Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

vps
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2011 :  20:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και οσον αφορα το αγχος σιγουρα βοηθαει πααααρα πολυ να ξερεις απο πριν τη διαδικασια!εγω τουλαχιστον καθησυχαζομαι πολυ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2011 :  20:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
vps η ευχαρίστηση είναι δική μου γιατί έχω περάσει απο αυτό και ξέρω πως νιώθεις..¨οτι απορίες και να έχεις εδω είμαι εγώ και τα άλλα τα παιδιά..
Και μην ανησυχείς καθόλου ο κ.Εφραιμίδης είναι εξαιρετικός άνθρωπος και επίστημονας και καθε περίπτωση είναι διαφορετική!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2011 :  21:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Kibaris, η επέμβαση δεν έχει κανένα σπουδαίο πόνο. Σε αντίθεση με την Πολυξένη, πόνεσα ελάχιστα στην είσοδο των θηκαριών στη μηριαία αρτηρία, και απλά ένοιωσα κάποιους καυτηριασμούς. Οι δυσκολίες της είναι οι εξής: 1.Κρατάει πολλές ώρες (μαζι με την προετοιμασία απο 5-7 ώρες), και απαιτεί απο σένα κουράγιο και υπομονή. Θα βρείς βοήθεια σε αυτό απο το ιατρικό team, αλλά χρειάζεται και το δικό σου κουράγιο. Αν σου πω ότι δεν φοβήθηκα καθόλου, θα ήταν ψέμματα. Με οδηγό όμως την εμπιστοσύνη μου που κέρδισε ο κ. Εφραιμίδης, και την θέληση μου για καλύτερη ποιότητα ζωής, έκανα την επέμβαση με τεράστια δύναμη. Είναι σαν τον αθλητισμό, όπου όταν είσαι έτοιμος να καταρρευσεις, σου βγαίνουν δυνάμεις που σε εκπλήσουν. Τότε πραγματικά γνωρίζεις καλύτερα τον εαυτό σου και τα όριά σου. Με αυτή την εννοια λέω ότι βγήκαμε απο την επέμβαση, όχι μόνο κερδισμένοι, αλλά και πιο δυνατοί. 2.Μετά την επέμβαση, λόγω των φαρμάκων (σκιαγραφικά κ.λ.π. φάρμακα), αλλά και του ανάσκελα και με ακίνητο πόδι επι 18-24 ώρες, υπάρχει τεράστια κούραση και επιβάρυνση της μέσης, μαζι με πονοκέφαλο για 2-3 ημέρες. Γιά μένα αυτό ήταν το πιο δύσκολο μέρος. Παρόλ' αυτά όμως, αν χρειαζόταν, εύκολα θα το ξαναέκανα. Ρώτα γι' αυτό τον Demis (έχει ήδη κάνει 2 επεμβάσεις) την Polyxeni και τον Ολλανδό.
Να θυμάσαι πως ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2011 :  21:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικο συμφωνω και εγω μαζί ου...Εαν χρειαζόταν και εγώ θα το ξαναέκανα πολύ εύκολα...
Είναι πολύ έντονη εμπειρία η αλήθεια είναι αυτή ..Αλλά όταν τελείωσε η έπεμβαση αναρωτήθηκα:Τελικά αυτό ήταν...γιατί στο μυαλό μου οι σκέψεις ήταν πολύ δραματικές..
Εγώ παρόλο που πόνεσα θα το ξαναέκανα εύκολα γιατι οπως προείπα ήταν πόνος που αντεχόταν..Φόβος υπάρχει πάντα..
Στη δική μου περίπτωση κάποια στιγμη ένιωσα να σβήνω(είχε πέσει πολύ η πίεση μου και όταν ακουσα τον κ.Εφραιμίδη να ζητάει να μου χορηγήσουν ατρόπινη λέω πάει τελείωσα..)..Αλλά είπα κάνε υπομόνη και μετα από αυτό όλα θα είναι καλυτερα..
Αγχος υπάρχει και μου έλεγαν συνέχεια να ηρεμήσω και να ηρέμησω...Και σιγοτραγουδούσα για να απασχολήσω το μυαλό μου και έλεγα στον εαυτο μου τα πας τέλεια...
Και εδώ έρχομαι στα λεγόμενα του Νικου...Σου βγαίνουν τεράστιες δυνάμεις εκείνη την ώρα..πραγματικά..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

