Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2015 :  16:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα . Χθές τέλειωσα με το ετήσιο τσεκ απ .
Τα αποτελέσματα θετικα . Κολπική μαρμαρυγή απο τοτε που με ανεταξαν μετα το bypass δεν εχω παρ οτι η καρδιολογος μου φοβάται πως στο μελλον δεν υα αποφυγω την υποτροπή. Μού μειωσε το ανκορον απο ενα την ημέρα σε μισο γιατι φοβάται επιπλοκη στον θηροειδη παρ οτι εξετασεις θηροξίνης και υπατικές και νεφρικες ειναι πολύ καλές . Τιldiem των 90 χ 3 ημερησίως . Αυτα για την κολπική μαρμαρυγή .
μου απαγορεψε το αλάτι τελείως γιατι το νατριο κανει παρακρατηση υγρων και ανεβαζει την πίεση . 0 αλάτι . Γκυκοζιομένη 6.0 στο ανώτερο φυσιολογικο παρ οτι στις γιορτες ελαχιστα δοκίμασα γλυκό.
Και μια γενικότερη παρατήρηση για διαφορους φιλους . Το φοτουμ ειναι ενας χωρος ανταλλαγης πληροφορών. Οιπερισότεροι απο εμας εχουμεκαι ειχαμε πολλα προβληματα με αρυθμίες και αλλες καταστασεις τις καρδιας . Το googlarisma ειναι καλό οταν αναφέρεται σε ιατρικές μελέτες τεκμηριωμένες και οχι σε παραιατρικά sites . Στο παρελθον εχουμε ανεβάσει διαφορα sites τα οποία ηταν κυρίως μελέτες και αποφάσεις της παγκόσμιας καρδιολογικής εταιρείας. Παρακολουθούμε την τεχνολογία και τις διάφορες καινουργιες τεχνικές καταλυσης ανά τον κόσμο . Αν υλελετε να βοηθησετε μήν ασχολείστε με διατροφικά sites γιατι αυτά υποβοηθητικό ρόλο παιζουν μονο .
Ηθελανα πω οτι εγω με ρυθμονορμ επι 29 μήνες δεν ειχα καμμια ΚΜ μεχρι που εκανα το bypass. Μετα την εγχείρηση ειχα οπως οι περισότεροι ΚΜ. Ανατάχθηκα μεσα και εκτοτε δεν εχω ΚΜ ( ενας χρόνος τώρα ) Το πρωτόκολο ειναι καθορισμένο . ΚΜ αν δεν κανεις ablation σημαινει αντιπηκτικά και αντιαρυθμικά . Χωρίς αυτά αργά η γρήγορα θα υπάρξει πρόβλημα .
Μεχρι τωρα το site ηταν ηρεμο και φιλικό τωρα παρατηρούμε μία νευρικότητα

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2015 :  16:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα . Χθές τέλειωσα με το ετήσιο τσεκ απ .
Τα αποτελέσματα θετικα . Κολπική μαρμαρυγή απο τοτε που με ανεταξαν μετα το bypass δεν εχω παρ οτι η καρδιολογος μου φοβάται πως στο μελλον δεν υα αποφυγω την υποτροπή. Μού μειωσε το ανκορον απο ενα την ημέρα σε μισο γιατι φοβάται επιπλοκη στον θηροειδη παρ οτι εξετασεις θηροξίνης και υπατικές και νεφρικες ειναι πολύ καλές . Τιldiem των 90 χ 3 ημερησίως . Αυτα για την κολπική μαρμαρυγή .
μου απαγορεψε το αλάτι τελείως γιατι το νατριο κανει παρακρατηση υγρων και ανεβαζει την πίεση . 0 αλάτι . Γκυκοζιομένη 6.0 στο ανώτερο φυσιολογικο παρ οτι στις γιορτες ελαχιστα δοκίμασα γλυκό.
Και μια γενικότερη παρατήρηση για διαφορους φιλους . Το φοτουμ ειναι ενας χωρος ανταλλαγης πληροφορών. Οιπερισότεροι απο εμας εχουμεκαι ειχαμε πολλα προβληματα με αρυθμίες και αλλες καταστασεις τις καρδιας . Το googlarisma ειναι καλό οταν αναφέρεται σε ιατρικές μελέτες τεκμηριωμένες και οχι σε παραιατρικά sites . Στο παρελθον εχουμε ανεβάσει διαφορα sites τα οποία ηταν κυρίως μελέτες και αποφάσεις της παγκόσμιας καρδιολογικής εταιρείας. Παρακολουθούμε την τεχνολογία και τις διάφορες καινουργιες τεχνικές καταλυσης ανά τον κόσμο . Αν υλελετε να βοηθησετε μήν ασχολείστε με διατροφικά sites γιατι αυτά υποβοηθητικό ρόλο παιζουν μονο .
Ηθελανα πω οτι εγω με ρυθμονορμ επι 29 μήνες δεν ειχα καμμια ΚΜ μεχρι που εκανα το bypass. Μετα την εγχείρηση ειχα οπως οι περισότεροι ΚΜ. Ανατάχθηκα μεσα και εκτοτε δεν εχω ΚΜ ( ενας χρόνος τώρα ) Το πρωτόκολο ειναι καθορισμένο . ΚΜ αν δεν κανεις ablation σημαινει αντιπηκτικά και αντιαρυθμικά . Χωρίς αυτά αργά η γρήγορα θα υπάρξει πρόβλημα .
Μεχρι τωρα το site ηταν ηρεμο και φιλικό τωρα παρατηρούμε μία νευρικότητα

