Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

larissos
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2020 :  12:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΜΕΡΑ . Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΩΝ , ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ . ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΑΠΟ 12ΕΤΙΑΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΕ ΑΝΤΙΑΡΡΥΘΜΙΚΑ ( ΡΥΘΜΟΝΟΡΝ 150 3 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ) ΚΑΙ (BLOCATENS 1/2 TVN 10 ). ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ . ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΧΑ ΚΑΛΗ ΠΟΡΕΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ 5 ΕΠΕΙΣΟΔΕΙΑ Κ.Μ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΤΑΞΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΜΟΥ ΠΡΟΤΑΘΗΚΕ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΚΑΙ ABLATION ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΡΡΥΘΜΙΟΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥ? ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ EKEI ABLKATION. EYXΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2020 :  13:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kaktos7
Δεν πρέπει να απογοητεύεσαι. Σε καμμιά περίπτωση μάλιστα.
Απλώς να σε πληροφορήσω πως υπάρχει App το οποίο έχω κατεβάσει (apple) και λειτουργεί ώς καρδιογράφος κρατώντας αρχείο κλπ.
Το έδειξα στον αρρυθμιολόγο μου και έπαθε....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2020 :  10:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χθες 20:15 "ξανακτύπησε" η ΚΜ μετά από 2 χρόνια αφότου έκανα το 2ο ablation στο Ιατρικό Αθηνών.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kaktos7
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/10/2020 :  11:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
statusquo
Από την τελευταία κρίση που μου είχε κρατήσει 20 λεπτά με έπιασαν 2 πολύ σύντομες μια τον Αύγουστο και μια τον περασμένο μήνα οι οποίες δεν κράτησαν πάνω από 10 δευτερόλεπτα. Λογικά όντως έχει γίνει δουλειά με το ablation, απλώς ποιος ξέρει τώρα, θα έχει μείνει καμιά μικρή εστία από τα δύο δεμάτια που θα πυροδοτεί αυτές τις κρίσεις. Ας είναι έτσι τα πράγματα και πάλι ευχαριστημένος θα είμαι. Έχω και εγώ αγοράσει το withings move ecg της νοκια, από το αμαζον, που είναι ο 2ος πιστοποιημένος καρδιογράφος μετά το Apple Watch. Το έχω συνδέσει στο iPhone, αλλά εδώ και τρεις μήνες που έχω το ρολόι δεν έχω καταφέρει να προλάβω να πιάσω τις κρίσεις, εφόσον οι δύο που με έπιασαν ήταν τόσο σύντομες.

Στο θέμα με την ΚΜ, εύχομαι να μην έχεις θέμα. Μπορείς να πάρεις το ρολόι που κάνει ακριβές καρδιογράφημα. Τώρα έχει πέσει νομίζω στα 80 ευρώ περίπου (εγώ το πήρα 107). Εύχομαι ότι καλύτερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2020 :  12:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kaktos7
Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και αντεύχομαι.
Το επεισόδιό μου κράτησε 15 ώρες και με έπιασε μετά από αδηφαγία σε κάποια πικάντικα γαριδάκια.
keep on rocking !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dionisia
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2020 :  13:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σας ελπιζω ολοι να ειστε καλυτερα.Η δικια μου ιστορια ξεκιναει απο τον 07/2020 οπου ενα πρωι ξυπνησα με 120 παλμους.... εκεινο το πρωινο εφτασα και τους 140 παλμους.Δεν εδωσα σημασια λεω αγχος ειναι θα περασει.Περασαν οι μερες κ ειχα μονιμως ταχυκαρδια .Εννοειται πηγα σε καρδιολογο οπου δεν βρηκε τιποτα κ το απεδωσε καθαρα σε αγχος.Περασε ο καιροσ και συνεχιζοντουσταν οι ταχυκαρδιες ολη μερα .Πηγα κ σε δευτερο καρδιολογο οπου την ωρα του καρδιογραφηματος παλι ειχα παλμους κ το απεδωσε κ εκεινοσ σε αγχος κ μου συστησε να παω σε νευρολογο.Πηγα σε νευρολογο οπου με διεγνωσε με αγχωδη διαταραχη κ ξεκινησα φαρμακα ηρεμιστικα και αντικαταθλιπτικα.Τα πραγματα χειροτερεψαν ξυπνησα μια μερα με 160 παλμους εφυγα κατευθειαν στο νοσκομειο οπου παλι στο καρδιογραφημα δεν φανηκε τιποτα απολυτως .Την ιδια μερα εβαλ holter οπου κατεγραψαν ταχυκαρδιες με μεγιστους 210 και τιποτα αλλο .Για καλη μου τυχη μου συστησαν ενα αρρυθμιολογο στο Υγεια δεν ξερω αν πρεπει να πω ονομα οπου εκεινοσ μου ειπε οτι εχω μια εκτοπη εστια οπου καλυπτει τον φυσικο βηματοδοτη της καρδιας κ εξου κ η ταχυκαρδια.Με ξεκινησε με Blocatens αλλα συνεχιζα να εχω ταχυκαρδιες και τρεμουλα.Μου λεει ποτε εκανες ελεγχο θυροειδη του απαντω πριν απο 2 μηννες μου ζηταει επαναληψη.Η τιμη της tsh moy einai sto 0.23 κατω απο τα φυσιολογικα ορια του εργαστηριου .Μιλαω με την ενδοκρινολογο μου μου λεει δεν κανουμε τιποτα ακομα.Μιλαω με τον αρρυθμιολογο μου λεει διαφωνω και με στελνει σε δικια του ενδοκρινολογο οπου συνεργαζεται.Παω με τισ εξετασεις μου κ μου βρισκει υποκλινο υπερθυροειδισμο.Αυτη τη στιγμη που σας γραφω εχω ξεκινησει και χαπι του θυροειδη το unimazole για να δουμε αν και κατα ποσο επηρεαζει ο θυροειδης τις ταχυκαρδιες.Ταυτοχρονως μου βρισκουν και γαστριτιδα.Ειλικρινα πλεον εδω κ 5 μηνες εχω εξαντληθει.Ο αρρυθμιολογος λεει πως η εκτοπη εστια που δημιουργει ενα ειδος κολπικης ταχυκαρδιας υπαρχει αλλα ψαχνουμε να δουμε τι την πυροδοτει αν την πυροδοτει ο θυροεθδης η το στομαχι .Νιωθω σαν πειραματοζωο ειλικρινα.Αν με τη θεραπεια που θα κανω για το θυροειδη δεν ηρεμησει ολη αυτη η κατασταση θα κανω ablation αυτη ειναι η προταση του γιατρου.Ο φοβος με εχει κυριευσει ......Υπαρχει καποιος εδω με το ιδιο θεμα ? με εκτοπη εστια ?

