Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/10/2018 :  18:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Giorgos sigma

Καλησπέρα σε όλους ,κατ αρχήν είμαι 41 ετών 97 κιλά 1,89 ύψος. Προχθές έκανα και εγώ το περίφημο ablation .Απο θέμα εμπειρίας ,οκ δεν τρελάθηκα κι'όλας.Υπήρχαν 8-10 στιγμές ανεκτού πόνου και μια πρωτόγνωρη αναγούλα την στιγμή εισόδου των καθετήρων. Τον υπόλοιπο χρόνο απλά περιμένεις να τελείωσει η διαδικασία (3 ώρες +).Μετά ξάπλα και αναμονη 24-48 ώρες για εξητήριο .
Για τον narcsoul προτείνω να δεί το παρακάτω βίντεο (και τα 9 κομάτια) και θα του λυθούν οι απορίες
https://www.youtube.com/watch?v=F0qmPhUonv0&index=1&list=PLtao7N2wOi_z09wHj6w4HW0EFBDSa_KZu
Σχετικά με την περίπτωση μου ο γιατρός δεν μπορεί να μου πεί με βεβαιότητα οτι πέτυχε επηδεί μετά την επέμβαση συνέχισα να έχω κολπική για 30+ ώρες. Και ενώ μου καυτηρίασε και τις 4 φλέβες φοβάτε μήπως υπάρχει και άλλη εστία πυροδότησης την οποια δεν μπορεί να πλησιάσει για καυτηριασμο.Επίσης είναι πιθανόν λέει να έκανα τη μαρμαρυγή εξαιτίας του καυτηριασμού .Τώρα αναμονή με φαρμακαυτική αγωγη για 3 μήνες και βλέπουμε πως θα πάει.Μου είπε οτι είναι φυσικό να κάνω μαρμαρυγές αυτό το 3μηνο και να μην ανυσηχώ.Οπως και σε σένα bujinkan .Επίσης πέτυχα μια κοπέλα 40 ετών η οποία έκανε ablation προληπτικά για να μην της γυρίσουν οι ταχυπαλμίες σε κολπική μαρμαρυγή .Αυτή ξεμπερδεψε γρήγορα σε 1μιση ωρα.Και ένας κύριος 60 χρονών το ίδιο, είχε μια προβληματική φλέβα την καυτηρίασε και τέλος.Με λίγα λόγια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική .Αυτά προς το παρόν .Αν έχω νέα θα σας τα πώ.Να είστε καλά.



Καλή ανάρρωση λοιπόν και σε σένα
Ποιός σου έκανε την επέμβαση αν επιτρέπεται?
Και εγώ σχετικά άνετα την πέρασα. Βέβαια είχα και μια ελαφριά μέθη όποτε αλλά τα θυμάμαι και αλλά όχι
Την εισαγωγή καθετηρων δεν την κατάλαβα καθόλου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2018 :  20:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φτασαμε αισιως τις 9 συνεχομενες μερες ταχυπαλμιας 24/7
τι να πω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.M.
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2018 :  16:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
statusquo ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ.
ΠΡΟΦΑΝΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΙΑΤΡΙΚΟ Η ΑΛΛΑΞΕΣ
ΓΙΑΤΡΟ.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.
ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΑΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΉ ΜΟΥ ΜΕ ΣΥΧΝΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ Κ/Μ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ABLATION ΠΑΛΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΝΕΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ Κ/Μ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2018 :  11:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
GM,
Αυτή την φορά επέλεξα το Ιατρικό Αθηνών διότι εκεί ablation τα κάνει ο κος. Τσιαχρής ο οποίος ήταν βοηθός στο Ιπποκράτειο το 2011 που έκανα το 1ο ablation και ο οποίος σήμερα είναι αυτός που ως proctor εκπαιδεύει άλλους ηλεκτροφυσιολόγους στο cryoablation. Φυσικά είχα ζητήσει κατά την διάρκεια του ablation να παρευρίσκεται και ο κος Δηλαβέρης ο οποίος μου είχε κάνει το 1ο στο Ιπποκράτειο.
Τώρα σε ό,τι αφορά την επέμβαση :
-ablation έγινε στις 3 Οκτώβρη
-εάν εξαιρέσω το ότι παρά την μέθη "ένιωσα" την στιγμή που έμπαιναν οι καθετήρες, κατά τα άλλα, δεν κατάλαβα πολλά.
-είχα την ατυχία στο κρεββάτι το βράδυ να βγεί αρκετό αίμα από την μηριαία φλέβα (και αυτό από δική μου αστοχία) με αποτέλεσμα ακόμη και σήμερα 11 ημέρες μετά, να έχω στο σημείο αυτό ένα γρουμπούλι που ακόμα δεν έχει φύγει
-από την ημέρα του cryoablation μέχρι και σήμερα, εάν εξαιρέσω κάποιες έκτακτες, δεν έχω να αναφέρω κάτι αξιοσημείωτο παρά μόνον ότι ίσως ο Μ.Ο των σφυγμών μου έχει ανέβει λίγο (δηλ. 75-85 από 65-70) που είχα πρίν
-κατά τα άλλα, τα συνηθισμένα : 3 μήνες αγωγή με γαστροπροστασία - Xarelto & Flecardia και στο 3μηνο Holder για επαναξιολόγηση.

