Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2012 :  16:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Maemo εύχομαι και σε εσένα να ήταν η πρώτη και τελευταία εμπειρία στο ablation . Καταπληκτική η περιγραφή σου, την διάβαζα και ήταν σαν να έκανα ablation για τρίτη φορά (τα δύο προηγούμενα και εγώ στο εργαστήριο του Ντυνάν).Σου έδωσαν περαιτέρω φαρμακευτική αγωγή για κάποιο χρονικό διάστημα?...
Επιπλέον ο καθετήρας που χρησιμοποιήθηκε στατιστικά ως προς το αποτέλεσμα μάλλον είναι το ίδιο με έναν RF με τη σημαντική διαφορά όμως ότι μειώνονται κατα πολύ οι κίνδυνοι από τον RF ο οποίος μπορεί να προκαλέσει διάτρηση οισοφάγου (μην ρωτήσετε τι γίνεται μετά....) ή στένωση πνευμονικών φλεβών κλπ...καλύτερα να τα λένε οι γιατροί αυτά με τις σωστές ορολογίες για να μην δημιουργούμε ανησυχίες και φόβους χωρίς λόγο.
Περαστικά και πάλι Maemo καλή ανάρρωση.....



ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....

Edited by - mcdemis on 16/01/2012 21:02:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xristos 31
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2012 :  21:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα σε ολους και καλη χρονια με υγεια και χωρις μαρμαρυγη!Δεν εχω γραψει κατι γιατι περιμενω να βαλω το holter και να δω τη γινεται!Επεισοδια εχω οχι πολλα και μικρης διαρκειας απλα εκεινο που με απασχολει ειναι οτι οταν ξαπλωνω ειμαι σε φλεβοκομβο αλλα χτυπαει δυνατα η καρδια μου οχι γρηγορα δυνατα.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην ηρεμο.Το ειπα στο γιατρο και μου ειπε να παρω ηρεμιστηκο αλλα δεν θελω.Συμπερασμα μετα απο 2 μηνες που εκανα το ablation οι αρυθμιες συνεχιζονται αλλα λιγες και μικρης διαρκειας,αυτο που αισθανομαι στον υπνο,και τα φαρμακα που περνω ειναι prantaxa lopresor angoron!μολις βαλω το holter και κανω την επισκεψη του 3μηνου στο γιατρο θα σας πω τι εγινε και τι μου ειπε!το γιατρο μου δεν τον εχω αναφερει ποτε ειναι ο κυριος θεωδωρακης εξαιρετος επιστημων και εμπειρος γιατρος αλλα ειπαμε καθε οργανισμος ειναι μοναδικος!Αλλοι γινονται καλα με ενα και εγω με 3 ακομα το παλευω!η ευχη μου ειναι μια να ειστε ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2012 :  13:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
στον γιωργο που εγραψε κατι σχετικα με στομαχι και μαρμαρυγη, ας ρωτησει τον γιατρο του για "τα γαγγλια του παρασυμπαθητικου" αυτα μου "εκαψαν" μαζι με την διαδικασια ablation στις 4/11/11.
βεβαιως ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι και δεν αντιμετωπιζονται ιδια.

ναστε ολοι καλα και παντα σε φλεβοκομβο !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2012 :  21:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by maemo



...Το μόνο που φοβόμουν ήταν να μην δω μπλε οθόνη από windows στο μόνιτορ κατά την διάρκεια της επέμβασης, αλλά ευτυχώς δεν είδα...



Φίλε είσαι φοβερός !
Περαστικά.

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maemo
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2012 :  23:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
5 μέρες μετά, δεν έχω κανένα πόνο ή ενόχληση πέρα από το τρύπημα στα πόδια, οπότε ακόμα περπατάω με δυσκολία λίγο. Καμία άλλη ενόχληση. Ακόμα δεν έχω κάνει καμία αρρυθμία, ούτε μαρμαρυγή αλλά ούτε καν έκτακτες που είχα πολλές και είχαν ξεκινήσει με την μαρμαρυγή. Βέβαια ακόμα είναι νωρίς για να ξέρω τι θα γίνει σε 2+ μήνες.

quote:
Originally posted by mcdemis

Σου έδωσαν περαιτέρω φαρμακευτική αγωγή για κάποιο χρονικό διάστημα?...

