Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/07/2008 :  07:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eπειδή ταλαιπωρούμαι καμιά δεκαετία από κολπική μαρμαρυγή και αρρυθμίες (έχω και πρόπτωση) πρόκειται να υποβληθώ σε ablation.Aν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει θα ήθελα να μου πεί αν είχε αποτέλεσμα και αν ήταν επώδυνο.
---------------------------------------------------------------------
(30/08/2008) H επέμβαση έγινε!!! δείτε σχετική δημοσίευσή μου παρακάτω.
Iατρός: ΚΑΤΣΙΒΑΣ Απόστολος νοσοκομείο:Ερυθρός Σταυρός-Ερρίκος Ντυνάν-Αθήνα
---------------------------------------------------------------------
Για περισσότερες πληροφορίες, προσωπικές εμπειρίες κ.λ.π για την κολπική μαρμαρυγή, ablation δείτε εδώ http://www.a-fib.com/ και http://stopafib.org/

Edited by - mcdemis on 11/11/2013 14:04:43

gaboula
Advanced Forum-Runner

Greece


292 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2008 :  09:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Den boro na sou po leptomeries shetika me avti tin epemvasi, pantos symfona me ton kardiologo mou i pithanota na petihei einai arketa mikri, yiro sta 50% an thimame kala. Ekinos systinei therapia me pharmaka, to theorei pio apotelesmatiko, thelei omos ipomoni .

To pio simantiko pantos einai na psakseis ti sou dimiourgei avto to provlima. Katholou evkolo, to ksero, ego akoma den eho kataliksei. Tha m’endiafere pantos pos to antimetopiseis avti ti stigmi.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2008 :  20:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οσων αφορά το ποσοστό επιτυχίας του ablation επειδή το έχω ψάξει αρκετά, εξαρτάται από τον γιατρό που θα κάνει την επέμβαση, ύπάρχουν περιπτώσεις που πιάνουν και το απόλυτο, σπάνια όμως, συνήθως παίζεται στο 80%.Ο τρόπος που αντιμετωπίζω αυτήν την κατάσταση είναι με αντιαρρυθμικά φάρμακα κυρίως RYTHMONORM και Β-αναστολείς όπως lopresor και sotalol.Tην 21-06-08 έπαθα κρίση κολπικής μαρμαρυγής και αφού βγήκα απο το νοσοκομείο ο γιατρός μου, μου έδωσε συστηματικά για πρώτη το sotalol το οποίο απ΄ότι φαίνεται είναι πολύ αποτελεσματικό.Δεν ξέρω εσύ αλλά εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημά μου έιναι η αρρυθμία η οποία έφτασε να γίνει καθημερινή σχεδον μόνιμη τους τελευταίους 2 μήνες πράγμα το οποίο μου έχαν πει οι γιατροί στο παρελθόν ότι μπορεί να συμβεί και για αυτό το λόγο εδώ και ένα μήνα κάνω αντιπηκτική αγωγή με SINTROM για να κάνω την επέμβαση γιατί δεν παλεύεται άλλο όλη αυτή η κατάσταση μου έχει διαλύσει τα νεύρα.Πάντως αν σε ενδιαφέρει μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε έναν γιατρό ειδικό αρρυθμιολόγο, ό οποίος με παρακολουθεί από το 2002, για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτό το θέμα χαρακτηριστικά όλοι οι γιατροί μου λένε αφού πήγες σε αυτόν δεν έχει να πας σε κανέναν άλλον.Ελπίζω πάντως να πετύχει το ablation γιατί δεν αντέχω άλλο έχει υποβιβασθεί πολλύ η ποιότητα της ζωής μου τα τελευταία 2 χρόνια με αυτό το θέμα.Πάντως γνωρίζω 5-6 'ατομα που έκαναν την επέμβαση και μάλιστα μια συγγενείς της γυναίκας μου πριν 10 χρόνια περίπου και θεραπεύτηκαν πλήρως.
Κανένας γιτρός δεν μπορεί να μου πεί ακριβώς τι το προκαλεί άλλοι λένε ότι φταίει και η προπτωση αλλοι πάλι λένε ότι είναι μια ανωμαλία της καρδιάς όχι με άμεσο κίνδυνο και ότι όπως μου εμφανίστηκε μπορεί και να σταματήσει από μόνο του-αλλά ποιός περιμένει άλλο? 10 χρόνια περιμένω.

