Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2019 :  09:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιτέλους μετά από 6 μήνες με Κολπική ταχυκαρδία έγινε εχτές το δεύτερο ablation. Πιστεύω πλέον να πέτυχε διότι έγινε με οδηγό την εξέταση (χαρτογράφηση) με το γνωστό γιλέκο
Σε λιγάκι παίρνω εξιτήριο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2019 :  13:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να ρωτησω κατι τους εχοντες κανει καταλυση
μετα την διαδικασια σας παρουσιαστηκε καθολου πονοκεφαλος τις πρωτες μερες?
εγω και στην πρωτη καταλυση και τωρα μετα την δευτερη εχω εναν ελαφρυ πονοκεφαλο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2019 :  15:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ δεν θυμάμαι να είχα πονοκεφάλους. Αλλά καλού - κακού ρώτα τον γιατρό σου, αν και δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stelioskal
Newbie Forum Runner

Greece


3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2019 :  13:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by bujinkan

να ρωτησω κατι τους εχοντες κανει καταλυση
μετα την διαδικασια σας παρουσιαστηκε καθολου πονοκεφαλος τις πρωτες μερες?
εγω και στην πρωτη καταλυση και τωρα μετα την δευτερη εχω εναν ελαφρυ πονοκεφαλο


Είχα και γω για 2 μέρες αφού πρώτα είχα ελαφρυ πονόκοιλο επίσης για 2 μέρες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stelioskal
Newbie Forum Runner

Greece


3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2019 :  13:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Να παραθέσω και γω την εμπειρία μου μια που εδώ βρήκα αρκετή βοήθεια και ελπίζω να βρούν και άλλοι "συναγωνιστές".
Έκανα ablation στις 21/2 για κολπική μαρμαρυγή και κολπικό πτερυγισμό που δεν σταματούσε με φάρμακα. Ακόμη και με 3x5 concor ημερησίως οι σφυγμοι ήταν στους 130. (με 1x5 στους 170...).
Το ablation έγινε στο Μητέρα απο το διεύθυντή Στέλιο Τζέη.
Η εμπειρία εξαιρετική! Κοιμήθηκα με πτερυγισμό και ξύπνησα μετά απο 4 ώρες με φλεβοκομβικό! Δεν ένοιωσα τίποτα. Ευτυχώς με κοιμήσανε (όχι νάρκωση) γιατί είχα αγχος πως θα περάσουνε τόσες πολλές ώρες. Κανένας πόνος μετά την επέμβαση παρά κάποιες στιγμές ελαφρύς πονόκοιλος για 2 μέρες (μή ενοχλητικός) και ελαφρύς πονοκέφαλος για άλλες δύο (ένα ντεπόν).
Περισσότερο απο ένα μήνα τώρα ούτε μαρμαρυγή, ούτε πτερυγισμό ούτε έκτακτες ούτε τίποτα.Μόνο Φλεβοκομβικό. Είμαι σε αγωγή με αντιπηκτικα (Eliquis(abixaban)) και flecarythm.
ο κ. Τζέης είναι εξαιρετικός επιστήμονας (την είχα ψάξει αρκετά) μεγάλη εμπειρία, πολλές δημοσιεύσεις, και εξαιρετικός γιατρός και άνθρωπος. Έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον, απαντούσε σε οποιαδήποτε απορία μου, μου εξήγησε πως πήγαν τα πράγματα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου, τον συστήνω ανεπιφύλακτα.
Η υποστήριξη στο Μητέρα επίσης εξαιρετική.
Μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Είχα ταλαιπωρηθεί φριχτά με συνεχόμενη αρρυθμία για τρεις μήνες (και με παροξυσμική μαρμαρυγή πολύ περισσότερο) και τώρα άλλαξε η ζωή μου. Μέχρι και η κατάθλιψη μου πέρασε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JOKER
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2019 :  10:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by bujinkan