διονυσια φραντζεσκου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dionisia
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2020 :  11:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια ειναι κανεις εδω ??????

διονυσια φραντζεσκου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

teo78
Newbie Forum Runner

Greece


13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2020 :  13:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα σας μετα απο 3 χρονια ταλαιπωριας με κολπικη μαρμαρυγη και ταχυπαλμιες εντονα και νοσηλειες αποφασισα και εγω να κανω το ablation τωρα ειμαι σε φαρμακευτικη αγωγη με angoron kai concor αλλα δεν μπορω αλλο με τα χαπια .. ο καρδιολογος μου μου συστησε τον κο Μανωλη στι ιπποκρατειο για να κανω την μελετη.. τον ξερει κανεις? εχει καποιος εμπειρια απο τον γιατρο αυτον?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

g. Milo
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2021 :  19:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
https://youtu.be/wRzbz_LF6-0
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2021 :  10:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή σας ημέρα,
Μετά από καιρό, ξανά εδώ προκειμένου να καταθέσω τα νεότερα από την δική μου οπτική.
Έτσι λοιπόν, προχώρησα σε 3ο Ablation στο ΠΓΝΠ την Τρίτη 16 Φεβ.
Αυτό κρίθηκε απαραίτητο διότι τα καρδιογραφήματα έδειχναν Κολπικό πτερυγισμό και θα επρόκειτο για διαδικασία ρουτίνας με 100% επιτυχές αποτέλεσμα, δεδομένου ότι αυτού του τύπου η αρρυθμία είναι αντιμετωπίσιμη.
Όμως κατά την διάρκεια της κατάλυσης, διαπιστώθηκε πως δεν ήταν Κ.Π αλλά οργανωμένη Κ.Μ.
Αυτό λοιπόν που συνέβη είναι, να διαπιστώσουν πως οι 2 προηγούμενες επεμβάσεις είχαν σαν αποτέλεσμα την πλήρη απομόνωση των 4 πνευμονικών φλεβών αφενός και αφετέρου προχώρησαν σε απομόνωση του οπίσθιου τοιχώματος και της άνω κοίλης φλέβας σε έδαφος υποτροπής Κ.Μ.
Θεωρούν δε, ότι δεν υπάρχει κάτι κάτι άλλο σε επεμβατικό επίπεδο που θα μπορούσαν να κάνουν σε περίπτωση πιθανής υποτροπής.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

teo78
Newbie Forum Runner

Greece


13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2021 :  16:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα ποιος γιατρος σου εκανε την μελετη : στο ριο την εκανες ?
quote:
Originally posted by statusquo

