Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2011 :  21:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δήμητρα δεν καναμε τίποτα,δεν χρειαζεται να μας ευχαριστεις.. ΜΙλήστε και με τους γιατρούς και θα δείτε τι θα σας πουν και εκείνοι..Εδώ είμαστε και περιμένουμε νέα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2011 :  12:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδια καλημερα !
40 και κατι ημερες (4/11) μετα το πρωτο μου (ελπιζω και τελευταιο)ablation στο Ιπποκρατειο υπο την καθοδηγηση της ομαδας του κου.Δηλαβερη, τα πραγματα φαινονται καλα. τις πρωτες ημερες ειχα καποια επεισοδια κολπικης μαρμαρυγης και μετα καποιες "περιεργες" εκτατες διπλου κτυπου που μου κοβανε την ανασα.
επειδη χρειαστηκε να "καψουν" και γαγγλια του παρασυμπαθητικου τα οποια εχουν καποια σχεση με τις λειτουργιες του στομαχου, παιρνω εκτος απο Multaq και Sintrom,και Talcid για το στομαχι.
το σχετικο Holter ηταν σε γενικες γραμμες ηταν καλο.
παντως εστω και ναχεις κανει ablation,το να φοβασαι μηπως σου ξαναρθει καποια μαρμαρυγη, ειναι και αυτο ενα σχετικο βασανο.
ευχομαι καλες γιορτες γεματες φλεβοκομβο για ολους εδω μεσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2011 :  23:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
statusquo εύχομαι και πάλι να είσαι σιδερένιος και να εύχομαι όλοψυχα να είναι το πρώτο και τελευταίο σου ablation.Το βάσανο που λες μετα το ablation το έχω και εγώ.. Φόβαμαι μην ξανακάνω ταχυκαρδία και υπάρχει ακόμα στο μυαλό μου!!

Χαχα! Γεμάτες φλεβόκομβο!!!Φοβερό!εγραψες!
Καλές γιορτές να έχεις γεμάτες υγεία!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2011 :  11:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Polyxeni
να ευχηθω και σε εσενα αλλα και σε ολους τους ομοιοπαθεις, τα καλυτερα για το 2012 και οπως ξαναγραψα : γεματες φλεβοκομβο και μονο !!
καλες γιορτες σε ολους !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2011 :  00:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by christos71

Γεια σας την Παρασκευή 30/9/11 θα κάνω στο Ερρίκος Ντιναν "ablation" από το Κο Ανδρικόπουλο. Πριν 6 μήνες είχα το πρώτο επεισόδιο και έχω κάνει 3 μέχρι στιγμής. Θα το κάνω τώρα που είναι νωρίς γιατί τα ποσοστά είναι επιτυχίας είναι μεγαλύτερο τώρα. Ποία η γνώμη σας για το Κο Ανδρικόπουλο?
Επίσης αυτό που ήθελα να σας ενημερώσω είναι ότι το ΙΚΑ στα πλαίσια μείωσης του κόστους γενικά έκοψε από την επέμβαση ablation την ψηφιακή τρισδιάστατη χαρτογράφηση των αρτηριών & καρδιάς (προφανώς έχει κάποια ονομασία αλλά εγώ δεν την ξέρω τα παιδία που έχουν κάνει την επέμβαση θα το ξέρουν) με αποτέλεσμα αν ο γιατρός δεν έχει αυτό το «εργαλείο» να έχουμε λιγότερες πιθανότητες επιτυχίας αυτό θα ισχύ από 1/1/11 μου είπαν ότι θα προσπαθήσουν τα δύο μεγάλα κέντρα (Ερρίκος Ντιναν & Ευαγγελισμός) να πέσουν τους αρμοδίους να το αλλάξουν αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια . Το κόστος είναι 3000€ περίπου αν δεν το καλύπτει το ΙΚΑ ακόμα και στο Ευαγγελισμό ισχύ το ίδιο. Για αυτό όποιος το σκέπτεται σοβαρά να το κάνει ας ρωτήσει το Γιατρό του τι γίνεται με αυτό το θέμα. Στο Ερρίκος Ντιναν μου είπαν 1000€ για το νοσοκομείο από 1/1/11 + 3000€.



