Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/11/2011 :  22:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξεχασα να αναφερω οτι παιρνω multaq & sintrom + θυροστατ για υπερθυρεορισμο.
διαβαζοντας τις εμπειριες ολων σας, πιστεψτε με, μπορω να καταλαβω 101% τα οσα αναφερετε ως εμπειριες πριν ,κατα την διαρκεια αλλα και μετα το ablation
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

karel
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  15:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια και χαρα σε ολους.διαβαζω αυτο το ποστ απο το καλοκαιρι ξανα και ξανα λογω του προβληματος μου με την κολπικη μαρμαρυγη.το πρωτο επεισοδιο το ειχα τον αυγουστο του 2010 με μεταφορα στο νοσοκομειο και το δευτερο μετα απο 20 μερες με ξανα μεταφορα στο νοσοκομειο.αρχισα λοιπον να ψαχνομαι με επισκεψεις σε διαφορους καρδιολογους και μετα απο διαφορες εξετασεις υπερηχο,τεστ κοπωσεως,χολτερ,θυροειδη,αιματος κ.λ.π. δεν βρεθηκε τιποτα εκτος απο μια ηπια ανεπαρκεια μιτροειδους την οποια γνωριζω εδω και πολλα χρονια λογω του οτι καθε δυο χρονια κανω υπερηχο καρδιας επειδηο πατερας μου ειναι καρδιοπαθης και εχει κανει και εγχειρηση ανοικτης καρδιας πριν τρια χρονια και επισης την γνωστη μεγαλοκαρδια που εχουν αυτοι που ασχολουνται με προπονηση με βαρη.
στο σημειο αυτο θελω να πω οτι ασχολουμαι με το γυμναστηριο πολλα χρονια περαστασιακα, οπως και με τζοκινκ,εχω κοψει το τσιγαρο 3 χρονια, πινω λιγο τα τελευταια χρονια(πιο παλια αρκετα) και κατα περιοδους προσεχω την διατροφη μου.
μετα λοιπον το δευτερο επεισοδιο πηρα ρυθμονορμ για ενα μηνα και το θεμα μαρμαρυγη ξεχαστηκε.ομως το μαιο 2011 ηχα το τριτο επεισοδιο(μετα απο εννια μηνες) τον ιουνιο ειχα 2 και απο τον ιουλιο εως 5 νοεμβριου εχω σημειωσει αλλα 19 επεισοδια(περιπου 4-5 το μηνα).στο διαστημα αυτο εχω παρει ρυθμονορμ για 20 μερες χωρις αποτελεσμα το σταματησα και πηρα αγκορον χωρις καμια διαφορα και απο τις 25 σεπτεμβριου ταμποκορ με το οπιο εκανα ρεκορ 18 μερες χωρις μαρμαρυγη.μετα συνεχιστηκε παλι στο ιδιο μοτιβο 1-2 επεισοδια την εβδομαδα
εδω πρεπει να πω οτι το ταμποκορ μου το εδωσε ο θεοδωρακης τον οποιο μου τον συστησε ο γνωστος αποστολος κγλετσος που εχει μονιμη μαρμαρυγη και μετα απο 3 αμπλατιον.τον αποστολο τον γνωρισα μονο απο τηλεφωνο το εψαχνα ενα πρωι και αφου ειπα στην γραμματεα του οτι εχω το ιδιο προβλημα με τον ιδιο σταματησε απο μια συσκεψη που ειχε και μιλουσε μαζι μου 20 λεπτα μου εδωσε το κινητο του και μου ειπε οτι μπορω να τον παρω οποτε θελω πρωι, βραδυ, οταν ειναι σε συμβουλιο οτι ωρα θελω εγω, αυτος με εστειλε στον θεοδορακη
τελικα εμεις οι ομοιοπαθουνυες μονο μπορουμε να καταλαβουμε τι εστι το θεμα μαρμαρυγη ποσο σε κλεινει στον εαυτο σου και εμενα προσωπικα με εχει κανει να μην μπορω να κανω σχεδια για το μελλον και επισης να το ριξω στο φαι.
τα επεισοδια τα περναω μονος μου και τα σταματαω παντα σε 1,5 ωρα με δυο ρυθμονορμ μια φορα προσπαθησα με ενα αγκορον και μετα απο5 ωρες κατεληξα στο νοσοκομειο.
ο θεοδορακης λοιπον μου προτεινε πολυ ευκολα το αμπλεισον και μετα απο σκεψη εκλεισα ραντεβου πηρα το αεροπλανο (ειμαι απο κρητη)και στισ 7-11(πριν 3 μερες) εκανα το περιφημο αμπλεισον στο ντυναν.
η διαδικασια κρατησε 3,5 ωρες ηταν πολυ επωδυνη σε καποια σημεια του καψιματος εκατσα 8 ωρες ακινητος στα ποδια και την αλλη μερα τοπρωι επιστροφη κρητη.
τελικα το αμπλεισον δεν ειναι κατι τρομερο-εκ των υστερων βεβαια-(η ψυχη μου ξερει πως ενιωθα οταν εμπαινα στο χειρουργειο).εδω θελω να πω οτι αλλο ειναι το αμπλεισον για ταχυκαρδια το οποιο εγγυαται
πληρη ιαση της αρρυθμιας απο την πρωτη και πρακτικα χωρισ επιπλοκες και αλλο το αμπλεισον για την μαρμρυγη η οποια απο μονης της ειναι μια αρρυθμια πολυπλοκη και σκετος λαβυρινθος η ιαση της και με επισημες επιπλοκες γυρω στο 5-6%(το μεγαλυτερο ποσοστο σε ηλικιωμενους). παρα ταυτα παρα πολλοι εχουν θεραπευτοι πληρες με το πρωτο.
εγω γνωριζω εναν που το εκανε πριν 11 χρονια με παρα πολλα επισοδια μαρμαρυγης μεχρι και δυο ηλεκτροσοκ του ειχαν κανει και δεν ξαναειχε ποτε μετα το αμπλεισον και μια κοπελλα που το εκανε πριν 4 χρονια και που και αυτη δεν ειχε ποτε ξανα επεισοδιο(ειχε 2-3 καθε μηνα)
τελειωνοντας θελω να ευχαριστησω ολα τα παιδια απο αυτο το ποστ που εγραψαν και μου εδωσαν χρησιμες πληροφοριες για την μαρμαρυγη και για το αμπλεισον και οτι ειμαι στη διαθεση σε οποιον θελει και μεσω τηλ. για περαιτερω σχετικα με το θεμα.ελπιζω απο τη μαρτυρια μου να μπορεσει καποιος να βγαλει χρησιμα συμπερασματα και επισης θα ηθελα απο τα παιδια που εχουν κανει αμπλεισον
να ενημερωνουμε πως παμε. καλη υγεια σε ολους!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

