Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  19:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panos80s

Καλησπέρα

Δυστυχως ειμαι κι εγω σε περιοδο μεγαλης εξαρσης

Παθαινω αρκετες εκτακτες συστολες μεσα στην μερα (περιπου 10 - 15) ειδικα την ωρα που περπαπαω . Οταν ειμαι καθιστος οχι τοσο πολυ, γι αυτο και εχω πεσει πολυ ψυχολογικα. Γιατι για να παθαινω εκτακτες στη κοπωση μαλλον κρυβεται καποιο σοβαρο προβλημα....

Προχθες εκει που πηγαινα βολτα ενιωσα 2 εκτακτες δυνατες (μαλιστα εκεινη την ωρα ψηλαφουσα και τον σφυγμο μου γι αυτο και την ενιωσα να συμβαινει) και αμεσως πηγα στο νοσοκομειο για να μου τις βρουν.

Με το που καθισα στο κρεββατι να μου παρουν καρδιογραφημα ειμαι παρα πολυ αγχωμενος και οι παλμοι μου ανεβηκαν παρα πολυ εκεινη τη στιγμη.

Διαγνωση καρδιογραφηματος: Υπερκοιλιακη ταχυκαρδια επανεισοδου(!)..

Για να μου βρουν τις εκτακτες πηγα, και τελικα κατεληξα στο ασχετο με υπερκοιλιακη . Το παραδοξο ειναι οτι οι παλμοι μου δεν ανεβηκαν αποτομα οπως την κλασικη υπερκοιλιακη αλλα σιγα σιγα, οπως σιγα σιγα επεσαν και παλι..

Για να αναταχθω ο γιατρος μου ειπε να κανω μια συγκεκριμενη κινηση σαν να σφιγγω το στηθος καπως. Και αναταχθηκε ετσι απο μονη της.

Εκλεισα ραντεβου για περαιτερω ελεγχο με τον Κατσιβα στον ερυθρο.

Τι να πω βασανιζομαι χρονια ποια με αυτες τις αρρυθμιες και τις εκτακτες...Αλλα οτι θα κανω υπεροιλιακη ταχυκαρδια μεσα στο νοσοκομειο ειναι το τελευταιο που περιμενα.

Διαβαζω και εδω στο φορουμ καποια πραγματα και εχω φοβηθει ακομα περισσοτερο.





panos πριν απο ενα μηνα επαθα υπρτκοιλιακη 207 παλμους.Την ειχα 45 λεπτα και μου καναν ενδοφλεβια αδενισινη.Πριν την υπερκοιλιακη εκατα μια αριθμια που δεν εχω καταγραψει ακομη.σαν μαζεμενες εκτακτες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  19:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
με υπεροιλιακη ταχυκαρδια κατελιξα και εγω. στι δευτερη αρυθμια π ειχα μεχρι να παω στο νοσοκομειο απο το ανχος. βεβαια ενα αλος καρδιολογοσ μ ειπε με 120 παλμους ειναι φλεβοκομβικη. και εγω μεχρι να βρω τι σκατα αρυθμια ειναι. φοβαμε. διαβασα κατι για κοιλιακες ταχυκαρδιες και ανακοποι. ο θεος να μας φιλαει!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  19:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by atrotos

με υπεροιλιακη ταχυκαρδια κατελιξα και εγω. στι δευτερη αρυθμια π ειχα μεχρι να παω στο νοσοκομειο απο το ανχος. βεβαια ενα αλος καρδιολογοσ μ ειπε με 120 παλμους ειναι φλεβοκομβικη. και εγω μεχρι να βρω τι σκατα αρυθμια ειναι. φοβαμε. διαβασα κατι για κοιλιακες ταχυκαρδιες και ανακοποι. ο θεος να μας φιλαει!



