Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

alex1313
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2020 :  20:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
την καλησπερα μου σε ολη την παρεα,εχω εδω και 2 χρονια κανει ablation καθως με ταλαιπωρουσε η ΚΠ για μεγαλο διαστημα.Συμφωνα με τον γιατρο μου πηγε πολυ καλα,αλλα μετα απο 1 μηνα και ισως λιγοτερα επανηλθαν οι αρρυθμιες αλλες φορες πολυ εντονες και αλλες χαλαρα.

Ειμαι τωρα 40 ετων,εχω χασει απο την επεμβαση 39 κιλα.Εχω κοψει καφεδες,τσιγαρο κανω ασκηση ηπιας μορφης τρωω και επιλεγω παρα πολυ προσχετικα την διατροφη,αλλα και παλι αυτο το πραγμα επιμενει.

Δεν παω πλεον στο νοσοκομειο οποτε με πιασει καθως την πρωτη φορα που το ανακαλυψα μου χορηγηθηκε angoron και την επομενη εφυγα και πλεον με οδηγιες του γιατρου μου οποτε αισθανθω οτι ξεκιναει αμεσα 2χ100mg flecarythm το οποιο και αυτο δεν εχει καλη αποκριση καθως αλλες φορες με πιανει και αλλες οχι.
Καθημερινα περπαταω απο 40 λεπτα εως και 1-1.30 ωρα καταναλωνω βιταμινες bcomplex και extra καλλιο μηπως και απο εκει μου λειπουν ηλεκτρολυτες καθως εχει μειωθει το αλατι μου κατα πολυ αλλα και αυτο εχει τα ιδια αποτελεσματα.

Με λιγα λογια για να μην σας κουραζω ειμαι στο ιδιο σημειο πριν κανω την επεμβαση ισως λιγο καλυτερα απο θεμα χρονων με την εννοια οτι πλεον με πιανει πιο αραια αλλα σιγουρα 4-5 φορες μεσα στο μηνα διαρκει σχεδον μια ολοκληρη μερα και μετα φευγει.
Δεν ξερω τι να κανω αλλο καθως διαβαζω οτι και ενα δευτερο ablation ισως και αυτο να μην κανει δουλεια.

Edited by - alex1313 on 05/06/2020 20:14:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kaktos7
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2020 :  23:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα φίλε μου,

Δεν έχω ΚΠ, αλλά παραξυσμική υπερκοιλιακή ταχυκαρδία και την επόμενη εβδομάδα θα κανω το ablation στον Ευαγγελισμό. Αρχικά εύχομαι περαστικά, από ότι φαίνεται προσέχεις αρκετά την υγεία σου, ειδικά μετά την επέμβαση και οι κρίσεις εξακολουθούν να παραμένουν. Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο η διατροφή κλπ, πάντως εγώ που ήμουν υπέρβαρος 117 κιλά, έχασα 40 κιλά και πήγα 75 και πάλι ξανά άρχισα να παίρνω, τώρα είμαι κάπου 100 πάλι, δεν είδα κάποια αξιοσημείωτη μεταβολή. Όσες κρίσεις είχα και αδύνατος είχα και παχύς, γενικά βέβαια το βάρος δεν είναι καλό, αλλά από εκεί και πέρα δεν ξέρω και πόσο επηρεάζει. Εγώ θα σου πρότεινα, να πας και σε έναν 2ο γιατρό, και φυσικά σε αυτόν που σου έκανε το ablation, που γνωρίζει και το ιστορικό αναλυτικά, ώστε να πάρεις μια άποψη για το τι μπορεί να γίνει και αναλόγως αποφασίζεις για το αν θα πας για 2ο ή όχι. Προσωπικά, αν ήμουν στη θέση σου ίσως και να πήγαινα, και λέω ίσως δεδομένου ότι πρώτον έχεις κάνει ήδη 1 και γνωρίζεις τη διαδικασία και δευτερευόντως επειδή είναι κρίμα εφόσον μπήκες σε αυτή τη διαδικασία να μην έχεις τελικά μια φυσιολογική ζωή...

