Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

cleopatra
Newbie Forum Runner

Greece


10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2015 :  22:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop, ελπίζω να μην χρειαστείς ξανά ανάταξη, θα προσευχηθώ και για εσένα και για τη melpo που είναι ακόμη με την ΚΜ ελπίζω να ξεμπερδέψεις σύντομα.
Αnnoula πρησμένο έντερο, σίγουρα κολίτιδα, μια ψηλάφηση στην κοιλιά από έναν καλό γαστρεντερολόγο θα το έδειχνε. Μη φοβάσαι, οι πιο πολύ άνθρωποι πάσχουν από σπαστική κολίτιδα, είναι ενοχλητική αλλά δεν θα σε σκοτώσει. Θα προσέχεις λίγο τι τρώς ιδικά όταν είναι στα φόρτε της, σιγά σιγά θα καταλάβεις τι σε πειράζει, να σου πώ την αλήθεια εγώ τρώω ότι να'ναι και ας με πειράζουν δεν μπορώ άλλο! Όχι τηγανιτά, όχι πράσινα, όχι σάλτσες, όχι λάδια, αρκετά!
Το θέμα με το ζάχαρο θέλω όμως να το κοιτάξεις λίγο πιο προσεχτικά. Ξεκίνα να μετράς το ζάχαρο σου και νηστική τα πρωινά με το που ξυπνήσεις και μετά το απογευματινό σου φαγητό και σημείωνε τα σε ένα ημερολόγιο για καμία 10αριά μέρες, ταυτόχρονα κλείσε και ραντεβού με ενδοκρινολόγο, δείξε του τις σημειώσεις σου και εκείνος λογικά θα κρίνει αν χρειάζεσαι εξετάσεις, ελπίζω να στα βρεί όλα καλά.
Άν δε θές να δώσεις πολλά χρήματα μπορείς να κλείσεις ραντεβού με έναν ενδοκρινολόγο στο Έλενα, εγώ εκεί πήγαινα, δεν είναι μόνο για έγκυες πήγαινα και αφού γέννησα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kakao74
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2015 :  22:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
prwth fora grafw exw kai egw ektaktes systole sas ripes kai pigaina ston kardiologo mou kai mou elege oti einai stresogones. ekana yperixo katharos ekana exetaseis aimatos anebasmenes arketa kai emta ekana kai test koposews kai sthn ananipsi mou brike aliosi sto kardiografima me thn ST epeidinomenh alla den mou edwse diagnwsh mou eipe na paw gia spynthirografima ola auta ta ekana se allon kardiologo . tospynthirografima akoma den to ekana tah to kanw deutera alla me exei faei to agxos giatri mou eipe oti eide sto test isxaimia sto myokardio mporei kanpios na me boithisei? epeisis eimai kai anergos kai den exw kai asfaleia :(
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LARRY
Newbie Forum Runner