karel
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  15:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξεχασα να πω οτι ο γιατρος μετα την επεμβαση μου εδωσε αγκορον 1 τη μερα και το καινουργιο αντηπηκτικο πραταξα 1 πρωι-βραδυ για ενα μηνα και να με ξαναδει σε ενα μηνα μετα απο χολτερ σε ερωτηση μου πως πηγαμε μου ειπε οτι ειχαμε 100% επιτυχια τωρα τι εννοει δεν ξερω μαλλον 100% στην απομονωση των πνευμονικων φλεβων (ο καιρος θα δειξει) αλλα ηδη κατι εκτακτες που με ενοχλουσαν παρα πολυ πριν την επεμβαση τωρα δεν εχω και επισης δεν καταλαβαινω τι ειναι οι αδενοσινες που εγραψαν καποιοι οτι σου κανουν στην επεμβαση εγω δεν θυμαμαι τιποτα τετοιο αλλα εδω που τα λεμε δεν θυμαμαι και πολλα εκτος απο την προετοιμασια τησ επεμβασης και παρολο που κρατησε κοντα 4 ωρες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2011 :  19:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
karel . σου ευχομαι ναναι το πρωτο και τελευταιο ablation που κανεις. (το ιδιο ευχομαι και σε μενα , που το εκανα στις 4/11/11)
η αληθεια ειναι πως εαν δεν εχεις χορεψει αυτον "τον χορο" δεν μπορεις να συμμεριστεις τα οσα γραφουμε ολοι μας εδω σαυτο το post.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2011 :  16:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κυριακη 13/11 παλι μαρμαρυγη (στις 4/11 εκανα ablation στο Ιπποκρατειο)
πολυ εκνευρισμενος με την ολη κατασταση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