Θέλω, έστω και καθυστερημένα, να τονίσω πως στον Ευαγγελισμό το ablation δεν κόστίζει τίποτα,το καλύπτει το τάμειο ασφάλισης.
Το γνωρίζω από πρώτο χέρι και καλό θα ήταν να μην γίνεται παραπληροφόρηση.Δεν ισχύει κάτι τέτοιο για τον Ευαγγελισμό.

Καλές γιορτές σε όλους με υγεία!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimitrios91
Newbie Forum Runner

4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2011 :  01:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
paidia exw thema...eixa kanei ablation gt eixa white wolf parkinson...exw kapoies arithmies twra..oxi taxikardies...kati fterougismata pou diarkoun 1 me 2 deuterolepta kai fovamai mipws einai kolpiki marmarigi..steilte mou emai sto dimitris-pil@hotmail.com na me simvoulepsete kai na sas rotisw
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimitrios91
Newbie Forum Runner

4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2011 :  01:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
paidia exw thema...eixa kanei ablation gt eixa white wolf parkinson...exw kapoies arithmies twra..oxi taxikardies...kati fterougismata pou diarkoun 1 me 2 deuterolepta kai fovamai mipws einai kolpiki marmarigi..steilte mou emai sto dimitris-pil@hotmail.com na me simvoulepsete kai na sas rotisw
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2011 :  14:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dimitrios91

paidia exw thema...eixa kanei ablation gt eixa white wolf parkinson...exw kapoies arithmies twra..oxi taxikardies...kati fterougismata pou diarkoun 1 me 2 deuterolepta kai fovamai mipws einai kolpiki marmarigi..steilte mou emai sto dimitris-pil@hotmail.com na me simvoulepsete kai na sas rotisw


Δημήτρη καλησπερα και Χρονια Πολλα, έτσι όπως το περιγράφεις δεν μου φαίνεται για μαρμαρυγη αλλα την απορία σου θα στην λύση σίγουρα ο γιατρός σου και η γνώμη μου είναι να βάλεις ένα holter ώστε να καταγραφουν αυτα τα "φτερουγισματα" ώστε να δει ο γιατρός τι ακριβώς συμβαίνει.

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimopoulos
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/01/2012 :  15:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=169586
μπορει να σχολιασει καποιος?
τοσο κινδυνο διατρεχει καποιος με κολπικη?
πολλα πολλα πολλα μπραβο για το θεμα που ανοιξατε και συμμετεχεται αρκετοι,να ξερετε οτι βοηθατε παρα πολυ κοσμο.
ειμαι απο γιαννενα 36 χρονων και εχω κολπικη (5 επεισοδια το 2011,το 2010,1 φορα)την παλευω ακομα με φαρμακα δεν εχω επιχιρισει ακομα για αβλατιον ευελπιστοντας καποια στιγμη θα περασει.
μολις διαβασα αυτο σημερα τρομοκρατηθηκα.δεν μου τα ειπανε ετσι οι γιατροι εμενα..
θα ηθελα και μια δευτερη γνωμη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/01/2012 :  19:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάνεις χειμερινά μπάνια φίλε? Πιστεύω (καθαρά προσωπική άποψη βέβαια μια και δεν το έχω ψάξει), ότι το είπαν αυτό οι γιατροί επειδή ο Γκλέτσος δεν έκανε ποτέ χειμερινά μπάνια, και αφού θα βουτούσε ξαφνικά, θα κινδύνευε. Άλλωστε μπορεί να κινδυνέψει ο οποιοσδήποτε αν μπει μια φορά χειμώνα στη θάλασσα ξεκάρφωτα και ασυνήθιστος, αντί να κάνει μπάνια από το τέλος του καλοκαιριού ώστε να συνηθίσει ως το χειμώνα ο οργανισμός. Πιστεύω ότι αν κάνεις σταθερά μπάνια όλη τη χρονιά, δεν κινδυνεύεις, παρότι έχεις κάνει ablation (να διευκρινίσω πάντως, ότι για το ablation δεν ξέρω τίποτα άλλο, παρά μόνο αυτά που γράφουν οι φίλοι σ’αυτό το θέμα)
Όπως είπε και κάποιος φίλος σε άλλο θέμα, και συμπληρώνοντας κι εγώ, μπορεί να παραφούσκωσαν την είδηση για να γίνει και ήρωας ο Γκλέτσος. Άλλωστε με τόσους καυγάδες που ρίχνει κάθε μέρα και συγχύζεται, θα έπρεπε να είχε παρουσιάσει επεισόδιο από καιρό. Καταλήγω στο ότι μάλλον υπερέβαλαν για ευνόητους λόγους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/01/2012 :  18:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by jimopoulos

