Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2015 :  16:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Annoula

LARRY

ελπιζω να μην ξαναεχεις ποτε ξανα :)
Ποια χαπια παιρνεις?
Ναρωτησω κ κατι ακομη.. Εχω ακουσει ξανα τον ορο φλεβοκομβικη ταχυκαρδια κ τετοιες ειναι κ οι δικες μ οι καθημερινες των 180.. Τι σημαινει οταν μια ταχυκαρδια εινι φλεβοκομβικη?




Annoyla φλεβοκομβική θα πεί πως η ταχυκαρδία δεν προέρχεται απο κάποιο άλλο μέρος της καρδιάς όπως πχ κοιλίες(κοιλιακή ταχυκαρδία) αλλα απο το φλεβόκομβο που είναι το μέρος μέσα στην καρδιά που στέλνει το ερέθισμα για συστολή της καρδιάς.Ουσιαστικά δεν είναι αρρυθμία.Προκαλείτε απο στρες-καφε-τσιγάρο κλπ.Δεν είναι κάτι παθολογικό.Φλεβοκομβική ταχυκαρδία έχεις όταν γυμνάζεσαι και γενικά στην κόπωση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  12:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
johnc σου στειλα mail
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2015 :  16:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by katerina82

johnc σου στειλα mail



Katerina δεν μου ήρθε.Στείλε εδώ johngamingmail@yahoo.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joanita
Newbie Forum Runner

Greece


10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2015 :  14:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
na rwtisw k gw kati meta to ablation sinithws pairneis kana dekaimero anarwtiki sta gymnastiria k se athlimata mporeis na gyriseis amesws meta tis deka dekapente meres ????
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Annoula
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2015 :  01:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Johnc

Μπορούμε απ αυτό ν υποθέσουμε πως είναι απο τα ειδη ταχυκαρδιας που έχουν 95% - 97% επιτυχία?? Όπως πιχι κάποιο δεματιο?

Joanita

Απ οτι ξέρω οι γιατροί σ λένε οτι είσαι έτοιμος σχεδόν αμέσως ν κανεις κανονικά οτι θες αν νιώθεις κλ.. Για κάποιον περίεργο λογο όσα ατομα έχουν κανει κ λενέ την εμπειρια τους προτείνουν πολύ ήπιες δραστηριότητες για κάνα μήνα μετα.. Δεν ξερω γιατί όμως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LARRY
Newbie Forum Runner



18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2015 :  13:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Annoula ευχαριστω πολυ! εχω καποιες εκτακτες αλλα να ειναι 2-5 τη μερα και αυτες οταν πεφτω να ξαπλωσω η οταν ξυπνησω. κατα τα αλλα δεν εχω καμια μεσα στη μερα μου η εστω μια στο ξεκουδουνο αν κανω. Ευχομαι να μην επιστρεψουν ποτε ξανα οπως πριν! ειμαι σχεδον 3 βδομαδες ετσι, ζω παλι κανονικα οπως πριν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Φλεβοκομβικη ταχυκαρδια δεν ειναι κατι... δεν ειναι αρρυθμια! το στρες μπορει να την προκαλεσει η η κοπωση. Παντως σε μερικες περιπτωσεις μπορει να υπαρχει καποιο δεματιο, δεν ξερω σιγουρα. Το δεματιο νομιζω μονο με ablation μπορεις να το δεις και να το καψεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2015 :  14:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by LARRY

@Annoula ευχαριστω πολυ! εχω καποιες εκτακτες αλλα να ειναι 2-5 τη μερα και αυτες οταν πεφτω να ξαπλωσω η οταν ξυπνησω. κατα τα αλλα δεν εχω καμια μεσα στη μερα μου η εστω μια στο ξεκουδουνο αν κανω. Ευχομαι να μην επιστρεψουν ποτε ξανα οπως πριν! ειμαι σχεδον 3 βδομαδες ετσι, ζω παλι κανονικα οπως πριν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Φλεβοκομβικη ταχυκαρδια δεν ειναι κατι... δεν ειναι αρρυθμια! το στρες μπορει να την προκαλεσει η η κοπωση. Παντως σε μερικες περιπτωσεις μπορει να υπαρχει καποιο δεματιο, δεν ξερω σιγουρα. Το δεματιο νομιζω μονο με ablation μπορεις να το δεις και να το καψεις!




annoula ναί έχουν μεγάλο ποσοστό επιτυχίας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thessalonikios
Newbie Forum Runner

