Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

zoek
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2015 :  23:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το βάμμα του κράταιγου που διάβασα ότι χρησιμοποιείτε σας έχει βοηθήσει στις αρρυθμίες τελικά? Μειώνει και την πίεση? Σκέφτομαι μηπως κάνω και εγώ μια προσπάθεια για να μειώσω τις έκτακτες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than_arvan
Newbie Forum Runner

4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  15:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σε ολους και ολες! Θα ηθελα να ρωτησω σε τι τιμες κυμαινονται οι αμοιβες των γιατρων που κανουν ablation? Μην με θεωρησετε αφελη αλλα λογω επαγγέλματος δεν εχω νοσηλευθει εκτος στρατιιωτικών νοσοκομειων και δεν ξερω τι γινεται (καλώς ή κακώς....) Ευχαριστώ κι ευχομαι υγεια πανω απ ολα σε ολους!!!!!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giovanni
Forum-Runner

Greece
51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  17:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ το forum σύσσωμο!

Φίλε than_arvan, μια που έχεις ήδη επισκεφθεί τον κ. Εφραιμίδη και ρώτησες σχετικά παραπάνω, και επειδή έχω κάνει 2 ablations μαζί του (κατόπιν σύστασης ιατρού από το 401 που με παρακολουθούσε), θέλω καταρχάς να σου πω ότι πρόκειται περί εξαίρετου ανθρώπου και επιστήμονα. Είναι άνθρωπος σοβαρός, μετρημένος και περιβάλλεται από μία εξίσου πολύ καλή ομάδα στη Β' Καρδιολογική του Ευαγγελισμού, με προεξάρχων τον κ. Λέτσα. Είναι χαρακτηριστικός ο ενθουσιασμός όλης της ομάδας και η χαρά τους όταν θεωρητικά ολοκληρώνουν με επιτυχία ένα ablation. Από τη δική μου τουλάχιστον εμπειρία, ομολογώ ότι υπήρξε πάντοτε διαθέσιμος να ανταποκριθεί σε οποιαδήποτε ανησυχία ή σχετική ανάγκη μου, επεξηγηματικός και "ανθρώπινος". Όσο για συζητήσεις περί αμοιβής, ούτε ζητάει ούτε ανταποκρίνεται σε νύξεις και προσφορές...
Εύχομαι να πάρεις την απόφαση που ταιριάζει καλύτερα στη δική σου ψυχοσύνθεση και συγκυρία και να βγεις πραγματικά κερδισμένος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than_arvan
Newbie Forum Runner

4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2015 :  22:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Giovanni σε ευχαριστω γιατην αμεση ανταποκριση σου.Κι εμενα γιατρος απο το 401 μου τον προτεινε.Αν θες γραψε μου παραπανω στοιχεια στο: than_arvan@hotmail.com.Θα το εκτιμουσα πολυ.Καλη υγεία σου ευχομαι!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

theokal
Newbie Forum Runner

Greece
26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  12:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoek

Το βάμμα του κράταιγου που διάβασα ότι χρησιμοποιείτε σας έχει βοηθήσει στις αρρυθμίες τελικά? Μειώνει και την πίεση? Σκέφτομαι μηπως κάνω και εγώ μια προσπάθεια για να μειώσω τις έκτακτες.



Καλημέρα zoek, Προσωπικά δεν μπορώ να σου πω αν βοηθάει γιατί το παίρνω λίγο καιρό. Μέχρι στιγμής όλα καλά αλλά και πριν καλά ήταν. Δεν ξέρω αν όλα καλά από το βάμμα ή από τις βιταμίνες. Διάβασε αν θες τα posts μου και θα καταλάβεις.
Καλή συνέχεια και καλή καρδιά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoek
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2015 :  22:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολυ theokal !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2015 :  12:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
zoek
Και εγώ παίρνω βάμμα Κράταιγου για σχετικά λίγο καιρό. Δεν έχω δεί κάποια ειδοποιό διαφορά , αλλά από ότι λένε θα πρέπει να το παίρνει κανείς πολύ καιρό για να δεί κάποια πρώτα αποτελέσματα.