18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2015 :  18:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
kakao74 Γεια σου! το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μην αγχώνεσαι προς το παρόν (ξέρω δεν είναι εύκολο) αλλά στη τελική δεν θα σε βοηθήσει ούτε θα σου αλλάξει το όποιο αποτέλεσμα της εξέτασης που έχεις να κάνεις και εύχομαι να βγεί καλό και να μην έχεις τίποτα! Κι εγώ έχω έκτακτες συστολές εδώ και 4 μήνες και περνάω δύσκολα, πότε με περισσότερες και πότε με λιγότερες έκτακτες. Έχω πάει σε 3 καρδιολόγους, ο ένας αρρυθμιολόγος και απο τα τρίπλεξ που έκανα μου είπανε πως η καρδιά μου είναι υγιής και ας μη το νιώθω εγώ έτσι. Έχω να κάνω και ένα τεστ κοπώσεως τώρα και μια μαγνητική! Κάνε μαγνητική καθώς δείχνει τα πάντα!!! είναι λίγο ακριβή η εξέταση αυτή αν δεν είσαι ασφαλισμένος 300+ ευρώ αν δε κάνω λάθος, αλλά τα δείχνει όλα! Συμπτώματα απο ισχαιμία του μυοκαρδίου πάντως είναι Πίεση στο στήθος ή πόνος, συνήθως στην αριστερή πλευρά του σώματος (στηθάγχη), Αυχένα ή πόνο σαγόνι, Ώμο ή πόνο στο χέρι, Υγρό δέρμα, Δύσπνοια, Ναυτία και έμετος (τα βρήκα ονλαιν αυτά). Τι έκτακτες έχεις ξέρεις? (κοιλιακές ή υπερκοιλιακές)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kakao74
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/03/2015 :  15:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
kalipsera paidia ekana shmera spynthirografima kai htan fysiologiko.o kardiologos mou eipe na prosexw ta tryglikeridia mou kai thn xolisterinh. den mou edixe kamia isxaimia myokardioy kai auto ligo me problimatizei giati to aplo test koposews mou edixe alliosi sto kardiografima otan eimoun sthn hremia . oi ektaktes mou eipe oti einai monoestiakes alla merikes fores mou erxontai san ripes .den xerw ti na pw re paidia einai olokliro xaos ola auta . to mono pou den ekana einai stefaniaiografia alla o giatros mou eipe den xreiazete meta apo to spynthirografima giati i kardia mou aimatonete swsta.den exw piesi exw palmous apo 60 mexri 75 sthn hremia kai kati psiloponakia sto sth8os merikes fores pou pysteuw einai apo to agxos. den xerw pedia alla an to spynthirografima einai kali exetash na thn kanete giati isws to aplo test koposews den einai kai toso axiologo. Exw polla na pw akoma alla tha xreiastei na grapsw olokliro biblio pantos oi arrythmies einai TROMOS asxeta an einai kaloh8eis. EUXOMAI akoma kai ston xeirotero ex8ro mou na mmhn kanei arrythmies.SAS EUXOMAI PERASTIKA SE OLOUS SAS
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LARRY
Newbie Forum Runner



18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/03/2015 :  16:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kakao74 εχθες πηγα στον καρδιολογο και αφου εξετασε παλι εμενα και ειδε ολες τις παλιες εξετασεις μου ειπε πως δεν χρειαζεται να κανω τεστ κοπωσεως και μαγνητικη καρδιας γιατι οι εκτακτες μου ειναι καλοηθει αρρυθμιες. Μου ειπε πως η μονο λυση ειναι η να παρω Β Αναστολείς χάπια (που μου ειπε πως δεν θελει να μου δωσει γιατι ειμαι πολυ μικρος σε ηλικια) ή να κάνω ηλεκτροφυσιολογική μελέτη (Ablation) χωρίς βέβαια αναγκαία να κάνω abltate τα σημεια της αρρυθμιας γιατι εχω λιγες εκτακτες σε σχεση με τους αλλους ανθρωπους παγοσμιως. οποτε αλλαζω λιγο ακομα τη διατροφη μου γιατι το στομαχι μου εχει θεματα και κοβω το τσιγαρο για να δω προκοπη :P χαιρομαι που εισαι καλα! μην το ψαχνεις περισσοτερο και μην αγχωνεσαι! τα λεω σε σενα για να τα ακουω κι εγω. λολ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2015 :  09:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα,

Fullstop
σε ό,τι αφορά εσένα Στράτο , εύχομαι νάναι η τελευταία φορά που μπαίνεις για ανάταξη.

NikoS
πραγματικά στερείται νοήματος να ασχολείσαι με τύπους "περίεργους" θα τους έλεγε κανείς, σε ό,τι αφορά την προσέγγισή τους στο δύσβατο θέμα της ΚΜ.

Όσον αφορά εμένα, δόξα τω Θεώ , είμαι μιά χαρά (προσέχω πάντα τα του στομάχου).

Εύχομαι υγεία σε όλους (ακόμα και στους γραφικούς της παρέας)...