Υ.Γ. Σε κάθε περίπτωση ψάξε το, εγώ ήμουν, και ακόμα είμαι σε μικρότερο βαθμό βέβαια, σε δίλημμα με το να κάνω ή όχι το ablation εδώ και καιρό. Οι κρίσεις μου είναι αραιές 3-4 τον χρόνο, την τελευταία 5ετια έκανε και 3 φορές ΚΠ από την υπερκοιλιακή και πλέον επειδή πρώτον φοβάμαι καθώς μεγαλώνω και δεύτερον έχω κουραστεί θέλω να τελειώσω, το ελπίζω βασικά. Πήγα σε αρκετούς 5-6 για την ακρίβεια, συμπέρασμα; Οι επεμβατικοί σου λένε κάνε το ablation και οι μη σου λένε πάρε φάρμακα και το βλέπεις στο μέλλον. Έκανα μια ερώτηση σε όλους τους μη και τους λέω, αν πάρω φάρμακα την αποφεύγω την επέμβαση; οι περισσότεροι μου είπαν όχι, αλλά αν είμαι πιο μεγάλος θα το διαχειριστώ καλύτερα (είμαι 27). Μετά από αυτή την απάντηση πήρα την πληροφορία μου και η απόφαση μου γέρνει στο 70-30 υπερ του να κάνω το ablation...

Σου εύχομαι καλό βράδυ και ό,τι καλύτερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costix
Newbie Forum Runner

Greece


1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2020 :  23:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας
Ειπα να γραψω και γω την εμπειρια μου. Ηλικια 59 ετων. Νοεμβριο 2018 παρουσιασα κολπικη μαρμαρυγη μετα απο εντονο λατιν παρτυ, Χορευω αλλα τοχα παρακανει αυτο τ βραδυ . Νοσοκομειο, διαγνωση ΚΜ, αναταξη με φαρμακο μετα απο 2 ωρες. Αφου ειχα 2 κρισεις τις επομενες μερες, αποφασισα να αρχισω φαρμακα (που δεν ειχα παρει, παρα τις συστασεις). Με τα φαρμακα καμμια κριση για 3 μηνες, Τα κοβω, μετα απο 2 μηνες, 2 κρισεις απανωτες.Σημειωση οτι ολες οι κρισεις ΚΜ πλην της πρωτης, ηταν την Νυκτα, σε κατασταση ηρεμιας! Οποτε παω για καταλυση. Ειχα ηδη δει γιατρους παει σε αρκετα νοσοκομεια στην Αθηνα. Τλικα αποφασιζω για το Ερρικος Ντυναν, με τον κυριο Ανδρικοπουλο. 21 Απριλιου 2019, ΜΙα χαρα, ολα καλα, πιο πολυ πονεσε οταν μου βγαζανε το μεγαλο τσιροτο γυρω απο την πληγη που μπηκε ο σωληνας παρα η επεμβαση, που δεν ενοιωσα τιποτα. Αντιπηκτικα μονο 2 μηνες μετα την επεμβαση, τωρα τιποτα. Εχει περασει 14 μηνες, καμμια κριση, καποιες λιγες εκτακτες, οοχι πανω απο 200 , κατι το φυσιολογικο. Χορευω οπως παλια, κανενα προβλημα.. Η γνωμη μου? Αν εχετε ΚΜ, να πατε για καταλυση! Μηδενικο ουσιαστικα ρισκο και θα ειστε μια χαρα μετα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kaktos7
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2020 :  23:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντα υγιής εύχομαι και να μην έχεις ποτέ ξανά κρίση ΚΜ. Θα γράψω και εγώ αναλυτικά την εμπειρία μου για την επέμβαση από την επόμενη εβδομάδα που θα την έχω κάνει. Ελπίζω όλα να πάνε καλά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kaktos7
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2020 :  20:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και πάλι παιδιά, έκανα το ablation προχθές 18/6/2020 στον Ευαγγελισμό με τον κ.Εφραιμίδη και σας παραθέτω και εγώ παρακάτω την συνολική μου εμπειρία:

Αρχικά να πω, πως ήμουν από τις 8:00 το πρωί στον Ευαγγελισμό όπως μου ζητήθηκε, ενώ την προηγούμενη ημέρα είχα πάει για προεγχειρητικό έλεγχο, όπου έδωσα μόνο αίμα και έφυγα. Στις 18/6 λοιπόν μπήκα μετά από αρκετές ώρες αναμονή, στις 15:00, καθώς τα ablation εκείνη την ημέρα ήταν πολλά. Αρχικά, με πήγαν στον προθάλαμο που με ξύρισαν ελάχιστα στο στήθος και κανονικά στο δεξί πόδι στο σημείο που θα γινόταν το ablation. Έμεινα εκεί μέχρι τις 15:55, όπου και τελικά μπήκα στο χειρουργείο. Όπως γράφουν και τα παιδιά πιο πίσω ο χώρος ήταν λες και μπαίνεις σε εργαστήριο της nasa με πολλά καλώδια, μηχανήματα κλπ. Μου τοποθέτησαν αρχικά τα ηλεκτρόδια στο στήθος και τα δύο καλώδια του απινιδωτή δεξιά και αριστερά πάνω στους όμους. Μου έβαλαν καθετήρα και ορό, ενώ αμέσως μετά ήρθε ο πρώτος ηλεκτροφυσιολόγος και μου ανέφερε ότι θα αισθανθώ τρία τσιμπήματα στο πόδι για την τοπική αναισθησία, όπως και έγινε. Τίποτα το φοβερό, απλώς εκεινή την ώρα πάνω στο φόβο μου αισθάνθηκα ναυτία και ζαλάδα, στο μονιτορ έβλεπα ότι η πιέση μου και οι παλμοί έπεφταν, προφανώς από τον φόβο, οπότε φώναξε ο ηλεκτροφυσιολόγος την κυρία που μου έβαλε τον καθετήρα και κάτι έριξε μέσα και σε ένα λεπτό συνήλθα. Με ρώτησαν αν ήθελα ηρεμιστικό ή μέθη και τους απάντησα αρνητικά όποτε δεν έκαναν. Αμέσως μετά συνέχισε ο ηλεκτροφυσιολόγος βάζοντας το θηκάριο για τον καθετήρα και τα καλώδια που θα περαστούν και μου είπε ότι θα αισθανθώ μια πίεση στο πόδι, ακριβώς έτσι έγινε, δεν πόνεσα. Πολύ σύντομα σε λιγότερο από ένα λεπτό έφτασαν στην καρδιά, ενώ όπως ανέβαινε με τον καθετήρα αισθάνθηκα να με χτυπάει κάπου στους πνεύμονες όπως έπαιρνα ανάσα και τον τράβηξαν λίγο και τον ξανα ανέβασαν στην καρδιά. Ο κ.Εφραιμίδης όλο αυτό το διάστημα βρισκόταν στο τζάμι πίσω από το εργαστήριο και παρακολουθούσε όλη τη διαδικασία. Επειδή τους είχα πάει καρδιογράφημα σε κρίση υπερκοιλιακής ταχυκαρδίας, θεώρησαν, έτσι όπως φαινόταν στο καρδιογράφημα ότι μάλλον το πρόβλημα ήταν στο δεξί κόλπο της καρδιάς και πήγαν εκεί, όπου τελικά δεν βρήκαν κάτι και τελικώς μου λέει ο ηλεκτροφυσιολόγος ότι μάλλον είναι στο αριστερό και πρέπει να πάνε εκεί. Στο διάστημα αυτό που έψαχναν, προκαλούσαν ταχυκαρδίες όποια στιγμή ήθελαν ώστε να δουν ποιο σημείο διεγείρεται (αυτό για εμένα ήταν και το χειρότερο σε όλη την επέμβαση, καθώς ο φόβος από την έναρξη και τη λήξη κάθε ταχυκαρδίας ήταν μεγάλος). Τελικώς κατευθύνθηκαν στον αριστερό κόλπο όπου εντόπισαν πρώτα ένα δεμάτιο, το καίνε, όπου στο κάψιμο αισθάνεσαι μια ζέστη στο στήθος και τίποτα παραπάνω, κρατάει από 30 έως 90 δευτερόλεπτα μαξ στα οποία παρακολουθούν ρυθμίζουν την ένταση του ρεύματος σε watts και παρακολουθούν πολύ προσεκτικά την θερμοκρασία στο σημείο να μην ξεφεύγει πάνω από 50-51 βαθμούς κελσίου. Με το που το έκαψαν, μου λένε πόσα κιλά είσαι και αμέσως ετοιμάζουν δυο αμπούλες αδενοσίνη, με ενημερώνουν ότι θα αισθανθώ δυσφορία για 15 δευτερόλεπτα και τέλος. Μου ρίχνουν τις αμπούλες και όντως μέσα σε 5 δευτερόλεπτα αισθάνεσαι ότι μουδιάζεις σε όλο το σώμα και δεν μπορείς να ανασάνεις εύκολα, αλλά μέχρι να φοβηθείς, έχει ήδη περάσει οπότε οκ. Τους λέω τελειώσαμε; Μου κάνει ο ηλεκτροφυσιολόγος, αν δεν προκληθεί ταχυκαρδία σε 5 λεπτά ναι. Δυστυχώς το επόμενο λεπτό με πιάνει πάλι ταχυκαρδία και μου λένε έχεις και 2ο δεμάτιο, ψάχνουν το εντοπίζουν το καίνε και αυτό, νομίζω τους ταλαιπώρησε, σε κάποια φάση αναρωτιόντουσαν αν έχω 3 ή αν το 2ο είναι τόσο μεγάλο, τελικώς ήταν μόνο το 2ο και δεν υπήρχε 3ο αλλά παρατήρησα ότι ο καυτηριασμός σε αυτό κράτησε περισσότερη ώρα και μάλιστα στο τελευταίο στάδιο του καυτηριασμού ήρθε και ανέλαβε ο ίδιος ο κ.Εφραιμίδης. Αμέσως μετά μου κάνουν άλλες δύο αμπούλες αδενοσίνης για να δουν, όπου δεν προκλήθηκε ταχυκαρδία και τελικώς βγήκαν μετά από 5-10 λεπτά, δεν με πόνεσε η έξοδος των καθετήρων, όταν τους έβγαζαν μου είπαν απλά να βήχω. Στη συνέχεια με έβγαλαν έξω όπου είδα τους δικούς μου ενώ το επόμενο πρωί πήρα εξιτήριο , συνολικά η επέμβαση κράτησε 2 ώρες. Από το βράδυ που εξήλθα του χειρουργίου μέχρι και χθες που πήρα το εξιτήριο είχα αρκετές έκτακτες και φλεβοκομβική ταχυκαρδία έως 120 σφηγμούς, αλλά μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό μετά το ablation, σήμερα δεν έχω έκτακτες παρά μόνο λίγο αυξημένους παλμούς κοντά στους 100. Από ότι μου ανέφεραν έχω 95% πιθανότητες να τελείωσα με αυτό και να μην ξανα εμφανιστεί πλέον, τώρα περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί η κατάσταση σε βάθος χρόνου. Περπατάω κανονικά, η πληγή στο πόδι έχει κλείσει, απλώς υπάρχει μια απειροελάχιστη ενόχληση, ο γιατρός μου είπε όχι βάρη για 15 μέρες και να αποφεύγω να το σκύψιμο, οδήγηση επιτρέπεται από τη 2η μέρα, ολά αυτά σε εμένα που μπήκαν όπως μου είπαν από πνευμονικές φλέβες και όχι από τη μηριαία αρτηρία.