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2015 :  19:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα

Τι ναπει κανείς για την νευρικότητα που κάποιοι δημιούργησαν στο forum.

Ο ένας θέλει να μας πείσει οτι οι βιταμίνες ειναι η λύση της ΚΜ !! Τόσο, που αναρωτιέται κανείς , εάν εργάζεται σε εταιρία πώλησης σκευασματων.

Ο άλλος , το κοντό και το μακρύ του.

Οταν θα γίνουμε καλα, τα ξαναλέμε

Άντε και καλή ψήφο παιδιά

Keep on rocking
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

theokal
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2015 :  12:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


Και εγώ αναρωτιέμαι μήπως είσαι ο ίδιος γιατρός και σκόπιμα διαστρεβλώνεις όσα λέω ή αν τα παίρνεις απο γιατρούς και γι αυτό συστήνεις συγκεκριμένα ονόματα και κλινικές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2015 :  17:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σας.

Το σωστό είναι να γίνετε μια πολιτισμένη συζήτηση και να ακούγονται όλες οι απόψεις ώστε ο αναγνώστης να μπορεί να κρίνει τι του ταιριάζει καλύτερα και να έχει δυνατότητες επιλογής.

Βάσει αυτής της λογικής δεν προκειται να μπω σε αντιπαράθεση με τους φίλους που έχουν κάνει (και στηρίζουν) τις επιλογές τους. Είναι δικαίωμα τους.

Απλά διατηρώ την επιλογή μου να προτείνω οδούς που καθένας που τον απασχολεί αυτό το πρόβλημα μπορεί να τις διερευνήσει -ιδανικά- με την βοήθεια κάποιου επαγγελματία υγείας που τις υιοθετεί και ο ίδιος.

Θα επανέλθω επι του θέματος...

btw
-δεν βγάζω τα προς το ζειν πουλώντας υπηρεσίες ή υλικά υγείας.
-δεν πάσχω από ΚΜ (ή σωστότερα δεν πάσχω από sugar addiction)

Edited by - n1kcha on 20/01/2015 17:31:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2015 :  19:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
theokal

Σιδερενιος !

( και αυτό, διότι είπαμε να τα ξαναπούμε οταν γίνουμε καλα )

Keep on rocking

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

theokal
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2015 :  19:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φύλα τις ειρωνείες για τον εαυτό σου και για τους ιδιούς σου.