τους καλούς μου χαιρετισμούς στούς Fullstop - Giovani - NikosS

keep on rocking
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoek
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2015 :  22:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σευχαριστώ πολύ statusquo!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2015 :  15:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα . Χαιρετισμούς σε ολους .
Γεια σου Στάτους . Εγώ παίρνω μαγνησιο καθε μερα με βοηθαει αρκετά .
την τεταρτη εχω γενικές εξετασεις και τεστ κόπωσης
καλή συνεχεια σε ολους και Χρόνια πολλά σε Κωνστατίνους-ες και Έλένη

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jim 38
Newbie Forum Runner



2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2015 :  17:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα και απο εμενα στους καλοκαρδους οπως μας λετε και καλα κανετε.
Ισως το προβλημα μας να εχει να κανει με το οτι ειμαστε αρκετα ευαισθητοι αλλα και αγχωδεις οποτε κανουμε κακο στην καρδια μας.
Αποφασισα να γραψω κι'εγω για το προβλημα μου.
Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και προσφατα εκανα αμπλεησον.
Πριν δεν ειχα το θαρρος ουτε να μπω να διαβασω..φοβομουν αρκετα!
Τα προβληματα αρχισαν μετα το στρατο μονο με υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες και επειτα απο 3 χρονια πολιτης μετατραπηκαν σε κολπικη μαρμαρυγη μαζι με υπερκοιλιακες.
Συνολικα σε μια δεκαετια ειχα 2-3 περιστατικα,οχι τοσα πολλα σε σχεση με αλλους αλλα ειχα αρκετες εκτακτες γενικα.
Ειχα δει καποιον γιατρο και μου ειχε χορηγησει ρυθμονορμ ολα αυτα τα χρονια..δυο χαπια την ημερα.
Το τελευταιο ηταν περυσι αλλα και το ποιο δυνατο..ετσι κανονισα να κανω επεμβαση με τον κυριο Θεοδωρακη.
Ο κυριος Θεοδωρακης ειπε πως ολα πηγαν καλα αν και ειχα τρεις εστιες αλλα οι εκτακτες καλα κρατουν..
Εχω ενα τριμηνο βεβαια μπροστα μου μεχρι να δω πως θα παει.
Να ειστε ολοι καλα..μακρια απο αγχος και στρες γιατι παιζει και αυτο τον ρολο του στην παθηση μας!!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2015 :  19:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by LARRY

johnc κι εγω 23 ειμαι. Έκτακτες κοιλιακες και καποιες υπερκοιλιακες εχω. Όλα ξεκίνησαν πριν απο 6 μηνες οταν ξαφνικα ενιωσα 2 μεγαλα φτερουγίσματα. Μην τα πολυλογώ, προσπαθω να ειμαι δυνατος και να βγαινω οσο πιο συχνα μπορω για να ξεχνιεμαι απο αυτο! Τον τελευταιο μηνα που βγαινω πολυ και αρχιζω να ζω οπως παλια οι εκτακτες εχουνε μειωθει! απο τις 450 που εκανα τη μερα τωρα να κανω 30 το πολυ! Αν αγχωθω βεβαια βαραω το 100αρι αλλα και παλι καμια σχεση με πριν. Ειμαι πιο ψυχραιμος. Εχω κι εγω που λες διαφραγματοκηλη 2 εκατοστων και ειχα και ΓΟΠ την οποια ξεπερασα με χαπια παντοπραζολης (ακομα τα παιρνω και θα τα παιρνω ολο το καλοκαιρι). Ελπιζω να σταματησει ολο αυτο (αν και δεν το νομιζω). ολες οι εξετασεις μου ειναι τελειες, κανενα προβλημα και εχω εκτακτες. Εχω κανει ερευνα (ανηκω σε γκρουπ αρρυθμιων με Αμερικανους και αλλους) και εχω διαπιστώσει πως η διαφραγματοκηλη μπορει να προκαλεσει εκτακτες συστολες διοτι μπορει να πιεζεται το ΠΝΕΥΜΟΝΟΓΑΣΤΡΙΚΟ ΝΕΥΡΟ (vagus nerve). και επισης μπορει παγιδευμενος αερας στο εντερο να προκαλεσει εκτακτες. Αν δω οτι συνεχιζω παντως ετσι επειδη οκ το πολεμαω και ειμαι καπως καλυτερα θα ζητησω επεμβαση για τη διαφραγματοκηλη παροτι μικρη. Ευχομαι να σταματησουν ολα αυτα και να συνεχισουμε τις ζωες μας γιατι ειμαστε μολις 23!