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=169586
μπορει να σχολιασει καποιος?
τοσο κινδυνο διατρεχει καποιος με κολπικη?
πολλα πολλα πολλα μπραβο για το θεμα που ανοιξατε και συμμετεχεται αρκετοι,να ξερετε οτι βοηθατε παρα πολυ κοσμο.
ειμαι απο γιαννενα 36 χρονων και εχω κολπικη (5 επεισοδια το 2011,το 2010,1 φορα)την παλευω ακομα με φαρμακα δεν εχω επιχιρισει ακομα για αβλατιον ευελπιστοντας καποια στιγμη θα περασει.
μολις διαβασα αυτο σημερα τρομοκρατηθηκα.δεν μου τα ειπανε ετσι οι γιατροι εμενα..
θα ηθελα και μια δευτερη γνωμη


Καλησπέρα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ χωρίς μαρμαρυγή για όλους!!!!!
jimopoulos η γνώμη μου είναι ότι μάλλον υπερέβαλαν και με το παραπάνω σε αυτό το άρθρο, όπως όλοι ξέρουμε ο μεγαλύτερος κίνδυνος της κολπικής μαρμαρυγής είναι η δημιουργία θρόμβων οι οποίοι μπορεί στη χειρότερη των περιπτώσεων να προκαλέσουν εγκεφαλικό κάτι το οποίο σε νεαρές ηλικίες όπως εμείς είναι πολύ σπάνιο (αλλά όχι και απίθανο). Στην προκειμένη περίπτωση ο Απόστολος μάλλον κινδύνευε να πάθει καμιά ανακοπή όπως όλος ο κόσμος που θα έκανε κάτι τέτοιο ή να πυροδοτούνταν κολπική μαρμαρυγή με όλες τις υπόλοιπες συνέπειες όπως είπα πιο πάνω. Όταν υποφέρεις από κολπική μαρμαρυγή (όχι κοιλιακή το τονίζω αυτό) οι γιατροί δεν απαγορεύουν να αθλείσαι ειδικά αερόβια (υπάρχει μια ένσταση με τα βάρη).Φαντάζομαι ειδικά το να κάνεις και χειμερινή κολύμβηση θα είναι ότι καλύτερο για να έχεις καλύτερο κυκλοφορικό και πιο δυνατή καρδια. "ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΖΕΙΤΕ ΜΕ ΑΥΤΌ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ" αυτό λένε οι γιατροί.Επομένως μάλλον καλά στα είπαν οι γιατροί χωρίς να ξέρω τι ακριβώς σου είπαν .
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giwrgos
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2012 :  20:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΟΛΠ.ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ.ΕΙΜΑΙ 60 ΕΤΩΝ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ,Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΞΥΣΜΙΚΗ ΚΟΛΠ.ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΧΑΠΙΑ (RYTHMONOL ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΡΥΘΜΙΑ ,LAPRAZOL ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΦΩΣΚΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΡΕΨΙΜΑΤΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΚΟΛΠΙΚΗΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΟΥΣΚΩΜΑΤΑ,ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΙΣΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ???? ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΓΙΝΩΝΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ.ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΠΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ Σ ΑΥΤΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2012 :  13:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giwrgos

