Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

Blondie
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/03/2012 :  18:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και σε μένα αυτό το σύστημα έκανε ο γιατρος

Blondie
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2012 :  11:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
blondie γεια σου

την περασμενη Παρασκευη γυρισα απο Κυπρο οπου βρεθηκα για δουλεια. εμαθα πως μεχρι και σημερα , οι μοναδες περιθαλψης εκει, δεν κανουν ablation. ομως σε 3-4 μηνες θα ξεκινησουν και στο νησι να κανουν, και ετσι θα ανακουφιστουν καποιοι που πιθανον να εχουν προβληματα αρρυθμιων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Blondie
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2012 :  11:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Stasuquo γεια σου!
Εγώ έκανα το ablation εδω στην Κύπρο.

Υπάρχει η ιδιωτική κλινική Αρεταιειο, στην λευκωσια, όπου συνεργάζεται με τον γιατρο Χαραλαμπο Κριατσελη, ηλεκτροφυσιολογο-καρδιολογο, ο οποίος ειναι Ελλαδίτης κ πλέον μόνιμος κάτοικος Γερμανίας, ο οποίος ειναι επιμελητής του καρδιολογικου ινστιτούτου στο Βερολίνο, κ έρχεται στο Αρεταιειο της λευκωσίας, περίπου κάθε 2-3 μήνες....αναλόγως της ζήτησης του γιατρού κ το προγράμμα του κτλ...

Μόνο στο Αρεταιειο γίνονται τα ablation γιατί μόνο εκεί πέρα υπάρχουν τα μηχανήματα αλλα κ ο γιατρός.

Αλλιώς πας Ελλάδα ή Αγγλία...

Blondie
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Blondie
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/03/2012 :  11:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Stasuquo,
Επι ευκαιρίας ... Ακούσεις που θα κάνουν το ablation? αλλα πάνω απο όλα ειναι το ΠΟΙΟΙ γιατροί θα το κάνουν....!!!

Ένας Κύπριος γιατρός ηλεκτροφυσιολογος ειναι πλέον μόνιμος κάτοικος Αγγλίας.. Και απο ότι άκουσα, αν και ειναι πολυ καλός άνθρωπος.... Άκουσα αρκετές του επιτυχίες αλλα και αποτυχίες!!!

Blondie
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2012 :  09:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
blondie γεια σου

δυστυχως δεν γνωριζω ουτε ποιος , ουτε που , θα ξεκινησουν να κανουν ablation στην Κυπρο. αν θες μπορω να το ψαξω ελπιζοντας να βγαλω καποια ακρη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Blondie
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2012 :  11:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Stasuquom
Σε ευχαριστω για την απάντηση.
Απο ότι γνωρίζω μόνο εκεί στο Αρεταιειο Λευκωσίας γίνονται τα ablation ΜΟΝΟ λόγω των μηχανημάτων....

Ευτυχώς δεν ενδιαφερομαιγια να κάνω ablation....

Πήγα σε κάποιο άλλο γιατρο για το θέμα με το πόδι μου την αρτηρία μου που με ταλαιπωρεί και μου είπε ....
Την στιγμή που πέρασε 1 χρόνος κ κάτι, και το σημαντικό πήγα 2-3 φορές σε αγγειολογο κ έκανα triplex, νομίζω έτσι ονομάζεται, ελέγξει. Την αρτηρία για ανευρισμα κτλ, όπως επίσης κ την ροή του αίματος κ όλα οκ, τότε θα ειναι το νεύρο που ειναι ακριβώς δίπλα απο την αρτηρία, θα επηρεάστηκε- ερεθιστηκε.

Αλλα αυτο δεν ειναι σοβαρό πρόβλημα, απλά με κάτι βιταμίνες θα περάσει, οπότε κ τις αγόρασαν κ θα τις αρχίσω σήμερα.

