Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

savv
Newbie Forum Runner

Greece


5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2015 :  23:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by LARRY

savv εχω κανει γαστροσκοπηση και μου βρηκανε διαφραγματοκηλη ολισθαινουσα 2 εκατοστων και επισης ειχα λιγη ΓΟΠ και παιρνω χαπια παντοπραζολης εδω και 5μιση μηνες. Η αληθεια ειναι πως δειχνουν να βοηθανε! Δεν κανω πλεον ΓΟΠ και μετα το φαγητο πλεον δεν νιωθω γεματο το στομαχι οπως παλια ουτε με πιανουν οι πολλες εκτακτες μετα το φαγητο! Απλα μετα αρχισα να νιωθω και πονο και δυσφορια εκει που τελειωνουν τα πλευρα αριστερα και μου εκαναν υπερηχο και μου ειπανε πως ειναι αερας παγιδευμενος εκει στο εντερο και μου εδωσαν καποια χαπια χωρις παρενεργειες που και παλι βοηθανε να μη ποναω αλλα το θεμα ειναι πως αν το πιεσω εκεινο το σημειο με το χερι μου νιωθω σαν κατι να εχει! μπορω να το ψηλαφισω δηλαδη! Ασε που αν το πατησω δυνατα θα μου δωσει εκτακτη. Οποτε ναι, πιστευω πως ειναι μπλεγμένο το πνευμονογαστρικο νευρο στη περιπτωση μου... Οτι η διαφραγματοκηλη η ο αερας εκει η δεν ξερω εγω τι αλλο, πιεζει το νευρο και γινεται οτι γινεται. Θα μπω σε ενα νοσοκομειο συντομα να κανω εξετασεις νευρολογικες, θα δω ΩΡΛ γιατι εχω πρησμενο αδενα στο λαιμο αριστερα και απο οσο ξερω επισης μια φλεγμονη μπορει να δημιουργησει εκτακτες και θα βαλω και ενα χολτερ παλι μπας και πιασει αυτο το καινουριο ρυθμο που εχω νιωσει 4 φορες στο μηνα μεσα... σαν πολλες εκτακτες με αδρεναλινη που κρατα 3-4 δευτερολεπτα. Απο αλκοολ πινω μονο οτι μου εχουν πει οι γιατροι. κρασι η ουισκι και πραγματικα δεν κανω πλακα εξαφανιζονται οι εκτακτες μου με το κρασι ειδικα! Το κακο ειναι οτι καπνιζω και δε μπορω να το κοψω το ρημαδι, μ αρεσει.


Σε γενικές γραμμές είχα τα ίδια προβλήματα. Είχα ψάξει οτιδήποτε θα μπορούσε να δώσει ταχυκαρδίες. Μέχρι κολονοσκόπηση έκανα. Ο γαστρεντερολόγος μου είπε, χωρίς εξετάσεις, ότι το πνευμονογαστρικο νεύρο δεν μπορεί να είναι η αιτία. Πάντα όμως είχα το στομάχι μου σε φάση ενόχλησης. Ποτά, μπύρες, κρασιά, ουζάκια, τσίπουρα και άφθονα αφεψήματα. Φαγητά με μπαχαρικά κλπ. Αποφάσισα να το εξυγιάνω. Νεράκι. Στο σπίτι μόνο νεράκι. Το καλύτερο ποτό. Όχι κρύο. Στις αραβικές χώρες, στη ζέστη των 45 βαθμών, οι άραβες πίνουν ζεστό τσάι. Το ίδιο και στην Ινδία. Η χαλάρωση στο στομάχι επίσης με βοήθησε πάρα πολύ. Νομίζω ότι έχεις όλα τα δεδομένα για να λύσεις το δικό σου πρόβλημά. Είναι στο χέρι σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LARRY
Newbie Forum Runner