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΟΛΠ.ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ.ΕΙΜΑΙ 60 ΕΤΩΝ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ,Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΞΥΣΜΙΚΗ ΚΟΛΠ.ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΧΑΠΙΑ (RYTHMONOL ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΡΥΘΜΙΑ ,LAPRAZOL ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΦΩΣΚΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΡΕΨΙΜΑΤΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΚΟΛΠΙΚΗΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΟΥΣΚΩΜΑΤΑ,ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΙΣΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΠΙΚΗ???? ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΓΙΝΩΝΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ.ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΠΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ Σ ΑΥΤΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Καλημέρα Γιώργο υπάρχει μια αλληλεπίδραση οισοφάγου, στομαχιού κλπ αλλά δεν ξέρω να σου πώ λεπτομέρειες το μόνο που ξέρω είναι ότι και εγώ παλιότερα μετά από πολύ φαγητό όταν ένοιωθα αυτά τα φουσκώματα συνήθως συνοδεύονταν από έντονη αρρυθμία η οποία υποχωρούσε σχεδόν πάντα λίγο μετά την χώνεψη ή τουλάχιστον αν δεν παιρνούσε τελείως μειώνονταν η έντασή της.

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

karel
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2012 :  10:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χρονια πολλα σε ολους,ο αποστολος γκλετσος υποφερει απο ΜΟΝΙΜΗ μαρμαρυγη τα τελευταια 6 χρονια που σημαινει οτι εχει κολπικη μαρμαρυγη ολο το 24ωρο χωρις διακοπη παιρνει syntrom για αντιπηκτικο και β αναστολεα για ελεγχο της καρδιακης συχνοτητας που του κραταει την μαρμαρυγη σε 70-80 παλμους και οχι σε 150-160 οπως τουλαχιστον συμβαινει με εμενα τωρα για εγκεφαλικο διατρεχει 60% περισσοτερεσ πιθανοτητεσ απο το γενικο πληθησμο οπως και κινδυνο για καρδιακη ανεπαρκεια με τον καιρο λογω οτι η καρδια του βρισκεται σε μονιμο ακανονιστο ρυθμο θελω να πω σε ολους να μην αφηνεται τη μαρμαρυγη σαν τυχαιο γεγονοσ αλλα να την αντιμετωπιζεται παντα με θεραπεια φαρμακων γιατι οσο αφηνεις τα επεισοδια και λες οτι οφειλονται σε αγχος η σε πολλα γλυκα η σε πολυ ποτο τοσο περισσοτερα επεισοδια θα εχεις αλλωστε ειναι γνωστο το ρητο η μαρμαρυγη γεννα μαρμαρυγη εγω ξεκινησα με 2 επεισοδια το 2010 και μετα απο 9 μηνες ηρθε το τριτο το τεταρτο το πεμπτο κτλ.και ελεγα αποψε εφαγα πολυ την αλλη φορα ηπια 2 ποτα την αλλη φορα ειχα πολυ αγχος η την αλλη νευρα και γενικα εχωντας δοκιμασει τα παντα απο αποψη υγιεινης ζωης με οτι μπορεις να φανταστεις και ο καιρος περνουσε μεχρι να αποφασισω τον ιουλιο του 2011(και μετα απο καμμια δεκαρια) να τα αντιμετωπισω με φαρμακα και εφτασα απο τον ιουλιο μεχρι τωρα να εχω 34!!!επεισοδια.στην πορεια οσα φαρμακα και να πηρα ολα αποτυχαν παταγωδως τωρα δεν πα να ηρεμισεις να αδυνατισεις να μην καπνιζεις κτλ -βεβαια πρεπει να ακολουθεις τους γενικους κανονες- αν δεν αντιμετωπισεισ τα επεισοδια με φαρμακα η μαρμαρυγη θα ερχεται ολο και πιο συχνα.