οι υπερκοιλιακες με τις κοιλιακες δεν εχουν καμια σχεση.Η υπερκοιλιακη δεν μπορει να προκλιθει απο αγχος.Για να ειναι μια ταχυκαρδια υπερκοιλιακη πρεπει να ειναι πανω απο 150 παλμους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  19:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτο ειπε και ο καρδιολογος π πληρωσα. και ειδε το καρδιογραφιμα απο το ελπις, αλα στο ελπις λενε ποσ ιταν υπερκοιλιακη αφου μ βαλανε και αδενοσινη και μ ειπε να σφιχτω λες και παω wc, με την αδενοσινη κοντεψα να μεινω.πονος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  19:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
sorry για την ορθογραφια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  19:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by atrotos

αυτο ειπε και ο καρδιολογος π πληρωσα. και ειδε το καρδιογραφιμα απο το ελπις, αλα στο ελπις λενε ποσ ιταν υπερκοιλιακη αφου μ βαλανε και αδενοσινη και μ ειπε να σφιχτω λες και παω wc, με την αδενοσινη κοντεψα να μεινω.πονος



Εμένα μου έκαναν 6μλ αδενοσίνης και σταμάτησε η υπερκοιλιακή απευθείας.Το μόνο που ένιωσα ήταν οτι πιάστηκαν οι μύες μου και πιό πολύ ο αυχένας.Τι εννοείς κόντεψες να μείνεις ?Ένιωσες κάτι σαν να σβήνεις να υποθέσω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  20:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ενιωσα ενα καψημο και πονο στο θωρακα. δεν ξερω τι ποσοτητα μ εβαλαν. παντος ειχα 120 παλμους. οταν εφτασα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  20:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πειραματα μ εκαναν μ ειπαν πως ειχαν υποψια για κολπικη μαρμαρυγη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  20:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχθες ειχα παει στο αλεξανδρα γιατι ενιωσα λες και με χτυπησε ρευμα στην καρδια. μ εκαναν εξετασεις αιματος καρδιογραφημα και λιγο triplex και λεω λιγο γιατι μ κοιταξαν για υγρο στην καρδια και την βαλβιδα. μ ειπαν να κανω τεστ κοπωσεως και holter 24 hr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  20:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by atrotos

εχθες ειχα παει στο αλεξανδρα γιατι ενιωσα λες και με χτυπησε ρευμα στην καρδια. μ εκαναν εξετασεις αιματος καρδιογραφημα και λιγο triplex και λεω λιγο γιατι μ κοιταξαν για υγρο στην καρδια και την βαλβιδα. μ ειπαν να κανω τεστ κοπωσεως και holter 24 hr



Δεν πιστευω να εχεις κατι σοβαρο.Ισως καποιο δεματιο το οποιο δεν πρεπει να υπαρχει στην καρδια.Καλου κακου κανε αυτα που σου ειπαν και βλεπεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  20:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by atrotos

εχθες ειχα παει στο αλεξανδρα γιατι ενιωσα λες και με χτυπησε ρευμα στην καρδια. μ εκαναν εξετασεις αιματος καρδιογραφημα και λιγο triplex και λεω λιγο γιατι μ κοιταξαν για υγρο στην καρδια και την βαλβιδα. μ ειπαν να κανω τεστ κοπωσεως και holter 24 hr



120 μονο και είναι υπερκοιλιακη?τι να πω.εγω ξερω για 150 και πανω.εγς 207 ειχα μολισ εφτασα.μπορει και πιο πολλους οταν αρχισε.Ενιωθα οτι βγαινει η καρδια απο το στηθος.τρομερος πανικος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  21:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ελπις δεν μ γεμισε το ματι. Οτι να'ναι. για πες μ για την αρρυθμια π εγραφες πιο πανω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  21:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by atrotos

Το ελπις δεν μ γεμισε το ματι. Οτι να'ναι. για πες μ για την αρρυθμια π εγραφες πιο πανω.




τι να σου πω φιλε.Στα ειπα.Εαν θελεις κατι συγκεκριμενο ρωτα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  22:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ελπις δεν μ γεμισε το ματι. Οτι να'ναι. για πες μ για την αρρυθμια π εγραφες πιο πανω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2015 :  23:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια η υπέρκοιλιακή ταχυκαρδια κανονικα δεν ξεκινά και σταματά απότομα"?
εγω πηγα στον ερυθρό και μου είπαν να κανω αυτο που είπαν στον φίλο Atrotos δηλαδή να σφιχτό σαν να παω wc.
Εσεις παιδια παθαίνετε έκτακτες οταν περπατάτε?. Εγω επαθα σημερα 5 μεγαλες έκτακτες στο περπάτημα σαν να βγαινει η καρδιά απο το στέρνο ενα πραμα.
Η ψυχολογία μου στο μηδέν

Edited by - Panos80s on 31/05/2015 23:45:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000