Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  12:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Christo 31 καλήμερα από έμενα.. Ευχομαι να 'ειναι περάστικα και να είσαι σιδερένιος!

Ablation2011 έυχομαι και σε έσενα περαστικά.
Θα σύμφωνήσω με τα παιδιά(Christos31 kai mcdemis) ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Επίσης διαφορετική είναι και η περιπτωση της υπερκοιλιακής ταχυκαρδίας με την κολπική μαρμαρυγη. Όπως μου έχει αναφέρει γιατρός η κολπική μαρμαρυγή είναι πιο πολυπλοκή και για αυτό το ablation διαρκεί και πολλές ώρες.
Εγώ υπέφερα από παροξυσμική υπερκοιλιακή ταχυκαρδία, διήρκησε λιγότερο το ablation moy σε σ΄χεση με των παιδιών με την κολπική μαρμαρυγη.
Επίπρόσθετα στο δικό μου το ablation υπήρχε πονος στο σημείο των τομών
και κούτσαινα για ένα μήνα και...

Πράγματι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, διαφορετική είναι και η αντιμετωπιση της στο ablation. Διαφορετικός και ο καθε οργανισμός και διαφορετική η ανοχή στον πόνο!!

Ευχομαι και πάλι περαστικά σε όλα τα παιδιά! ¨οπως είπε Kai o Christos 31 καλή υγεία να έχουμε, είναι αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xristos 31
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  16:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω πολυ τη φιλη μας τη polyxeni και της ευχομαι οτι καλυτερο για το μελλον της!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ablation2011
Newbie Forum Runner



3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  16:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια σας παιδια.να σας ρωτησω κατι?τι ειναι οι τομες πνευμονικων φλεβων που αναφερατε και σε ποιες ταχυκαρδιες εμπλεκονται?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  18:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρήστο δεν τίθεται κανένα θέμα, κανένα πρόβλημα....

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/11/2011 :  18:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει διαπιστωθεί ότι όταν δεν υπάρχει παθογένεια της καρδιάς για αρρυθμια ή μαρμαρυγη και στη περίπτωση που δεν υπάρχει δεμάτιο ή δεματια τότε να το πω απλά υπάρχουν κάποια νεύρα στις 4 πνευμονικες φλέβες όπου οι γιατροί έχουν καταλήξει ότι είναι η γέννησιουργος αιτία των αρρυθμιων έτσι λοιπόν καυτηριαζουν εσωτερικά αυτές τις φλέβες αλλα δυστυχώς μπορει στο μέλλον να υποτροπιασουν δλδ να ξανάδημιουργηθουν και να χρειασθεί παλι ablation δεύτερη ακόμα κ Τρίτη ή τέταρτη φορά.Π.χ στη περίπτωση μου πρέπει να επαναλάβω κ τρίτη φορά.
quote:
Originally posted by ablation2011

γεια σας παιδια.να σας ρωτησω κατι?τι ειναι οι τομες πνευμονικων φλεβων που αναφερατε και σε ποιες ταχυκαρδιες εμπλεκονται?



ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ablation2011
Newbie Forum Runner



3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2011 :  02:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mc demis σε υπερκοιλιακη επανεισοδου εμπλεκονται οι πνευμονικες φλεβες?νομιζω οχι μου ειπε η γιατρος,αν θυμαμαι καλα...σημερα εκανα σεξ πρωτη φορα μετα την επεμβαση και οι παλμοι ανεβηκαν ρυθμικα και φυσιολογικα.ουτε καν εκτακτες συστολες δεν ειχα(διπλοχτυπηματα).καλο σημαδι αυτο.παιδια ασχετο αλλα προσοχη με τις ιδιωτικες ασφαλιστικες.καποιες κανουν τα παντα για να μην καλυψουν την επεμβαση και υποπτευομαι οτι το κανουν επειδη η επεμβαση ειναι ακριβη και ισως χρειαστει πανω απο μια φορα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

smartaki09
Newbie Forum Runner

Greece


2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2011 :  13:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kαλησπερα σας θα ηθελα να σας ρωτησω για την παροξυσμικη υπερκοιλιακη ταχυκαρδια συγκεκριμενα ο γιος μου εχει επεισοδια κατα δαστηματα και ο καρδιολογος μου ανεφερε αυτην την παθηση και για τον ηλεκτροφυσιολογικο ελεγχο.Μου συστησαν τον κ.Μανωλη στον Ευαγγελισμο μηπως εχετε ακουσει κατι?Διαβασα για τον κ Εφραιμιδη και θα ηθελα πληροφοριες αν σας ειναι ευκολο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

karel
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2011 :  21:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και οι δυο που αναφερεις ειναι κορυφαιοι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2011 :  23:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ablation2011