Edited by - kaktos7 on 20/06/2020 20:35:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alex1313
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2020 :  12:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τι φαρμακευτικη αγωγη ακολουθειται οταν σας πιανει η ΚΠ εκτος του να πατε στο νοσοκομειο για αναταξη με angoron?Ο γιατρος μου με εχει ενημερωσει να πινω 2Χ100gr FLECARYTHM αμεσα με το που αισθανθω την πρωτη ενοχληση,αλλα τις πιο πολλες φορες δεν με πιανει και οι αρρυθμιες διαρκουν αρκετες ωρες μεχρι να ξαναεπανελθει ο καρδιακος ρυθμος πισω στην φυσιολογικη του κατασταση

Edited by - alex1313 on 27/06/2020 12:10:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kaktos7
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2020 :  10:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δύο εβδομάδες μετά το ablation είμαι σχεδόν όπως πριν, ελάχιστες έκτακτες μέσα στη μέρα, τραύμα πλέον δεν υπάρχει ενώ οι σφυγμοί μου έχουν επανέλθει όπως πριν, ίσως και ακόμα πιο νορμαλ. Μάλλον το ablation ήταν επιτυχές. Σε βάθος χρόνου θα επιβεβαιωθεί...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kaktos7
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/07/2020 :  13:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμπληρώνοντας την 4η εβδομάδα δυστυχώς με έπιασε πάλι κρίση. Μου έχουν συμβεί 4 μέσα σε μια εβδομάδα μικρής διάρκειας και θα προσπαθήσω όπως μου είπε να κάνω και ο κ.Εφραιμίδης να τις καταγράψω για να δούμε τι είναι. Έχω στεναχωρηθεί και απογοητευτεί η αλήθεια είναι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2020 :  01:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ και 2 μήνες η γυναίκα μου(ετών 40) ένιωθε όπως μου είπε ενοχλήσεις στην καρδιά της κάτι σαν φτερουγισματα..
Πήγε πρόσφατα σε καρδιολόγο και έβαλε Holter όπου έδειξε περίπου 6000 έκτακτες συστολες το 24ωρο και ανεξήγητα υψηλούς παλμούς ακόμα και σε κατάσταση ύπνου που έφταναν τους 150 και minimum 55 σε βαθύ ύπνο. Δεν βρέθηκε κάποιο παθολογικο πρόβλημα στις υπόλοιπες καρδιολογικες εξετάσεις και από αύριο θα ξεκινήσει το Concor των 5mg με επανεξέταση σε 2 μήνες. Της είπε ο γιατρός πως αν δεν υπάρξει βελτίωση θα γίνει στεφανιογραφια...
Έχουμε αγχωθεί λίγο είναι η αλήθεια..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2020 :  12:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρις να ειμαι ειδικος η γυναικα σου ειχε πονους στο στηθος η πλακωματα?
Δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η συσχετιση των εκτακτων συστολων και της ταχυκαρδιας με την υποψια στεφανιαιας νοσου.
Η στεφανιαια νοσος εκδηλωνεται με πονους κυριως δυσπνοια και πλακωμα στο κεντρο του στερνου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2020 :  14:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panos80s