Μην ασχολείσαι με εμένα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo2
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/01/2015 :  18:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ theokal κανείς από μας που πάσχουμε από αυτήν την τόσο σοβαρή ασθένεια δεν αμφισβητεί να έχουμε μια καλή διατροφή ομως τα πράγματα εδώ είναι πολύ πολύ σοβαρά. Για φαντάσου να επαιρνα την Ω3 αντι την αντιπηκτική αγωγή και με επιανε εγκεφαλικό η να τα επαιρνα συγχρονως και να με επιανε εγκεφαλική αιμοραγία. Να βασιζόμουν σε κοκτειλ βιταμινών να μην επαιρνα αντιαρρυθμικά η β αναστολείς που θα εφταναν οι κτύποι της καρδιας....ή να επαιρνα συγχρόνως και κοκτεηλ βιταμινών μόνο στο ρυθμονορμ απαγορευεται η λήψη γκρειπ φρουτ. Δεν θέλω να αμφιβάλω οτι ήρθες καλοπροαίρετα να πεις την γνώμη σου και μεις να κρίνουμε διοτι δεν νομίζω να υποφέρεις από αυτήν την ασθένεια και ούτε ποτέ να την πάθεις.Ας ριξουμε λοιπόν τους υψηλούς τόνους και να μιλάμε με αγάπη και ηρεμία. Ξέρεις εμείς εδώ το έχουμε πολλή ανάγκη.
΄Οσο για τα νέα μου....... Στον ένα μήνα μετά το ablation πήγαινα πολύ καλά. Στο χόλτερ μόνο 47 εκτακτες υπερκοιλιακές. ΄Ομως έπαθαπαροξυσμικό βρογχικό άσθμα που με ταλαιπωρει ακόμα και ο πνευμονολόγος δυστυχώς μου έδωσε 2 διεγέρτες και μετά μια ώρα έπαθα κολπική μαρμαρυγή που δεν ανετάχθη ούτε στο νοσοκομείο και την έχω ακόμα. Πιστεύω δεν ανατάσσεται διότι έχω μεγάλο αριστερό κόλπο. Δεν θα με πείραζε πλέον η μόνιμη κολπική μαρμαρυγή αν δεν υπέφερα στις δουλειές μου και όταν περπατω αποστάσεις και ο φόβος οτι με την στένωση οδηγηθώ σε καρδιακή ανεπάρκεια. Μακαρι οι βιταμίνες, τα φάρμακα, οι ηλεκτρικές ανατάξεις, οι καταλύσεις να βοηθούσαν αλλά σε μερικούς δυστυχώς η μοίρα είναι να βρίσκονται στον ίδιο παρανομαστή.
Δεν πειράζει εγώ προσπάθησα...... Εύχομαι να είσαστε ΟΛΟΙ ΣΕ ΥΓΕΙΑ.Είναι πολύτιμο αγαθο!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