18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/06/2015 :  15:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Savv κανω πολυ καλη διατροφη, αυτη που μου εδωσαν 2 γαστρεντερολογοι παρακαλω καθως παντα παιρνω δευτερη γνωμη! Ο γαστρεντερολογος μου ειπε πως το πνευμονογαστρικο μπορει να δημιουργησει εκτακτες οπως και η διαφραγματοκηλη. Επισης εχω ωαξει σε αγγλικα σαιτ και φορουμς απειρα αρθρα που να συνδεουν τις εκτακτες με το πνευμονογαστρικο! Απλα θελω να εξαντλησω ολες τις πιθανοτητες και για αυτο το λογο αλλωστε θα επισκεφτω νευρολογο! Αν μου πει πως δεν ειναι υπευθυνο αυτο τοτε θα παω για ηλεκτροφυσιολογικη μελετη γιατι δεν εχω σκοπο να περασω ετσι το υπολοιπο της ζωης μου! Οκ και βγαινω και περναω καλα αλλα παντα με ενοχλουν οι εκτακτες που νιωθω στις καθημερινες μου δραστηριοτητες. Τι να πω. Καλο κουραγιο σε ολους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Annoula
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  01:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
LARRY

Θα μπορουσες να μ πεις τα ονοματα των γαστρεντερολογων που εχεις παει?
(σε αντιθεση με τους καρδιολογους σε γαστρεντερολογους δεν ειμαι ψαγμενη.. ο δικος μου μου φαινεται πολυ γεια σου και θελω να παω αλλου)

Επισης θελω να σε ρωτησω γιατι λες οτι θ πας σε νευρολογο για το πνευμονογαστρικο?
Αλλα και απο τι θα καταλαβει ο γιατρος αν ευθυνεται το πνευμονογαστρικο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Annoula
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  01:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
katerina82

μακαρι να μην σε ξαναπιασει τιποτα..
εχουμε ξαναμιλησει αλλά δεν θυμαμαι.. εχεις θεματα με το στομαχι? Γιατι εγω το χασμουρητο το παθαινω απο το στομαχι.. γενικα εχω τοσα θεμτα με το στομαχι και που να τα παιρνς χαμπαρι αφου τα συμπτωματα μου ειναι μονο οτι παθαινω τρομερη δυσπνοια και χασμουριεμαι σε σημειο να τρεχουν τα δακρυα ποταμι και να πονανε τα μαγουλα μου.. 2 ωρες χασμουριομουν ασταματητα..
Το καταλααβα μονη μου.. αμα περιμενα απο γιατρο.. ασ τα να πανε..
Μηπως να ψαξεις κι εσυ το πνευμονογαστικο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LARRY
Newbie Forum Runner



18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  17:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Annoula Γεια σου! Λοιπον, εγω μενω στη Χαλκιδικη και εχω παει σε εναν γαστρεντερολογο εδω που δεν μου φανηκε πολυ καλος και για αυτο πηγα και σε εναν δευτερο στη Θεσσαλονικη που λεγεται Σαμαρας Ναουμ και μου ειπε πανω κατω τα ιδια με τον αλλο αλλα με περισσοτερες εξηγησεις και με αφηνε να του εκφραζω τις ανησυχιες μου! μου ειπε πως οντως η διαφραγματοκηλη μπορει να ειναι αιτιο αρρυθμιας και του ειπα και για το πνευμονογαστρικο και παλι συμφωνησε. Επισης μου βρηκε παγιδευμενο αερα στο εντερο εκει που τελειωνουν τα πλευρα αριστερα γιατι ειχα πονο και συσφορια σε εκεινο το κομματι και μου εδωσε κατι χαπια χωρις παρενεργειες που τα παιρνω πριν φαω το κυριο γευμα μου και απο τοτε δεν ενιωσα πονο εκτος απο μερικες φορες. επισης μου ειπε να μη τρωω καποιες τροφες καθος επηρεαζουν. Τωρα θα παω σε νευρολογο και θα του εξηγησω τι γινεται! επισης νομιζω σου κανουν καποια τεστ οπως να ξαπλωσεις φλατ και να σηκωθεις αποτομα και κατι τετοια για να δουν τι γινεται και καποια αλλα τεστ. Σημερα πηγα στο κεντρο υγειας γιατι εκει που καθομουν αρχισε η καρδια μου να χτυπαει γρηγορα στους 120 παλμους αρχικα και μετα στους 150 και πηγα εκει μου εκαναν καρδιογραφημα και ευτυχως ηταν φλεβοκομβικη ταχυκαρδια! Εκτακτες επιτελους σημερα μετα απο 8 μηνες που αρχισαν ολα αυτα εχω μονο 7 εκτακτες ως τωρα! Με ρωτησαν τι αλλα εχω κλπ και μου ειπανε πως οντως το νευρο και η διαφραγματοκηλη μπορει να ειναι η αιτια. ε τωρα θα παω σε εναν κορυφαιο γαστρεντερολογο που μου σύστησε μια γυναικα που μιλουσαμε που υπεφερε 5 χρονια απο αρρυθμιες και πηγε σε αυτον της εφτιαξε τη διαφραγματοκηλη και σωθηκε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LARRY
Newbie Forum Runner



