Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2012 :  19:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ollandos, χαίρομαι που είχες επιτυχία στο ablation που έκανες στον Εφραιμίδη. Εύχομαι υγεία τόσο σε σένα, που είσαι απο αυτούς που τόλμησαν το ablation, όσο και σε αυτούς που διστάζουν να το κάνουν. Εξάλλου, ο δισταγμός, η αμφιβολία και ο φόβος μπροστά στήν ιατρική επέμβαση, είναι απόλυτα σεβαστά και τα δικαιολογώ απόλυτα. Εκτός απο την κολπική, το ablation και τον Εφραιμίδη, έχουμε κοινό και το μπάσκετ. Αλήθεια, που παίζεις? [πόλη-γήπεδο(ανοικτό-κλειστό)-ώρα]. Παίζεις σε ομάδα ή όπως εγω με παρέα? Είμαι 55, 1,93 cm, σχετικά καλά γυμνασμένος για την ηλικία μου, και θα ήταν ευχαριστησή μου να έπαιζα μαζί σου.
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2012 :  23:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σε ολους . Θα ηθελα να πω το εξης . Κατ αρχας ειναι ελπιδοφορο που ο Νικος και ο Ολλανδος εκαναν πετυχημενο ablation . Φανταζομαι οτι και εσεις δεν κανατε ablation αμεσως οταν αποκτησατε μαρμαρυγη ; Νομιζω οτι περασατε καποιο χρονικο διαστημα με φαρμακευτικη αγωγη .Εγω εχω μονο 2 χρονια σ αυτη την διαδικασια . Δεν φοβαμαι την επεμβαση απλα σταθμιζω τις πιθανοτητες επιτυχιας που δεν ειναι πολλες με βαση τα στοιχεια και την φαρμακευτικη αγωγη .
Δεν θα ειχα καμμια αμφιβολια νσ προχωρησω και ε γω να κανω την επεμβαση αν δεν συνεκτιμουσα εκτος των πετυηιμενων περιπτωσεων και τις περιπτωσεις τιε
ς αποτυχημενες. Δεν ειναι λοιπον θεμα τολμης ουτε θεμα επιβραβευσης . Ειναι θεμα απολυτα σοβαρης προσεγγυσης μιας σοβαρης περιπτωσεως που εχει να κανει καθαρα νε την προοδο της υγειας μας . Γι αυτο ακριβως τον λογο βαζω αυτα τα θεματα για να μπορεσουμε να τα προσεγγισουμε ο καθε ενας με τις γνωσεις του και τις εμπειρθες του . Μην ξεχνας οτι εδω μεσα εχουν αναφερθει περιπτωσεις με ablation που ειχαν ασχημη εξελιξη . Οπως επιισης καποιος ανεφερε οτι πηρε ταμποκορ και δυο χρονια δεν ειχε καμμια κριση μαρμαρυγης . Οσον αφορα τον Εφραιμιδη επειδη τον εχω επισκευθει και μιλησα μαζι του του εχω απολυτη εμπιστοσυνη . Λοιπον καλα κανεις και θετεις το θεμα αλλα μην του δινεις μια ηρωικη διασταση . Θα μας βοηθουσε περισοτερι μια προσεγγυση πιο ανθρωπινη και πιο συμβουλευτικη . Και επαναλαμβανω για ολους ενας που εχουνε το διλλημα αυτο ειναι κυριως αποτελεσμα της διχνωγνομιας των γιατρων . .
Επειδη και εγω ειμαι παλιος αθλητης του μπασκετ ειμαι προθυμος να κανω τον διαιτητη στον αγωνα σου εναντιον του Ολλανδου χαχα Και ημουν απο τους καλους .