christos71
Newbie Forum Runner

Greece


6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2011 :  12:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας είμαι 40 χρονών και 15/4 και 17/5 έκανα δύο επεισόδια με κολπική μαρμαρυγή που μπορώ να απευθυνθώ για Ηλεκτροφυσιολογικός έλεγχος (ΗΦΕ) μου έχουν δώσει έναν γιατρό από το Ωνάσειο στην κλινική του Κ. Κόκκινου. Εσείς τι λέτε? Γιατί έχω πελαγώσει και τρέχω από γιατρό σε γιατρό (Ιδιώτες) και ο καθένας λέει τα δικά του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2011 :  21:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Christo καλησπέρα...Εγω έχω εμπείρία από τον Ευαγγελισμο και συγκεκριμένα με τον κ.Εφραιμίδη και μπορώ να στον προτείνω ανεπιφυλακτα διότι είναι πολύ έμπειρος γιατρός και εξαιρετικός άνθρωπος.Το τηλ. της Β'Καρδιολογικής ειναι το 213-2041400 στην οποία ο κ.Εφραιμίδης είναι Α'επιμελήτης..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2011 :  18:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Christo (ΠΡΟΣΟΧΗ!!!) κάνε αυτό που σου λέει η Polyxeni αν θές έγκυρη γνώμη-διάγνωση και να μην πετάξεις τα λεφτά σου (το ξέρω ότι είναι το τελευταίο που σε ενδιαφέρει).Μπορώ επίσης να σου προτείνω και εγώ κανά δύο ακόμα αλλά καλό θα ήταν να ξεκινήσεις από έναν και βλέπουμε.
quote:
Originally posted by christos71

Γεια σας είμαι 40 χρονών και 15/4 και 17/5 έκανα δύο επεισόδια με κολπική μαρμαρυγή που μπορώ να απευθυνθώ για Ηλεκτροφυσιολογικός έλεγχος (ΗΦΕ) μου έχουν δώσει έναν γιατρό από το Ωνάσειο στην κλινική του Κ. Κόκκινου. Εσείς τι λέτε? Γιατί έχω πελαγώσει και τρέχω από γιατρό σε γιατρό (Ιδιώτες) και ο καθένας λέει τα δικά του.



ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2011 :  19:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by christos71

Γεια σας είμαι 40 χρονών και 15/4 και 17/5 έκανα δύο επεισόδια με κολπική μαρμαρυγή που μπορώ να απευθυνθώ για Ηλεκτροφυσιολογικός έλεγχος (ΗΦΕ) μου έχουν δώσει έναν γιατρό από το Ωνάσειο στην κλινική του Κ. Κόκκινου. Εσείς τι λέτε? Γιατί έχω πελαγώσει και τρέχω από γιατρό σε γιατρό (Ιδιώτες) και ο καθένας λέει τα δικά του.


καλησπερα...οχι μη...πας ΩΝΝΑΣΕΙΟ πανε αλλου διαλεξε 1-βασιλοπουλος υγεια.....2- θεωδορακης ερρικος ντυναν .......3-ευφραιμιδης ευαγγελισμος.....
οποιον παρεις ειναι πολυ καλα για κολπικη μαρμαρυγη.αντιμετωπιση με επιτυχια,,,ακου με,,,τα πρωτα δυο θελουνε εξοδα κανα 1.500 ευρω για την επεμβαση ,τα αλλα τα καλυπτει το ταμειο,το τριτο ειναι δωρεαν,,,αλλα οχι ωννασειο.......ελπιζω να σε προλαβααααα..οτι θες στειλε..vasilissz@yahoo.gr
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