Keep on rocking !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2015 :  09:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ τους καλόκαρδους με τις ευαισθησίες τους.
Φίλε kakao 74, χαίρομαι που οι εξετάσεις σου ηταν φυσιολογικές, και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Το αξίζεις άλλωστε, καθώς απο τις ευχές σου φαίνεται ότι εκτός από ευαίσθητη, έχεις και μεγάλη καρδιά.
Φίλε Larry, θέλω να σε ευχαριστήσω και να σε συγχαρώ για τις αναρτήσεις σου, που προσεγγίζουν το θέμα αρρυθμίες απο όλες τις πλευρές του. Εύχομαι τα νέα παιδιά που μπαίνουν στο site, να λαμβάνουν τις αναρτήσεις σου σοβαρά υπόψιν τους (αλλά πάντα θα επαναλαμβάνω, ποτέ σαν μπούσουλα, γιατί ο κάθε ένας μας είναι μοναδικός και ο ρόλος του γιατρού είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ). Επίσης, η ανάρτησή σου ήρθε σε χρονική στιγμή, που κάποιοι επιμένουν σε μονότονες και μονόπλευρες αναρτήσεις-συμβουλές, οι οποίες είναι κατα την γνώμη μου, επιστέγασμα γκουγκλαρισμένης πανσοφίας που έχει ανάγκη καθολικής επιβεβαίωσης, και αν υιοθετηθούν μπορεί να γίνουν επικίνδυνες. Ο ένας γράφει ότι δεν ξέρει τι αρρυθμία έχει, δεν έχει ψάξει για παθολογικά αίτια, δεν πίνει φάρμακα, αλλά πίνει 6-7 βιταμίνες (αυτά δεν είναι φάρμακα και δεν επιβαρύνουν το συκώτι?). Ο άλλος γράφει πως δεν έχει αρρυθμίες, αλλά ΚΑΙ για τις αρρυθμίες φταίει η αρρύθμιστη ινσουλίνη, προτρέπει να αποφεύγουμε τους γιατρούς (μας βλέπουν σαν 50ΕΥΡΩ), και θεραπεύει τις αρρυθμίες σε μία εβδομάδα με κατάλληλη δίαιτα. Και ενώ ψάχνουν ευκαιρία να ξαναεπιβεβαιωθούν επαναλαμβάνοντας μονότονα τις απόψεις τους, στην ανάρτηση του κακαο74, που γράφει ότι είναι πιθανόν οι αρρυθμίες του να οφείλονται σε ισχαιμία στο μυοκάρδιο, δεν απάντησαν με βιταμίνες και ινσουλίνη.
Τελικά Φίλε Larry, πιστεύω ότι το site χρειάζεται αναρτήσεις σαν τις δικές σου, και σε συνδυασμό με το νεαρό της ηλικίας σου(είσαι ακόμη μακριά απο την δική μας αναπόφευκτη μαλάκυνση), σε προτρέπω να συνεχίσεις.
Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο. Αγάντα......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kakao74
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2015 :  15:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
pediaaa den xerw an to exete kanei alla prospathiste na kopsete to alati teleiws kai antikatastisteto me lemoni egw to exw kanei gia 1 ebdomada kai oi ripes pou eixa htan molis 2 fores mono kai epeisis ekopsa to perpatima kai eida oti oi arrythmies ligaki meiwthikan.Apla thelei na ginonte ola se metria entasi.Den exete na xasete tipota kante mia prospathia mporei se kapious na boithisei. Exw trabixei polla edw kai 5 xronia den xerw allo na sas pw kati kainourgio.eIMAI 40 XRONWN. Kai gia na sas fygei ligaki to agxos na niwsete ligaki apeleutheromenoi prospathiste na peisete ton giatro sas na sas grapsei na kanete ena spynthirografima kai MAKARI na mhn sas dixei tipota SAS TO EUXOMAI den einai dyskoli exetasi apla tha mathete polla pragmata me apodixeis pleon kai tha hsyxasei ligaki to myalo sas. egw to plirosa kai mou stoixise 150 euro alla osoi exete bibliario mporeite na to grapsete kai na mhn plirosete.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑΑΑΑΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ !!!!!!!! JUST DO IT :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LARRY
Newbie Forum Runner



