Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

xaritini
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2016 :  23:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκανα το ablation στις 17/5 και ηδη νιωθω καλυτερα.Η εξεταση με τον κ.Εφραιμιδη πηγε πολυ καλα αν και οι αρρυθμιες μου ηταν λιγο<ντροπαλες>.Ουτε φαρμακα ουτε τιποτα αν και θα παω για επανεξεταση τον Σεπτεμβρςη.Θελω να πω κατι σε αυτους που τους λενε οι γιατροι τους για το ablation απλως καντε το θα αλλαξει η ζωη σας μετα απο αυτο μη διστασετε σας ευχαριστω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AndreasV
Newbie Forum Runner

14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2016 :  17:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
xaritini καλησπερα,
μπορείς να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για την επέμβαση π.χ. διάρκεια, προεγχειριντικά μετεγχειριντικά τι έκανες, κόστος και ότι άλλο πιστεύεις ότι μπορεί να είναι χρήσιμο για κάποιον με κολιπική μαρμαρυγή που το σκέφτεται ακόμα για να την κάνει;;;

Ευχαριστώ,

Ανδρέας.
quote:
Originally posted by xaritini

Εκανα το ablation στις 17/5 και ηδη νιωθω καλυτερα.Η εξεταση με τον κ.Εφραιμιδη πηγε πολυ καλα αν και οι αρρυθμιες μου ηταν λιγο<ντροπαλες>.Ουτε φαρμακα ουτε τιποτα αν και θα παω για επανεξεταση τον Σεπτεμβρςη.Θελω να πω κατι σε αυτους που τους λενε οι γιατροι τους για το ablation απλως καντε το θα αλλαξει η ζωη σας μετα απο αυτο μη διστασετε σας ευχαριστω


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

narcsoul
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2016 :  08:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα στην ομορφη παρεα σας και πραγματικα χαιρομαι πουβρηκα αυτη τη συζήτηση.

Προκειται να κανει την εν λογω εξεταση η μητερα μου ( 58 ετων ) και εχω τρομοκρατηθει λιγο.

Εχω την αισθηση πως προκειται για μια εν μερη επικίνδυνη εξεταση η οποια διατρεχει και κινδυνους επιπλοκων.

Μηπως εχετε την καλοσυνη να με διαφωτησετε σχετικα ;;;

Επισης μεσω προσωπικου μνματος σας ειναι ευκολο να προτεινετε ιδιαιτερα εξειδικευμενους γιατρους;;

Σας ευχαριστω παρα πολυ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2016 :  10:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ τους καλόκαρδους με τις ευαισθησίες τους.
Narcsoul, αν εννοείς ότι η μητέρα σου θα κάνει ablation, δεν είναι εξέταση, είναι επέμβαση. Για τι ακριβώς είναι το ablation και τους πιθανούς κινδύνους επιπλοκών που ρωτάς, ο καταλληλότερος να σας διαφωτίσει, είναι ο γιατρός που θα κάνει την επέμβαση. Εξάλλου, κανένας στο site, δεν ξέρει το ιατρικό προφίλ της μητέρας σου. Οσο για τους εξειδικευμένους γιατρούς, δεν είναι πολλοί αυτοί που κάνουν ablation, και αναφέρονται στο site. Θα σε συμβούλευα όμως, πρώτα να μιλήσετε με 2-3 από αυτούς, να πάρετε απαντήσεις στις απορίες σας, και αν αποφασίσετε να κάνετε την επέμβαση, να προτιμήσετε τον γιατρό που θα εμπιστευτείτε και όχι αυτόν που θα σας προτείνουν.
Χαιρετώ την παρέα, αναμένω συνάντηση (status, πότε θάρθεις?)
Αγάντα.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AndreasV
Newbie Forum Runner

14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2016 :  14:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
NikosS γειά χαρά. Εσύ έχεις κάνει ablation; Αν ναί θα μου δώσεις πληροφοριες;

Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dwchris
Newbie Forum Runner



3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2016 :  21:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά κάναμε το Ablation στον Ευαγγελισμο με τον κ. Εφραιμίδη στις 19.5.2016. Μετά απο 3,5 ώρες επέμβαση, βρήκε το σημείο που προκαλούσε τις αρρυθμίες και επανήλθε σε φλεβοκομβικό ρυθμό! Ενα πολυ μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο κ.Εφραιμίδη και στην ομάδα του που με τόσο ζήλο διόρθωσαν το πρόβλημα αυτο που είχε ο γιός μου Βαγγέλης (19 ετών). Το ευχάριστο επίσης ειναι οτι σε μετρησεις που έκαναν στην καρδιά καθώς ήταν ακομη μέσα.., διαπίστωσαν οτι ακομη ειναι σε αριστη κατάσταση και οτι δεν προλαβαν οι συνεχόμενες ταχυκαρδίες τόσων ετών να της κάνουν ζημιά, το οποίο θα μπορούσε να έχει συμβεί ή να συμβει σε 1 εβδομάδα, 1 μήνα ή μετά απο ΧΧ χρόνια..οποτε δεν ηταν για να αφήνουμε τους χτύπους να βαράνε συνεχόμενα υψηλά..περισσότερο καιρό..! Φυσικά και ο καρδιολόγος μας (κ.Μπελεβεσλής) μας πίεζε να κανουμε το συντομοτερο το Ablation και τον ευχαριστώ επίσης που το διέγνωσε και μας πίεζε να το διορθώσουμε το συντομότερο). Συστήνω την κλινική και τον γιατρό ανεπιφύλακτα ! ( να σημειώσω για τους φιλους...οτι η όλη επέμβαση καλύφθηκε 100% απο την δημόσια ασφάλειά μας ενώ στην Θεσσαλονίκη, δεν υπήρχαν διαθέσιμες ημερομηνίες ή υλικά ή καθετήρες κτλ σε 2 μεγαλα δημόσια νοσοκομεία..(τουλαχιστον το Χειμωνα του 15 που ρωτούσαμε..) οπότε αναγκάζεσαι να πας σε ιδιωτική κλινική. να διευκρινίσω οτι εμεις δεν πηγαμε στην Αθήνα στον Ευαγγελισμό για το οικονομικό (ενω Θεσσαλονικη θα επρεπε να παω σε ιδ.Κλινική), αλλά για την τεράστια εμπειρία που έχει εκεί η ομάδα τους με τις τοσες επεμβάσεις, για το εξαιρετικό εξοπλισμό τους και κυρίως για τα πολυ καλά λόγια που ειχα διαβάσει για τον κ. Εφραιμίδη και είχα την τύχη να το διαπιστώσω με επιτυχία. (και μια ακομη πληροφορια αν πατε απο περιοχές εκτος Αθηνών.. πίσω απο τον Ευαγγελισμο υπάρχει το ξενοδοχειο Lion Appartments-πισω απο την μονή Πετράκη, οπου με τα πόδια πας σε 2' στο νοσοκομειο και βόλεψε πολυ στην διαμονή μας αρκει να μην εχεις αυτοκινητο..) Ευχαριστώ ολα τα μέλη (καθως διαβασα εκατοντάδες σελιδες απο το θεμα αυτο) και πηρα την αποφαση οποτε θεωρώ χρέος μου να καταγράψω και εγώ την πρόσφατα εμπειρία μου (ημ/νια ablation 19/5/2016).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2016 :  07:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ τους καλόκαρδους με τις ευαισθησίες τους.
Φίλε AndreasV, έκανα ablation τον 5ο του 2011, και από τότε μέχρι σήμερα, δεν είχα επεισόδιο Κ.Μ. Την όλη διαδικασία και εμπειρία που είχα από την επέμβαση, έχω γράψει σε προηγούμενες αναρτήσεις μου. Αν θέλεις πληροφορίες για την διαδικασία, είναι ήδη αναρτημένες (και όχι μόνο οι δικές μου). Αν περιμένεις όμως να σε πείσω να κάνεις την επέμβαση (ή και να σε αποτρέψω), τότε αδικείς τον εαυτό σου. Η απόφαση κάνω - δεν κάνω ablation, και σε ποιόν γιατρό, είναι μόνο δική σου. Σε παρακαλώ να διαβάσεις την ανάρτησή μου της 8-6-2016.
Αυτά. Αγάντα......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AndreasV
Newbie Forum Runner