Δυστηχως συνεχιζετε η κολπικη ταχυκαρδια
Αυτη τη στιγμη περιμενω ενα ραντεβου σε ενα νοσοκομειο για χαρτογραφηση καρδιας με το νεο γιλεκο που μολις φερανε
Μετα αναλογα με τα αποτελεσματα θα δουμε τι θα κανουμε

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tripas
Newbie Forum Runner

Greece
1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2019 :  13:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα στο forum
Να παραθέσω και εγω την δική μου εμπειρία μιας και στην Θεσσαλονίκη όπου διαμένω οι πληροφορίες για ablation δεν ειναι πολλές όπως στην Αθήνα.
Είμαι άρρεν 44 χρόνων τώρα που γράφω πρώην αθλητής.

Είχα σχεδόν μόνιμη υπερκοιλιακή ταχυκαρδία 120-130 b/min για πάνω απο ένα εξάμηνο και Κολπική Μαρμαρυγή 2-3 συμβάντα το χρόνο τον τελευταιο 1.5 χρόνο και όλο και αυξάνονταν τα συμβαντα..

Τελικά τον Φεβρουάριο του 2018 έκανα το πρώτο ablation παραπληρωματικού δεματιού στην Β' Καρδιολογική Κλινική στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης με τον ηλεκτροφυσιολογο γιατρό "Γεώργιος Σταυρόπουλος".
Μετά την επέμβαση σε 7 μέρες η ταχυκαρδία επανήλθε και ο γιατρός μου λέει θα πρέπει να υποβληθείς και σε δεύτερο ablation καθώς στο σημείο που είναι το πρόβλημα πρέπει να χρησιμοποιηθούν ψυχωμένοι καθετήρες. Μετά απο 2 μήνες έρχονται οι ειδικοί καθετήρες και τον Απριλιο του 2018 πάλι με τον γιατρο "Γεώργιος Σταυροπουλος" στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης. Μετα τον δεύτερο ablation οι σφυγμοί έπεσαν στους 80-85 b/min τον τελευταίο 1.5 χρόνο

Μετα απο 1.5 χρονο ο γιατρος μου Γ.Σταυροπουλος μου λέει τώρα πρέπει να σκεφτείς να διορθώσεις και την ΚΜ καθώς είχα κάποια επεισόδια. Μου σύστησε τον γιατρο " Δημητριος Τσιαχρής" που είναι Διευθυντής ηλεκτροφυσιολογος στο Ιατρικό Κέντρο Αθηνών.Ήρθα σε επαφή μαζί του και τελικα 4 Απριλίου του 2019 έκανα την επέμβαση Cryo ballon ablation στο Ιατρικο Διαβαλκανικο Κέντρο Θεσσαλονικης το 3 συνολικά.Ελπίζω να έχει την ίδια καλή κατάληξη με το 2 ablation που έκανα. Ο χρόνος θα δείξει

statusquo επειδή κάναμε στον ιδιο γρατρο θα μπορουσαμε να μιλήσουμε Live το email μου είναι tripas_xristodoulou@yahoo.com ευχαριστώ

Edited by - tripas on 11/04/2019 15:13:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JOKER
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2019 :  10:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by bujinkan

Επιτέλους μετά από 6 μήνες με Κολπική ταχυκαρδία έγινε εχτές το δεύτερο ablation. Πιστεύω πλέον να πέτυχε διότι έγινε με οδηγό την εξέταση (χαρτογράφηση) με το γνωστό γιλέκο
Σε λιγάκι παίρνω εξιτήριο