Μου έδωσαν για 6 εβδομάδες pradaxa 1 πρωί & 1 βράδυ και rythmonorm 3 φορές την ημέρα... επίσης πήρα κάποια βολταρέν για τον πόνο στο στήθος.

quote:
Originally posted by mcdemis
Περαστικά και πάλι Maemo καλή ανάρρωση.....


Να είσαι καλά mcdemis, σ' ευχαριστώ.

@xristos 31, προσπάθησε να έχεις καλή ψυχολογία κατά την περίοδο αυτή και να ξέρεις ότι το άγχος δεν βοηθά. Δεν τον ξέρω τον γιατρό σου, όπως δεν ήξερα και τον δικό μου, αλλά υποθέτω ότι έχεις αποκλείσει όλες τις άλλες αιτίες μαρμαρυγής με εξετάσεις (δηλαδή θυροειδής, μυοκαρδίτιδα κλπ). Καλό κουράγιο και μην το βάζεις κάτω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  14:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
maemo, εχοντας κανει και εγω ablation στις αρχες του περασμενου νοεμβρη, μπορω να καταλαβω πως νοιωθεις.
ολα καλα θα πανε, και εν πασει περιπτωσει, χειροτερα απ οτι ησουν δεν μπορει νασαι. μονο καλυτερα μπορει νασαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  15:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Maemo σου εύχομαι να είσαι σιδερένιος!Περαστικά σου και εύχομαι να μην ξανακάνεις ποτέ αρρυθμία η μαρμαρυγή!
Καλή χρονιά να έχουμε παιδιά, με υγεία!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maemo
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  19:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να είστε καλά παιδιά, ευχαριστώ.

Πάντως λείπει η ενημέρωση γενικότερα όσων αφορά και τους γιατρούς, αλλά και τον κόσμο, ειδικά στο ελληνικό διαδίκτυο και αυτό το thread είναι από τα μόνα που προβάλλονται στην πρώτη σελίδα του google και ίσως το μοναδικό στο οποίο υπάρχει η μαρτυρία των ασθενών.

Αυτό επομένως σημαίνει ότι χρειάζεται προσοχή εκ μέρους μας, αφενός σε αυτά που γράφονται και αφετέρου χρειάζεται να καταθέτει ο καθένας την εμπειρία του έτσι ώστε να βοηθηθούν οι μελλοντικοί ενδιαφερόμενοι.

Στο εξωτερικό είναι πολύ πιο οργανωμένοι και πιο κινητοποιημένοι όσων αφορά την νέα αυτή μάστιγα (έτσι έχει χαρακτηριστεί), αλλά εδώ ενώ μεν υπάρχουν πληροφορίες στο διαδίκτυο αυτές δεν είναι αρκετές. Επίσης είναι διάσπαρτες, προσεγγίζουν περισσότερο ακαδημαϊκά το ζήτημα ή είναι γραμμένες με πολλούς ιατρικούς και ακαταλαβίστικους όρους για τον περισσότερο κόσμο και κυρίως δεν δίνουν ακριβής ή έστω λίγο ξεκάθαρη εικόνα για την επέμβαση, τον τρόπο διεξαγωγής της, το πριν το μετά κ.ο.κ. Σίγουρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά όλες έχουν κάποια κοινά στοιχεία και όσων αφορά την διαδικασία, τα θετικά αποτελέσματα αλλά και τα αρνητικά.

Πολύ πλήρες site είναι το http://www.a-fib.com/ αλλά δυστυχώς είναι στα αγγλικά με αποτέλεσμα πολλοί να μην μπορούν να έχουν πρόσβαση σε αυτό. Επίσης οι ίδιοι οι ηλεκτροφυσιολόγοι δεν εκμεταλλεύονται το διαδίκτυο για να ενημερώσουν από την μια τον κόσμο, αλλά και ταυτόχρονα να διαφημιστούν (αν και νομίζω ότι αυτό απαγορεύεται;). Τέλος πάντων υπάρχουν πολλά να γίνουν, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και άλλα σοβαρά προβλήματα που αυτό τον καιρό έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  21:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by maemo

Να είστε καλά παιδιά, ευχαριστώ.

