Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

Giovanni
Forum-Runner

Greece
51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2016 :  14:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Dolphin, καλησπέρα!
Πολύ ευχάριστα τα νέα σου.
Χαίρομαι πρωτίστως για την εξέλιξη και την επιτυχία του ablation, όσο και για την ασφάλεια με την οποία το βίωσες. Τουλάχιστον επαλήθευσες ότι δεν σου γράφαμε απλώς λόγια παρηγοριάς, αλλά την αλήθεια :-)
Εύχομαι ολόψυχα αυτή να ήταν η τελευταία δοκιμασία για την καρδιά σου, να μην σε απασχολήσει ποτέ ξανά αυτό το θέμα.
G.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giovanni
Forum-Runner

Greece
51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2016 :  14:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητή παρέα,
Λόγω της αναμενόμενης άφιξης, παρακαλώ όπως δώσετε στίγμα για να οργανωθούμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dolphin
Newbie Forum Runner

Greece
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2016 :  00:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Giovanni ευχαριστώ πολυ για την ψυχολογική υποστήριξη και εύχομαι σε όλους το καλύτερο! Το έκανα 16/3 και νιώθω ηδη αλλος άνθρωπος.
Μια νέα αρχή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

achilleys
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2016 :  09:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΜΕΡΑ Dolphin
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.ΚΑΤΑΡΧΗΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ABLATION. ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ. ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ. ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΕΙΛΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε ΜΑΙΛ ΜΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dolphin
Newbie Forum Runner

Greece
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2016 :  10:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Achilleys καλημέρα. Είχα ένα δεματιο το οποίο και καυτηριάστηκε. Πριν το Ablation οι παλμοί μου έφταναν ως και 250, ίσως και παραπάνω, έχανα το μέτρημα μετα. Υπήρχαν φορές που κρατούσε και 45 λεπτά αλλά δεν πήγαινα στο νοσοκομείο περίμενα να αναταχθω μόνη μου. Μετα την επέμβαση έχω κάποιες έκτακτες και μικρές ριπές, απόλυτα αναμενόμενο μετα από το ablation. Χάπια, όχι δεν έχω πάρει ακόμα διότι θέλω να παρακολουθώ την εξέλιξη του. Ίσως στο μέλλον πάρω κάποιον Β-αποκλειστη

Edited by - Dolphin on 03/05/2016 15:11:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

achilleys
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2016 :  11:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΠΑΛΙ ΑΠΟΡΕΙΕΣ ΕΧΩ. ΠΑΡΑΔΕΜΑΤΙΟ ΠΩΣ ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ Η ΠΩΣ ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ABLATION. ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΩ.
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΕΠΣ ΓΙΑΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ABLATΙΟΝ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dolphin
Newbie Forum Runner

Greece
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2016 :  23:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα πολλά χρονια ταχυκαρδία χωρίς να έχει προσδιοριστεί η εστία της. Έκανα ηλεκτροφυσιολογικη μελέτη όπου ταυτοποιήθηκε η ταχυκαρδία και την κάψαμε. Ήταν κολποκοιλιακη επανεισόδου. Ο κ. Ιωαννιδης δεν με ταλαιπώρησε καθόλου από άποψη πόνου και χρόνου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  10:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα κρατικά τιμολόγια για τους διάφορους τύπους της επέμβασης:


Κ49Μα Ηλεκτροφυσιολογική μελέτη και επέμβαση κατάλυσης σε υπερκοιλιακές/
κοιλιακές ταχυκαρδίες με σύστημα χαρτογράφησης και/ή εξειδικευμέ−
νους καθετήρες και κολπική διαφραγματοστομία
9.500 €

Κ49Μβ Ηλεκτροφυσιολογική μελέτη και επέμβαση κατάλυσης σε υπερκοιλιακές/
κοιλιακές ταχυκαρδίες με σύστημα χαρτογράφησης και/ή εξειδικευμέ−
νους καθετήρες χωρίς κολπική διαφραγματοστομία
8.200 €

Κ49Μγ Απλή ηλεκτροφυσιολογική μελέτη και επέμβαση κατάλυσης σε υπερκοι−
λιακές/κοιλιακές ταχυκαρδίες με κολπική διαφραγματοστομία
6.300 €