Μου είπε αυτο με το νεύρο ειναι συνηθισμένο πρόβλημα τους πρώτους μηνες

Blondie
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/03/2012 :  21:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σε ολους . Απλα για να δουμε σε τι επιπεδα εχει φτασει η τεχνολογι
α ο Παππανε κανει επεμβαση κολπικης ματμαρυγης απο την Βοστωνη στο Μιλανο με δορυφορικη συνδεση και με το συστημα μαγνητικου χειρισμου των καθετηρων
απο την κονσολα του . Διαβαζα οτι πλεον εχει 100% ακριβεια στην στοχευση της καταλυσης δεν κινει τους καθετηρες με τα χερια που μπορει να εχει ασταθειες κανεθ τις επεμβασεις περιπου 90 λεπτα ταχυτερα αποτελεσμα ολων αυτων ειναι η μειωση της προσωπικης κουρασης του γιατρου και αρα λιγοτερα λαθη αλλα και μικροτερη κουραση του ασθενη . Ελπιζουμε αυτοι οι πρωτοποροι ερευνητες να βρουνε τελικα λυση σε αυτο αλλα σε αλλα προβληματα που ταλαιπωρουν τον κοσμο .

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2012 :  11:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop

οντως ελπιδοφορο αυτο. υποθετω πως θα βελτιωσει την αποτελεσματικοτητα του ablation προς οφελος ολων (γιατρων & ασθενων)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2012 :  14:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Status πως πας εσυ ; Βλεπεις Βελτιωση ;

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2012 :  09:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop γεια σου

4/11/11 εκανα το ablation στο Ιπποκρατειο. εχοντας περασει 4 μιση μηνες απο τοτε, θα ελεγα πως ναι, ειμαι απειρως καλυτερα. καποιες στιγμες με πολλες εκτακτες, καποιες ριπες, αλλα το 90% του συνολικου χρονου ειμαι μια χαρα. σημειωτεον πως εδω και 1 μιση μηνα δεν παιρνω καθολου αντιαρρυθμικα παρα μονον sintrom.
αρα, εαν θελω να κανω ταμειο , μαλλον εκανα καλα που προχωρησα στην διαδικασια αυτη. εσυ ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Blondie
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2012 :  11:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Statusquo σου είπε ο γιατρός σου ότι μετα θα σταματήσεις εντελώς τα χάπια?

Απο ότι διάβασα εδω στο. Φόρουμ πολλοί έχουν έκτακτες σε φάση ηρεμίας, αλλα αυτο δεν σημαίνει πως ειναι κάτι το ανησυχητικό...

Συνήθως ειναι λόγω άγχους...πιστεύω.

Κ γω πριν λίγο καιρο είχα λίγο φτερουγισμα σε φάση ηρεμίας, όταν ήμουν πολυ αγχωμένη, αλλα δεν είχα ξανα.
Ο γιατρός. Μου μούπε πως δεν ειναι ανησυχητΙκο φτάνει να μην γίνονται συχνές οι έκτακτες αλλα και να μην αυξάνεται ο κτυπος.

Blondie
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2012 :  16:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Status καλησπερα . Εγω δεν εχω ακομα κανει Ablation .
Δεν ξερω γιατι αλλα ακομα το φοβαμαι και ψαχνομαι .
Μετα το τελευταιο επεισοδιο μαρμαρυγης ειμαι πολυ καλα . Κανω διατροφη και δεν ξαπλωνω ποτε νετα το γευμα ( δυο φορες επαθα μαρμαρυγη μετα το μεσημεριανο ) .
Παιρνω δυο ρυθμονορμ 300 πρωι βραδυ +σιντρομ + λεξοτανιλ 1.5 καθε βραδυ . Εκοψα β blocker παρα μονο οταν εχω πιεση πανω απο 13 και σφυγμους πανω απο 70 . Δεν νιωθω αρυθμιες καθολου σχεδον. Περπαταω περιπου 3 χιλ την ημερα διακοπτομενα . δηλ 1.5 χιλ πινω ενα νερο η χ;μομηλι και μετα δυο ωρες παλι πθσω . Βαδην ηρεμο οχι εντονο δεν λαχανιαζω . Περιμενω να δω ποτε θα εχω την επομςνη μαρμαρυγη . Αν καταφερω να το παω εξαμηνο θα το παω σιγα σιγα φαρμακευτικα οπως μου προτειναν και οι γιατροι μου . Αν οχι κατ ευθειαν Εφραιμιδη για ελεγχο και μπορω ablation . Τωρα λιγο με την δουλεια αγχωνομαι αλλα προσπαθω να το ξεχνω . Λες να βοηθησει η γιογκα ; χαχα . Παντως νιωθω σαν βα μην εχω περασει ποτε ναρμαρυγη πολυ ηρεμα και κοιμαμαι καλα .
Καλη συνεχεια και υγεια σε ολους