14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2016 :  19:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε NikosS, δεν περιμένω από κανένα να με πείσει ή να με αποτρέψει. Απλά ρωτάω για να μάθω την εμπείρια από ανθρώπους που το έκαναν. Ευχαριστώ πάντως. Είδα αρκετές από τις προηγούμενες αναρτήσεις σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/06/2016 :  08:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετώ τους καλόκαρδους με τις ευαισθησίες τους.
Το παρακάτω είναι από ανάρτηση του Δήμου Αμαρουσίου, υπό την αιγίδα του οποίου γίνεται η παρακάτω ημερίδα:
"Την Κυριακή 26 Ιουνίου 2016, από 11.00-14.00, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών αίθουσα Μητρόπουλος, με ελεύθερη είσοδο για το κοινό, ο καθηγητής καρδιολογίας Χριστόδουλος Στεφανάδης και οι ειδικοί της κολπικής μαρμαρυγής, θα ενημερώσουν για όλες τις θεραπευτικές επιλογές για την αντιμετώπιση της νόσου.
Η ημερίδα απευθύνεται σε μη ιατρικό κοινό, καθώς η Κ.Μ. έχει επιλεγεί ως η πρώτη θεματολογική ενότητα, γιατί αφορά περισσότερους από 200.000 Έλληνες και οι μισοί από αυτούς δεν τυγχάνουν βέλτιστης αντιμετώπισης με βάση στοιχεία Εθνικών και Ευρωπαϊκών καταγραφών, αυξάνοντας τον κίνδυνο για δυσμενή καρδιαγγειακά συμβάντα.
Παράλληλα με την ημερίδα, θα πραγματοποιηθεί συλλογή φαρμάκων για τις ανάγκες των κοινωνικών ιατρείων στο πλαίσιο της εκστρατείας του
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ."
Όσοι καλόκαρδοι θέλουν ειδικευμένη επιστημονική προσέγγιση για την αντιμετώπιση της Κ.Μ., μπορούν να παρευρεθούν.
Αυτά. Αγάντα......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

orestis_2401
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2016 :  13:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απαράδεκτη η συμπεριφορά από τους υπεύθυνους που διοργάνωσαν αυτή την εκδήλωση.απορω γιατί δημιούργησαν όλη αυτή τη φασαρία στα ΜΜΕ.200 άτομα μόνο μπήκαν άρα ήταν κλειστή.μεχρι και τις πόρτες τις εξωτερικές είχαν κλειδώσει.ντροπη δεν έχω να πω κάτι άλλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2016 :  14:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαιρετω τους καλοκαρδους με τις ευαισθησίες τους.
Φίλε Ορεστη, αν η εκδήλωση έγινε για 200 άτομα, ενώ απευθυνεται σε 200.000 ασθενείς έχεις απόλυτο δίκηο για την αγανάκτηση σου. Και μαλιστα, μετά απο τέτοια δημοσιότητα για την ημερίδα στα ΜΜΕ, την συμμετοχή Δήμου, του Δημαρχου ο οποίος ειναι και πρόεδρος του Ιατρικού συλλόγου, και καθηγητη καρδιολόγος, η εκδήλωση έγινε σε αίθουσα 200 ατόμων? Με επιεικια θα συμφωνησω μαζι σου (απαραδεκτη διοργανωση, ντροπη τους).
Αν υπάρχει κάποιος απο το site, που βρέθηκε στην ημερίδα, ας γράψει τις εντυπώσεις του (ποιοι ειδικοί επιστήμονες συμμετείχαν,τι ειπώθηκε και οτι άλλο νομίζει).
Τέλος, υπάρχει κάποιος με κ.μ. που οφείλεται σε φάρμακα, και ποια φάρμακα μπορούν να κάνουν κ.μ.?
Αυτά. Αγαντα........
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xaritini
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2016 :  15:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xaritini

Εκανα το ablation στις 17/5 και ηδη νιωθω καλυτερα.Η εξεταση με τον κ.Εφραιμιδη πηγε πολυ καλα αν και οι αρρυθμιες μου ηταν λιγο<ντροπαλες>.Ουτε φαρμακα ουτε τιποτα αν και θα παω για επανεξεταση τον Σεπτεμβρςη.Θελω να πω κατι σε αυτους που τους λενε οι γιατροι τους για το ablation απλως καντε το θα αλλαξει η ζωη σας μετα απο αυτο μη διστασετε σας ευχαριστω


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2016 :  11:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και από μένα,

Κάτι περισσότερο από την εκδήλωση του Μεγάρου έχουμε ;

Λυπάμαι που για επαγγελματικούς λόγους δεν ήμουν στην Ελλάδα για να το παρακολουθήσω.
NikosS ελπίζω να ναι όλα καλά φίλε , το αυτό εύχομαι και για την υπόλοιπη γνωστή παρέα.

Keep on rocking
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Annoula
Newbie Forum Runner