Καλή σας ημέρα,
Μετά από καιρό, ξανά εδώ προκειμένου να καταθέσω τα νεότερα από την δική μου οπτική.
Έτσι λοιπόν, προχώρησα σε 3ο Ablation στο ΠΓΝΠ την Τρίτη 16 Φεβ.
Αυτό κρίθηκε απαραίτητο διότι τα καρδιογραφήματα έδειχναν Κολπικό πτερυγισμό και θα επρόκειτο για διαδικασία ρουτίνας με 100% επιτυχές αποτέλεσμα, δεδομένου ότι αυτού του τύπου η αρρυθμία είναι αντιμετωπίσιμη.
Όμως κατά την διάρκεια της κατάλυσης, διαπιστώθηκε πως δεν ήταν Κ.Π αλλά οργανωμένη Κ.Μ.
Αυτό λοιπόν που συνέβη είναι, να διαπιστώσουν πως οι 2 προηγούμενες επεμβάσεις είχαν σαν αποτέλεσμα την πλήρη απομόνωση των 4 πνευμονικών φλεβών αφενός και αφετέρου προχώρησαν σε απομόνωση του οπίσθιου τοιχώματος και της άνω κοίλης φλέβας σε έδαφος υποτροπής Κ.Μ.
Θεωρούν δε, ότι δεν υπάρχει κάτι κάτι άλλο σε επεμβατικό επίπεδο που θα μπορούσαν να κάνουν σε περίπτωση πιθανής υποτροπής.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

teo78
Newbie Forum Runner

Greece


13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2021 :  16:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
5 απριλιου τελικα θα κανω ablation με τον κυριο εφραιμιδη στο ωνασειο
τωρα ειμαι σε φαρμακευτικη αγωγη με 1 angoron την ημερα και 1 concor η αληθεια ειναι πως εχουν σταματησει οι ταχυκαρδιες σχεδον τελειως αλλα συνηθως τα βραδια που ηρεμω εχω πολλες εκτακτες και με πιανουν φοβιες απο οληναυτην την κατασταση ελπιζω να πανε ολα καλα. αν καποιος εχει κανει τον τελευταιο καιρο ablation με τον κυριο εφραιμιδη και πως πηγε γενικα ας με ενημερωσει αν θελει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2021 :  12:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Teo78
Η μελέτη έγινε στο ΠΓΝΠ και την έκανε ο κος. Λεβεντόπουλος (Αρρυθμιολόγος- Ηλεκτροφυσιολόγος)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Giovanni
Forum-Runner

Greece
51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/03/2021 :  17:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε, εύχομαι ολόψυχα αυτή η τρίτη απόπειρα να είναι απόλυτα επιτυχής και να καταφέρεις να ηρεμήσεις. Ελπίζω να μην έχεις άλλη ενόχληση από την ημέρα του ablation, αν και ίσως είναι νωρίς ακόμη...
Γ.

quote:
Originally posted by statusquo

Καλημέρα Teo78
Η μελέτη έγινε στο ΠΓΝΠ και την έκανε ο κος. Λεβεντόπουλος (Αρρυθμιολόγος- Ηλεκτροφυσιολόγος)


Edited by - Giovanni on 12/03/2021 17:46:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kaktos7
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2021 :  12:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα φίλε teo78,

Έκανα στις 18 Ιουνίου πέρσι το ablation με τον κ.Εφραιμίδη, όσο ήταν ακόμα στον Ευαγγελισμό, μου έκαψε δύο δεμάτια. Από τότε παρουσιάσα τον 1ο και το 2ο μήνα κάποιες κρίσεις υπερκοιλιακής ταχυκαρδίας, όπως γράφω και πιο πάνω αν δεις. Πλέον, από τον Αύγουστο δεν έχω καταγράψει ούτε μια αξιόλογη κρίση, εκτός από μερικές έκτακτες η οποίες μπορεί να είναι ριπές η μια πίσω από την άλλη μέχρι 2-3 δευτερόλεπτα, αλλά κρίση πλέον δεν έχω. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην επέμβαση, μην έχεις κανένα άγχος, γιατί περισσότερο είναι το άγχος και ο φόβος παρά αυτή καθαυτή η επέμβαση. Δείξε υπομονή και όλα θα πάνε καλά. Αλλώστε κάθε περίπτωση είναι εξατομικευμένη. Για παράδειγμα, τη μέρα που μπήκα εγώ έγιναν 7 ablations, ήμουν ο τελευταίος και είχα τρομερό άγχος, πριν από εμένα μια κυρία που έκανε τελείωσε μέσα σε 20 λεπτά, εγώ ύστερα από αυτό περίμενα ότι θα είναι τα ίδια και σε εμένα και τελικά το δικό μου κράτησε 2 ώρες γιατί υπήρχαν δύο μεγάλες εστίες. Θέλω να πω ότι αυτά τα πραγμάτα δεν τα γνωρίζεις από πριν, οπότε μην σκέφτεσαι αμέσως ότι θα είσαι δύσκολη περίπτωση. Μπορεί να μην είναι τίποτα, μπορεί να πάρει και λίγο παραπάνω, που ουσιαστικά στο λίγο παραπάνω απλώς κάνεις υπομονή να τελειώσεις, αυτό και μόνο αυτό.

Καλή επιτυχία και πάλι και περιμένουμε νέα σου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000