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2012 :  16:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Status καλησπερα . Εγω δεν εχω ακομα κανει Ablation .
Δεν ξερω γιατι αλλα ακομα το φοβαμαι και ψαχνομαι .
Μετα το τελευταιο επεισοδιο μαρμαρυγης ειμαι πολυ καλα . Κανω διατροφη και δεν ξαπλωνω ποτε νετα το γευμα ( δυο φορες επαθα μαρμαρυγη μετα το μεσημεριανο ) .
Παιρνω δυο ρυθμονορμ 300 πρωι βραδυ +σιντρομ + λεξοτανιλ 1.5 καθε βραδυ . Εκοψα β blocker παρα μονο οταν εχω πιεση πανω απο 13 και σφυγμους πανω απο 70 . Δεν νιωθω αρυθμιες καθολου σχεδον. Περπαταω περιπου 3 χιλ την ημερα διακοπτομενα . δηλ 1.5 χιλ πινω ενα νερο η χ;μομηλι και μετα δυο ωρες παλι πθσω . Βαδην ηρεμο οχι εντονο δεν λαχανιαζω . Περιμενω να δω ποτε θα εχω την επομςνη μαρμαρυγη . Αν καταφερω να το παω εξαμηνο θα το παω σιγα σιγα φαρμακευτικα οπως μου προτειναν και οι γιατροι μου . Αν οχι κατ ευθειαν Εφραιμιδη για ελεγχο και μπορω ablation . Τωρα λιγο με την δουλεια αγχωνομαι αλλα προσπαθω να το ξεχνω . Λες να βοηθησει η γιογκα ; χαχα . Παντως νιωθω σαν βα μην εχω περασει ποτε ναρμαρυγη πολυ ηρεμα και κοιμαμαι καλα .
Καλη συνεχεια και υγεια σε ολους

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2012 :  16:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Status καλησπερα . Εγω δεν εχω ακομα κανει Ablation .
Δεν ξερω γιατι αλλα ακομα το φοβαμαι και ψαχνομαι .
Μετα το τελευταιο επεισοδιο μαρμαρυγης ειμαι πολυ καλα . Κανω διατροφη και δεν ξαπλωνω ποτε νετα το γευμα ( δυο φορες επαθα μαρμαρυγη μετα το μεσημεριανο ) .
Παιρνω δυο ρυθμονορμ 300 πρωι βραδυ +σιντρομ + λεξοτανιλ 1.5 καθε βραδυ . Εκοψα β blocker παρα μονο οταν εχω πιεση πανω απο 13 και σφυγμους πανω απο 70 . Δεν νιωθω αρυθμιες καθολου σχεδον. Περπαταω περιπου 3 χιλ την ημερα διακοπτομενα . δηλ 1.5 χιλ πινω ενα νερο η χ;μομηλι και μετα δυο ωρες παλι πθσω . Βαδην ηρεμο οχι εντονο δεν λαχανιαζω . Περιμενω να δω ποτε θα εχω την επομςνη μαρμαρυγη . Αν καταφερω να το παω εξαμηνο θα το παω σιγα σιγα φαρμακευτικα οπως μου προτειναν και οι γιατροι μου . Αν οχι κατ ευθειαν Εφραιμιδη για ελεγχο και μπορω ablation . Τωρα λιγο με την δουλεια αγχωνομαι αλλα προσπαθω να το ξεχνω . Λες να βοηθησει η γιογκα ; χαχα . Παντως νιωθω σαν βα μην εχω περασει ποτε ναρμαρυγη πολυ ηρεμα και κοιμαμαι καλα .
Καλη συνεχεια και υγεια σε ολους

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2012 :  13:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop γεια σου

το ablation ειναι μια αποφαση. αποφαση που θα παρεις εσυ και θα συνεκτιμησει ο ηλεκτροφυσιολογος σου. ολα αυτα υπο την προυποθεση οτι εχεις το καταλληλο προφιλ για να το κανεις.
επειδη και εγω ειχα συχνα τα επεισοδια μετα απο φαγητο, το ανεφερα στον γιατρο μου και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα κατα την διαρκεια της επεμβασης, να επεμβουν και στα γαγγλια του παρασυμπαθητικου. μη με ρωτησεις τι ειναι, ξερω μονον οτι προκειται για κοινο τοπο ενδιαφεροντος καρδιας και στομαχου. μπορει να σου λεω και μαλ.... γιαυτο ρωτα καλυτερα τον ηλεκτροφυσιολογο σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000