Καλη συνεχεια

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2012 :  23:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σε ολους . Θα ηθελα να πω το εξης . Κατ αρχας ειναι ελπιδοφορο που ο Νικος και ο Ολλανδος εκαναν πετυχημενο ablation . Φανταζομαι οτι και εσεις δεν κανατε ablation αμεσως οταν αποκτησατε μαρμαρυγη ; Νομιζω οτι περασατε καποιο χρονικο διαστημα με φαρμακευτικη αγωγη .Εγω εχω μονο 2 χρονια σ αυτη την διαδικασια . Δεν φοβαμαι την επεμβαση απλα σταθμιζω τις πιθανοτητες επιτυχιας που δεν ειναι πολλες με βαση τα στοιχεια και την φαρμακευτικη αγωγη .
Δεν θα ειχα καμμια αμφιβολια νσ προχωρησω και ε γω να κανω την επεμβαση αν δεν συνεκτιμουσα εκτος των πετυηιμενων περιπτωσεων και τις περιπτωσεις τιε
ς αποτυχημενες. Δεν ειναι λοιπον θεμα τολμης ουτε θεμα επιβραβευσης . Ειναι θεμα απολυτα σοβαρης προσεγγυσης μιας σοβαρης περιπτωσεως που εχει να κανει καθαρα νε την προοδο της υγειας μας . Γι αυτο ακριβως τον λογο βαζω αυτα τα θεματα για να μπορεσουμε να τα προσεγγισουμε ο καθε ενας με τις γνωσεις του και τις εμπειρθες του . Μην ξεχνας οτι εδω μεσα εχουν αναφερθει περιπτωσεις με ablation που ειχαν ασχημη εξελιξη . Οπως επιισης καποιος ανεφερε οτι πηρε ταμποκορ και δυο χρονια δεν ειχε καμμια κριση μαρμαρυγης . Οσον αφορα τον Εφραιμιδη επειδη τον εχω επισκευθει και μιλησα μαζι του του εχω απολυτη εμπιστοσυνη . Λοιπον καλα κανεις και θετεις το θεμα αλλα μην του δινεις μια ηρωικη διασταση . Θα μας βοηθουσε περισοτερι μια προσεγγυση πιο ανθρωπινη και πιο συμβουλευτικη . Και επαναλαμβανω για ολους ενας που εχουνε το διλλημα αυτο ειναι κυριως αποτελεσμα της διχνωγνομιας των γιατρων . .
Επειδη και εγω ειμαι παλιος αθλητης του μπασκετ ειμαι προθυμος να κανω τον διαιτητη στον αγωνα σου εναντιον του Ολλανδου χαχα Και ημουν απο τους καλους .

Καλη συνεχεια

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2012 :  12:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε fullstop, δεν δίνω καμμία ηρωική διάσταση στο θέμα καταγράφοντας τις προσωπικές μου εμπειρίες. Ούτε ανακάλυψα το ablation, ούτε είμαι ο πρώτος που το έκανε. Αντίθετα, με προσέγγιση ανθρώπινη και συμβουλευτική, γράφω ότι σε δικαιολογώ απόλυτα. Σε παρακαλώ να ξαναδιαβιάσεις αυτά που γράφω, γιατι νομίζω ότι τα παρερμήνευσες.
Απο την άλλη όμως, η απόφαση να κάνεις το ablation, ασφαλώς και θέλει τόλμη, γιατι παίζεις με πιθανότητες (ακόμη και αν οι πιθανότητες αποτυχίας είναι μικρότερες και οι πιθανότητες σοβαρών παρενεργειών ελάχιστες). Περιμένοντας την απάντηση του Ollandos, σου προτείνω να καλέσουμε όποιον ξέρει ή θέλει να παίξει, ή ακόμη και να παρακολουθήσει αγώνα μπάσκετ με διαιτητή εσένα, να δηλώσει συμμετοχή.
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2012 :  16:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα, 25η Μαρτίου, εύχομαι χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία.

ΥΓ1 Οτι αξίζει πονάει και είναι δύσκολο
ΥΓ2 Στις εκλογές που έρχονται στείλτε ΟΛΟΥΣ τους υποψήφιους που
διετέλεσαν υπουργοί σπίτια τους. Γιατι 1ο μονο έτσι θα εξιλεωθούμε
για την ανοχή που δείξαμε, 2ο μόνο έτσι θα "τιμωρηθούν", καθότι με
νόμους έχουν ήδη απαλλαγεί και 3ο οι υπόλοιποι θα είναι απο την
επόμενη μέρα πιο προσεκτικοί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2012 :  18:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
NikosS
αντε μην τους ευχηθω (στους πολιτικους εννοω)ενα ξεγυρισμενο επεισοδιο κολπικης μαρμαρυγης για να καταλαβουν τι εστι βερυκοκο !
παρολα αυτα το θεμα μας δεν ειναι η πολιτικη (τουλαχιστον εδω μεσα). εμενα οπως πολλακις το εχω αναφερει, το ablation δειχνει να με εχει βοηθησει εξαιρετικα μεχρι σημερα , παροτι ισως ειναι νωρις για συμπερασματα δεδομενου πως εχουν περασει σχεδον 5 μηνες. συνεπως το συστηνω ανεπιφυλακτα !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2012 :  01:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε statusquo, δυστυχώς η κατάντια της χώρας μας, η ανασφάλεια, το άγχος, η ανεργία και οι μηδαμινές προοπτικές των νέων ανθρώπων, έχουν ήδη και θα έχουν στο μέλλον ακόμη μεγαλύτερη σχέση με πολλαπλασιασμό παθήσεων σαν τη δική μας. Είμαστε πλέον ένας λαός σε κατάθλιψη, και αυτό θα έχει σίγουρα επιπτώσεις στην υγεία του πληθυσμού.
Τέλος πάντων, (για αυτούς που πιστεύουν ότι έκανα υπέρβαση) το έγραψα λόγω 25ης Μαρτίου και ζητώ την κατανόησή σας. Σταματώ τα Υ.Γ., και εύχομαι σε όλους υγεία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kibaris
Newbie Forum Runner