mc demis σε υπερκοιλιακη επανεισοδου εμπλεκονται οι πνευμονικες φλεβες?νομιζω οχι μου ειπε η γιατρος,αν θυμαμαι καλα...σημερα εκανα σεξ πρωτη φορα μετα την επεμβαση και οι παλμοι ανεβηκαν ρυθμικα και φυσιολογικα.ουτε καν εκτακτες συστολες δεν ειχα(διπλοχτυπηματα).καλο σημαδι αυτο.παιδια ασχετο αλλα προσοχη με τις ιδιωτικες ασφαλιστικες.καποιες κανουν τα παντα για να μην καλυψουν την επεμβαση και υποπτευομαι οτι το κανουν επειδη η επεμβαση ειναι ακριβη και ισως χρειαστει πανω απο μια φορα...


Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι απο ότι ξέρω κ εγω...για αυτο κ ο πόνος που ένιωσες δεν ήταν πολυ έντονος όσο όταν καυτηριαζονται οι ΠΦ όπου κ ο εντοπισμός των σημείων είναι πιο δύσκολος κ χρονοβορος.

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2011 :  23:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Smartaki09 ο κ.Εφραιμίδης είναι αξιόλογος γιατρός και με μεγάλη εμπειρια στην ηλεκτροφυσιολογική μελετη και ablation. Εγω έμεινα απόλυτα ικανοποίημενη. Εαν χρειαζόταν πάλι θα ξανάεκανα άφοβα το ablation με τον ίδιο γιατρό. Και έχει στην όμαδα του καλούς γιατρούς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

smartaki09
Newbie Forum Runner

Greece


2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2011 :  12:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimitria
Newbie Forum Runner



2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/12/2011 :  22:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοί άγνωστοι φίλοι, ανακάλυψα το forum στην προσπάθειά μου να ενημερωθώ από "πρώτο χέρι" σε ότι αφορά τη μέθοδο ablation για την ίαση της ταχυκαρδίας. Συγκεκριμένα:
Η κόρη μου (21 ετών), είχε εμφανίσει ταχυκαρδία για πρώτη φορά στα 14. Οι τυπικές εξετάσεις δεν είχαν δείξει πρόβλημα και καθώς δεν υπήρξε ουσιαστική επανάληψη του φαινομένου (το πολύ 1-2 φορές το χρόνο για λίγα λεπτά), το σύμπτωμα θεωρήθηκε τυχαίο και δε δόθηκε συνέχεια. Τον Μάρτιο 2011 παρουσιάστηκε πάλι με μεγαλύτερη διάρκεια αλλά επανήλθε από μόνη της στα φυσιολογικά.
Στις αρχές Νοεμβρίου για πρώτη φορά παρουσιάστηκε 2 φορές σε 1 εβδομάδα ενώ κοιμόταν, με 170-180 παλμούς και δεν επανήλθε παρά μόνο μετά από ενέσιμο φάρμακο που της χορηγήθηκε στο νοσοκομείο.
Η διάγνωση ήταν "παροξυσμική ταχυκαρδία σε υγιή καρδιά". Δε διατρέχει κίνδυνο όπως μας είπαν, όμως λόγω της ηλικίας της τα φαινόμενα θα αυξηθούν και πιθανό να επηρεάσουν την ποιότητα ζωής της. Σα μοναδική μέθοδο ίασης (στην περίπτωσή της) μας σύστησαν την ablation - τόσο στο Γεννηματά όσο και άλλοι 2 γιατροί που επισκεφθήκαμε για επιβεβαίωση. Παρ' όλο που δείχνει κάπως πρόωρη μια τέτοια απόφαση, η ίδια θέλει να προχωρήσει και να απαλλαγεί από το άγχος αν θα της συμβεί σε εκδρομή, εξεταστική κ.λ.π
Οι γιατροί που έχουμε επισκεφτεί είναι στο Ωνάσσειο (Λιβάνης) και στο Ντυνάν (Θεοδωράκης).
Επειδή έχω καταλάβει ότι παίζει μεγάλο ρόλο ο γιατρός, θα ήθελα κατ' αρχήν τη γνώμη σας ως προς την ορθότητα της απόφασης (μετρώντας την εμπειρία σας)και δεύτερον προτεινόμενο γιατρό.
Μέχρι να διαβάσω την επικοινωνία σας, η πλάστιγγα έγερνε στο Ντυνάν αλλά εδώ για πρώτη φορά διάβασα για τον κ. Εφραιμίδη.
Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