Πάντως λείπει η ενημέρωση γενικότερα όσων αφορά και τους γιατρούς, αλλά και τον κόσμο, ειδικά στο ελληνικό διαδίκτυο και αυτό το thread είναι από τα μόνα που προβάλλονται στην πρώτη σελίδα του google και ίσως το μοναδικό στο οποίο υπάρχει η μαρτυρία των ασθενών.

Αυτό επομένως σημαίνει ότι χρειάζεται προσοχή εκ μέρους μας, αφενός σε αυτά που γράφονται και αφετέρου χρειάζεται να καταθέτει ο καθένας την εμπειρία του έτσι ώστε να βοηθηθούν οι μελλοντικοί ενδιαφερόμενοι.

Στο εξωτερικό είναι πολύ πιο οργανωμένοι και πιο κινητοποιημένοι όσων αφορά την νέα αυτή μάστιγα (έτσι έχει χαρακτηριστεί), αλλά εδώ ενώ μεν υπάρχουν πληροφορίες στο διαδίκτυο αυτές δεν είναι αρκετές. Επίσης είναι διάσπαρτες, προσεγγίζουν περισσότερο ακαδημαϊκά το ζήτημα ή είναι γραμμένες με πολλούς ιατρικούς και ακαταλαβίστικους όρους για τον περισσότερο κόσμο και κυρίως δεν δίνουν ακριβής ή έστω λίγο ξεκάθαρη εικόνα για την επέμβαση, τον τρόπο διεξαγωγής της, το πριν το μετά κ.ο.κ. Σίγουρα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά όλες έχουν κάποια κοινά στοιχεία και όσων αφορά την διαδικασία, τα θετικά αποτελέσματα αλλά και τα αρνητικά.

Πολύ πλήρες site είναι το http://www.a-fib.com/ αλλά δυστυχώς είναι στα αγγλικά με αποτέλεσμα πολλοί να μην μπορούν να έχουν πρόσβαση σε αυτό. Επίσης οι ίδιοι οι ηλεκτροφυσιολόγοι δεν εκμεταλλεύονται το διαδίκτυο για να ενημερώσουν από την μια τον κόσμο, αλλά και ταυτόχρονα να διαφημιστούν (αν και νομίζω ότι αυτό απαγορεύεται;). Τέλος πάντων υπάρχουν πολλά να γίνουν, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και άλλα σοβαρά προβλήματα που αυτό τον καιρό έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα.


Δυστυχώς στην Ελλάδα μπορεί να έχουμε καλούς γιατρούς αλλά για να τους ξετρυπώσεις πρέπει να ξοδέψεις και να ψάξεις πολύ. Επί ευκαιρία αυτού του νήματος και βλέποντας την αναγνωσιμότητα του θέματος έχω σκεφτεί με έναν φίλο να δημιουργήσουμε ένα site με βασικές πληροφορίες αρχικά και στη συνέχεια και με την υποστήριξη κάποιων γιατρών να το επεκτείνουμε.Αυτήν την υποστήριξη για εξειδικευμένη γνώση ψάχνουμε αλλά..........
Εκτός από το a-fib επίσης αρκετά ενημερωτικό site είναι http://stopafib.org/

ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....

Edited by - mcdemis on 19/01/2012 21:28:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xristos 31
Forum-Runner

