δεν έχω δει καπνιστή να έχει πιάσει τα 75. Όσοι δε γλιτώνουν από καρκίνο πάνε από στεφανιαία νόσο ή καρδιακή ανεπάρκεια. Επίσης, είναι η ΧΑΠ, χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια: ο πρωινός τσιγαρόβηχας δεν είναι κρύωμα, αλλά σοβαρή βλάβη των πνευμόνων, που πλήττει όλους τους καπνιστές. Θανατηφόρο (από αυτό πέθανε ο Βλάσης Μπονάτσος) - όλοι οι καπνιστές το παθαίνουν, απλά είναι αργός θάνατος (και πολύ άσχημος, αφού πνίγεσαι αργά αργά). Τέλος, παρατήρησα τελευταία πως το κάπνισμα προκαλεί και λευχαιμία: έχω τρία περιστατικά (ένας συγγενής και δύο πελάτες μου) και όντως, 15% των καπνιστών πάνε από λευχαιμία.

Βοηθά στην καταπολέμηση του καπνίσματος όλη αυτή η τρομοκρατία; Όταν είσαι κάτω των 30 όλα δείχνουν μακρινά και μοιάζει να αφορούν άλλους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2013 :  13:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by supergomar

quote:
Originally posted by Peter L

Μέχρι τα 17 μου έκανα πρωταθλητισμό στο στίβο,στα 20 ξεκίνησα να καπνίζω και σταμάτισα το τρέξιμο.ΤΟ έκοψα 4-5 φορές για λίγους μήνες και πάλι από την αρχή.Τα τελευταία χρόνια έπινα αλκοόλ τουλάχιστον 5 μέρες την εβδομάδα και με αφορμή την κρίση πριν 1 χρόνο το έκοψα και άρχισα να τρέχω ξανά .Εδω και 8 μήνες δεν έχω κάνει ούτε 1 τσιγάρο και το ποιο σημαντικό είναι ότι νοιώθω ότι στα 40 έχω μια δεύτερη ευκαιρία προσωπικης χαράς και εκτόνωσης.Ελπίζω το όνειρο να κρατίσει για πάντα....



+1 ! Σου το εύχομαι ολόψυχα .

'cause I know what it feels to walk alone the lonely street of dreams .

supergomar ευχαριστώ πολύ,έχω κάνει ήδη 2 φορές μαραθώνιο και ελπίζω να μπω κάποια στιγμή και σε αγώνες βουνού. Η ζωή τελικά είτε έτσι είτε αλλιώς είναι γεμάτη από εξαρτήσεις ,όσο για το τσιγάρο δεν στενοχωριέμαι που κάπνισα αλλά που δεν το έκοψα νωρίτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

venias
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  01:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσπαθώ και εγώ εδώ και τέσσερις μήνες να το κόψω . Δυσκολεύομαι πολύ αν και το έχω ελαττώσει σε σημαντικό βαθμό . Με το τρέξιμο βλέπω ότι μέρα με τη μέρα ανεβάζω ρυθμό και προσπαθώ να το κάνω συνήθεια στην καθημερινότητα μου. Την άλλη συνήθεια πως κόβουμε.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.A.P.
Forum-Runner

105 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  01:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το καλύτερο τσιγάρο είναι μετά από έναν πετυχημένο αγώνα!Καλά...μην βαράτε...για τον εαυτό μου μιλάω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  01:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατ΄αρχήν καλωσήρθες. Για να κόψεις το τσιγάρο πρέπει ορώτα να το έχεις αποφασίσει βαθειά μέσα σου. Μετά θα πρέπει να ξέρεις ότι θα δώσεις μεγάλη μάχη, πρώτα με το τσιγάρο ως συνήθεια και εξάρτηση και μετά με τον εαυτό σου. Σ΄αυτή σου την προσπάθεια το τρέξιμο σε βοηθάει ενω ταυτόχρονα σε δυναμώνει. Επίσης κατα την περίοδο της διακοπής να πίνεις πολύ νερό και χυμούς και να αλλάξεις την διατροφή σου, ει δυνατόν μόνο φρούτα και λαχανικά γιατί έτσι συμβάλλεις και βοηθάς την αποτοξίνωση και την αναγέννηση του οργανισμού σου. Είναι και αυτός δύσκολος αγώνας απαλλάσεις τον εαυτό σου απο αυτή την βλαβερή συνήθεια και στο τέλος στέφεσαι νικητής. Συνήθως μέσα απο τις δύσκολες εμπειρίες που ξεπερνάμε γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι. Σκέψου πως υπάρχουν άνθρωποι που κατάφεραν να κόψουν χειρότερες εξαρτήσεις όπως είναι η ηρωίνη, και απο αυτό πάρε θάρρος. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις και να δώσεις την ευκαιρία στον εαυτό σου να μπεί σ΄ένα καινούργιο και υγιεινό τρόπο ζωής που θα σε ωφελήσει.