18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2015 :  17:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
annoula ξεχασα να εξηγησω τι γινεται με το πνευμονογαστρικο. Αυτο το νευρο (10ο νευρο του εγκεφαλου) περναει απο καρδια πνευμονια στομαχι και τελειωνει εντερα. αυτο λοιπον στελνει ηλεκτρικα σηματα και αν τα παρεμποδισει κατι μπορουν να "βαρεσουν" εκτοπο χτυπο και να παθεις εκτακτη! επισης οι δικες μου εκτακτες ειναι unifocal απο ενα σημειο της καρδιας μονο, δεξια κοιλια απο οτι μ ειπε η αρρυθμιολογος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2015 :  12:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
annoula εχω νοσο crohn.αλλα μου εχουν πει οτι δεν εχει σχεση.αν και εγω πιαστευω οτι καπου τοτ ενα με το αλλο αλληλοβοηθιουντε...για το πνευμονογαστρικο σε τι γιατρο ειναι καλυτερα να παω?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Annoula
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2015 :  16:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Larry

σ ευχαριστω! Πες οταν ειναι κ πας στο νευρολογο κ στον αλλον γαστρεντερολογο τι εγινε τελικα ν δουμε.

katerina82

σε νευρολογο λεει ο Larry κι ετσι οπως τ εξηγησε απο πανω σου στεκει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kipseli8
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2015 :  04:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα παιδια εχω ξανασυστηθει αλλα οκ 😀
Ειμαι 25 και απο μικρος εχω αρρυθμιες φετος καταγραφηκε επεισοδιο και εδειξε κολπ. μαρμ.
Επισκεφτηκα 3 ηλεκτρ/φυσιολ. και μου ειπαν τα ιδια ..ablation και αγιος ο Θεος.
Εν τελει αποφασισα να το κανω στο Υγεια.Εχει κανεις εμπειρια απο εκει;;Μιλω για γιατρο και νοσοκομειο.Η διαδικαδια του ablation ξερω ποια ειναι πανω κατω.Ευχαριστω

Edited by - kipseli8 on 28/06/2015 04:40:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2015 :  23:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kipseli8

Καλησπερα παιδια εχω ξανασυστηθει αλλα οκ 😀
Ειμαι 25 και απο μικρος εχω αρρυθμιες φετος καταγραφηκε επεισοδιο και εδειξε κολπ. μαρμ.
Επισκεφτηκα 3 ηλεκτρ/φυσιολ. και μου ειπαν τα ιδια ..ablation και αγιος ο Θεος.
Εν τελει αποφασισα να το κανω στο Υγεια.Εχει κανεις εμπειρια απο εκει;;Μιλω για γιατρο και νοσοκομειο.Η διαδικαδια του ablation ξερω ποια ειναι πανω κατω.Ευχαριστω



kipseli8 φίλε μου μπορείς να περιγράψεις τι νιώθεις την ώρα της αρρυθμίας;Πως αρχίζει κλπ; ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kipseli8
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2015 :  02:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνηθως ξεκιναει με καποιες εκτακτες εν ωρα γελιου ,ειτε στη μπαλα ειτε μετα απο φαγητο γενικα δεν εχω εντοπισει μετα απο τι αρχιζει.
Παντα ομως ειναι αποτομο και γρηγορο.Συνηθως πιανω παλμους 180 με ρυθμο κ αλλοτε αρρυθμα.Παλαιοτερα σκυβοντας καπως σταματουσε αποτομα.Τελευταια δε μπορουσα να το αντιμετωπισω και πηγα να δω τι ειναι.
Απο οσο ειπανε οι γιατροι μαλλον παιζει και υπερκοιλ. και κολπ. μαρμ.
Θα δειξει σε δυο ημερες.Να πω την αληθεια εχω αγχος αλλα δεν αντεχεται ομως να πηγαινεις να σου δινουν χαπια να σταματησει.Τελευταια αραιωσε βεβαια αλλα Οκ.
Ξερουμε τιποτα απο γιατρους στο Υγεια;Ευχαριστω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2015 :  19:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kipseli8

