Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2012 :  14:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Melpo καλώς ήλθες στην παρέα, όπως και εσύ έγραψες την παροξυσμική κολπική μαρμαρυγή την βίωνα και εγώ πολύ έντονα-αφόρητα και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα μπορούσε να γίνει μόνιμη.Δεν ξέρω αν η αίσθηση είναι ίδια αλλά αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αυτοί που έχουν μόνιμοι κολπική μαρμαρυγή σίγουρα δεν το βιώνουν σαν μια κατάσταση πανικού αντιθέτως θα έλεγα ότι γίνεται συνήθεια (δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείς να το καταφέρεις αυτο), προφανώς όπως είπε και ο fullstop ρυθμίζεται ο ρυθμός με b-blocker και έτσι η αίσθηση της δυσφορίας των γρήγορων και ακανόνιστων παλμών σχεδόν εξαφανίζεται. Το Tambocor είναι φλεκαινίδη σίγουρα και το multaq δρονεδαρόνη αν δεν κάνω λάθος. Είναι ξεκάθαρο ότι έχεις κάποιο καρδιολογικό ιστορικό, όταν λές ότι έχεις μειωμένες πιθανότητες με το ablation αυτό στο έχει πεί κάποιος ηλεκτροφυσιολόγος? Εάν όχι οπωσδήποτε να επισκευθείς ηλεκτροφυσιολόγο κάνοντας την αρχή από τον κ.Ευφραιμίδη.
Σου εύχομαι ότι καλύτερο.!!!!!
Μιας και δυστυχώς δεν προλαβαίνω να συμμετέχω συχνά στην συζήτησή μας λόγω υποχρεώσεων ήθελα επί ευκαιρία να πώ ότι εδώ και ενάμιση μήνα περίπου οι έκτακτες που είχα σαν κατάλοιπα έχουν σχεδόν εξαφανιστεί και το περίεργο είναι ότι συμβαίνει ταυτόχρονα με δική μου πρωτοβουλία να μειώσω το πρωινό ρυθμονόρμ των 150 στο μισό (το σπάω στη μέση-να θυμίσω ότι παίρνω ρυθμονόρμ πρωί & βράδυ με 1/4 lopressor επίσης πρωί & βράδυ). Σε λίγο καιρό θα μειώσω και το βραδυνό και βλέπουμε.Σε ανάλογη απόπειρα πριν ένα χρόνο περίπου το πείραμα απέτυχε.
Επίσης όσοι μπορείτε και θέλετε για δοκιμάστε να πίνετε ένα με δύο κούπες πράσινο τσάι κάθε μέρα...
quote:
Originally posted by melpo1

statusquo και fullstop ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε, είναι πολύ σωστά αυτά που λέτε και μου δίνετε προώθηση να επισκεφθώ και γω τον κο. Εφραιμίδη που δεν τον γνώριζα, τον εμαθα από το φόρουμ, αν και θέλει πολλά κότσια το ablation που για μένα δε θα χει την επιτυχία που πρέπει.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει στην μόνιμη μαρμαρυγή είναι διαφορετική η αίσθηση σε σχέση με την παροξυσμική? Όσο για την δρονεδαρόνη είναι το TAMBOKOR?



ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2012 :  16:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mcadrmis καλησπερα και σε ολους τους φιλους . Ο καρδιολογος μου ειπε οτι αν μπεις σε μονιμη μαρμαρυγη το ξεχνας . Εμενα ταν στο νοσοκομειο επεφταν οι παλμοι κατω απο 90 δεν ενιωθα κανενα συμπτωμα . Ετσι ακριβως θα συμβαινει με την μονιμη . Θα σας πω ενα παραδειγμα . Ειχα τον πατερα μου με εγκεφαλικο 14 χρονια . το ειχε παθει δυστυχως απο κολπικη μαρμαρυγη που δεν γνωριζαμε οτι ειχε . Εζησε 14 χρονια με ημιπληγια και πεθανε απο καρκινο . Δεν ενιωθε αρυθμιες και η καρδια ηταν σε αριστη κατασταση . Επερνε βεβαια τα φαρμακα του και το σιντρομ . ΔΕΝ ΞΑΝΑΕΚΑΝΕ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ. ΤΟ ΔΥΣΤΥΧΗΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΗΦΟΡΑ . Το βραδυ που το επαθε ειχε πιει κρασι οχι πολυ ειχε φαει αρκετα και μολις ξαπλωσε το επα

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2012 :  20:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
melpo 1