34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2015 :  18:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ερωτησεις:
μπορει ο καρδιολογος του εοππυ να δωσει παρεπεμπτικο για triplex (ή αλλη εξεταση) αν του ζητησω;
τι κοστος εξετασεων υπαρχει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoek
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/07/2015 :  14:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατι να μην μπορεί? Εγω εχω κάνει σε καρδιολόγο του εοπυυ τριπλεξ χωρις να μου γράψει το παραπεμπτικό επειδή ο ίδιος είχε το μηχάνημα. Για το κόστος δεν γνωρίζω να σου πω καθώς ηταν φίλος και ηταν συμβολικό το ποσο που του έδωσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kipseli8
Newbie Forum Runner

6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/07/2015 :  14:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@johnc

Τελικως δεν εγινε συο Υγεια και κατεληξα στο ωνασειο.Τελος εβδομαδος θα εχει γινει εκει.Θα εχεις νεα μου..ελπιζω :P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2015 :  10:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους,

Θέλοντας να περάσω κάποιο αισιόδοξο μήνυμα μέσω του blog , ενημερώνω πως η τελευταία φορά που είχα επεισόδιο ΚΜ ήταν στις 19 Ιουλίου 2014, το οποίο κράτησε 22 ώρες.
Πρόκειται δε για την 1η φορά όπου περνά ολόκληρος χρόνος χωρίς επεισόδιο ΚΜ παρά μόνον κάποιες έκτακτες οι οποίες αριθμητικά φθάνουν στις 2-4 την ημέρα.
Και όλα αυτά μετά το ablation στο Ιπποκράτειο στις 4 Νοέμβρη του 2011. Βεβαίως να τονίσω για πολλοστή φορά πώς -στην δική μου πάντα περίπτωση- τα όποια επεισόδια ήταν σχεδόν άρρηκτα συνδεδεμένα με θέματα που αφορούν στο στομάχι , για το οποίο εξακολουθώ να παίρνω αγωγή.
Εύχομαι σε όλους να έχουν την ίδια τύχη και να μήν φοβούνται να αντιμετωπίσουν το θέμα, χειρουργικά (εφόσον διαθέτουν το κατάλληλο προφίλ).
Καλό καλοκαίρι σε όλους και ειδικά στούς : NikosS - Fullstop - Giovanni & Xristos.
Νάστε καλά και πάντα σε φλεβόκομβο !!
keep on rocking
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Jim 38
Newbie Forum Runner



2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2015 :  22:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Statusquo επειδή δεν μπήκα στον κόπο να διαβασω όλα όσα έχεις γράψει σε όλες τις σελίδες αλλά όσες διάβασα έχουν πράγματα που με αφορούν άμεσα,θα ήθελα να τσεκαρεις τα email σου και αν μπορείς να επικοινωνησεις μαζί μου..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerina82
Forum-Runner

Greece
95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  19:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerina82 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια σας να υπενθυμισω οτι εχω κανει ablation για υπερκοιλιακη επανεισοδου.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν εχει συμβει σε καποιον απο εσας, η στο ασχετο η μετα απο καποιο επεισοδιο ταχυκαρδιας να αισθανεται ενα πονακι σαν νευροπονος κατι στο αριστερο μερος του λαιμου να χτυπαει και προς στο σημειο της καρδιας, και λιγο στον ωμο καπως.στα αριστερα παντα ολα αυτα.επισης θυμαμαι οτι το ενιωσα και μετα το ablation την ωρα που χρονομετρουν καποια λεπτα εφοσον εχει τελειωσει η διαδικασια.τι ειναι και τουτο?να ειστε ολοι μα ολοι καλα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2015 :  22:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θέλω να ρωτήσω κάποιο παιδί π ξερή να μου πει πως είναι η κολπική μαρμαρυγή, τι αισθάνεσαι? ταχυκαρδία? αισθάνεσαι την καρδιά σ σαν να κανί 2πλους χτύπους σαν φτερούγισμα π λέμε συνεχόμενο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2015 :  10:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
atrotos
Η ΚΜ συνήθως παρουσιάζει τα εξής χαρακτηριστικά : αριθμό παλμών άνω του συνηθισμένου / άρρυθμοι παλμοί (δηλαδή εάν έχεις την δυνατότητα σύνδεσης με κάποιο monitor, θα δείς την μία να δείχνει 80 την άλλη 110 την παράλλη 90 και ούτω καθ εξής / θα αισθάνεσαι κάτι σαν μπούκωμα κοντά στην καρδιά πάνω από το στομάχι / σε κάποιες δε περιπτώσεις , τάσεις λιποθυμίας.

Να ξεκαθαρίσω ότι τα ως άνω συμπτώματα χαρακτήριζαν την δική μου περίπτωση και δεν είναι απαραίτητο να εμφανίζονται σε όλους όσους θέματα με ΚΜ.

keep on rocking
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000