christos71
Newbie Forum Runner

Greece


6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2011 :  19:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ok ευχαριστώ πολύ σε όλους θα πάρω μια γνώμη από τον κ.Εφραιμίδη και βλέπουμε. Στο ότι το πρόβλημα μου είναι μόλις 1,5 μήνα χωρίς φαρμακευτική αγωγή ακόμη είναι νωρίς για Ηλεκτροφυσιολογικός έλεγχος γιατί κάτι τέτοιο υπονοούν οι γιατροί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2011 :  21:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
christo ελπίζω να βγάλεις άκρη και να δεις πως θα κινήθεις μετα!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

angie
Advanced Forum-Runner



244 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2011 :  00:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Polyxeni

Μπράβο Kibaris!Θα σου πει και ο ίδιος τα ρίσκα...
Έμενα προσωπικά μου είχε πει πως υπάρχει ένα μικρό πόσοστο κινδύνου αλλά σε ένα πλήρως εξοπλισμένο εργαστήριο σαν αυτό του Ευαγγελισμου μπορούν να αντιμετωπίσουν τα πάντα...Κια θα το διαπιστώσεις και μόνος σου πόσο σύγχρόνο είναι το αιμοδυναμικό εργαστήριο..Και συν ότι ο κ.Εφραιμίδης και η ομάδα του είναι καταπληκτικοί επιστήμονες ...
Εγω βέβαια δεν υπέφερα από κολπική μαρμαρυγη αλλά από παροξυσμική υπερκοιλιακή ταχυκαρδία...Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..



Παιδιά καλησπέρα,
Χαίρομαι που οι επεμβάσεις σας πήγαν καλά και που δεν αντιμετωπίζετε και σήμερα πρόβλημα. Αν και δε γνωρίζω προσωπικά τον Κ. Ευφραιμίδη, γνωρίζω το υπόλοιπο καρδιολογικό ιατρικό team του Ευαγγελισμού (Α' και Β΄Καρδιολογικές κλινικές)και συμφωνώ πως ειναι εξαιρετικοί ιατροι΄και άνθρωποι επίσης. Εγώ είχα την τύχη να κάνω ablation το 1998 με τον Κ. Σιδέρη, ο οποίος είναι σήμερα διαυθυντής στην B' Καρδιολογική.
Οπως και σε κάθε επέμβαση έτσι και το ablation ενέχει κάποιους κινδύνους. Αν και τα ποσοστά επιπλοκών είναι ελάχιστα, υπάρχουν και έχουν συμβεί. Αυτό δεν σχετίζεται ούτε με το αν είναι σύγχρονο το εργαστήριο αλλά κυρίως με την εμπειρία του αιμοδυναμιστή. Καμιά φορά όμως ούτε η εμπειρία μπορεί να προλάβει κάποια επιπλοκή αν είναι να συμβεί. Σίγουρα οι πιθανές επιπλοκές εξηγούνται στον ασθενή από τον ιατρό πριν την επέμβαση και τα ποσοστά είναι χαμηλά. Αλλά ας μην υποτιμάμε την επέμβαση σαν επέμβαση. Πρόκειται όπως ξέρετε και έχετε ζήσει μια διαδικασία όπου ξένο σώμα μπαίνει στην καρδιά, ένα όργανο με υψηλή αιμάτωση και οι χειρισμοί που γίνονται είναι πολύ λεπτοί. Σίγουρα σαν επέμβαση αξίζει τον κόπο θεραπευτικά και για βελτίωση της ποιότητας ζωής κάποιου και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον έχει χρόνιο πρόβλημα αρρυθμιών. Αλλά δεν παύει να είναι μια πολύ εξειδικευμένη επέμβαση. Θέλει υπομονή και εμπιστοσύνη.
Εύχομαι καλή επιτυχία σε όσους το σκέφτονται και καλή δύναμη.


Life is too short to be postponed...