Edited by - mcdemis on 10/07/2008 21:09:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gaboula
Advanced Forum-Runner

Greece


292 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2008 :  10:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
S'efharisto yia tis leptomeries. Katalaveno pos meta apo toso kairo kai me ti sihnotita pou perigrafeis, mallon den iparhei alli lisi. Opos ipa,den to eho poli psaksei to thema tis epemvasis, einai noris akoma.

Ego tin kolpiki marmarigi tin epatha arhes tou chronou, me enohlises opos tahikardia, koposi... mines prin. Yia peripou 3 evdomades eimoun me krisis shedon kathimerina mehri na piasoun ta pharmaka. Tora einai kai sti dikia mou periptosi i arrithmies pou me taleporoun, eftihos omos oxi toso sihna. Kai ego me Rhythmonorm tis antimetopiso. Me hilia soria pira prin kapou kapou mia Aspirini, eh kai tora kamposa chapia kathe mera. Opos ipa, psahno akoma na katalavo tin aitia. Stress - borei, eho iremisi arketa tora / klironomika - nai, ihe provlima i mitera mou / litourgika - oxi, i kardia einai mia hara / thyroroidi - nai, antimetopisete avti ti stigmi kai nomiso pos iparhei veltiosi / sidero - nai, ipirhe sovari elipsi. Pantos avto me tin anomalia (kati san vrahikikloma) pou borei na stamatisi apo mono tou moupan kai emena.

Na se rotiso tora kai kati allo. Sto treksimo pos se epireasi ? Ean treheis (o protos kardiologos ithele na mou to apagorevei) Ego chriasome tora poli perisoteri ora na strosei ligo i 'mihani', i entasi den mou kanei kai ti sesti, den ti chonevo pia toso evkola.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Monika
Forum-Runner



77 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2008 :  11:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Gabi, μου κάνει φοβερή εντύπωση που έχεις ωστόσο, τόσο καλό performance στο τρέξιμο. Δεν σε επηρεάζει;;
Μια φίλη μου (μικρή, 30 χρονών) έχει αρρυθμίες και της είπε ο γιατός, ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΞΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!! Μόνο γυμναστική στο σπίτι, όχι αντοχή. Βέβαια ήταν και είναι αγύμναστη, αλλά πάλι...
Αχ αυτό το στρες, πως μας γωνατίζει....



Carpe diem! Τρέξε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gaboula
Advanced Forum-Runner

Greece


292 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2008 :  12:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Nai Monika, kai na fantastis enas ap tous logous pou m'eferan stin Ellada itan na iremiso - eh, kai stin etairia mou vrikan ton Germano tous . Tora pantos anisihoun kai me prosehoun, den eho parapono

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Monika
Forum-Runner



77 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2008 :  13:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φαντάζομαι Gabi, ότι το τρέξιμο σε βοηθάει στο να ξεσκάσεις, όπως και εμένα. Και εμένα στη δουλειά μου γίνεται της κακομοίρας....
Κι εγώ ήρθα στην Ελλάδα για πιο χαλαρά .... χο χο χο!!!
Να και ένας άλλος ένας τρόπος να αντιμετωπίζεις το... χάος: ένα βιβλίο που το διαβάζω κατά καιρούς και με κάνει να βλέπω κάποια πράγματα από διαφορετική σκοπιά!

http://www.protoporia.gr/protoporia/product.asp?sku=119375&mscssid=SQ46D2R7SVC88L2FH5WR0FBD9LNH66S2

Γιατί άμα (ή αφού!) δεν μπορούμε να αλλάξουμε τα πράγματα, τότε να αλλάξουμε την άποψή μας για τα πράγματα!