Edited by - xipolitos on 14/11/2014 04:35:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  07:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το τσιγάρο το έκοψα μαχαίρι στις 8/10/2004. Ήμουν 29 και κάπνιζα από τα 17 κατά μέσο όρο 1 πακέτο την ημέρα και σε περιπτώσεις εξόδων, ξενυχτιών, εορτών πολύ περισσότερο. Από τότε δεν έχω κάνει ούτε τζούρα και θεωρώ ότι το κόψιμο του τσιγάρου ίσως ήταν το ευκολότερο πράγμα που έχω κάνει στη ζωή μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  08:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κάπνιζα από τα 15 έως τα 35. 1 πακέτο ή καμιά 15αριά στριφτά τα τελευταία χρόνια.
Και για να εξηγούμαστε: το γούσταρα.
Όμως 3-4 τσιγάρα ήταν τα καλά. Μετά το φαί, μετά το σεξ, με το φραπέ, με το ποτό.
Όλα τα υπόλοιπα τζούφια.

Πιτσιρικάς το είχα κόψει για 6 μήνες και το ξανάρχισα .....μαχαίρι. Πήγα στο περίπτερο και ξαναπήρα πακέτο.

Ο γιατρός μου είχε πει να το κόψω για καρδιολογικούς λόγους, αλλά που διάθεση εγώ.

Γενάρη του 2008, έκανα ψαροντούφεκο. Κρύωσα γερά. Έκλεισε τελείως ο λαιμός. Έμεινα 3 μέρες σπίτι και δε μπορούσα καν να καπνίσω. Γύρισα στη δουλειά και δεν είπα τίποτα σε κανέναν.
Από τότε -7 χρόνια τώρα- δεν το ξαναέβαλα στο στόμα μου.

Αυτές τις 3 μέρες έγινε το 90% της δουλειάς και ήταν ετο εύκολο κομμάτι. Το δύσκολο και εκεί χρειάστηκε πολύ πείσμα ήταν να κρατηθώ μετά. Μέχρι και στον ύπνο μου το έβλεπα για 1-2 χρόνια μετά και ξύπναγα κι έλεγα ο μ@λ@κ@ς ξανακύλησα.

Βλέποντας τα πράγματα από πιο μακριά, καταλαβαίνω ότι η χειρότερη ζημιά που μου έκανε το τσιγάρο ήταν ότι δηλητηρίαζε το μυαλό μου. Ήμουν ένα κλικ από τον πρεζάκια. Ο κόσμος να χάλαγε, εγώ έπρεπε να κάνω το τσιγαράκι μου.

Έκτοτε, πέρα από αυτά που σου λένε οι γιατροί, είδα πολλές αλλαγές σε θέματα που ούτε καν σκεφτόμουν. Έστρωσε η γεύση μου στα φαγητά, δεν ξύπναγα με στόμα τσαρούχι και βήχα, καθάρισε η όσφρησή μου, περπάταγα χωρίς να λαχανιάζω.

Και το κυριότερο. Μπορώ να φιλάω τα παιδιά μου, χωρίς να χρειάζεται να σκουπίσω τα χείλια μου πριν για να φύγει η βρώμα!