τωρα δυο μηνεσ μετα το αμπλεισον(4 νοεμβριου).ο πρωτος μηνας ηταν εφιαλτικος ειχα περισοτερα επεισοδια απο πριν την επεμβαση -σε μια μερα ειχα 3!! που κρατησαν 1 ωρα το καθενα-και εκτακτες συστολες που μολις ξαπλωνα ξεκινουσαν 1 εκτακτη 1 νορμαλ και μετα απο 5 λεπτα ξεκινουσε η μαρμαρυγη πονο μολις οριζοντιονομουν στο κρεβατι και τα επεισοδια μαρμαρυγης πολυ πιο εντονα απο πριν το αμπλεισον.τωρα μετα απο 2 1/2 μηνες εχω 1 επεισοδιο καθε περιπου 10 μερες- και οσο περναει ο καιρος οι τα επεισοδια αργουν ολο και πιο πολυ τωρα βρισκομαι σε 13 μερες χωρισ μαρμαρυγη(ρεκορ)- που κραταει περιπου 30-60 λεπτα και σταματαει χωρις φαρμακο στο παρελθον σταματουσε μονο με 2 ρυθμονορμ(δυο φορες που εκανα προβα χωρις φαρμακα να δω αν σταματηυσει μονη της κατεληξα στο νοσοκομειο μετα απο 5-6 ωρες μαρμαρυγης επισης οι εκτακτες εχουν σχεδον εξαφανιστει που και αυτες με ταλαιπορουν απο το καλοκαιρι που εχω πει καλυτερα να εχω μαρμαρυγη παρα τις εκτακτες και γενικα νιωθω οτι θα πηγαινω ολο και πιο καλα βεβαια ακομα παιρνω φαρμακα (αγκορον)αλλα και το καλοκαιρι που επερνα δεν ειχα δει καμια μα καμια διαφορα τωρα και καφεδες πινω και τα ουισκακια μου και τις ρακεσ μου πινω αμα κατσουν ο θεοδορακης μου ειπε να περιμενουμε 3-6 μηνες για να επουλωθει η καρδια οσοι σκεφτονται για αμπλεισον τους συνιστω να το κανουν βεβαια εγω μιλαω εκ του ασφαλους γιατι δεν επαθα τιποτα αλλα και δευτερο να χρειαστει(που θα χρειαστει γιατι στην καλυτερη σε κραταει για 5-6 χρονια)θα το ξανακανω αφου οπως ολοι ετσι και εγω δεν θελω να ζω με φαρμακα τωρα σχετικα με την παθηση ο βαρδας που ειναι ο προεδροσ της ευρωπαικης καρδιολογικης εταιριας μου ειπε οτι βρισκεται σε πειραματικο σταδιο ενα τσιπ που θα τοποθετειται στο στερνο και οταν παει να ξεκινησει η μαρμαρυγη δεν την αφηνει και ολα αυτα χωρις καλωδια και εγχειρησεις και ταλοιπα αλλα σε 5λεπτα εχει τοποθετηθει κουραγιο και υπομονη σε ολουσ τους ομοιοπαθουντες η τεχνολογια προχωρει αλλιως αντιμετωπιζοταν η ασθενεια πριν 10 χρονια και αλλιως θα αντιμετωπιζεται σε 10 χρονια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maemo
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2012 :  16:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαίρεται από μένα ξανά. Η τελευταία φορά που είχα ποστάρει στο θέμα ήταν τον 3ο του 2011 (Αν θυμάμαι καλά). Τελικά παρ' ότι αντίθετος σε οποιαδήποτε παρεμβατική μέθοδο, τελικά έκανα και γω το ablation για την κολπική μαρμαρυγή την Παρασκευή 13/1/2012. Παρασκευή και 13 δηλαδή, ιδανική μέρα για επέμβαση. Την έκανα στο Ερρίκος Ντυνάν και με τον κύριο Ανδρικόπουλο, εν μέσω μάλιστα διαταραχών στο νοσοκομείο καθώς οι υπάλληλοί του παραμένουν απλήρωτοι τόσους μήνες λόγο κακοδιαχείρισης του νοσοκομείου, ωστόσο παραμένουν επαγγελματίες. Δυστυχώς δύσκολοι καιροί για επεμβάσεις τέτοιου είδους γιατί το κόστος όσο και να έχει μειωθεί είναι αρκετό και πολύ δύσκολα μπορούν να βρεθούν δανεικά αυτόν τον καιρό για τέτοιες επεμβάσεις. Συν την άλλης αναμένονται πολύ σημαντικές αλλαγές στα ταμεία υγείας και στο τι θα καλύπτουν στο εφεξής. Δυστυχώς από εδώ και πέρα αυτές οι επεμβάσεις θα είναι για λίγους και ευτυχώς που πρόλαβα να την κάνω έγκαιρα όσο ακόμα την δικαιολογεί το ταμείο μου.