Carpe diem! Τρέξε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gioni99
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2008 :  13:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,
αν και δεν ασχολούμαι πολύ με το τρέξιμο, μπήκα στο forum, μετά από
προτροπή του κουμπάρου μου που είναι φανατικός, λόγω της εμπειρίας μου με την κολπική μαρμαρυγή. Διαγνώστηκα το 2002,(37 ετών τότε) στα διαγνωστικά test πριν από εγχείρηση χιαστού(τραυματισμός στο ski). Μου
ήρθε σα σόκ αν και οι 2 γονείς μου υπέφεραν από μαρμαρυγή,αλλά σε μεγάλη ηλικία. Εκανα όλες τις εξετάσεις που έδειξαν οτι η καρδιά μου ήταν υγιέστατη και άρχισα να ψάχνομαι σε καρδιολόγους οι οποίοι δε μου πρόσφεραν σχεδόν καμμιά βοήθεια εκτός απο τα συνηθισμένα φάρμακα, τα οποία βοηθούν σε συγκεκριμένες καταστάσεις, έχουν αρκετές παρενέργειες και πάνω απ' όλα ποιός θέλει να ζήσειτην υπόλοιπη ζωη του παίρνοντας φάρμακα? Μετά απο πολυ ψάξιμο στο Internet και αφού βρήκα τον κατάλληλο
αρρυθμιολόγο κατέληξα στην απόφαση να κάνω ablation στο Bordeaux στη Γαλλία, που είναι το νούμερο 1 κέντρο στην Ευρώπη και στα 3 πρώτα παγκοσμίως. Το έκανα το 2004 με κόστος γύρω στα 15Κ € αλλά δεν πέτυχε και χρειάστηκε επαναληπτικό ablation μετά απο 4 μήνες.Η διαδικασία είναι χρονοβόρα( 7 ώρες το πρώτο - 3 το δεύτερο) αλλά δεν πονας καθόλου, είσαι σε κατάσταση μέθηs και όχι ολικής αναισθησίας, μάλιστα θυμάμαι τα πάντα και από τότε έχω μόνο 1 επεισόδιο πτεριγυσμού σε 4 χρόνια και ασχολούμαι εντατικά με ski,wind surfing, etc...και δουλεύω 10 ώρες τη μέρα κάτω από τρελλό stress...
Να μην πω άλλα, όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει e-mail για περισσότερες λεπτομέρειες και απόψεις σχετικά με αυτή την κατάσταση και όχι αρρώστια...


Keep on running for you, kepp on surfing for me..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2008 :  14:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς, όπως έχω ξαναπεί, πρώτα είναι τα γονίδια, μετά το άγχος, μετά η φυσική κατάσταση και στο τέλος η διατροφή.

Τα γονίδιά μας δεν τα επιλέγουμε, οπότε το πιο βασικό στη ζωή είναι να αποφεύγουμε το άγχος και τις στενοχώριες.

Γίνεται;
Έλα ντε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2008 :  18:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχως RIGELIAN για να τα αποφύγουμε δεν γίνεται ωστόσο μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε το πως μην με ρωτάς γιατί αυτό ψάχνω και εγώ.Συνήθως λένε ¨γράψτα στα παλιά σου τα παπούτσια¨ και όλα οκ αλλά όταν χρειάζεται να το κάνεις σου έρχονται και οι συνειδησιακές σου αναστολές.

¨ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό¨

Edited by - mcdemis on 12/07/2008 01:33:47
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Namaikiego
Forum-Runner



50 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2008 :  06:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mcdemis

.....το πως μην με ρωτάς γιατί αυτό ψάχνω και εγώ.


Παιδιά είναι όλα θέμα αντιμετώπισης. Συμφωνώ απόλυτα μ'αυτό που λέει η Μόνικα.
Αφου δεν μπορείς να αλλάξεις τα πράγματα, άλλαξε την άποψή σου για τα πράγματα.
Πως....; Τρέχοντας, διαβάζοντας, έχοντας μια θετική στάση στη ζωή...
Δεν θα αφήσω εγώ να μου χαλάσουν την υγεία μου. Τίποτα δεν μπορεί να είναι πιο σημαντικό από την υγεία μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2008 :  23:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mcdemis 2 πράγματα να προσέξεις:1)Η διάγνωση να
είναι 100% σίγουρη και 2)να κάνεις την επέμβαση
στον πιο ειδικευμένο γιατρό που μπορείς να βρεις
διαθέσιμο.Επειδή παίζει με χιλιοστά,καταλαβαίνεις
ότι όσο πιο πολλές έκανε τόσο το καλύτερο.
Εύχομαι καλή επιτυχία και με το καλό να γυρίσεις
να μας πεις τα ευχάριστα νέα...

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gaboula
Advanced Forum-Runner

Greece


292 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2008 :  10:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mcdemis, elpiso na pane ola kala kai opos lei o mtbiker, perimenoume ta evharista nea sou. Elpiso pos syntoma boroume na treksoume parea
Oson afora emena, nomiso eho mathei na antimetopiso ta pragmata psyhrema (toulahiston oso yinete). Den prokete na stamatiso oute to treksimo oute alles drastiriotites. Borei na me periosisei kapos, kai sigoura chriasete na akouo akoma perisotero to soma mou.