30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2012 :  14:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας παίδες, είμαι και εγώ με κολπική μαραμαρυγή εδώ και 5-6 χρόνια, όπου από πέρσι είναι πλέον μόνιμη. Γενικά δεν συνιστουν το αμπέησον στην μόνιμη κολπική μαρμαρυγή... Υπάρχει κανενας που διαβάζει το φόρουμ όπου με ΜΟΝΙΜΗ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ να έκανε αμπλέησον? Γνώμες?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.M.
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2012 :  17:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
kibaris
καλησπερα. δεν ξερω προσωπικα καποιον με μονιμη κολπικη μαρμαρυγη που να εχει κανει αblation. βεβαοια ισως καποιος να απαντηση.ηθελα να ρωτησω πριν γινει μονιμη η κολπικη μαρμαρυγη, ηταν παροξισμικη η εμενουσα. επισης γιατι δεν εκανεσ ablation πριν γινει μονιμη η μαρμαρυγη.ηταν επιθυμια σου η δεν στο ειχαν προτεινει οι γιατροι.παντως εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι αν γινει μονιμοι μιωνονται οι πιθανοτητες με το ablation.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2012 :  18:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
KIBARIS καλησπερα . Οι πιθανοτητες επιτυχιας μειωνονται οχι οτι δεν κανουν . Παντως μην στενοχωριεσαι το εχει καποιος μονιμη κολπικη μαρμαρυγη ειναι και μια επιλογη των καρδιολογων που απλα ρυθμιζουν τους σφιγμους ατου 70-80 παιρνεις τα αντπυκτικα σου και συνεχιζεις την ζωη σου κανονικα . Εσυ τωρα παιρνεις Β blockers kai digoxin ; . Εχω γνωστο ταξιτζη 170 κιλα που εχει μονιμη εδω και εικοσι χρονια και δουλευει σαν σκυλος . Και ο Γκλετσος εχει κανει 4 ablation και ειναι τωρα σε μονιμη μαρμαρυγη και ειναι μια χαρα . Σς δουμε βρε παιδια τα πραγματα λιγο πιο αισιοδοξα γιατι νομιζω οτι περα απο την ασθενεια μας εχει φαει το αγχος ενω πρεπει να το αντιμετωπισουμε ψυχραιμα . Αλλοι εχουν σογιαοβαροτερα προβληματα και ανιατα και διατηρουν την αισιδοξια τους .Λοιπον ηθικον ακμαιο και η καλη ψυχολογια θα μας βοηθησει περισοτερο

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2012 :  11:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους.
Mcdemis ένα μεγάλο ευχαριστώ που άνοιξες αυτό το φόρουμ. Δεν μπορεις να φανταστείς τι παρηγοριά είναι για μένα να διαβάζω για την ΚΜ και να πληροφορηθώ για τοοοσα πολλά πάνω στην πάθηση μου.
Δυστυχώς υποφέρω χρόνια από την καρδιά. Επαθα ρευματικό πυρετό από πολύ μικρη και έπαθα στένωση μιτροειδούς έκανα εγχειρηση 24 χρονών με μεγάλη επιτυχία αλλα με τα χρόνια επανήλθε στένωση και στα 53 ως τώρα δηλαδή 9 χρόνια είμαι τώρα 62 χρονών έχω κολπική μαρμαρυγή και κολπικό πτερυγισμό. Φοβερές περιπέτειες στα επείγοντα φορτωμένη με κακές και καλές εμπειρίες από γιατρούς
Λόγω οργανικής καρδιοπάθειας για μένα θάναι δύσκολη η επιτυχία με κατάλυση αλλά τρέμω την μόνιμη μαρμαρυγή. Οταν με πιάνει η κρίση (τώρα παρα πολύ συχνά) και πολλές έκτακτες μετά το φαγητό που με αναγκάζουν να ξαπλώνω από την δεξια πλευρά για ώρες μέχρι να χωνέψω και αυτό κάθε μέρα έχει καταντήσει μαρτύριο. Κανείς γιατρός δεν μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό ούτε οι γαστρεντερολόγοι. Βεβαια θα ακούσω την συμβουλή για αλκαλικές τροφές....είδομεν.
΄Οσο κατα την διάρκεια της κρίσης ίσως και λόγω της οργανικής καρδιοπάθειας νιώθω αφόρητα.
Κάποτε την είχα παρέα για 20 μέρες και κόντευα να τρελαθώ. Συνήλθα με ηλεκτρική ανάταξη. ΄Ερχεται όταν κουράζομαι μετά απο φαγητο, άγχος, γρίπη, λοιμώξεις κλπ.
Θάθελα KIBARIS να μου πεις πώς νιώθεις γιατι και για μένα πλησιάζει η μόνιμη. Ξέρω οτι οταν με εγκαταλείψει ο φλεμβοκομβος θα φύγει όλη η αρμονια από το σώμα μου. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να επεκτείνω αυτό το ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΦΛΕΒΟΚΟΜΒΟΥ.
Είναι πολύ όμορφα εδώ που ο ένας παρηγορεί τον άλλον, δίνει συμβουλές, πληροφορίες.
Ο Θεός να σας έχει όλους καλά, να δίνει μεγάλη δύναμη σε όσους την αντιμετωπίζουν και να έρχεται πολύ γρήγορα η ανάταξη............
Ευχαριστώ για την φιλοξενία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2012 :  19:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
melpo1 γεια σου