Η δική μου μαρμαρυγή είναι παροξυσμική, έχω κάνει συνολικά κάτι λιγότερο από 10 από το καλοκαίρι του 2010. Είμαι 33 σχεδόν, έχω κόψει τσιγάρα, καφέδες εδώ και μήνες και έχω χάσει βάρος και πλέον είμαι 83κιλά (από 92 που είχα φτάσει) και 1.85 ύψος, τρέχω 4-5 φορές την εβδομάδα 3.5 με 4 χλμ κάθε φορά και κυρίως έχω αυξήσει την χωρητικότητα στα παλιά μου τα παπούτσια και πλέον μπορώ και γράφω εκεί πολύ περισσότερα πράγματα. Το τελευταίο είναι ίσως το σημαντικότερο που μπορεί να κάνει κάποιος.

Η επέμβαση μου κράτησε 2 ώρες περίπου μαζί με την χαρτογράφηση της καρδιάς. Αυτό που με ενόχλησε περισσότερο ήταν η χαμηλή θερμοκρασία που επικρατούσε στο χειρουργείο. Το εντυπωσιακό σε αυτό ήταν ότι λόγο του κρύου οι μύες μου βρίσκονταν σε σύσπαση (τρέμουλο) έτσι ώστε να τρίβονται μεταξύ τους και να αυξάνουν την θερμοκρασία του σώματος. Παρόλ' αυτά η επέμβαση προχωρούσε κανονικά. Η επέμβαση εδώ γίνεται χωρίς αναισθησία, ενώ από διάφορα βίντεο που είχα δει στο youtube στο εξωτερικό κάνουν ολική αναισθησία. Ο πόνος ήταν γενικά ανεκτός στις εντάσεις από 10-20W (watt) στον καθετήρα και πολύ έντονος όταν αύξανε στα 30watt. Ο καθετήρας που χρησιμοποιήθηκε ήταν ψυχόμενου άκρου και όχι RF ή θερμικός όπως σε άλλες περιπτώσεις. Επίσης δεν γνωρίζω πια είναι η διαφορά τους στατιστικά όσων αφορά την επιτυχία της επέμβασης. Ο πόνος ήταν ουσιαστικά ένα κάψιμο στο στήθος το οποίο κράταγε περίπου 1 δευτερόλεπτο κάθε φορά. Το κάψιμο αυτό ήταν λόγο της ψύξης του καθετήρα και όχι πραγματικό κάψιμο.

Η διαδικασία έγινε με την βοήθεια του υπολογιστή, ο οποίος ύστερα από την χαρτογράφηση της καρδιάς απεικόνιζε ένα τρισδιάστατο μοντέλο της, στο οποίο η επέμβαση γινόταν σε αυτό. Δεδομένης της συνεχής κίνησης της καρδιάς λόγο συστολής και διαστολής αυτό είναι πολύ εντυπωσιακό, γιατί σε τέτοιες αντίξοες συνθήκες υπάρχουν ακρίβειες της τάξης του χιλιοστού. Τέλος πάντως, τεχνολογικά είναι πολύ προχωρημένη επέμβαση και παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον για όποιον ασχολείται γενικότερα με τον τεχνολογικό κλάδο. Το μόνο που φοβόμουν ήταν να μην δω μπλε οθόνη από windows στο μόνιτορ κατά την διάρκεια της επέμβασης, αλλά ευτυχώς δεν είδα. Μπορούσα να βλέπω στο μόνιτορ αριστερά μου, την διαδικασία αυτή, την οποία μπορείτε να δείτε και σε αυτό το βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=ybP-5Ji1G2s), καθώς ήταν ακριβώς η ίδια.