18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2015 :  17:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Nikos8 πραγματικά ισχύει τόσο πολύ αυτό που λες για τις γκουγκλοπληροφορίες. :P Είναι πράγματι πολλά πράγματα τα οποία μπορούνε να φέρουν αρρυθμίες. Εγώ έχω τη διαφραγματοκήλη και το "ρίχνω" σε αυτό, διότι το πνευμονογαστρικό νεύρο ή αλλιώς Vagus Nerve συνδέεται άμεσα με καρδιά,πνευμόνια,στομάχι και μπορεί να κάνει αυτό τη χαζομάρα (λόγω διαφραγματοκήλης) να στένει κάποια λάθος ηλεκτρικά σήματα. Αυτό που κάνω είναι να μην ελέγχω πλέον τον παλμό μου γιατί πείστηκα ότι δεν θα πεθάνω πλέον (χαχαχα) και τρώω πολύ πιο υγιεινά, έκοψα τη γλουτένη γιατί προκαλεί πολλά κακά (διατροφολογος ειμαι βλεπεις) και ελάττωσα το τσιγάρο (θα το κοψω τελείως). Επιπλέον θα αρχίσω να περπατάω κιόλας ή να κάνω λίγη γυμναστική με βάρη και τρέξιμο και να μην αγχώνομαι! Το μαγνήσιο πραγματικά βοηθάει και τα Ωμεγα 3 (απο αυτό που βλέπω σε μένα) και πάμε δυνατά να το ξεπεράσουμε σιγα-σιγα! Απο τις 300 έκτακτες τη μέρα έχω φτάσει στις 30 και σε κακές μέρες 150. πρόοδος! Τώρα μένει να πάω στον γαστρεντερολόγο πάλι για να μου αλλάξει χάπια ή θα συνεχίσω τα ίδια ή θα τα σταματήσω, θα δείξει. Εύχομαι να τελειώσει αυτό το μαρτύριο και να πάρω ξανά πίσω τη ζωή μου! :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