christos71
Newbie Forum Runner

Greece


6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2011 :  10:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου Δήμητρα αν καταλαβαίνω σωστά το όνομα σου και στο Ντυνάν και στο Ευαγγελισμό είναι τα κορυφαία στην Ελλάδα. Εγώ προσωπικά στο Ντυνάν το έκανα η μόνη διαφορά νομίσω που υπάρχει είναι ότι οι συνθήκες κτιριακές και προσωπικού στον Ντυναν είναι πολύ καλύτερες, το κόστος είναι στα 1200€ συνολικά περίπου τα άλλα στα καλύπτει η ασφάλεια. Βέβαια η νοσηλεία είναι πολύ μικρή μιλάμε 1,5 ημέρα είναι και περνά πολύ γρήγορα άρα δεν θα έχετε την ταλαιπωρία που όλοι μας έχουμε βιώσει κάποια στιγμή στα δημόσια νοσοκομεία . Θα σου πουν και τα παιδία που έχουν πάει στο Ευαγγελισμό βέβαια από όσα ξέρω έχουν πολλή καλές εντυπώσεις, από πλευράς γιατρών είναι και οι δύο κορυφαίοι. Τέλος από τα ελάχιστα που ξέρω όσο ποίο γρήγορα κάνετε το ablation τόσα τα ποσοστά επιτυχίας είναι ποίο υψηλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική θα στα πουν οι γιατροί που είναι οι ιδική
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2011 :  19:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δήμητρα καλήσπέρα και από έμενα. Όπως είπε και ο Χρήστος71 είναι κορυφαιοί αυτόί οι γιατροί. Εγώ από τον κ.Εφραιμίδη έμεινα απόλυτα ικανοποιημενη και έχω τις καλυτερες εντυπώσεις και από εκείνον αλλά και την ομάδα του γενικά.
Η ηλικία παίζει σημαντικό ρόλο, κάθως όσο νεότερος είναι ο ασθενης τόσο μεγαλύτερα ποσοστά επιτύχιας έχει το Ablation. Εγώ είμαι 25 χρονών και μου εδιναν ποσοστό επιτυχίας( οριστική ίαση της ταχυκαρδίας μου)99%.
Επίσης η παροξυσμική υπερκοιλιακή ταχυκαρδία είναι λιγότερο πολύπλοκη στην αντιμετώπιση της κατά το ablation, σε σχέση με την κολπική μαρμαρυγη.
Στον κ. Εφραιμίδη και την ομάδα του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη να ξαναέκανα το ablation εαν χρειάζοταν.Αξιόλογοι γιατροί,με τεράστια εμπειρια στο ablation, με ενδιαφέρον για τον αθενή και πάνω απ'όλα ανθρώπινοι.
H ταχυκαρδία μου εμφανιστικε και εμένα στην ίδια ηλικία με τησ κόρης σου και ενώ οι γιατροί μου, μου είχαν κάνει σύσταση για ηλεκτροφυσιολογικη μελετη και ablation ήμουν τόσο φοβιτσιάρα που το άφηνα. Και ενώ τα συμπτώματα μπορεί να ήταν μια στο τόσο στις αρχές ήμοθν πάντα με το αγχος μην με πιάσει η ταχυκαρδια,όταν ημουν σε κάποια ταξίδι, στη δουλειά,όταν ήμουν αθλήτρια στους αγώνες κ.λ.π. ¨εχεις ένα μόνιμο αγχός η αλήθεια είναι αυτή. Επίσης οι γιατροι μου ειχαν πει πως όταν θα ημουν εγκυος τότε θα ήταν πιο δύσκολα στην εγκυμοσυνη, η καρδια επιβαρύνεται πολύτ τότε..

Απόφασισα και το έκανα γιατί φοβηθηκα και δεν μπορουσα να είμαι με το αγχος(και όσο να 'ναι οι παλμοί μου έφταναν στουσ 250 και είναι τρομάχτικο αίσθημα) Φοβομουν πάρα πολύ στην επέμβαση, αλλά είχα καταπληκτικούς γιατρούς και όπως όλα δείχνουν η ταχυκαρδία μου αποτελεί παρεθόν..Οριστικό..
Ελπίζω να μην σε κουράσα, μίλα και με τους γιατρούς και οτιδήποτε απορία έχεις εμεις είμαστε εδώ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimitria
Newbie Forum Runner



2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2011 :  21:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρήστο και Πολυξένη,σας ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση. Πιστεύω κι εγώ ότι από τη στιγμή που και η ίδια το θέλει πρέπει να υποστηρίξουμε την απόφασή της και όχι να της βάλουμε διλήμματα. Μένει να πεισθεί γι αυτό και ο μπαμπάς που πιστεύει ότι πρέπει πρώτα να δοκιμασθούν άλλοι τρόποι (όχι φαρμακευτική αγωγή). Όσο για την επιλογή γιατρού, μάλλον θα επισκεφτούμε και τον Εφραιμίδη και μετά θα επιλέξουμε έναν εκ των δυο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000