Φίλε μου καλησπέρα.Και εγώ έχω διαφραγματοκήλη και μάλιστα 2 εκατοστών!Εγώ έχω κοιλιακές και κολπικές έκτακτες.Μία φορά έπαθα υπερκοιλιακή ταχυκαρδία και εδώ και μερικά χρόνια παθαίνω μία αρρυθμία που δεν την έχω καταγράψει ακόμη.Η καρδιά μου χτυπάει εντελώς άρρυθμα και γρήγορα(σαν πολλές έκτακτες μαζί).Μάλιστα λίγα λεπτά πριν την υπερκοιλιακή προηγήθηκε αυτή η αρρυθμία.Τελοσπάντων εδώ και 3 εβδομάδες δεν έχω πάθει ούτε έκτακτη ενώ έχω πολύ άγχος.Τώρα πως σταμάτησαν μόνες τους δε ξέρω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2015 :  23:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετε ειμαι καινουργιος στο φορουμ.Εχω και εγω προβλημα με αρυθμιες.εδω και ενα μηνα με εχει πιασει δυο φορες.τη πρωτη φορα με επιασε για 7 δευτερολεπτα και τη δευτερη φορα 1 λεπτο.Ηταν σαν γρηγορο φτερουγισμα ψηλα στο στομαχι.Δεν εχει καταγραφει ακομα η αρυθμια αυτη και ενω εχω κανει καρδιογραφημα και υπερυχογραφημα,και ενω ο καρδιολογος μου εχει πει οτι εχω υγειη καρδια,εγω φοβαμαι...πειτε μου τη γνωμη σας 😦😨
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2015 :  00:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.Αν μπορεί κάποιος ας εξηγήσει πώς είναι η ΚΜ.Τι νιώθεις εκείνη την ώρα.Πως πάει η καρδιά σου κλπ. Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  00:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Jonch και εγώ νιώθω κάτι παρόμοιο μ κράτησε την πρώτη φορά 10 δευτερόλεπτα και την 2 φορά 1 λεπτό και το νιώθω ψηλά στο στομάχι ανάμεσα στόν θώρακα κατά ριπάς και δεν το έχω καταγράψει ακόμα. Είναι τρομαχτικό Πάντος.😱😱😷😷
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  16:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα

Δυστυχως ειμαι κι εγω σε περιοδο μεγαλης εξαρσης

Παθαινω αρκετες εκτακτες συστολες μεσα στην μερα (περιπου 10 - 15) ειδικα την ωρα που περπαπαω . Οταν ειμαι καθιστος οχι τοσο πολυ, γι αυτο και εχω πεσει πολυ ψυχολογικα. Γιατι για να παθαινω εκτακτες στη κοπωση μαλλον κρυβεται καποιο σοβαρο προβλημα....

Προχθες εκει που πηγαινα βολτα ενιωσα 2 εκτακτες δυνατες (μαλιστα εκεινη την ωρα ψηλαφουσα και τον σφυγμο μου γι αυτο και την ενιωσα να συμβαινει) και αμεσως πηγα στο νοσοκομειο για να μου τις βρουν.

Με το που καθισα στο κρεββατι να μου παρουν καρδιογραφημα ειμαι παρα πολυ αγχωμενος και οι παλμοι μου ανεβηκαν παρα πολυ εκεινη τη στιγμη.

Διαγνωση καρδιογραφηματος: Υπερκοιλιακη ταχυκαρδια επανεισοδου(!)..

Για να μου βρουν τις εκτακτες πηγα, και τελικα κατεληξα στο ασχετο με υπερκοιλιακη . Το παραδοξο ειναι οτι οι παλμοι μου δεν ανεβηκαν αποτομα οπως την κλασικη υπερκοιλιακη αλλα σιγα σιγα, οπως σιγα σιγα επεσαν και παλι..

Για να αναταχθω ο γιατρος μου ειπε να κανω μια συγκεκριμενη κινηση σαν να σφιγγω το στηθος καπως. Και αναταχθηκε ετσι απο μονη της.

Εκλεισα ραντεβου για περαιτερω ελεγχο με τον Κατσιβα στον ερυθρο.

Τι να πω βασανιζομαι χρονια ποια με αυτες τις αρρυθμιες και τις εκτακτες...Αλλα οτι θα κανω υπεροιλιακη ταχυκαρδια μεσα στο νοσοκομειο ειναι το τελευταιο που περιμενα.

Διαβαζω και εδω στο φορουμ καποια πραγματα και εχω φοβηθει ακομα περισσοτερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000