Χωρις να ειμαι ειδικος η γυναικα σου ειχε πονους στο στηθος η πλακωματα?
Δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η συσχετιση των εκτακτων συστολων και της ταχυκαρδιας με την υποψια στεφανιαιας νοσου.
Η στεφανιαια νοσος εκδηλωνεται με πονους κυριως δυσπνοια και πλακωμα στο κεντρο του στερνου.



Δεν είχε κανένα σύμπτωμα πλην του φτερουγισματος στην καρδιά σε υπερθετικό βαθμό σε σημείο να ξυπνάει 3-4 φορές στον ύπνο της.... Κατά τα υπόλοιπα ούτε εγώ είμαι καρδιολόγος... Ότι μας πει ο ειδικός κάνουμε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2020 :  18:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σιγουρα θα ακολουθησετε τις οδηγιες του ειδικου.
Στο χολτερ βρεθηκαν ιςχαιμικες αλλοιωσεις?
Συνηθως προτεινουν ηλεκτροφυσιολογικο ελεγχο στις αρρυθμιες γι αυτο και μου εκανε εντυπωση η στεφανιογραφια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2020 :  20:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panos80s

Σιγουρα θα ακολουθησετε τις οδηγιες του ειδικου.
Στο χολτερ βρεθηκαν ιςχαιμικες αλλοιωσεις?
Συνηθως προτεινουν ηλεκτροφυσιολογικο ελεγχο στις αρρυθμιες γι αυτο και μου εκανε εντυπωση η στεφανιογραφια.



Όχι φίλε δεν βρέθηκαν ισχαιμικες αλλοιώσεις...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2020 :  14:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kaktos7
όταν λές κρίση, τι ακριβώς εννοείς ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kaktos7
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2020 :  18:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η κλασική κρίση υπερκοιλιακής ταχυκαρδίας που είχα πριν κάνω την επέμβαση. Ήταν 220 σφυγμούς, όπως και πριν το ablation και η τελευταία κράτησε 20κατι λεπτά. Ήταν 20 Ιουλίου, ένα μήνα και 2 μέρες μετά το ablation, έκτοτε δεν με έχει ξαναπιάσει κάτι εκτός από έκτακτες, οι οποίες μπορεί να είναι 2-3 στη σειρά, όπως δηλαδή όταν πάει να ξεκινήσει η κρίση αλλά τελικά δεν προχωράει. Τώρα δεν ξέρω τελικά, πάνε δυο μήνες, αλλά συμπέρασμα ακόμα δεν μπορώ να βγάλω καθώς και πριν το ablation υπήρχαν φάσεις που μέχρι και 4 μήνες δεν είχα κρίση...Θα δείξει, πάντως ρώτησα τον κ. Εφραιμίδη και μου είπε να την καταγράψω όποτε με ξανά πιάσει ώστε να το δει σε καρδιογράφημα. Έτσι δεδομένων των συνθηκών πήγα και αγόρασα ένα smartwatch για να κάνω επιτόπου καρδιογράφημα και να προλάβω να το καταγράψω. Απλώς απογοητεύτηκα με την έννοια ότι με ξανά έπιασε, γιατί ρώτησα τον κ. Εφραιμιδη αν υπάρχει η πιθανότητα να συνέβησαν αυτές οι κρίσεις λόγω της μετεγχειρητικης περιόδου και μου είπε ότι αυτό δεν παίζει, αν με πιάσει έστω και μια φορά κάτι έχει μείνει/ξανάδημιουργήθηκε..Οπότε τώρα η ελπίδα μου είναι τουλάχιστον να μείωσα τις κρίσεις με το ablation και αντί 8-9 το χρόνο να έχω 1-2, ακόμα και έτσι θα είμαι ευχαριστημένος...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000