απο τις περιγραφες σου, νασαι σιγουρη πως σχεδον ολοι μας καταλαβαινουμε με ακριβεια μαλιστα το τι ειναι αυτο που περιγραφεις. εγω θα σου συνιστουσα να βρεις τον τροπο και το κουραγιο να κανεις ablation γιατι πολλοι εδω μεσα (μεταξυ αυτων και εγω) φαινεται ναχουμε βρει την ησυχια μας και την αρμονια μας οπως πολυ ευστοχα γραφεις.
εξαντλησε τις πιθανοτητες που εχεις και προχωρα. μεχρι τοτε κρατα γερά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2012 :  20:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μελπο καλησπερα . Ολοι ευχαριστουμε τον mcademis διοτι μας βοηθησε να μαθουμε παρα πολλα οχι μονο για την ασθενεια αλλα ακομα και για νοσοκομεια και γιατρους . Τωρα αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι εγω οπως και εσυ δεν εχω κανει ablation .πιθανολογω οτι θα το κανω εφ οσον βεβαια πληρω τις προυποθεσεις . Αυτο που δεν ξερω ειναι το αποτελεσμα γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη . Ελπιζω και εγω οτι αν το κανω θα με βοηθησει ομως υπαρχει και η περιπτωση να μην πετυχει ουτε με την πρωτη ουτε με την δευτερη . Που σημαινει οτι αν αφησουμε την ψυχολογια μας να μας νικησει χανουμε το παιχνιδι απο τα αποδυτηρια .. Θελω λοιπον να σου πω οτι εκατομμυρισ ανθρωποι ζουν με μονιμη κολπικη μαρμαρυγη παιρνουν τα φαρμακα τους και ζουν κανονικα . Δεν ειναι μονο ο φλεβοκομβοε θειο δωρο ... η ζωη η ιδια ειναι θειο δωρο . Να εχεις υπ οψιν σου ιτι πολλοι γιατροι επιθυμουσαν να γινει μονιμη η μαρμαρυγη διοτι πλεον δεν ασχολεισαι με τον φλεβοκομβο αλλα με τον ρυθμο που μπορεις να πετυχεις με Β blockers και αλλα φαρμακα καινα μην νιωθεις την μαρμαρυγη τοσο εντονα . Εγω σκεφτομαι οτι ειμαστε σαν αυτοκινητο που δουλευει με τρια μπουζι ρεταρει αλλα προχωραει . λΛοιπον ψυχραιμια κουραγιο και καλη ψυχολογια .

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2012 :  10:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop

μπουζί !!
πολυ ευστοχο φιλε, εγραψες πραγματικα.
καπως ετσι ειναι , αλλά για πολλοστη φορα θα προτρεψω ολους οσους δεν εχουν κανει ablation, (εαν τηρουν τις προυποθεσεις) να προχωρησουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2012 :  12:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
statusquo και fullstop ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε, είναι πολύ σωστά αυτά που λέτε και μου δίνετε προώθηση να επισκεφθώ και γω τον κο. Εφραιμίδη που δεν τον γνώριζα, τον εμαθα από το φόρουμ, αν και θέλει πολλά κότσια το ablation που για μένα δε θα χει την επιτυχία που πρέπει.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει στην μόνιμη μαρμαρυγή είναι διαφορετική η αίσθηση σε σχέση με την παροξυσμική? Όσο για την δρονεδαρόνη είναι το TAMBOKOR?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000