theokal
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/01/2015 :  22:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σου melpo χαίρομαι που μιλάς λογικά και τουλάχιστον εσύ μου αναγνωρίζεις καλές προθέσεις και δεν με χαρακτήρισες ύποπτο ή τσιράκι των εταιρειών με τις βιταμίνες! Όντως από καλή πρόθεση έγραψα σε αυτό το forum και αν ανατρέξεις στο πρώτο μου post θα δεις ότι εγώ ο ίδιος έχω γράψει ότι δεν είναι πολύ σοβαρή η δική μου περίπτωση και έχω περιγράψει με κάθε ειλικρίνεια και λεπτομέρεια πως κλιμακώθηκε εδώ και 30 χρόνια. Η διάγνωση που μου είπε απο τότε (1990-1993?) ο γιατρός ήταν "κολπική μαρμαρυγή". Διαβάζοντας και ψάχνοντας τα τελευταία χρόνια (τότε δεν υπήρχε ίντερνετ!) βρήκα οτι πιθανόν η δική μου είναι παροξυσμική. Εγραψα επίσης οτι μου έδωσε ισοπτρίν (το 1990) και μετά (πρόσφατα πριν 2-3χρόνια) ρυθμονόρμ και μου είπε "επί ταχυκαρδίας" να το παίρνω. Δεν μου είπε να παίρνω κάθε μέρα όπως πιθανόν πολλοί απο εσάς κάνετε. Ολα αυτά τα "κατέθεσα" σε αυτό το forum από την πρώτη στιγμή. Δεν διεκδίκησα λοιπόν να πω οτι εγώ με το σοβαρό πρόβλημα θεραπεύτηκα, κάντε το και εσείς. Σημειωτέον ότι προχθές η κόρη μου 17ετών παρουσίασε ταχυκαρδία και οι γιατροί στο νοσοκομείο την απέδωσαν σε άγχος και καφείνη. Μάλλον η κληρονομικότητα έχει κάνει τη δουλειά της αλλά ας ελπίσουμε να έχουν δίκιο οι γιατροί. Γυρνώντας πάλι στα δικά μου... Δεν θέλω να σκέπτομαι ότι η δική μου περίπτωση θα εξελισσόταν χειρότερα, -τελευταία είχα μιά κρίση την εβδομάδα με διάρκεια μεγαλύτερη της ώρας- και αρκέστηκα να αναφέρω αυτό που βρήκα εγώ καλό και ίσως (?) απαλλάχτηκα απο τις κρίσεις αυτές. Θέλω να πιστεύω ότι ανέκοψα (ίσως) την εξέλιξη της. Υπο αυτήν την έννοια ίσως να φανώ χρήσιμος σε κάποιους. Επίσης ίσως, ΙΣΩΣ ξαναλέω με κεφαλαία γράμματα, σε εσάς όλους που σας ταλαιπωρούν χειρότερες περιπτώσεις, συνδυασμός φαρμακευτικής αγωγής που σας έχει δώσει ο γιατρός σας και καλής διατροφής που περιέγραψα, επίσης ΙΣΩΣ σας φανεί χρήσιμη. Δεν είπα ποτέ σταματήστε τα φάρμακα. Λέω ρωτήστε τους γιατρούς σας και κάντε ότι θέλετε, είναι θέμα ατομικό του καθενός το τι θα κάνει. Εύχομαι σε όλους καλή υγεία και καλή καρδιά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2015 :  03:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΕΛΠΩ ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΣ ΞΑΦΝΙΚΑ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΗΡΕΜΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΒΗΧΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ . ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΠΩΛΕΜΩ ΜΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΕΙΣΠΝΕΟΝΕΝΑ ΔΙΕΓΕΡΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΥΠΟΤΡΟΠΕΣ . ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑΝ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΔΥΝΗΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ . ΑΥΤΗ Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΗΡΕΜΗ .
ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΡΙΚΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΚΜ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΤΟ ΕΞΗΣ . ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΜΕ ΝΕΡΟ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ 1/3 ΤΟΥ ΠΟΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΙΠΕΡΙ ΚΑΓΙΕΝ . ΤΙ ΠΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΡΟΥΦΙ ΚΑΙ ΣΕ 3-5 ΛΕΠΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ. ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑΝΘΕΙ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟΥΣ . ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ . ΚΑΠΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΠΕΡΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΓΚΥΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ . ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΠΙΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΦ ΟΣΟΝ ΥΟΤΡΟΠΙΑΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΤΑΧΘΩ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΟ . ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΟΓΚΩΜΕΝΟ ΚΟΛΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 46 ΧΙΛ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΕΣ ΓΙΑ ABLATION. ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ . ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΦΙΛΟΥΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΨΑΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΖΟΥΜΕ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΘΕΛΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΥΠΕΡΔΙΕΡΓΕΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ . Η ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΚΑΦΕΙΝΗ ΤΕΙΝΗ ΤΑΥΡΙΝΗ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ Η ΒΙΤΑΜ7ΝΗ C ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΡΕΘΙΣΜΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ Η ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΕΡΕΘΙΣΜΟ. ΑΝ Ο THEOCAL ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΥΡΩΣΩ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΤΟΥ ΔΙΕΓΝΩΣΑΝ ΚΜ. Η ΚΜ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ . ΕΡΧΕΤΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ . ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Ο Κ7 ΔΥΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΓΙΑ ΕΓΚΕΦΑΛ7ΚΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΝΤΙΑΡΥΘΜΙΚΟ ΟΙ ΣΦΙΓΜΟΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ 80 - 90 . ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΞΕΛΑΒΕ ΣΤΡΑΒΑ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΘΕΙ ΑΠ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΨΟΥΜΕ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ .
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΣ ΗΡΕΜΙΣΟΥΜΕ . ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2015 :  03:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΕΛΠΩ ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΣ ΞΑΦΝΙΚΑ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΗΡΕΜΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΒΗΧΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ . ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΠΩΛΕΜΩ ΜΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΕΙΣΠΝΕΟΝΕΝΑ ΔΙΕΓΕΡΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΥΠΟΤΡΟΠΕΣ . ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑΝ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΔΥΝΗΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ . ΑΥΤΗ Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΗΡΕΜΗ .
ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΡΙΚΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΚΜ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΤΟ ΕΞΗΣ . ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΜΕ ΝΕΡΟ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟ 1/3 ΤΟΥ ΠΟΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΙΠΕΡΙ ΚΑΓΙΕΝ . ΤΙ ΠΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΡΟΥΦΙ ΚΑΙ ΣΕ 3-5 ΛΕΠΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ. ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑΝΘΕΙ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟΥΣ . ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ . ΚΑΠΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΠΕΡΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΓΚΥΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ . ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΠΙΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΦ ΟΣΟΝ ΥΟΤΡΟΠΙΑΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΤΑΧΘΩ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΟ . ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΟΓΚΩΜΕΝΟ ΚΟΛΠΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 46 ΧΙΛ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΗΤΑΝ ΛΙΓΕΣ ΓΙΑ ABLATION. ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ . ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΦΙΛΟΥΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΨΑΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΖΟΥΜΕ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΘΕΛΑ ΜΑΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΥΠΕΡΔΙΕΡΓΕΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ . Η ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΚΑΦΕΙΝΗ ΤΕΙΝΗ ΤΑΥΡΙΝΗ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ Η ΒΙΤΑΜ7ΝΗ C ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΡΕΘΙΣΜΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ Η ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΕΡΕΘΙΣΜΟ. ΑΝ Ο THEOCAL ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΥΡΩΣΩ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΤΟΥ ΔΙΕΓΝΩΣΑΝ ΚΜ. Η ΚΜ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ . ΕΡΧΕΤΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ . ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Ο Κ7 ΔΥΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΓΙΑ ΕΓΚΕΦΑΛ7ΚΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΝΤΙΑΡΥΘΜΙΚΟ ΟΙ ΣΦΙΓΜΟΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ 80 - 90 . ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΞΕΛΑΒΕ ΣΤΡΑΒΑ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΘΕΙ ΑΠ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΨΟΥΜΕ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ .
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΣ ΗΡΕΜΙΣΟΥΜΕ . ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cleopatra
Newbie Forum Runner