theokal
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2015 :  17:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαγνήσιο και Ωμέγα 3 ο LARRY, λεμόνι (βιταμίνη C) ο kakao74 και βλέπουν καλό !
Μπράβο παιδιά, πάμε καλά, Καλή Υγεία να έχετε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2015 :  22:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ theokal, αν στις αναρτήσεις των παιδιών διακρίνεις ΜΟΝΟ το μαγνήσιο και Ω3 για τον Larry, και το λεμόνι για τον kakao74, τότε απλά με επιβεβαιώνεις για το μονότονο-μονόπλευρο και επικίνδυνο της εμμονής σου.
Αγάντα......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kakao74
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/03/2015 :  00:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μισο λεπτακι εγω εκοψα το αλατι τελειως και απλα για γευση το αντικατεστισα με λεμονι απλα ειδα οτι το αλατι μου δημιουργουσε καπια θεματα. Δεν ειπα να τρωτε συνεχεια λεμονι, ειπα αν μπορειτε να ελατωσετε παρα πολλυ το αλατι και σαν γευση να το αντικαταστισετε με το λεμονι. Με το που σταματισα το αλατι αμεσως η πιεση μου απο 14/9 κατεβηκε στο 12/8 μεγαλη διαφορα παντος και οσο για τις αρρυθμιες ειδα μια μικρη βελτιωση γιατι μειωθηκαν οι καθημερινες ρυπες. Μου εκανε 2 ρυπες ολοκλιρη την εβδομαδα επισης εχασα και 10 κιλα και αυτο παιζει ρολο.Με λιγα λογια ολα αυτα μαζι μας δινουν μια καλυτερη εικονα. Και οσο για το περπατημα? προσοχη θελει, χρειαζετε μετρια ενταση στο περπατημα αν ειστε πανω απο 35 ετων πρεπει την καρδια να την γυμναζεις και οχι να την κουραζεις. Αυτα εμενα παντος με βοηθισαν αρκετα. Δεν πρεπει να τα αποδιδουμε ολα στο αγχος ειδικα οταν ειμαστε αγυμναστοι/καπνιστες/υπερβαροι και εχουμε αρκετα λιπιδια. Γιαυτο αν πατε σε εναν καρδιολογο και χωρις ειδικες εξετασεις σας πει οτι ειναι απο το αγχος καλυτερα ειναι να φυγετε και να πατε σε αλλον καρδιολογο γιατι δεν προερχοντε ολα απο το αγχος.Παιδια ετσι οπως σας βρηκαν αυτες οι κολοαρρυθμιες με τον ιδιο τροπο να τις βρειτε και εσεις και να τις πολεμισετε οταν προερχονται απο το αγχος. ΚΑΛΥΝΗΧΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙΤΕ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΙΘΗΣΕΙ :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2015 :  19:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα!πριν 2 χρονια εκανα ablation για υπερκοιλιακη επανεισοδου.εκτοτε εκανα 3 επεισοδια το πρωτο δευτερολεπτα κρατησε και τα αλλα 2 καποια λεπτα.ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορω τα <<παντα>> να φαω και να πιω.επειδη ομως δεν ειχα τρομερη εξαρτηση απο καφε τσιγαρο μπυρα κοκα κολα δεν με πολυ ενοιαζε κατι απο τα συγκεκριμενα να καταναλωσω.πριν 10 μερες ειχα επεισοδιο το ανεφερα και πριν λιγες μερες εδω που ξυπνησα αποτομα το πρωι και επαθα ταχυκαρδια σφυξιμο στο λαιμο τα γνωστα.αυτο που δεν ειχα πει ειναι οτι μεσα σε εκεινη την εβδομαδα ηπια εναν ελληνικο μια μπυρα και κοκα κολα.ολα μαζεμενα και γω.... αφου ειχα το οκ απο τον γιατρο στο μυαλο μου του δωσα να καταλαβει.αλλα απο την αλλη αφου μου ειπε να μην περιορισω κατι απο αυτα θα πρεπε να κανω επεισοδιο ταχυκαρδιας?απο την μια λεω να τον παρω τηλ απο την αλλη λεω να προσπερασω αυτη τη ταχυκαρδια και να χαλαρωσω.συγνωμη αν σας κουραζω ειναι γιατι εχω ξενερωσει να το πω λαικα γιατι οταν σου λενε οτι εχει υψηλο ποσοστο να πετυχει σε υπερ το ablation το χεις αλλιως στο μυαλο σου.και δεν ξερω μετα απο 2 χρονια τι να λεω δλδ πετυχε δεν πετυχε?θα μου πειτε γιατι δεν τα λεω στο γιατρο ολα αυτα?ισως να θελω ενα σπρωξιμο απο καποιο που με καταλαβαινει και εσεις ειστε αυτα τα ατομα γιατι τα ζειτε στο πετσι σας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LARRY
Newbie Forum Runner



18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2015 :  20:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Katerina82 ανάλογα με το πως ήσουν πριν και το πως είσαι τώρα θα δείς αν πέτυχε ή όχι. Συνήθως το ποσοστό επιτυχίας (ανάλογα πάντα με την αρρυθμία) είναι 70-75% από όσο ξέρω και απο γνωστούς μου στο εξωτερικό που έχουν κάνει. Αν δηλαδή τα επεισόδιά σου κρατούσανε πολλά λεπτά ή ώρα πρίν το ablation και τώρα κρατάνε τόσο λίγο, τότε μάλλον επιτυχημένο είναι. Μίλα βέβαια με τον γιατρό σου καλύτερα γιατί εμείς γιατροί δεν είμαστε. :P