Edited by - angie on 31/05/2011 07:04:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2011 :  22:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Angie κανένας δεν υποστήριξε πως δεν ενέχει κινδύνους το ablation..Σε όλους μας έχει εξηγήσει ο γιατρός πριν το abaltion το εαν και πόσο είναι επίκινδυνο..Σίγουρα υπάρχουν και τα ρίσκα δίοτι όπως είπες είναι μια εξειδικευμένη επέμβαση αλλά τα ποσοστά κινδύνου είναι πολύ μικρά σε σχέση με άλλες επεμβάσεις ρουτίνας..Κανένας μας δεν πιστεύω πως πήγε χαλαρός την ημέρα του ablation(προσωπικά εγώ ήμουν αγχωμένη).Όλοι γνωρίζαμε πως ξενό σώμα θα μπεί στην καρδιά μας και θα καυτηριάσειδιάφορα σημεία της καρδιάς μας..ΑλΛά επιμένω πως εαν ο γιατρός σου είναι έμπειρος δεν χρειάζεται να φοβάσαι..Συν ότι τα παιδια που θα κάνουν το ablation θα τα ακούσουν αυτά από τους γιατρούς και θα τους λυθούν και οι απορίες..Ψυχική δύναμη χρειάζεται και ας μην τους αποθαρρύνουμε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

angie
Advanced Forum-Runner



244 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2011 :  23:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ούτε κι εγώ πήγα χαλαρή! Ημουν μόλις 24 χρονών και πήγα τελείως μόνη καθώς η οικογένειά μου ήταν μακριά! Αλοίμονο δεν θέλω να αποθαρρύνω κανέναν, ίσα ίσα είμαι υπέρ των αλλαγών προκειμένουν να έχει ο κάθε άνθρωπος μια πιο ποιοτική ζωή. Μια ζωή την έχουμε, φυσικά και πρέπει να είμαστε άνετοι.
Για μένα το σημαντικότερο είναι να έχει κάποιος εμπιστοσύνη στον ιατρό του, ώστε να λύνονται όλες οι απορίες και να υπάρχει η άνεση επικονωνίας καθ' όλη τη διάρκεια της γνωριμίας.
Κι εμένα μου είχε εξηγήσει τα ρίσκα της επέμβασηε, μεταξύ των οποίων και η πιθανότητα μόνιμου βηματοδότη. Στα 15 χρόνια που εργάζομαι σαν νοσηλεύτρια έχω δει μόνο δυο φορές ασθενή όπου είχε επιπλοκή κατά την επέμβαση, που είναι πράγματι πολύ μικρό ποσοστό, αλλά η επιπλοκή ήταν πιο σοβαρή από την ανάγκη βηματοδότη δυστυχώς. Κάθε επέμβαση έχει τα ρίσκα της...αποφασίζουμε, προχωράμε με περίσσεια ψυχικής δύναμης και θάρρος.
Προσωπικά αν μου ξαναέλεγαν να κάνω την επέμβαση θα την ξαναέκανα. Εχοντας δοκιμάσει τρία διαφορετικά φαρμακευτικά σχήματα δίχως αποτέλεσμα, βρήκα την υγεία μου με το ablation και μπορώ να ζω, να αθλούμαι και να απολαμβάνω όλες τις ομορφιές της ζωής. Και η ζωή είναι πολύ όμορφη και πολύτιμη για να χαραμίζουμε έστω και μια μέρα της στην αναβολή μια πιθανής λύσης.

Life is too short to be postponed...

Edited by - angie on 31/05/2011 23:27:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kibaris
Newbie Forum Runner

30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2011 :  13:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα στον Ευαγγελισμό και μίλησα. Εμένα είναι ψιλομόνιμη η κολπική μαρμαρυγή, και οι πιθανότητες μικραίνουν... Έχουμε στο φορουμ καμια παρόμοια πείπτωση?
α.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2011 :  18:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kibaris και τι σκέφτεσαι για το ablation?Τι σου είπε ο γιατρός?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000