Greece


10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2015 :  14:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λυπάμαι πολύ για την μορφή που παίρνει το forum με τις συνεχείς αντιπαραθέσεις, ελπίζω να έρθει σύντομα ειρήνη μεταξύ μας. Τέλος πάντων, ξαναρωτάω. Ο καρδιολόγος που πήγα στο ΝΙΜΙΤΣ μου είπε ότι ταλαιπωρείται και ο ίδιος από υπερκοιλιακές ταχυκαρδίες αλλά δεν έχει κάνει ablation. Μου είπε ότι άν παίρνω 1/4 INDERAL πρωί-απόγευμα δεν θα μου εμφανίζονται. Από την τελευταία μου ταχυκαρδία με ταλαιπωρούν έκτακτες και φλεβοκομβικές ταχυκαρδίες, όμως άλλο επεισόδιο υπερκοιλιακής δεν έχω πάθει. Θέλω να δοκιμάσω τη "θεραπεία" με το φάρμακο που μου έδωσε ο γιατρός για να αποφύγω το ablation, γιατί μου έχουν πει ότι μπορεί και να μην πετύχει ή να μου προκαλέσει κάτι χειρότερο από αυτό που πρέπει να θεραπεύσει. Ά, ναι! Μου είπε επίσης ότι η υπερκοιλιακή ταχυκαρδία, δεν γυρνάει απαραίτητα σε ΚΜ και ότι δεν εγκυμονεί κίνδυνο να μην την ανατάξω και ολόκληρη μέρα. Ρωτάω λοιπών. Έχει δοκιμάσει κανείς σας- ο οποίος ενδεχομένως θα έχει το ίδιο "απλό" πρόβλημα με εμένα και όχι ΚΜ- παρόμοια θεραπεία; Αν ναι, είχε αποτέλεσμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν συνεχίζω να σας πρήζω με το θέμα μου αλλά είμαι αρκετά αγχωμένη...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/01/2015 :  22:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
melpo
μην απογοητευεσαι δεδομένου οτι το ablation σίγουρα κάποιο θετικό αποτύπωμα θα εχει αφήσει.

theokal

λυπάμαι και εύχομαι η κόρη σου να μείνει μακρυά απο θέματα σχετιζόμενα με καρδιακές παθήσεις

Σημείωση : πολλάκις έχω αναφέρει πως στην δική μου περιπτωση, η διατροφή ειναι σημαντικός παράγοντας πρόκλησης ΚΜ.