karel
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2011 :  19:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δευτερα 14/11 και ειμαι χαλια απο το πρωι εχω πολλες εκτακτες συστολες και τωρα το βραδυ εχω μαρμαρυγη συνεχη επεισοδια που κρατανε δυλεπτα.φιλε statusgo σε καταλαβαινω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ollandos
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2011 :  23:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδιά ελπίζω να βοηθήσω με τα παρακάτω....
εν συντομιά έκανα ablation στις 28.4.2011 στον Κο Εφραιμίδη και από τότε και μέχρι τις 7.9.2011 έκανα κατα περιόδους μαρμαρυγή ενώ οι έκτακτες συστολές ή το "χασιμο ενός χτύπου" ήταν πολύ ενοχλητικά σε σημείο να έχω σχεδόν κάθε λεπτό. θα πρέπει εδώ να σημειώσω ότι ο γιατρός δεν μου έδωσε κανένα χάπι γιατί ήθελε να δει πως θα πάω...
Είχα απογοητευτεί πλήρως. Ο Καρδιολόγος της γειτονιάς μου - που μου ανακάλυψε και την μαρμαρυγή - μου συνέστησε να πάρω lopressor. Δεν είναι αντιαρρυθμικό φάρμακο, ουσιαστικά επιδρά καταπραϋντικά στο νευρικό σύστημα (κατεβάζει τους παλμούς τις καρδιάς). Από τότε δεν ξαναέκανα μαρμαρυγή ενώ οι έκτακτες συστολές έχουν περιοριστεί στο ελάχιστο (μπορεί να περάσει μέρα και να μην κάνω καμία). Ο Κος Εφραιμίδης μου είπε ότι παρ΄ότι θεωρητικά δεν βοηθά το συγκεκριμένο φάρμακο στην μαρμαρυγή πρακτικά επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική μπορεί στην δική μου περίπτωση να βοηθά. Συμπερασματικά το
ablation βοηθά σημαντικά και δεύτερο μην βιάζεστε παιδιά και μην απογοητεύεστε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2011 :  22:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά κ παλι καλησπέρα!!! Παρακολουθω συνεχώς τη συζήτηση την οποία άνοιξα πριν 2μιση Χρόνια περίπου και έχω εκπλαγεί απο τον αριθμο της αναγνωσιμότητας αλλα κ απο τα δεκάδες email που δέχομαι απο όλη την Ελλάδα κ πολλές φορες μάλιστα απο νεαρά παιδιά. Πρόσφατα συζητούσα με τον γιατρο μου για την περίπτωση να κάνω κ τρίτο ablation όπου κ μου είπε ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου η επέμβαση μπορει να σου λύσει το πρόβλημα μια κ έξω αλλα συνηθως η θεραπεία είναι συνδυασμός ablation κ φαρμακευτικής αγωγής. Όπως μας αναφέρει παραπάνω κ ο Ollandos με το ablation μπορει να μην εξαλειφθούν πλήρως τα συμπτώματα αλλα ο συνδυασμός κάποιων αντί αρρυθμικων μετα την επέμβαση μπορει να μας μειώσει σημαντικά τα συμπτώματα. Σε αυτη τη φάση είμαι κ εγω μετα τα 2 ablation ακόμα δλδ συνεχίζω ρυθμονορμ κ λοπρεσορ (β-αναστολέας) τα οποία αν δεν τα πάρω οι έκτακτες είναι τόσο πολλές που έχω την αίσθηση ότι κάνω μαρμαρυγη. Ο στόχος μας είναι να απαλλαγούμε κ απο τα φάρμακα, μακάρι να γίνει κ αυτο.
Υ.Γ το τρίτο ablation μάλλον θα το επιχειρήσω διότι η όλη ιστορία με επηρεάζει σημαντικά στην δουλεια μου τα τελευταία Χρόνια κ πολυ περισσότερο στην ψυχολογία μου.

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....