68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2012 :  21:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
maemo σε ευχαρηστω πολυ για το θαρρος που μου δινεις!οσο αναφορα τις εξετασεις τις εχω κανει ολες!σου εχομαι μεσα απο την ψυχη μου να γινεις τελειος καλα!macdemis ωραια η ιδεα σου αν χρειαστεις κατι απο τη μικρη μου εμπειρια στο θεμα μου λες!ευχαρηστω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Georgios1976
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2012 :  15:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα σε ολους σας
να ευχαριστησω κατάρχην για την φιλοξενεια. θα ηθελα να σας ρωτησω κατι, μιας και βλεπω οτι το εχετε ψαξει αρκετα το θεμα.περασα αρκετο χρονο διαβαζοντας τισ αναρτησεις και νομιζω οτι μαλλον κατι αντιστοιχο πρεπει να συμβαινει και σε εμενα, και επειδη το μονο που καταφερνω διαβαζοντας σκορπια και κατα βουλιση απο εδω και απο εκει δημοσιευματα ειναι να τρομοκρατουμαι θα ηθελα εαν καποιος απο εσας γνωριζει να μου προτεινει καποιον καρδιολογο στον Πειραια για να μπορεσω να ξεκινησω απο καπου το ψαξιμο. αντε βρα παιδια βαλτε ενα χερακι γιατι εχει αρχισει και πηζει το μυαλο μου και οπως καθε τι αγνωστο μπαινουν στο μυαλο μου χιλια δυο πραγματα.
σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο που θα μου διαθεσετε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maemo
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2012 :  15:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα Γιώργο.
Καταρχήν ψυχραιμία! Απ' ότι κατάλαβα δεν ξέρεις τι ακριβώς τι έχεις οπότε δεν πρέπει να αγχώνεσαι από την μια και από την άλλη καλά κάνεις και το ψάχνεις. Αν έχεις ενοχλήσεις με την καρδιά (ταχυπαλμία, αρρυθμία κτλ) θα πρέπει να πας σε κάποιον καρδιολόγο αρχικά να σε εκτιμήσει με κάποιο καρδιογράφημα η ακόμα και holter. Βρες οποιοδήποτε καρδιολόγο αρχικά στην περιοχή σου και αν χρειαστεί ψάχνεις στην συνέχεια για κάτι άλλο, αλλά οποιοσδήποτε καρδιολόγος θα μπορέσει αρχικά να σου πει αν έχεις κάτι. Το ιδανικό θα είναι να πας όταν έχεις τα συμπτώματα που σε ενοχλούν. Πάντως καλό είναι απ' την στιγμή που δεν ξέρεις τι είναι να μην διαβάζεις ότι βρίσκεις μπροστά σου, γιατί αυτό μόνο χειρότερα μπορεί να τα κάνει. Συμβουλέψου αρχικά τον πιο κοντινό καρδιολόγο που θα βρεις από τον χρυσό οδηγό για την περιοχή σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Georgios1976
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2012 :  16:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καταρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση
τωρα το τι ακριβως γινετε οπως λεσ και εσυ δεν το ξερω. αυτο που μου παρουσιαζεται ειναι στανταρ απογευματα οταν καθομαι χαλαρος στον καναπε αισθανομαι σαν να μου κανει σταματηματα να καθυστερει δηλαδα αναμεσα σε δυο παλμους. μου ειχα ξανατυχει πριν απο αρκετα χρονια αλλα τοτε ητανε αυτη η σαχλαμαρα το ginseng που υπηρχε μεσα σε κατι βιταμινες που επερνα και τα οποια εξαφανιστηκαν μολις εκοψα τις βιταμινες. κατι αντιστοιχο συμβαινει και τωρα μονο που δεν εχω να ενοχοποιησω τις βιταμινες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maemo
Newbie Forum Runner



8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2012 :  18:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον έκτακτες, αυτό που λένε και ως "φτερούγισμα", αλλά θα πρέπει να πας σε έναν καρδιολόγο για να σου βάλει holter για να δει ακριβώς. Μην ανησυχείς όμως, συνήθως οι έκτακτες είναι ακίνδυνες και τις έχει πάρα πολύ κόσμος (και γω δηλαδή). Να πας στον γιατρό όμως να δει ακριβώς τι είναι και μέχρι τότε μην το σκέφτεσαι τόσο, μην παίρνεις διεγερτικά (καφέδες κτλ), μην τρως βαριά και κοιμήσου λίγο παραπάνω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.M.
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/01/2012 :  10:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΧΩ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΠΑΡΟΞΥΣΜΙΚΗ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ. ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ABLATION. ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΑ ΑΙΤΙΑ ΚΑΝΕΝΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000