@theokal εγώ μιλάω για το τι βοήθησε εμένα στο θέμα έκτακτες κοιλιακές συστολές. Αντί για το ειρωνικό σου υφάκι (γιατί ειρωνικό το κόβω) λοιπόν, καλύτερα να ψαχτείς και μόνος σου για να καταλάβεις πως το μαγνήσιο και τα Ω3 όπως και άλλα πολλά συμπληρώματα που μπορείς να πάρεις, μπορούν να σε βοηθήσουν. Έκτακτες συστολές μπορούν να οφείλονται σε έλλειψη κάποιου ηλεκτρολύτη και πληροφοριακά σου λέω ότι το μαγνήσιο ακόμα και αν φαίνεται καλό από εξέταση αίματος δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας, μιας και το περισσότερο μαγνήσιο βρίσκεται στο πλάσμα του αίματος. Οπότε αν έχεις θέμα με το μαγνήσιο που ΔΕΝ υπάρχει σε καλές ποσότητες στον οργανισμό σου (εκτός απο αίμα που θα δείξουν οι εξετάσεις) μπορείς να το πάρεις άφοβα. Τουλάχιστον πιο άφοβα από Β Αναστολείς ή κάποια αντιρρυθμικά φαρμακα. Η γυμναστική επίσης βοηθάει ή το περπάτημα. Εγώ προσπαθώ να "φτιάξω" πρώτα τη διαφραγματοκήλη καθώς πιστεύω όλα προέρχονται απο εκεί, όπως μου είπε και ο καρδιολόγος μου όντως το vagus nerve συνδέεται άμεσα με αρρυθμίες, έκτακτες κλπ. Είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε με εφαρμοσμένες σε εμάς μεθόδους άτομα που έχουν ίδια προβλήματα με εμάς και θα χαρώ αν έστω και ένας απο εδω μέσα πάψει να έχει τέτοιου είδους θέματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2015 :  01:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σας

Η σύγχρονη ιατρική στοχεύει στην αντιμετώπιση συμπτωμάτων και όχι αιτιών των προβλημάτων. Έτσι, όσα καλά και να είναι τα μέσα καταστολής των συμπτωμάτων (φάρμακα ή επεμβάσεις) αναπόφεκτα όσο δεν αντιμετωπίζεται η γενεσιουγός αιτία, τα συμτώματα αργά ή γρήγορα θα επανέλθουν με την ίδια ή με διαφορετική μορφή και ένταση. Η αντιμετώπιση των συμπτωμάτων (σε σύγκριση με μια οριστική αντιμετώπιση ενος προβλήματος) είναι εμπορικά καλύτερα εκμεταλεύσιμη: ο ασθενής είναι πελάτης για όλη του τη ζωή και όχι για μικρο χρονικό διάστημα. Αυτό μετράει σε σημαντικό βαθμό για τις ταμειακές ροές των εταιριών, τις αποδόσεις των μετόχων κτλ.

Τώρα θα σας παρουσιάσω ένα θέμα (συγνώμη αν κάποιος το έχει googlaρει νωρίτερα και ξέρει...) μπορεί να φαίνεται άσχετο αλλά προσωπικά το βρίσκω πολύ σχετικό.

Enjoy:

Η Cynthia Kenyon καθηγήτρια βιολογίας στο παν. της California κατάφερε να διπλασιάσει την ζωή ενός σκουληκιού που ζει στο χώμα. Από 2 εβδομάδες που ζουν κανονικά τα c. elegans κατάφερε με επέμβαση σε ένα μόνο γονίδιο να τα κάνει να ζήσουν 4 εβδομάδες! Όχι μόνο τους διπλασίασε την ζωή αλλά όλο το επιπλέον διάστημα είχαν άριστη υγεία! Τα κανονικά c.elegans όταν έμπαιναν στην δεύτερη και τελευταία εβδομάδα της ζωής του ήταν πρακτικά ακίνητα και αρρωστημένα.
Για αυτή την δουλειά της η Cynthia Kenyon σύμφωνα με αρκετούς πρέπει να πάρει Νόμπελ (αργότερα κατάφερε να 6πλασιάσει την διάρκεια ζωής των c.elegans δηλαδή από 2 εβδομάδες τα έκανε να ζουν 12! ).