Στην περίπτωσή μου μπήκα στο χειρουργείο με φλεβοκομβικό ρυθμό, αλλά έκανα μαρμαρυγή αμέσως κατά την διάρκεια της μελέτης και την φλεβογραφία των πνευμονιών αρτηριών, πράγμα το οποίο λογικά πρέπει να λειτούργησε θετικά στην διαδικασία. Αφού έγινε η χαρτογράφηση ξεκίνησε ο καυτηριασμός του οποίου ο πόνος ήταν έντονος αλλά υποφερτός, οπότε δεν ενόχλησα τους γιατρούς με γκρίνιες για να ξεμπερδεύουμε όλοι μαζί το ταχύτερο από την κατάσταση αυτή. Στο τέλος έγινε προσπάθεια ανάταξης της μαρμαρυγής με ιμπουτιλίδη, αλλά επειδή δεν επανατάχθηκε σε σύντομο διάστημα, τελικά μου έκαναν μέθη και ηλεκτρική ανάταξη (μάλλον με ηλεκτροσόκ).

Ξύπνησα στα χειρουργεία με ένα hangover όπως στην ομόνυμη ταινία. Το τελευταίο πράγμα που θυμάμαι είναι ένα διαφανές πλαστικό στόμιο να πλησιάζει το πρόσωπό μου. Από την εκείνη την ώρα οι σφυγμοί μου ήταν μόνιμα στους 100 περίπου μέχρι και την επόμενη μέρα όπου και έπεσαν στους 90, ενώ την τρίτη μέρα δηλαδή σήμερα, είναι στους 80-85 με φυσιολογικούς σφυγμούς τους 65-75 προ της εγχειρήσεως. Μέχρι το βράδυ ένιωθα μια χαρά, έτρωγα κανονικά και έπινα κανονικά, αλλά μετά από 8 ώρες περίπου με έπιασαν πόνοι στο στήθος. Ο πόνος αυτός ακολουθούσε την αναπνοή μου και ιδιαίτερα την εισπνοή. Σαν αίσθηση ήταν περισσότερο σαν μούδιασμα-πόνος, όπως αυτός που παθαίνει κάποιος όταν είναι βαριά κρυωμένος και βήχει για πολύ ώρα, ώσπου αισθάνεται ένα μούδιασμα στα πνευμόνια. Ο πόνος αυτός ήταν στο στήθος και έφτανε μέχρι τον λαιμό και το σαγόνι και ήταν πολύ πιο έντονος όταν άλλαζε η στάση του σώματος από ξαπλωμένος-όρθιος και το αντίθετο και έπρεπε να περάσει ένα χρονικό διάστημα για να σταματήσει να είναι τόσο έντονος. Αυτό κράτησε μέχρι και χθες το βράδυ (2η μέρα της επέμβασης) και συνοδευόταν από πυρετό ο οποίος κυμαινόταν από 37.5 μέχρι και 38. Την τρίτη μέρα (δηλαδή σήμερα) ο πυρετός έχει υποχωρήσει πλήρως και ο πόνος στο στήθος έχει μειωθεί αρκετά με αποτέλεσμα να γίνεται αισθητός σπάνια.

Η διάθεση και η ψυχολογία είναι ανεβασμένη από την πρώτη στιγμή της επέμβασης και αυτό οφείλεται κυρίως στην οικόγενεια, τους φίλους, αλλά και την Χριστίνα μου που από την πρώτη στιγμή μου έδινε κουράγιο. Τελικά νομίζω ότι η ψυχολογική κατάσταση είναι αυτό που μετράει περισσότερο μετά αλλά και πριν από μια τέτοια διαδικασία. Αν και ήμουν αντίθετος σε επεμβατικές παρεμβάσεις, ιδιαίτερα τέτοιας λεπτότητας και ειδικά σε έναν τομέα ο οποίος εξελίσσεται συνεχώς, τελικά πείστηκα για 2 λόγους, ο πρώτος ήταν ότι ένιωσα ασφαλής με την τεχνολογία και τον γιατρό και ο δεύτερος το ότι λόγο των αλλαγών που θα ακολουθήσουν τους επόμενους μήνες, δεν θα έχω πλέον την δυνατότητα να την κάνω και από οικονομικής άποψης, αλλά και λόγο του ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα δικαιολογείται πλέον από το ΙΚΑ.