ΥΓ επί του θέματος και χωρίς να είμαι ειδικός, έχω ακούσει χοντρικά, ότι το κάπνισμα κάνει μεγαλύτερο κακό στους αερόβιους αθλητές, καθώς επειδή ανοίγουν στους πνεύμονες οι κυψελίδες είναι πιο εύκολο να γίνει μεγαλύτερη ζημιά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  09:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Μέχρι και στον ύπνο μου το έβλεπα για 1-2 χρόνια μετά και ξύπναγα κι έλεγα ο μ@λ@κ@ς ξανακύλησα.



Χαχα κι εγω τα ιδια! Να βλεπω στον υπνο μου οτι καπνιζω και μετα να χω ενοχες που το ξααρχισα!!!

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  09:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio


ΥΓ επί του θέματος και χωρίς να είμαι ειδικός, έχω ακούσει χοντρικά, ότι το κάπνισμα κάνει μεγαλύτερο κακό στους αερόβιους αθλητές, καθώς επειδή ανοίγουν στους πνεύμονες οι κυψελίδες είναι πιο εύκολο να γίνει μεγαλύτερη ζημιά.



Αραγε τη τελευτια παραγραφο τη διαβασαν οι καπνιστες του φορουμ....?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runadrak
Forum-Runner



92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  11:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by venias

Προσπαθώ και εγώ εδώ και τέσσερις μήνες να το κόψω . Δυσκολεύομαι πολύ αν και το έχω ελαττώσει σε σημαντικό βαθμό . Με το τρέξιμο βλέπω ότι μέρα με τη μέρα ανεβάζω ρυθμό και προσπαθώ να το κάνω συνήθεια στην καθημερινότητα μου. Την άλλη συνήθεια πως κόβουμε.....



φιλε μου ειναι και ευκολο αλλα και δυσκολο ταυτοχρονα!!...
Εντοπισε τα στεριτικα συμπτωματα (νευρα,φοβος,αγχος ) σε καθε ενα εκδηλωνονται διαφορετικα..και προσαθησε να τα καταπιεσεις, μιας και τα ξερεις.Βοηθανε πολυ οι τσιχλες νικορετ.Αν δεις οτι δεν καταφερνεις να βαλεις στη θεση τους τα συμτωματα, μασα για 2 μιν μια τσιχλα..

__________________________
Μπαμπα....μην τρεχεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexios33
Forum-Runner

Greece
120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  13:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο μονος τροπος να το κοψω είναι να τρεχω ολη μερα μεχρι να πεσω ξερος στο κρεβατι.

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  13:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by G.A.P.

Το καλύτερο τσιγάρο είναι μετά από έναν πετυχημένο αγώνα!Καλά...μην βαράτε...για τον εαυτό μου μιλάω!



+100000000

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  15:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Βλέποντας τα πράγματα από πιο μακριά, καταλαβαίνω ότι η χειρότερη ζημιά που μου έκανε το τσιγάρο ήταν ότι δηλητηρίαζε το μυαλό μου. Ήμουν ένα κλικ από τον πρεζάκια. Ο κόσμος να χάλαγε, εγώ έπρεπε να κάνω το τσιγαράκι μου.


αυτό με το bold θεωρώ πως είναι το σημαντικότερο για να καταλάβετε πως μπορείτε να κάνετε και χωρίς αυτό το μαραφέτι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2014 :  15:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο δικός μου αγώνας ανεξαρτησίας
κράτησε 2 χρόνια και μέρες
Πρωτομαγιά του 2001 έως 21 Μαϊου του 2003

Και ξεκίνησε με την είσοδό μου στα κουλουάρ
για τρέξιμο
Ο πρώτος μαραθών έγινε καπνίζοντας 7-8 τσιγά
Μετά είπα αν κάνω τα 5 χλμ κάτω από 20'(από 20.18)
ή τα 10 χλμ κάτω από 42'(από 43 περίπου)
το κόβω

Έγινε λοιπόν στις 21-5-2003 ημέρα Τετά
κάνοντας 41.44'' στα δέκα
Μου έμεινε το τελευταίο τσιγάρο στο πακέτο
το οποίο κάπου τόχω φυλαγμένο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 8 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000