Κ49Χ Απλή ηλεκτροφυσιολογική μελέτη και επέμβαση κατάλυσης σε υπερκοι−
λιακές/κοιλιακές ταχυκαρδίες χωρίς σύστημα χαρτογράφησης και χωρίς
κολπική διαφραγματοστομία
4.700 €

Όπως βλέπουμε οι τιμές είναι από 4700 ευρώ έως 9500 ευρώ.
Άγνωστο αν χρεώνουν τα ιδιωτικά νοσοκομεία μεγαλύτερες τιμές και ο ασφαλισμένος να πληρώνει την διαφορά.
Οι ανασφάλιστοι πρέπει να τα πληρώσουν όλα...

Edited by - n1kcha on 24/03/2016 10:35:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2016 :  14:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
n1kcha

Δεν έχω άποψη για τα κοστολόγια που αναφέρεις. Θεωρώ πως το έχεις ψάξει για να αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα νούμερα.
Ωστόσο εγώ θα καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία, λέγοντας πως δεν πλήρωσα το παραμικρό στο Ιπποκράτειο όπου υποβλήθηκα σε ablation το 2011 (ασφαλισμένος στο ΙΚΑ).
Χαίρομαι πάρα πολύ όταν ακούω ότι το ablation βοήθησε και άλλον έναν εδώ μέσα ο οποίος είχε ταλαιπωρηθεί από αρρυθμίες.

keep on rocking !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mesastoura
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2016 :  17:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ την ομάδα των ευαίσθητων καρδιών, δεν θα με χαρακτήριζα runner αλλά πιστεύω πως είμαι λίγο ως αρκετά αθλητικός με αρκετές αναβάσεις σε Πάρνηθα και αρκετές μεγάλες βόλτες με ποδήλατο.

Ιστορικό μου:
2008 , επέμβαση για αφαίρεση μυξώματος, ηλικία 36. Από τότε μέχρι σήμερα 6 αρρυθμίες, κυρίως ΚΠ (Κολπικός πτερυγισμός). 2 φορές έκανα ηλεκτρική ανάταξη, το 2008 και το 2011. Το 2015 κάνω ΚΜ & ΚΠ Ιούνιο & Ιούλιο με ανάταξη με angoron.

To 19 Φεβρουαρίου 2016, μέρα Παρασκευή το πρωί 4:30π, ξεκινάει πάλι ΚΠ που δεν ανατάσσεται και εμμένει μετά από 2 ρυθμονορμ των 150 και 4 φιάλες angoron στο Αγίο Όλγα μέχρι Κυριακή που υπογράφω για να βγω. (Άψογο το Αγία Όλγα - απλά εκεί δεν κάνουν ablation)

Αποφασίζω αυτή την φορά να πάω για ablation αντί ηλεκτρική ανάταξη. Ψάχνομαι, ρωτάω γνωστούς γιατρούς και φίλους και μετά από κάποια τσιγκουνιά που με οδήγησε αρχικά στο Ιπποκράτειο καταλήγω στο Ιατρικό Κέντρο Αμαρουσίου.


10/3/2016
Φτάνουμε λίγο μετά τις 8:30πμ στο Ιατρικό Κέντρο όπως μου είχε πει ο Γιατρός. Στην υποδοχή κράτησαν 1000ευρώ από την πιστωτική μας. Tελικά μπαίνω στο χειρουργείο 2.00μμ . Ξύρισμα προσεχτικό με το ξυραφάκι από ένα νοσηλευτή σε συγκεκτριμμένα σημεία και μετά θυμάμαι τα κρύα στρογγυλά που μου κόλλησαν στην πλάτη. Θυμάμαι 2 νοσοκόμες - μια ξανθιά μια μελαχρινή νεότερη, τον τεχνικό που αργότερα πήγε μέσα. Τα “αλεξίσφαιρα” που φορούσαν ο τεχνικός και ο γιατρός. Λίγο μετά ήρθε ο γιατρός, πέρασε από το δεξί πόδι τον καθετήρα όργανο. Έβλεπα τις οθόνες. Κόκκινο σημαίνει κάψιμο. Κάποια στιγμή κοιμήθηκα λίγο και κουνήθηκα και έπρεπε να κάνουν την χαρτογράφηση πάλι από την αρχή (15') Κατά διαστήματα ζητούσα διάλειμμα. Ο πόνος ήταν αισθητός στον σβέρκο κυρίως. Ρώτησα κάποια στιγμή αν έχουμε πολύ ακόμα. Μου απάντησαν “λιγο ακόμα”. Λίγο μετά ένοιωσα πως δεν είχα πολλές αντοχές ακόμα. Με ήθελαν ξύπνιο ώστε να μην κουνιέμαι. 6 παρά τελείωσε. Σηκώθηκα σχεδόν αμέσως. Κανένα μισάωρο μετά έβγαλα τον επίδεσμο στο πόδι.