cleopatra και λοιποί φίλοι (κάποιοι με γνωρίζετε και προσωπικα)

sorry που συνέβαλα και εγώ άθελα μου , να πέσει ο πήχης στο forum

keep on rocking
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

theokal
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  10:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οντως θα υπάρχουν σκευάσματα που επειδή είναι σε χάπια συστήνονται ως "βιταμίνες" με ταυρίνη, καφείνη, κλπ αλλά αυτά είναι σκευάσματα σαν τις "πολυβιταμίνες"-κοκτέιλ δηλαδή- που χρησιμοποιούν ταυρίνη και καφείνη και άλλα για έξτρα ενέργεια ή οι λεγόμενες "ντόπες" κοκτέιλ ουσιών για τους "φουσκωτους" κλπ
Μακρυά από αυτά - Δεν είναι βιταμίνες!
Προσωπικά μιλώ για καθαρή βιταμίνη είτε ως σκεύασμα είτε ως διατροφή. Καθαρή βιταμίνη εννοώ πχ βιταμίνη C ή D3 κλπ (σε χάπι) που να περιέχει ταυρίνη, καφείνη κλπ δεν υπάρχει και αν κάποιος θέλει να κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο πρέπει να το αναφέρει στα συστατικά.

Νερό με πιπέρι καγιέν -πιθανόν- να σταματά τη μαρμαρυγή ?

Κάπου υπάρχει συνταγή για σκόρδο, καγιέν (πιπερόριζα), μηλόξυδο και δεν θυμάμαι τι άλλο, πολτοποιημένα που καθαρίζει λέει από την αθηροσκλήρωση τις αρτηρίες και τις κάνει πιό ελαστικές. Το πίνεις λέει μια φορά το χρόνο! Μου θυμίζει αυτά τα πρόσθετα που ρίχνουν στα συνεργεία μια φορά το χρόνο στο καύσιμο για να καθαρίζει κινητήρας και καρμπυρατέρ ή μπέκ αυροκινήτου! Το έκανα πριν πολύ καιρό αλλά.... δεν πινόταν με τίποτα! Δεν μπόρεσα να πιώ ποτήρι ολόκληρο και το πέταξα. Πάντως για κανα δυό-τρείς ώρες ένοιωθα την πικρίλα παντού. Αλλά θα ήταν από την ανατριχίλα της σκέψης οτι πρέπει να το πιω ολόκληρο το ποτήρι!

Για να ξαναέρθω σε αυτό που αναφέρθηκε οτι νερό με πιπέρι καγιέν πιθανόν να σταματά τη μαρμαρυγή και ότι κάποια συσχέτιση θα υπάρχει, ΟΣΟΙ ΘΕΛΕΤΕ προβληματιστείτε πως μια τροφή μπορεί να επιδράσει ΘΕΤΙΚΑ στην κολπική μαρμαρυγή ή και ΑΡΝΗΤΙΚΑ όπως κάποιος ανέφερε. Είτε θετικά κάποιες - είτε αρνητικά κάποιες άλλες, το συμπέρασμα που εξάγεται παραμένει ίδιο.

Αρχίζετε και "χαλάτε" μου φαινεται...
Πολύ πιό "ευέλικτους" σας ακούω και αυτό είναι καλό.
Περαστικά σε όλους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoek
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2015 :  14:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
cleopatra καλησπέρα
Δεν γνωρίζω για τις υπερκοιλιακές ταχυκαρδίες που έχεις. Εγώ είχα κολπική ταχυκαρδία που κατεληγε σε πτερυγισμούς ή παροξυσμική κολπική μαρμαρυγή όπως έχω πει σε άλλα post. Εχω κάνει ablation νιωθω καλά και τώρα είμαι με 1/4 concor το οποίο και θα κοψω σε λιγο διάστημα. Απλά επειδή θέλω να κάνω και δεύτερο παιδί ο καρδιολογος μου εγραψε και εμένα το inderal σε περίπτωση που με πιάσει καμια ταχυκαρδία όταν και εάν θα είμαι έγκυος και δεν μπορώ να την αντιμετωπίσω. Το θεωρεί πιο "αθώο" φάρμακο για εγκυμοσύνη σε σχεση με τα άλλα αλλά δεν παυει φυσικά να είναι φάρμακο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000