keep on rocking



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2018 :  15:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά μετά από 18 μέρες συνεχόμενης ταχυπαλμιας καταλαβαν ότι δεν μπορώ να.συνεχίσω έτσι και μου άλλαξαν το flecarytm με angoron
Εάν έως Τρίτη δεν μου αναταχθει θα μπω για ηλεκτρική ανάταξη
Εγώ πιστεύω ότι με.το angoron θα αναταχθει και δεν θα χρειαστώ ηλ ανάταξη
Περιμένουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2018 :  22:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μετα απο μια βδομαδα με 3 angoron εχουμε μια μικρη μειωση παλμων απο 137 στους 110 για την 2ρη βδομαδα μου μειωσαν το ανγκορον απο 3 ημερησιως στα 2 και μετα απο μια βδομαδα θα ξαναπαω για καρδιογραφημα
για να δουμε τι θα δουμε
ταλαιπωρια γενικα η κολπικη ταχυκαρδια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/10/2018 :  12:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
bujinkan,

Υπομονή φίλε.

Μην χάνεις την πίστη σου. Απλά έλα πιο κοντά με τον γιατρό σου, εξηγώντας του (κάθε μέρα , έστω και εάν γίνεσαι φορτικός) το τι σου συμβαίνει.
Και αυτό διότι, εάν κάποιος δεν έχει περάσει από αυτό που εσύ περνάς, δεν μπορεί να μπει στα παπούτσια σου.
keep on rocking !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/10/2018 :  20:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by statusquo

bujinkan,

Υπομονή φίλε.

Μην χάνεις την πίστη σου. Απλά έλα πιο κοντά με τον γιατρό σου, εξηγώντας του (κάθε μέρα , έστω και εάν γίνεσαι φορτικός) το τι σου συμβαίνει.
Και αυτό διότι, εάν κάποιος δεν έχει περάσει από αυτό που εσύ περνάς, δεν μπορεί να μπει στα παπούτσια σου.
keep on rocking !!


υπομονη κανω ,ετσι και αλλιως δεν μπορω να κανω κατι αλλο.
θα περιμενουμε λιγο και θα δουμε τι θα μου προτεινουν
ειναι σπαστικο να εισαι 1 μηνα σερι με κολπικη ταχυκαρδια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AndreasV
Newbie Forum Runner

14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2018 :  12:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,
εγώ ένα χρόνο μετά την επέμβαση είμαι καλά, χωρίς επεισόδια Κ.Μ., γεγονός που επιβεβαιώνετε από το σχετικό Holter ρυθμού και χωρίς φάρμακα.

Εύχομαι το ίδιο να συμβεί σε όλους,


Ανδρέας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2018 :  15:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
AndreasV,

Ένα μεγάλο μπράβο σε εσένα και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Θεό που έβαλε και αυτός το χεράκι Του.