Το βράδυ κοιμήθηκα με πολλά διαλείμματα. Ευτυχώς είχα μπόλικα podcasts να ακούσω.

Έξοδος την επόμενη μέρα (κυρίως για προληπτικούς λόγους).

Την Πέμπτη ανέβηκα πάλι στην αγαπημένη Πάρνηθα (κάπου 4 ώρες), ποιο πριν έχω κάνει λίγο ποδήλατο και λίγο τρεξιματάκι (3χλμ περίπου).
Χθες Κυριακή πάλι κάπου 3 χλμ τρέξιμο (δεν κάνω πολύ παραπάνω, άντε 5)

Μέχρι σήμερα τα πράγματα πάνε καλά, όχι τέλεια, αισθάνομαι κάποιους παλμούς συνήθως το βράδυ (έκτακτες ή κάτι άλλο που δεν κρατάει πολύ) και σύντομα όπως καταλαβαίνετε κλείνω τον μήνα.

Ο Γιατρός δεν φοβάται πλέον ΚΠ αλλά ΚΜ αφού για αυτές δεν έγινε τίποτα. (καυτηρίαση έγινε μόνο στον δεξιό κόλπο και υπάρχει και patch από το 2008).

Σε αναμονή λοιπόν με σταδιακή αύξηση της άσκησης, ελπίζοντας με τον καιρό οι έκτακτες (μάλλον αυτό είναι) να μειωθούν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dwchris
Newbie Forum Runner



3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2016 :  20:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοί φίλοι καλησπερα σας. Ο γιος μου (19 ετών) εχει τα τελευταια 4-5 χρονια αρρυθμίες με σχεδον μονιμη ταχυκαρδία σε ~140-150 χτυπους (ισως το βραδυ να πεφτει στα 100-110). Προς το παρων παίρνει Flekarythm και ειναι λιγο συγκρατημενοι οι παλμοί αλλα και παλι στα 100-120 ειναι αρκετα..Απο τις αναζητήσεις μας καθοδηγούμαστε σε Ablation. Μενουμε Θεσσαλονικη, αλλα απο την ερευνα που καναμε νομιζουμε οτι στην Αθήνα γινονται πολυ περισσοτερα ablation αρα μεγαλύτερη εμπειρία και καποια στιγμη κατεβηκαμε και αυθημερον και περασαμε απο Ευαγγελισμο (κ.Εφραιμίδη) καθως και απο το Ωνάσειο (κ.Θεοδωράκης). Ποια η γνώμη σας εάν κάποιος φιλος/φιλη είχε αντίστοιχη εμπειρία απο τα 2 αυτα νοσοκομεία και φυσικα απο τους συγκεκριμένους γιατρούς; αυτη την στιγμη το καθυστερουμε καθως ο γιος μου εχει και ενα χρονιο προβλημα με χρονια οισοφαγιτιδα (ηωσηνιφιλική οισοφαγίτιδα) και προσπαθουμε να δούμε με μια διαιτα που κανουμε (απο γαλακτοκομικά..) κτλ, μηπως τελικα υπάρχει καποια σχεση της οισοφαγίτιδας και των αρρυθυμιών/ταχυκαρδίας..ώστε μην μπούμε ασκοπα σε τέτοια διαδικασία (αν και οι καρδιολογοι θεωροουν οτι δεν εππηρεαζει ο οισοφαγος..αλλα η γαστρεντερολόγος λεει να το δουμε και αυτο ως πιθανότητα καθως εχει βρει αντιστοιχη βιβλιογραφία..) ... Βεβαια ο καιρος περνάει και μας εχουν μεταφερει την εικόνα οτι αν αφήσουμε την καρδιά να χτυπαει σε τετοιους παλμους ισως καποια στιγμη κουραστει. ισως τελικα αποφασισουμε και το κανουμε (το ablation) στην Θεσσαλονικη οπου κατοικούμε.. Κανεις με εμπειρία απο Θεσσαλονίκη; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xaritini
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2016 :  20:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα σας Βρηκα το forum ψαχνοντας για πληροφοριες για το ablation.Ειμαι 38 χρονων και εδω και 5 χρονια εχω πολλες εκτακτες κοιλιακες αρρυθμιες.Ο γιατρος που με παρακολουθουσε τοτε με ενα απλο ηλεκτροκαρδιογραφημα μου εδωσε το lopressor χωρις καμια αλλη εξεταση το οποιο μετα απο ενα εξαμηνο μου το εκοψε.Φετος το χειμωνα μετα απο ενα πολυ κουραστικο τριμινο αρχισα να εχω πονους στη πλατη και στο στηθος.Επισκεφτηκα αλλο καρδιολογο ο οποιος μετα απο λεπτομερη εξεταση με εστειλε στην αθηνα για μαγνητικη καρδιας σε ιδιωτικο νοσοκομειο.Μετα απο μελετη της μαγνητικης μου συστησε να κανω το ablation σε δημοσιο νοσοκομειο και συγκεκριμενα στον ευαγγελισμο.Θα ηθελα να ρωτησω ποσο ακριβως κραταει η επεμβαση και ποσο αλλαζει η ζωη μετα απο αυτο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2016 :  13:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Dwchris