Tora avta pou lete yia to stress, den einai panta toso evkolo, distihos den iparhei diakopti pou ton patas kai stamatai. Kai an paisei kai thyroroidi, to kathe vounelaki ginete vouno. Nomiso pantos pos vlepo veltiosi
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gaboula
Advanced Forum-Runner

Greece


292 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2008 :  14:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ston Ymetto, kai to vouno mas kameno

Alla oxi mono, i treloparea trehei pantou, kai sti Parnitha.
Se perimenoume
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2008 :  21:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να είσαι σίγουρος ότι θα έρθω gab!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2008 :  00:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας χαιρετώ και πάλι όλους.

Μετά από μακροχρόνια ταλαιπωρία τελικά η επέμβαση έγινε 27-08-2008 .Σε πρώτη φάση η επέμβαση πήγε πολλύ καλά και ο γιατρός μου είναι πολλύ ευχαριστημένος λέγοντάς μου ότι πιάσαμε το 85 με 90 τοις εκατό που είναι σήμερα και το ανώτερο ποσοστό επιτυχίας που μπορείς να έχεις σε αυτού του είδους την επέμβαση.Δεν μπορώ να πώ ότι ήταν και εντελώς ανώδυνη τελικά, αλλά ήμουν τυχερός γιατι μπήκα με τρομερή αρρυθμία και ταχυπαλμία πράγμα που βοήθησε τον γιατρό να εντοπίσει γρηγορότερα το σημείο που έπρεπε να καταλυθεί και έτσι η διαδικασία κράτησε μόλις δυόμιση ώρες.

Παιδιά ήδη νοιώθω άλλος άνθρωπος λίγο καταβεβλημένος προς το παρόν βέβαια λόγω της νοσηλείας όχι για άλλο λόγο.Ελπίζω το άμεσο μέλλον να επιβεβαιώσει την επιτυχία της επέμβασης και να μην έχω περιστατικά με αρρυθμία και κολπική μαρμαρυγή τα οποία μου είχαν γίνει σχεδόν καθημερινή ενόχληση(φανταστείτε ότι μπορεί και κάθε μέρα το τελευταίους μήνες σε οποαδήποτε είδους κίνησή μου έκανα εκτακτοσυστολικές αρρυμίες ακόμα και σε μια βαθιά εισπνοή).Ήδη δεν έχω σχεδόν καθόλου ενοχλήσεις (παρά ελάχιστες έκτακτες στιγμιαίες ριπές) παρά τα λεγόμενα του γιατρού μου που μου είχε πει ότι τον πρώτο μήνα ενδέχεται να έχω κάποιες μικρές ενοχλήσεις εκτάκτων συστολών (απόλυτα φυσιολογικές),βέβαια είναι νωρίς ακόμα αλλά θέλω να είμαι αισιόδοξος ότι όλα τέλειωσαν εδώ όσων αφορά το θέμα "καθημερινή ενόχληση από εντονες εκτακτοσυστολικές αρρυθμίες".

Οποιοσδήποτε αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα είμαι στην διάθεσή του ακόμα και τηλεφωνικά να δώσω περισσότερες πληροφορίες για το θέμα γιατι ξέρω από πρώτο χέρι πόσο άσχημη και ενοχλητική κατάσταση είναι αυτή, αφού πέρασα πολλύ δύσκολες περιόδους με τις ενοχλήσεις των αρρυθμιών και κολπικής μαρμαρυγής.

Όσο για τον γιατρό μου δεν βρέθηκε άνθρωπος να τον αμφισβητήσει στο ελάχιστο αφού θεωρείται expert στο είδος του( απ΄ότι μου είπαν από τους πρωτοπόρους στην Ελλάδα στο ablation), ακόμα λίγο πριν μπώ στο χειρουργείο μου έλεγαν ότι έχω κάνει την καλύτερη επιλογή που θα μπορούσα και δεν έπρεπε να ανησυχώ αφού δεν σας κρύβω ότι είχα χ...... πάνω μου από την αγωνία και τον φόβο αν θα πετύχει.Επίσης πολλύ καλός "άνθρωπος" απλός χωρίς περιαυτολογιες.ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!!!

Ανυπομονώ να αναρρώσω πλήρως με τα επιθυμητά αποτελέσματα να ξαναρχίσω τρέξιμο, κολύμβηση και ας μας δώσει ο καλός θεούλης μια καλή σεζόν με χιόνι να ευχαριστηθούμε το ΣΚΙ και πάνω απ΄όλα να δώσει ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!.



Edited by - mcdemis on 30/08/2008 02:23:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000