Άντε και στα δικά μας και πάντα σε φλεβόκομβο
keep on rocking !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giorgos sigma
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/12/2018 :  20:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους .Εκλεισα δύο μήνες απο την επέμβαση και μέχρι τώρα εχω κάνει δυο επεισόδια ΚΜ, ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή και αναμονή για το χόλτερ τριμήνου .Το πρωτο χολτερ μηνός ήταν καλό, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να πείς καλό ενώ κάνεις φαρμακευτική αγωγή ,τέλος πάντων καλά πρέπει να σκεφτόμαστε.Έχω και τον Επίκουρο να με βγάζει απο τις μαύρες μου . Γενικά παιδιά να κρατάμε τις σκέψεις μας μακριά απο την σκοτεινιά,πρέπει να παίζει κάποιον ρόλο.Καλή δύναμη σε ολους ,AndreasV μπράβο μακάρι να μας τύχει και μας ,bujinkan πως είσαι γράψε μας κάτι,ευχομαι να είχες καλό αποτέλεσμα και να μειώθηκαν οι παλμοί . Να είστε καλά .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2018 :  14:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστηχως συνεχιζετε η κολπικη ταχυκαρδια
Αυτη τη στιγμη περιμενω ενα ραντεβου σε ενα νοσοκομειο για χαρτογραφηση καρδιας με το νεο γιλεκο που μολις φερανε
Μετα αναλογα με τα αποτελεσματα θα δουμε τι θα κανουμε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lacta
Newbie Forum Runner



1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2019 :  15:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σας. ειμαι 42 ετων και εχω διαγνωστει με WPW εδω και 20 χρονια... Δεν ειχα ομως συχνες αρρυθμιες... μια το χρόνο που σταματουσε σε 5-10 λεπτα....τωρα ισως ειναι ανα τετραμηνο...αλλα σταματανε στα 20 λεπτα.. Δεν εχω παρει φαρμακα καθολου και ο γιατρος ομως μου συστηνει να κανω το ablation τωρα που ειμαι νεα και δεν εχω αλλα προβληματα να ησυχασω... απο αλλον ομως εχω ακουσει αν δεν εχω καθημερινο προβλημα να μην μπω στη διαδικασια? Βλεπω δω οτι οσοι κανατε μετα απο καιρο επανερχεται? ειτε με κρυο ειτε με καυτηριασμο.
Αξιζει να μπω σε μια τετοια διαδικασια? υπαρχει και καποιο ρισκο..εχω και δυο μικρα ακομα παιδια... οποιος μπορει ας μου στειλει μηνυμα ποτε κανε προσφατα και ποιον θεωρει καλυτερο γιατρο εδω Αθηνα. Χιλια ευχαριστω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/01/2019 :  15:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
bujinkan
Εύχομαι νάναι όλα καλά πλέον με την ταχυκαρδία που σου παρουσιάστηκε. Giorgos Sigma
Kαι για εσένα ελπίζω να μην ξανάκανες επεισόδιο ΚΜ.
Σε ό,τι αφορά εμένα, έκανα holder 3μήνου το οποίο ήταν ok και ο γιατρός μου συνέστησε διακοπή των φαρμάκων που έπαιρνα μετά το ablation και το 3μηνο αυτό (flecardia & Xarelto). Αισθάνομαι βέβαια μόνο κάποιες έκτακτες κατά την διάρκεια της ημέρας αλλά κατά τα άλλα μπορώ να τρώω το βράδυ (πράγμα που δεν μπορούσα να κάνω πριν γιατί είχα σίγουρο το επεισόδιο της ΚΜ, μπορώ και γυμνάζομαι κλπ. Ο Θεός να βάλει το χέρι Του για όλους μας.
keep on rocking !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2019 :  15:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Lacta καλησπέρα,

Γιατροί υπάρχουν πολλοί και καλοί στην Αθήνα, μιας και μιλάμε για ηλεκτροφυσιολόγους ή αρρυθμιολόγους όπως ονομάζονται.
Εγώ έχοντας κάνει 2 φορές ablation θα σου συνιστούσα να εμπιστευθείς αυτόν που θα σου εμπνεύσει εμπιστοσύνη με την πρώτη φορά. Είναι εύκολο να πεί κανείς για τον έναν ή τον άλλον, αλλά θεωρώ πως κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000