στην δική μου περίπτωση θα σου έλεγα πως ναι. το στομάχι , είναι υπεύθυνο για επεισόδια ΚΜ και για αυτόν τον λόγο, κατά την διάρκεια του δικού μου ablation , "έκαψαν και τα γάγγλια του παρασυμπαθητικού" και γενικά, εάν καταναλώσω κάτι που δεν πρέπει , τότε σχεδόν πάντα ενεργοποιείται η ΚΜ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dwchris
Newbie Forum Runner



3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2016 :  23:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by statusquo

Dwchris

στην δική μου περίπτωση θα σου έλεγα πως ναι. το στομάχι , είναι υπεύθυνο για επεισόδια ΚΜ και για αυτόν τον λόγο, κατά την διάρκεια του δικού μου ablation , "έκαψαν και τα γάγγλια του παρασυμπαθητικού" και γενικά, εάν καταναλώσω κάτι που δεν πρέπει , τότε σχεδόν πάντα ενεργοποιείται η ΚΜ.




statusquo, ευχαριστώ για την απάντηση. ο Γιος μου δεν εχει ΚΜ αλλα αρρυθμίες με σχεδον μονιμη ταχυκαρδία. δεν νομιζουμε οτι εχει θεμα στο στομάχι, αλλα στον οισοφάγο. τι εννοεις "εκαψαν τα γάγγλια του παρασυμπαθητικού" που ειναι αυτά; μεσα στην καρδιά και επηρεάζονται π.χ. απο το στομάχι, δωσε μας αν θελεις παραπανω πληροφορίες και που εκανες την επέμβαση. Ευχαριστώ σε σενα και σε ολους σας στο forum, σιδερένιοι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2016 :  14:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χριστός Ανέστη σε όλους !

Dwchris,

δεν έχω ιδέα " που πέφτουν " τα γάγγλια του παρασυμπαθητικού. το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως όταν τους ανέφερα την παρατήρησή μου που σχετίζεται με την ύπαρξη ΚΜ μετά απο πολύ ή βαρύ φαγητό , κατα την διάρκεια του ablation , μου είπαν : μιας και "είμαστε στην γειτονιά" θα τα κάψουμε. η δική μου επέμβαση έγινε στο Ιπποκράτειο τον Νοέμβριο του 2011. με παρακολουθούσε ο κος. Δηλαβέρης (εξαιρετικός ηλεκτροφυσιολόγος και άνθρωπος)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000