47 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/07/2016 :  01:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έκανα πριν λιγες μερες κ εγώ το ablation
Δε θέλω να πω σε ποιον πηγα τελικά (τουλαχιστον οχι ακομα)
Παροξυσμικη υπερκοιλιακη ταχυκαρδία έχω.
Πηγα εντελώς χαλαρή εκει πράγμα που με παραξένεψε αφού είμαι αγχώδης ειδικά σε τετοιες περιπτωσεις.
Υποτίθεται πως θα μου κάναν μέθη πράγμα που δν εγινε είμαι 100% σιγουρη γτ στους γαστρεντερολογους που χω πάει κ μου χουν κανει εχω πεσει ξερή σε λιγα δευτέρα. Εκεί δεν ενιωσα καμία διαφορα κι ούτε ζαλίστηκα που μ είπαν.
Πόνεσα όταν μου βάλαν τα καλωδια
Οι ταχυκαρδίες δεν κρατησαν λίγα δευτερα σ εμενα οπως λενε οι περισσότεροι
Πιο πολύ σε λεπτό πήγαινε.. Μετρουσα κι όλας απο μεσα μου να δω..
Όταν με κάψανε πονεσα πολύ στο στήθος μέχρι πισω στην πλάτη, σα μαχαιριές που σου κόβουν την ανασα.
Έπρεπε να καούν 2 σημεία.. Το ένα ειναι που μ δινε τις ψηλές ταχυκαρδιες μια στα τοσα (μια φορα το μήνα περιπου) το άλλο είναι αυτό που πιάνουν τα χολτερ που το χω όλο το 24ωρο. Ανεβαίνει μεχρι 180 για λιγα δευτερα απότομα και κατεβαινει εξισου απότομα στους φυσιολογικιυς χτυπους κ πάλι μετα απ τη αρχή.. Από τοτε που μου ξεκίνησε αυτο ηταν που αρχισα να κουράζομαι πλ γρήγορα κ ευκολα πριν 3 χρόνια περίπου.. Μεχρι πριν 3 χρόνια ζουσα φυσιολογικά εκτος απ όταν μ επιαναν μια φοτα το μηνα ή 2μηνο τα επισόδεια.
Μου καψαν λοιπον μόνο το πρώτο που έφτανε σκοντα στους 300 παλμούς.
Αφοτου τελειωσε η επέμβαση ενημερώθηκα ότι κάηκε το ενα κ όχι το άλλο επειδή το θεώρησαν ως μη ενοχλητικό. Εμενα ομως δν με ρώτησε κανείς μέχρι τότε ούτε για τα συμπτώματα ουτε για το πόσο κ πως ταλαιπωρουμαι.. Θα προτιμουσα να μου χαν κάψει αυτο που με ταλαιπωρεί κάθε μέρα κ ας είναι πιο χαμηλά το μάξιμουμ των χτυπων.
Απογοητεύτηκα γτ ηξερα οτι αυτο δυσκολεύει την καθημερινότητα μου..
Μου είπαν αν με ενοχλήσει ν ξαναπάω μετα απο 6 μήνες. Ρωτησα γτ δν μου το καψαν αφού μπηκα που μπήκα για την επέμβαση κ πέρασα την ταλαιπωρια
Και μ μου είπαν πως είναι διαφορετική η διαδικασία..
Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό.. Δεν το πιστεψα αυτο ενα ειναι το ablation.
Τελοσπάντων τωρα νιώθω χειροτερα στην καθημερινοτητα απ ότι πριν.
Η επέμβαση κρατησε ένα 2ωρο περιπου, πηγε καλα αλλα δεν μπορω να μιλήσω για το αποτέλεσμα πρακτικά αφού αυτό π μ εκαψε ήταν που μ εφερνε τους πλ ψηλους παλμούς.. Κ από τοτε που ξεκουραζομαι κ δν πολυκινουμαι δν το χω πάθει.. Παει ενάμισης χρόνος απ την τελευταία φορά που το παθα.
Θα πάω να το ξανακανω μάλλον οχι στον ίδιο.
Ο πονος που ανέφερα πριν δν με σταματάει από το να το ξανακάνω. Αν ηξερα οτι θα χα φυσιολογικούς παλμούς μετα απο 50 ablation θα τα εκανα και τα 50. Αλλά εχω απογοητευτει που δν με ρωτησε κανεις εεγκαιρως.

Έχω μια απορια σας παρακαλώ να μου πει κάποιος.
Στις εξετασεις αιματος που μου κάνανε μετα την επέμβαση ειχα καποιες τιμες ψηλες διαβασα κ ήταν από τις πληγιτσες που χάνουμε το αιμα. Αυτό που με ανησύχησε είναι Τροπονινη Τ , οι φυσιολογικές τιμές ειναι απο 0-14 κι εγώ την ειχα 180 και κατι. Δεν θα μ εκανε καθόλου εντύπωση αν εκεί μεσα δν ειχε δει κανένας γιατρος τις εξετάσεις μου.
Μπορεί καποιος απο σας που έχει κάνει ablation ή γνωρίζει ν μου πει αν είναι φυσιολογικό ν ανέβει ψηλά η τροπονινη μετά την επέμβαση?

Edited by - Annoula on 17/07/2016 01:34:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

achilleys
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2016 :  14:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
oloi ola kala!!!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000