Παρακαλω που γινεται η χαρτογραφηση με το γιλεκο ?
Ευχαριστω..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/04/2019 :  15:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει κάποια γνώμη για το δίδυμο αποστολοπουλος κουρουκλης που είναι στο υγεία? Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AirMagic
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2019 :  22:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας και Χριστός Ανέστη σε όλους. Είμαι 24 ετών,και ήμουν με σύνδρομο Wolf-Parkinson-White(WPW),εκ γενετής. Τα πρώτα μου επεισόδεια υπερκοιλιακής ταχυκαρδίας εμφανίστηκαν στα 20 μου μετά το πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι καθώς είμαι Δόκιμος στο Ε.Ν. στον Ασπρόπυργο. Ποτέ μου δεν είχα λιποθυμήσει,ούτε κάτι άλλο,μόνο πάντα ένιωθα κάποια "σταματήματα" η έκτακτες όπως ονομάζονται λόγω ότι είμαι αγχώδης σαν χαρακτήρας,και αυτά είναι αποτέλεσμα άγχους όπως έχει πει ο καρδιολόγος. Μετά το πρώτο σύμπτωμα,πήγα στον γιατρό μου στην περιοχή μου,αφού κάναμε όλο τον καρδιολογικό έλεγχο,μου ειπε οτι εχω αυτο και πρεπει να το καψουμε,για να ειμαστε και 1000% σιγουροι,αλλα και να μπορω να δουλευω στο καραβι με ησυχια,όμως δεν είχε κάποιο κίνδυνο. Ανέβηκα στην Αθήνα στο νοσοκομείο "Υγεία",στον κ.Αποστολόπουλο Διευθυντή του τμήματος ηλεκτροφυσιολογίας. Αφού είδε και αυτός τις εξετάσεις,μου ειπε οτι θα καναμε την πρωτη επεμβαση ηλεκτροφυσιολογικη μελετη & ablation στις 4/12/2015. Η εξετάση έγινε με μέθη,γιατί με τόσο άγχος δεν πρόκειται να καθόμουν ήσυχος. Η ηλεκτροφυσιολογική μελέτη έδειξε βασικό ρυθμό φλεβοκομβικό με εμφανή προδιέργεση του παραπληρωματικού δεματίου,το οποίο κατα τη διάρκεια της εξέτασης έκανε και κολπική μαρμαρυγγή,η οποία όμως σταμάτησε μόνη της χωρίς χορήγηση ρεύματος. Αφού λοιπόν κάναμε το πρώτο ablation,το δεμάτιο μετά από ένα μήνα ξαναεμφανίστηκε με τη μορφή κολπικής μαρμαρυγγής η οποία πάλι σταμάτησε από μόνη της. Οπότε μετά από χολτερ που βαλαμε,ο γιατρος ειπε θα κάνουμε και δεύτερο ablation γιατί το δεματιο ηταν αρκετα "μακρυ".

Οποτε στις 11/4/2017 καναμε και το δευτερο ablation,με τον κ.Αποστολοπουλο και τον κ.Κουρουκλη(οπως και το πρωτο),και μετα το δευτερο το δεματιο κοπηκε τελειως και αποκλειστηκε η παραμονη ορθοδρομης και αναδρομης αναμονης του δεματιου(οπως λεει και στο πορισμα). Να προσθεσω πως την πρωτη φορα,το ablation ηταν με ψυχομενο καθετηρα,ενω τη δευτερη με υψηλοσυχνο ρευμα.

Οι οδηγίες και στις 2 επεμβάσεις,ήταν Salospir 325mg και τη δευτερη Salospir 100mg,συν οτι στη δευτερη επειδη περασανε απο στομα μου σωληνα υπο καθοδηγηση για υπερηχογραφημα. Επειδη εβηξα οταν μου το τραβηξανε αυτο απο το στομα,μου δωσανε και αντιβιωση Augmedin 1000mg και ultra levure για το στομαχι.

Μετά το πέρας της δεύτερης επέμβασης,το δεματιο εφυγε εξαφανιστηκε δεν εχει βγει ουτε σε χολτερ ουτε σε καρδιογραφημα ηρεμιας,και μετα απο 2 χρονια μπορω να πω οτι ησυχασα απο αυτο,καθως μου ειχε δημιουργησει πολυ ασχημα αισθηματα να νιωθεις την καρδια σου απο τις 70 σφυξεις να βαραει ξαφνικα 200.