Το έψαξα πάρα πολύ το ζήτημα πριν την κάνω την επέμβαση, διάβασα ένα σωρό papers για την επέμβαση, για τις εξελίξεις στο χώρο, διάβασα πάρα πολλές μαρτυρίες, είδα πολλά βίντεο, άκουσα την πλευρά των γιατρών και τον ασθενών και γενικά ήμουν αρκετά ενήμερος. Αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν είναι μια απλή επέμβαση, όσο και αν θέλει μέρος του ιατρικού κόσμου να την παρουσιάσει ως τέτοια, δεν είναι ούτε ρουτίνα, ούτε έχει φτάσει στο σημείο να γίνεται χωρίς επιπλοκές. Επιπλοκές μπορεί να υπάρξουν, είτε πριν είτε μετά, κανείς δεν ξέρει σε ποιον και πότε και αυτές οι επιπλοκές μπορεί να είναι από πολύ απλές ή πολύ σοβαρές. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η εμπειρία του γιατρού και είναι υποχρεωτικό να την κάνετε με έναν έμπειρο, δεν κάνετε σφράγισμα αλλά ένας άνθρωπος παρεμβαίνει με εργαλεία μέσα στην καρδιά σας, κάτι να πάει στραβά μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα και κανείς δεν θέλει να είναι με έναν βηματοδότη για όλη του την ζωή. Γι' αυτό η εμπειρία παίζει μεγάλο ρόλο και εκεί αποκτούν και νόημα οι στατιστικές που κυκλοφορούν όσων αφορά το ablation.

Επίσης είναι μια νέα επέμβαση και κανείς δεν ξέρει τι αντίκτυπο θα έχει σε 20-30 χρόνια, γι' αυτό θα πρέπει να την κάνουν αυτοί σε όσους κρίνεται αναγκαίο. Το τι είναι αναγκαίο θα πρέπει να το κρίνει κανείς μαζί με τον γιατρό του (ή και μόνος του αρκεί να είναι ενήμερος πλήρως για τα υπέρ και τα κατά). Όσοι θέλουν να προβούν σε αυτή, καλό είναι να ενημερωθούν πολύ καλά για την επέμβαση αυτή, τους κινδύνους που ελοχεύει και κατά την διάρκεια της επέμβασης, αλλά και μετά και επίσης για την ίδια την διαδικασία. Αν δεν την ξέρετε, ζητήστε από τον γιατρό σας και επιμείνετε να σας πει αναλυτικά την διαδικασία αυτή. Μπορεί για την ιατρική να είμαστε απλά άλλη μια μονάδα +/- στην στατιστική της (καθότι είναι κυρίως στατιστική επιστήμη), αλλά όμως για μας και τους ανθρώπους μας είμαστε εμείς και η ζωή μας, οπότε μην αφήνετε τίποτα στην τύχη. Διαβάστε και ενημερωθείτε, γιατί ότι και να σας λέει κάποιος από εμάς εδώ, δεν σημαίνει ότι θα είναι το ίδιο εύκολο ή δύσκολο για σας. Επίσης καλό είναι να μην την κάνετε σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο, γιατί καλώς ή κακώς, δεν θα θέλατε να μάθει κάποιος επάνω σας. Εξ' άλλου υπάρχει και η γνωστή ιστορία που όποιος έχει ασχοληθεί με την μαρμαρυγή θα έχει πέσει επάνω της (http://collateral-damage.net/).


Καλή επιτυχία σε όλους και μην ξεχνάτε, να έχετε καλή ψυχολογία, να μην μασάτε, να είστε υπομονετικοί και επίσης κάντε και καμία προσευχή έτσι; Ποιος ξέρει, ίσως κάποιος ακούει... ;)

ΥΓ
Με τον καιρό που θα έχω περισσότερες πληροφορίες και εμπειρία, θα σας ενημερώνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000