Edited by - mcdemis on 15/11/2011 22:39:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thess
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2011 :  10:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα παιδιά και από μένα. Θα ήθελα να σας πω καιεγω την ιστορία μου. Καταρχήν είμαι 23 χρονών και ετοιμάζομαι να μπω στο στρατό για αυτό και το όλο θέμα με έχει επηρεάσει πολύ. Ολα ξεκίνησαν πριν από 3 χρόνια όπου είχα την πρώτη κρίση. Ειμουν φοιτητής δεν το είπα πουθενά το περασα σπίτι μονος μου. Ακολούθησαν απο τοτε πολλές φορές που με έπιασε τις περισσοτερες φορές βράδυ όταν έπεφτα για ύπνο αλλα πάλι το περνούσα μονος μου. Ως που το συζήτησα με τους γονείς μου έκλεισα ραντεβού για καρδιολόγο το περασμένο Δεκέμβρη και τρεις μέρες πριν το ραντεβού με πιάνει πάλι κρίση και πηγαίνω τελικά στο νοσκοκομείο Παπαγεωργείου θεσσαλονίκης. Με κρατάνε μεσα 5 μέρες για τις εξετάσεις και τα σχετικά μου λένε παροξυσμική κολπική μαρμαρυγη. Παθολγικά όλα καλά. Ξεκινάω θεραπεία με Lobivon και salospir όπου δεν έχω πρόβλημα. Κάνω holter και βρισκουν πολλές έκτακτες οπότε αλλάζω το lobivon σε ternormin. Εκτοτέ είχα μία κρίση τον Αύγουστο 2011 πολύ ήπια μπαίνω νοσοκομείο και μ δίνουν δύο Rythmonorm αν δεν κάνω λάθος όπου και σταματάει. Απο τότε τώρα έχω ενοχλήσεις δηλαδή χθες και σήμερα είχα ενα διλεπτο που κολπικής μαρμαριγής αλλά μου πέρασαν γρήγορα. Αυτο το καιρο δεν παίρνω κανένα χάπι. Εχω συζητήσει με καρδιολόγο ο οποίος μου σύστησε ablation αλλα να πω την αλήθεια το φοβάμαι και απο αυτά που διαβάζω εδω μεσα βλέπω ότι δεν έχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας. Το προβλημα μου είναι οτι παρουσιάζομαι την Τριτη και δεν ξέρω τι θα κάνω με το ολο θέμα στο στρατό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

karel
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2011 :  19:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια σε ολους
ξημερωμα σαββατου (10 μερες μετα το αμπλεισον)ειχα ενα επεισοδιο μαρμαρυγησ που κρατησε 2 ωρες και που τελειωσε με 2 ρυθμονορμ.περιττο να πω οτι μετα απο αυτο η ψυχολογια μου επιασε πατο το ενθαρυντικο ειναι
οτι μετα αρχισα να ψαχνω στο ιντερνετ και βρηκα πολλες ιστοριες απο αλλους οι οποιοι το 95% μετα απο αμπλεισον ειχαν αρκετα επεισοδια για αρκετο καιρο και πιο συχνα απο πριν και πιο "δυνατα" μεχρι που κοπηκαν εντελως
και ειναι ελευθεροι απο επεισοδια χρονια.επισης βρηκα αναφορες απο γιατρους και νοσοσκομεια απο το εξωτερικο που απαντανε σε ερωτησεις ασθενων που εκαναν αμπλεισον και εξακολουθουν να εχουν
ενοχλησεις να λενε οτι δεν πρεπει να θεωρειτε ανεπιτυχης η επεμβαση αν δεν περασουν 60-90 μερες και αρκετοι λενε μεχρι και 6 μηνες μεχρι να επουλωθει η καρδια και μαλιστα διαβασα οτι αυτοι
που εχουν επεισοδια μετα το αμπλεισον για καποιο λογο εχουν καλυτερη πορεια μετα!αυτα διαβασα αυτα σας μεταφερω και πηρα τεραστιο κουραγιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2011 :  12:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
karel είναι πολύ νωρίς ακόμα μην απογοητεύεσαι τα πρώτα συμπεράσματα θα τα βγάλεις μετά το πρώτο εξάμηνο.Σου έδωσαν φαρμακευτική αγωγή για κάποιο διάστημα?

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

karel
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2011 :  19:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιρνω αγκορον 1 καθε πρωι και το καινουργιο αντιπηκτικο πρανταξα 1 πρωι-βραδυ ολα για τρεις μηνες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ablation2011
Newbie Forum Runner