Τον Μαιο που μας περασε,εκανα και αξονικη στεφανιογραφια,η οποια εδειξε 0 calcium score και ανευρισματικη διαταση στο εγγυς τριτημοριο της δεξιας στεφανιας αρτηριας το οποιο αυτο ειπε ο γιατρος οτι δεν ειναι κατι. Εκτοτε παιρνω καθε μερα απο ενα 1/4 Lopresor των 100mg δηλαδή 25mg το πρωι οταν ξυπναω για να μην κανω ταχυκαρδιες,απο το αγχος μου.

Το χολτερ που ειχαμε βαλει εδειξε,βασικο ρυθμο φλεβοκομβικο χωρις επεισοδια υπερκοιλιακης ταχυκαρδιας η δεματιου προδιεργεσης με εμφανιση ελαχιστων εκτακτων συστολων (13) σε 24 ωρες χωρις ζευγη η ριπες.

Φοβερος ο γιατρος στο Υγεια,δεν εχω λογια και κατατοπιστικος και καθεται να σε ακουσει αν εχεις καποιο φοβο γιατι εγω τον ρωταγα για ανακοπες,εμφραγματα και οτι αλλο θελετε χαχα. Εχω ησυχασει απο αυτο δοξα το Θεο και τον γιατρο. Το μονο που με δυσκολεψε,ηταν μετα την επεμβαση ο πονος στα ποδια που τρυπησανε για να περασουν τους καθετηρες. Αυτα απο εμενα.


Παναγιωτης,24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

christin39
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2019 :  17:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και περαστικά σε όποιον υποφερει απο καποιο ιατρικό θέμα. Εχω μια κορούλα 8 ετων και πριν 2 μηνεσ έκανε ένα επεισόδιο με παροξυσμικη υπερκοιλιακη ταχυκαρδια.εφτασε 250 παλμους. Πηγαμε σε παιδοκαρδιολόγο και μας είπε οτι σε πρωτη φάση παρακολουθούμε τη συχνότητα επεισοδίων τα οποία δεν πρεπει να υπερβουν τα 2-3 το χρονο αλλιως μετά θελει παρέμβαση(μάλλον εννοεί ablation).Πριν λίγες μέρες πηγα στην παιδιάτρο για ενα τυπικό έλεγχο του παιδιου και με καταάγχωσε, Μου είπε ότι αν το προβλημα είναι στον κόμβο και όχι σε εκτοπο τότε με την επέμβαση καταστρέφεται πάντα ο κόμβοσ και βάζεισ βηματοδότη. Ισχύει κάτι τετοιο?ΓΝωρίζω οτι αν ειναι στον κόμβο είναι πιο δυσκολο αλλά όχι οτι πάντα οδηγεί σε βηματοδότη. Εχω αγχωθεί πααρα πολύ. Επίσης μου είπε οτι πρεπει να ελεγχθεί και το άλλο παιδί μου λόγω κληρονομικότητας(δεν ξερω με ποιο τροπο εννοεί)..Δεν ξερω αν μπορει κάποιοσ ασ μου πει..

Edited by - christin39 on 13/05/2019 17:54:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

christin39
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2019 :  17:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να σημειώσω οτι για την παρέμβαση μας σύστησε τον κυριο Παπαγιάννη στο Μητέρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bujinkan
Newbie Forum Runner

Greece
22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2019 :  15:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by christin39