Συνηθως ξεκιναει με καποιες εκτακτες εν ωρα γελιου ,ειτε στη μπαλα ειτε μετα απο φαγητο γενικα δεν εχω εντοπισει μετα απο τι αρχιζει.
Παντα ομως ειναι αποτομο και γρηγορο.Συνηθως πιανω παλμους 180 με ρυθμο κ αλλοτε αρρυθμα.Παλαιοτερα σκυβοντας καπως σταματουσε αποτομα.Τελευταια δε μπορουσα να το αντιμετωπισω και πηγα να δω τι ειναι.
Απο οσο ειπανε οι γιατροι μαλλον παιζει και υπερκοιλ. και κολπ. μαρμ.
Θα δειξει σε δυο ημερες.Να πω την αληθεια εχω αγχος αλλα δεν αντεχεται ομως να πηγαινεις να σου δινουν χαπια να σταματησει.Τελευταια αραιωσε βεβαια αλλα Οκ.
Ξερουμε τιποτα απο γιατρους στο Υγεια;Ευχαριστω


kipseli Τι λένε τελικά τα αποτελέσματα;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2015 :  20:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by katerina82

annoula εγω εκανα με τον θεοδωρακη στο ωνασειο το 2013 χωρις μεθη.για υπερκοιλιακη επανεισοδου.δεν καταλαβα τπτ την ωρα του καυτηριασμου το μονο που ενοχλησε ηταν οταν μου προκαλουσαν την ταχυκαρδια αλλα οκ ετσι κι αλλιως παντα με ενοχλουσε αυτο τουλαχιστον εκεινη την προκαλεσαν αυτοι και αυτοι την σταματησαν.τπτ αλλο δεν εχω να σου πω.α!θυμαμαι ειχα τεραστιο ανγχος πριν το κανω τουλαχιστον τωρα το εκανα ξερω πως ειναι και αν χρειαστει που να μην χρειαστει και για κανεναν θα πηγενα πιστευω ποιο χαλαρη να το εκανα.



katerina υπάρχει κάποιο σκαιπ η φεισμπουκ να σε ρωτήσω κάποια πράγματα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LARRY
Newbie Forum Runner



18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2015 :  23:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
annoula δεν θα παω σε κανενα γιατρο τελικα! Ειμαι τοσο ευτυχισμένος παιδια!!!!!!!
επαθα ενα επεισοδειο ταχυκαρδιας στα καλα καθουμενα πριν απο μια εβδομαδα και πηγα στα επειγοντα οπου μου εκαναν καρδιογραφημα και ηταν φλεβοκομβικη ταχυκαρδια στους 150 παλμους το λεπτο! Απο εκεινη τη μερα και μολις τελειωσε το επεισοδειο αυτο σταματησαν οι εκτακτες μου! Δεν ξερω πως γινεται η τι γινεται, απλα μαγικα στματησαν!!! ειτε τρωω πολυ, ειτε καθομαι στη ζεστη, ειτε κινουμαι... ΕΦΥΓΑΝ! Ελπιζω να μην επιστρεψουν ποτε ξανα! Με τον καρδιολογο μου δεν μιλησα, παντως ειμαι ευτυχισμενος που μετα απο 8 μηνες καθημερινου γολγοθα επιτελους εγινα καλα! Δεν ξερω καν αν εχουνε κανει τη δουλεια τα χαπια που παιρνω για το εντερο και το στομαχι... δεν νιωθω καν φουσκωμα πλεον μετα το φαγητο! σας ευχομαι ο,τι καλυτερο! Ευχομαι να περασει και σε εσας αυτο που σας χαλαει τη ζωη και ξερω πολυ καλα πως ειναι! εκλαψα απο ευτυχια επιτελους μετα απο τοσους μηνες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Annoula
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  02:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
LARRY

ελπιζω να μην ξαναεχεις ποτε ξανα :)
Ποια χαπια παιρνεις?
Ναρωτησω κ κατι ακομη.. Εχω ακουσει ξανα τον ορο φλεβοκομβικη ταχυκαρδια κ τετοιες ειναι κ οι δικες μ οι καθημερινες των 180.. Τι σημαινει οταν μια ταχυκαρδια εινι φλεβοκομβικη?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000