3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2011 :  03:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια σας.την τριτη που μας περασε εκανα ablation sto metropolitan sthn kyria Μεσισκλη η οποια μου ειπε οτι ασχολειται με τη διαδικασια εδω και 15 χρονια περιπου.η διαγνωση μου ηταν παροξυσμικη υπερκοιλιακη ταχυκαρδια επανεισοδου(220 παλμοι περιπου).ευχαριστω τους γιατρους απο τους οποιους εμεινα με τις καλυτερες εντυπωσεις.δεν διαλεξα ποτε την οδο των φαρμακων και προτιμησα την επεμβατικη λυση.θελω να σας πω οτι απο την αρχη δε φοβομουν και δικαιωθηκα.την ολη επεμβαση την καταδιασκεδασα.κανενας πονος,μονο λιγο καψιμο για δευτερολεπτα κατα την εξουδετερωση της ταχυκαρδιας.εβλεπα σε μονιτορ την καρδια μου και να ανεβαινουν απο τις φλεβες μου μικρα καλωδια μεχρι την καρδια.μπορω να πω οτι γελασα κι ολας στην αρχη διοτι ενιωσα ενα μικρο γαργαλητο κι ελεγα στις νοσηλευτριες και τους γιατρους,<<παιδια καλωδια ειναι αυτα?σαν σκουληκια μοιαζουν.νιωθω σαν alien.>>τα λεω ολα αυτα για να σας δωσω κουραγιο.απο την πρωτη μερα κι ολας δε νιωθω πια ουτε καν εκτακτες συστολες.το αν επανεμφανιστει η ταχυκαρδια θα το δειξει ο χρονος.παντως η διαδικασια ολη ειναι τελειως ανωδυνη.μαλιστα στο τελος οι γιατροι μου ειπαν οτι ημουν ο πιο ησυχος και συνεργασιμος ασθενης που ειχαν.τελειωσα μεσα σε 2 ωρες.θα μπορουσε καποια περιπτωση να χρειαστει και 4-5.πεταχτε τα φαρμακα και καντε την επεμβαση να ξεμπερδευετε...για οτι θελετε ρωτηστε με!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/11/2011 :  15:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ablation 2011 καταρχήν εύχομαι να ήταν η πρώτη και η τελευταία σου εμπειρία και όλα να είναι μια κακιά ανάμνηση.Είσαι πολύ τυχερός γιατί από τα λίγα που ξέρω υποψιάζομαι ότι είχες την ίσως πιο απλή περίπτωση αρρυθμίας (παροξυσμικής ταχυκαρδίας κλπ) που το ablation διορθώνει σχεδόν απόλυτα και πολύ καλά έκανες που το επιχείρησες.Έχω κάνει δύο φορές ablation (κατάλυση πνευμονικών φλεβών) και πίστεψέ με δεν ήταν η καλύτερη εμπειρία που είχα (υπόψιν γενικά στον πόνο είμαι αρκετά ανεκτικός εώς αναίσθητος θα έλεγα). Στη δικιά μου περίπτωση όπως και πολλών άλλων δυστυχώς ο πόνος κατά την κατάλυση (επαναλαμβάνω των πνευμονικών φλεβών και όχι κάποιων δεματίων κλπ) είναι αρκετά έντονος.Μπροστά όμως στην ταλαιπωρία της αρρυθμίας όλοι όσοι το έχουν κάνει παραδέχονται ότι αξίζει τον κόπο και τον πόνο.Δυστυχώς όπως πολλές φορές έχει αναφερθεί το κεφάλαιο αρρυθμία, μαρμαρυγή (παροξυσμική ή μόνιμη) είναι λαβύρινθος και κατά περίπτωση η διαδικασία του ablation διαφέρει. Εύχομαι και πάλι σιδερένιος....περιμένουμε νέα σου στο μέλλον για την πορεία της υγείας σου.
quote:
Originally posted by ablation2011

γεια σας.την τριτη που μας περασε εκανα ablation sto metropolitan sthn kyria Μεσισκλη η οποια μου ειπε οτι ασχολειται με τη διαδικασια εδω και 15 χρονια περιπου.η διαγνωση μου ηταν παροξυσμικη υπερκοιλιακη ταχυκαρδια επανεισοδου(220 παλμοι περιπου).ευχαριστω τους γιατρους απο τους οποιους εμεινα με τις καλυτερες εντυπωσεις.δεν διαλεξα ποτε την οδο των φαρμακων και προτιμησα την επεμβατικη λυση.θελω να σας πω οτι απο την αρχη δε φοβομουν και δικαιωθηκα.την ολη επεμβαση την καταδιασκεδασα.κανενας πονος,μονο λιγο καψιμο για δευτερολεπτα κατα την εξουδετερωση της ταχυκαρδιας.εβλεπα σε μονιτορ την καρδια μου και να ανεβαινουν απο τις φλεβες μου μικρα καλωδια μεχρι την καρδια.μπορω να πω οτι γελασα κι ολας στην αρχη διοτι ενιωσα ενα μικρο γαργαλητο κι ελεγα στις νοσηλευτριες και τους γιατρους,<<παιδια καλωδια ειναι αυτα?σαν σκουληκια μοιαζουν.νιωθω σαν alien.>>τα λεω ολα αυτα για να σας δωσω κουραγιο.απο την πρωτη μερα κι ολας δε νιωθω πια ουτε καν εκτακτες συστολες.το αν επανεμφανιστει η ταχυκαρδια θα το δειξει ο χρονος.παντως η διαδικασια ολη ειναι τελειως ανωδυνη.μαλιστα στο τελος οι γιατροι μου ειπαν οτι ημουν ο πιο ησυχος και συνεργασιμος ασθενης που ειχαν.τελειωσα μεσα σε 2 ωρες.θα μπορουσε καποια περιπτωση να χρειαστει και 4-5.πεταχτε τα φαρμακα και καντε την επεμβαση να ξεμπερδευετε...για οτι θελετε ρωτηστε με!



ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....

Edited by - mcdemis on 26/11/2011 15:43:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xristos 31
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  00:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα σε ολους.λεγομαι χρηστος και ειμαι 43 ετων.ηρθε η ωρα να γραψω και εγω την ιστορια μου.δεν ξερω αν θα βοηθησω το ευχομαι παντως!οι εντονες ενοχλησεις ξεκινησαν 32 ετων.ο πρωτος καρδιολογος που με ειδε μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα απλα θα παιρνεις 1 ασπιρινη την ημερα τοσα ξεραν τοσα λεγαν τοτε!μετα τα επεισοδια μεγαλωναν και βρηκα ενα αλλο γιατρο και μου ειπε να παιρνω salospir των 100 και rithmonrm των 150 και μου ελεγε να μην το κανω(aplaison) ακομα γιατι δεν υπηρχε ακομα μεγαλη εμπειρια στην ελλαδα.Και ετσι για να φτασουμε στο ζουμη καποια στιγμη εχω κολπικη μαρμαριγη και κολπικο πτερυγισμο ο οποιος εγινε μονιμος!Ετσι στις 9 μαιου του 2009 αποφασιζω να κανω το πρωτο ablaison!ξεχασα να σας πω οτι μου ειπε να μην κανουμε και τα δυο γιατι θα ηταν επωδηνω και χρονοβορο ετσι συμφωνησα να γινει!το αποτελεσμα ηταν να ληξη ο πτερυγισμος αλλα την αλλη μερα το απογευμα να σου η μαρμαριγη!Καπου το περιμενα αλλα οχι τοσο γρηγορα!Ετσι ξεκινησα τα αντιαρθικα agoron rithmonorm rithmontan και γω δεν θυμαμαι τη αλλο!Τιποτα καποια στιγμη μου τα σταματησε ολα αφου ειδε και αποειδε και μου λεει θα περνεις μονο sotalol 1 2 3 και 4 την μερα για σε κραταει σε ηρεμια μονο και να μαθεις να ζεις με αυτο!Παιδια πιστεψτεμε προσπαθησα πολυ αλλα δεν το αντεχα οι κρισεις κραταγαν 2 με 3 μερες και με 130 σφυγμους και ηταν πολυ συχνες!Και ετσι στις 9 μαιου 2011 κανω το πρωτο ablaison μαρμαρηγης.Δυστυχως δεν πηγε καλα ο οργανισμος μου δημιουργησε αμεσως αλλες φλεβες οι οποιες εκαναν δεματια παλι και μετα παλι τα ιδια!Τελος στις 14 νοεμβριου 2011 εκανα και το 2 ablaison μαρμαρυγης.ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ!Δεν θα σας πω αν παω καλα η οχι γιατι ειναι νωρις και ο λογος που δεν εγραψα γιατρους ειναι για τι ο καθε οργανισμος ειναι μοναδικος το μονο που θα σας πω ειναι μεσα στους 5 καλυτερους στην ελλαδα!Συμπερασμα παρολο που δεν μου πηγε μεχρι τωρα τοσο καλα αξιζει να το κανετε αν δεν σας πιανουν τα χαπια!Α και κατι τελευταιο το tampokor σας συστηνω να το δοκιμασετε ειναι καλο χαπι και μπορει καποιους να τους βοηθησει!ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΤΙΜΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!ΚΑΛΗ ΥΓΕΙΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000