Καλησπέρα και περαστικά σε όποιον υποφερει απο καποιο ιατρικό θέμα. Εχω μια κορούλα 8 ετων και πριν 2 μηνεσ έκανε ένα επεισόδιο με παροξυσμικη υπερκοιλιακη ταχυκαρδια.εφτασε 250 παλμους. Πηγαμε σε παιδοκαρδιολόγο και μας είπε οτι σε πρωτη φάση παρακολουθούμε τη συχνότητα επεισοδίων τα οποία δεν πρεπει να υπερβουν τα 2-3 το χρονο αλλιως μετά θελει παρέμβαση(μάλλον εννοεί ablation).Πριν λίγες μέρες πηγα στην παιδιάτρο για ενα τυπικό έλεγχο του παιδιου και με καταάγχωσε, Μου είπε ότι αν το προβλημα είναι στον κόμβο και όχι σε εκτοπο τότε με την επέμβαση καταστρέφεται πάντα ο κόμβοσ και βάζεισ βηματοδότη. Ισχύει κάτι τετοιο?ΓΝωρίζω οτι αν ειναι στον κόμβο είναι πιο δυσκολο αλλά όχι οτι πάντα οδηγεί σε βηματοδότη. Εχω αγχωθεί πααρα πολύ. Επίσης μου είπε οτι πρεπει να ελεγχθεί και το άλλο παιδί μου λόγω κληρονομικότητας(δεν ξερω με ποιο τροπο εννοεί)..Δεν ξερω αν μπορει κάποιοσ ασ μου πει..



Kαλησπερα,το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να απευθυνθεις σε αρρυθμιολογο ηλεκτροφυσιολογο

Παρε αρκετες γνωμες απο διαφορετικους ωστε να βγαλεις ενα συμπερασμα

Στο μητερα πχ υπαρχει ο τζεης στυλιανος νεος ανθρωπος δουλευε στο ερρικος ντυναν αρκετα χρονια
απο εκει και περα υπαρχουν αρκετοι εμπειροι ηλετροφυσιολογοι

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

christin39
Newbie Forum Runner

Greece


4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2019 :  23:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την απάντηση.Ειμαστε σε αναμονη να δουμε πως θα πάει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

AirMagic
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2019 :  23:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by christin39

Καλησπέρα και περαστικά σε όποιον υποφερει απο καποιο ιατρικό θέμα. Εχω μια κορούλα 8 ετων και πριν 2 μηνεσ έκανε ένα επεισόδιο με παροξυσμικη υπερκοιλιακη ταχυκαρδια.εφτασε 250 παλμους. Πηγαμε σε παιδοκαρδιολόγο και μας είπε οτι σε πρωτη φάση παρακολουθούμε τη συχνότητα επεισοδίων τα οποία δεν πρεπει να υπερβουν τα 2-3 το χρονο αλλιως μετά θελει παρέμβαση(μάλλον εννοεί ablation).Πριν λίγες μέρες πηγα στην παιδιάτρο για ενα τυπικό έλεγχο του παιδιου και με καταάγχωσε, Μου είπε ότι αν το προβλημα είναι στον κόμβο και όχι σε εκτοπο τότε με την επέμβαση καταστρέφεται πάντα ο κόμβοσ και βάζεισ βηματοδότη. Ισχύει κάτι τετοιο?ΓΝωρίζω οτι αν ειναι στον κόμβο είναι πιο δυσκολο αλλά όχι οτι πάντα οδηγεί σε βηματοδότη. Εχω αγχωθεί πααρα πολύ. Επίσης μου είπε οτι πρεπει να ελεγχθεί και το άλλο παιδί μου λόγω κληρονομικότητας(δεν ξερω με ποιο τροπο εννοεί)..Δεν ξερω αν μπορει κάποιοσ ασ μου πει..



Άποψη μου,μιας και είμαι νέος κι εγώ 24 ετών,και έκανα ablation για παραπληρωματικό δεμάτιο το 2015 και 2017 για τελική κατάλυση,στο Υγεία στον κύριο Αποστολόπουλο που είναι ο διεθυντής του τμήματος ηλεκτροφυσιολογίας βηματοδότων και απινιδωτών,θα πρότεινα να μιλήσεις εκεί και να εξετάσει την κορούλα σου. Είναι φοβερός γιατρός με τεράστια εμπειρία και αυτός και η ομάδα του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000