Η Cynthia Kenyon επέκτεινε τα πειράματα της σε ανώτερα θηλαστικά (πχ ποντίκια) και είδε ότι ισχύουν ακριβώς τα ίδια πράγματα. Δηλαδή η μακροζωία και η καλή υγεία είναι θέμα ενεργοποίησης ενός και μόνο γονιδίου.

Για να μην τα πολυλογούμε η επιστήμονας υποθέτει οτι τα ίδια ισχύουν και για τον άνθρωπο.
Ένα γονίδιο με την ονομασία DAF-16 είναι υπεύθυνο για την ενεργοποίηση μηχανισμών αποκατάστασης των κυττάρων. Αυτό το γονίδιο στους περισσότερους ανθρώπους είναι ανενεργό. Η ενεργοποίηση DAF-16 εξαρτάται από το γονίδιο DAF-2: όσο το DAF-2 είναι δραστήριο τόσο το DAF-16 παραμένει σε ύπνωση.

Για να "ξυπνήσει" το γονίδιο της μακροζωίας DAF-16 λοιπόν πρέπει να περιοριστεί δραστικά το DAF-2 που λειτουργεί ευθέως ανταγωνιστικά.

Πως λοιπόν περιορίζουμε το DAF-2; Η λύση είναι απλή!
Το DAF-2 ως υποδοχέας 2 ορμονών της ινσουλίνης και της IGF-1,ερεθίζεται μόνο όταν υπάρχουν υψηλές συγκεντρώσεις στο αίμα αυτών των 2 ορμονών. Οι ορμόνες αυτές
πλημμυρίζουν το αίμα μας όταν τρώμε υδατάνθρακες δηλαδή ρύζια,ψωμιά,κεικ,ζαχαρες,παξιμάδια,φρυγανιές μακαρόνια,δημητριακά,πατάτες,φρούτα,γλυκά,χυμούς,μπύρες,αναψυκτικά και τα συναφή.
Οπότε τι πρέπει να κάνουμε;
Δεν θέλει και πολύ μυαλό, έτσι;

α) σχεδόν μηδενίζουμε την κατανάλωση των προαναφερθέντων (με εξαίρεση ίσως τα φρούτα)
β) τα αντικαθιστούμε με υγιή λίπη δηλαδή ζωικά λίπη, ελαιόλαδο, λάδι καρύδας, λιπαρούς ξηρούς καρπούς,αβοκάντο,ωμέγα λιπαρά ,κακάο, απεριόριστους κορκούς αυγών σε συνδυασμό με λαχανικά που μεγαλώνουν πάνω από το έδαφος.

-Προσοχή μακρυά από όλα τα υπόλοιπα φτηνά φλεγμονώδη βιομηχανικά λίπη (μαργαρίνες,σπορέλαια κτλ)
-Προσοχή στην κατανάλωση πρωτεΐνης (κρέατα,τυριά,ψαρικά,ασπράδια αυγών κτλ) η υπερβολική κατανάλωση αυτών αυξάνει την ινσουλίνη (όση πρωτείνη πλεονάζει των αναγκών μας το συκώτι την μετατρέπει σε γλυκόζη) στο αίμα και ενεργοποιεί το DAF-2



Αναφορές
http://en.wikipedia.org/wiki/Daf-16
http://en.wikipedia.org/wiki/Daf-2

Βιντεο:
Η Kenyon παρουσιάζει την δουλειά της σε 2 μέρη (στην αρχή καταλαβαίνεις αλλά μετά ψιλοχάνεσαι, θέλει μελέτη...)

https://www.youtube.com/watch?v=DT4PWu43e9U

https://www.youtube.com/watch?v=HxfLm30FHwA


Μια πιο "λαική" παρουσίαση στο Ted, έχει και ελληνικούς υπότιτλους.
http://www.ted.com/talks/cynthia_kenyon_experiments_that_hint_of_longer_lives?language=el


Edited by - n1kcha on 17/03/2015 23:37:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000