οπως και ο mcdemis γραφει, η δρονεδαδονη ειναι το βασικο συστατικο του Multaq (το γνωριζω καλα διοτι τον τελευταιο χρονο πριν το ablation το εφερνα απο Κυπρο)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2012 :  21:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mcdemis χαίρομαι που είμαι σε επικοινωνία μαζί σου. Με αυτήν σου την κίνηση έδωσες ένα φως στο τούνελ....
΄Εχω διαβάσει πολύ προσεκτικά τις ιστορίες των παιδιών και ακόμα μεγάλων ανθρώπων, τους καταλάβαινα απόλυτα σε κάθε περιγραφή.
Χαιρόμαι με τις επιτυχίες ablation που έχουν γίνει γιατί και εγώ όταν 24 χρονών βρέθηκα στο Χιούστον να χειρουργουμαι από τον πρώτο στον κόσμο - Denton Cooley- με απόλυτη επιτυχία τότε 1974 εγχείρηση ανοικτης καρδιάς διάνοιξη μιτροειδούς βαλβίδας είχα ξαναρπάξει την ζωή στα χέρια μου και ευχαριστώ τον Θεό για αυτό.
Προσοχή όμως.
Μην επαναπαύεστε με την επιτυχία της κατάλυσης γιατί και εγώ όταν μου έλεγαν με θαυμασμό οι γιατροι είσαι σουπερ και έπαιζα τενις, κάπνιζα, όταν κτιζαμε το σπίτι ήμουν ένα από τα καλύτερα λασποπαίδια των μαστόρων δεν μούχε πει κανείς ε.... κάνε κράτει έσω συντηρητική κάπου θα κτυπήσει καμπανάκι όπερ και έγινε.
Θέλει προσοχή. Να αγαπάτε την καρδιά σας ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ για να μην υπάρξουν εκπληξεις. Είστε νέοι άνθρωποι αθλητές ΒΕΒΑΙΑ αλλά προσοχή.
Mcdemis να χαίρεσαι τον γυιο σου και γω πρώτα ο Θεός περιμένω τον εγγονό μου τον Ιούνιο.
Εύχομαι σε όσους διαβάζουν να είστε ευτυχείς και όλα να σας πηγαίνουν καλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2012 :  00:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το multaq Δρονεδαρονη δηλ με βαση οδηγεια του ΕΟΦ ενημερωνει ολυς τους γιατρους που συνταγογραφουν το multaq οτι ευθυνεται για περιπτωσεις σοβαρης ηπατικης ανεπαρκειας που χρειαστηκε μεταμοσχευση ηπατος και μαλιστα στο ξεκινημα της θεραπειας με multaq . O ΕΟΦ συνιστα πριν την εναρξη της συνταγογραφησης ηπατικες εξετασεις και κατοπιν καθε μηνα επαναληψη των εξετασεων για6 μηνεε . www.farmakeytikoskosmos.gr .
Το multaq exei παρεια μονο για τοθς εχοντες παροξυσμικη μαρμαρυγη . Σε ασθενεις με μονιμη μαρμαρυγη αντεδεικνυται και μαλιστα με σοβαροτατες παρενεργειες .
Το multaq διατηρει τον φλεβοκομβο σε μεγαλυτερο χρονικο διαστημα και μειωνει πολυ τις υποτροπες.

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

africa_twin
Newbie Forum Runner



3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2012 :  11:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά να ρωτήσω θέλω αν κάποιος απο εσας εχει κανει ανάταξη μετα απο επεισόδιο Κ.Μ. με ηλεκτροσοκ.Εχει αποτέλεσμα και κατά πόσο είναι επώδυνό;
Επειδή τις τελευταίες δεκα μέρες μου την έχει γυρίσει σε εμμένουσα προς μόνιμη μου έχει κάνει τα νευρα τσατάλια , μου είπαν να πάω να την κάνω την ανάταξη τώρα που είναι νωρίς ακόμα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2012 :  11:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Africa εάν προχωρήσεις σε ηλεκτρική ανάταξη 99,9% δεν θα καταλάβεις τίποτα γιατί θα σου κάνουν πρώτα μια ελαφρά νάρκωση (μέθη).Δεν έχω κάνει ποτέ αλλά θυμάμαι μια φορά που παραλίγο να μου κάνουν μου είχαν πεί ότι πρώτα θα κάναμε μέθη.Διαφορετικά πονάει αρκετά από ότι έχω ακούσει από κάποιους που έπρεπε εκτάκτως να κάνουν ηλεκτρική ανάταξη πάνω σε ablation και δεν προλάβαιναν να κάνουν μέθη. Φαντάζομαι ότι έχεις πάει ήδη σε νοσοκομείο και έχει αποτύχει η φαρμακευτική ανάταξη?
quote:
Originally posted by africa_twin

Παιδιά να ρωτήσω θέλω αν κάποιος απο εσας εχει κανει ανάταξη μετα απο επεισόδιο Κ.Μ. με ηλεκτροσοκ.Εχει αποτέλεσμα και κατά πόσο είναι επώδυνό;
Επειδή τις τελευταίες δεκα μέρες μου την έχει γυρίσει σε εμμένουσα προς μόνιμη μου έχει κάνει τα νευρα τσατάλια , μου είπαν να πάω να την κάνω την ανάταξη τώρα που είναι νωρίς ακόμα...



ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ, ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΛΕΣ.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

africa_twin
Newbie Forum Runner



3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2012 :  12:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω πάει ακόμα στο νοσοκομείο.Θα πάω την άλλη εβδομάδα και θα δω τι θα μου πει να κάνουμε ο γιατρός μου.Πάντως αν η φαρμακευτική ανάταξη είναι ANGORON σε ενδοφλέβια δεν νομίζω να κάνει τιποτα καθώς τόσους μηνες που το έπερνα σε χάπι δεν έφερε αποτελέσματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ollandos
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2012 :  18:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΦΙΛΕ ΑΦΡΙΚΑΝΕ
σχετικά με το ηλεκτροσόκ, να σε πληροφορήσω ότι έχω κάνει δύο 11/2010 και 2/2012. Και τα δύο με κράτησαν σε βλεβόκομβο για 5 μέρες το κάθε ένα και μετά πάλι μαρμαρυγή (ήμουν και γω στο όριο μεταξύ παροξυσμικής και εμμένουσας).
Σήμερα και ένα χρόνο μετά το ablation είμαι έξι μήνες χωρίς μαρμαρυγή, και μάλιστα κόβοντας τελείως το lopressor (το είχα αρχισει με δική μου πρωτοβουλία για ανακούφιση των εκτάκτων) εδώ και τρεις μέρες σταμάτησαν και οι έκτακτες (ή τουλάχιστον δεν τις καταλαβαίνω).
Αυτά προς ενημέρωσή σου και τα συμπεράσματα...αλλά και η απόφαση δικά σου........
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ollandos
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2012 :  18:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...το δεύτερο ηλεκτροσόκ 2/2011 (και όχι 2/2012)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.M.
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2012 :  13:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΓΕΙΑ ΣΟΥ africa_twin
ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΠΑΡΟΞΙΣΜΙΚΗ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ. ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΤΑΞΗ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ 100 JOUELS ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΚΟΙΜΗΣΑΝΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙ ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ 200 JOUELS ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΚΟΙΜΗΣΑΝΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΠΑΛΙ Η ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ABLATION ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2012 :  14:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
africa

εχω κανει ηλεκτροσοκ. την διαδικασια δεν θα την καταλαβεις καθολου. μετα απο μια δοση εντονης μεθης, σηκωνεσαι και πας σπιτι σου. μονο που θα δεις καποια σημαδια στο στηθος σου ,τα οποια μετα απο λιγο καιρο φευγουν.
εμενα προσωπικα με κρατησε σε φλεβοκομβο 12 ακριβως ημερες. μετα ξανα τα ιδια..
μολις ειδα , ετσι ξεκινησα τις διαδικασιες για ablation το οποιο εγινε στις 4/11/11 και μεχρι σημερα μια χαρα (μην το ματιασω !)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2012 :  15:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
GM και STATUS META ΑΠΟ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΑΝΚΟΡΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΑΝΑΤΑΣΕΙ ; ΟΤΑΝ ΚΑΝΑΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΑΝΑΤΑΞΗ ΠΑΙΡΝΑΤΕ ΑΚΟΜΑ ΡΥΘΜΟΝΟΡΜ Η ΑΝΚΟΡΟΝ ; ΕΓΩ ΠΕΡΝΩ ΡΥΘΜΙΝΟΡΜ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΝΚΟΡΟΝ ΜΕ ΑΝΑΤΑΣΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΕ 15 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ ΧΑΜΗΛΗ ΠΙΕΣΗ . ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΡΥΘΜΟΝΟΡ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΚΟΡΟΝ ΕΙΧΑΤΕ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΠΩΣ ΤΑΜΠΟΚΟΡ Η ΜΟΥΛΤΑΚ ; ΤΕΛΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ABLATION

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2012 :  09:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop

σε απαντηση της ερωτησης σου : απο το 1998 μεχρι και Γεναρη 2011 επαιρνα Ρυθμονορμ. Απο εκει μεχρι και το ablation 4/11/11 επαιρνα Multaq , το οποιο συνεχισα μεχρι πριν 2 μηνες. Το εχω σταματησει και αυτο παιρνοντας μονον Sintrom. Ιουνιο παω για 3ο holter και μετα κατω απο προυποθεσεις θα παιρνω μονον Salospir.
Η αποφαση για ablation εληφθη απο την στιγμη που τα φαρμακα σταματησαν την ευεργετικη τους δραση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2012 :  18:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Status δηλ ησουν13 χρονια σε φαρμακευτικη αγωγη . Αυτι σημαινει οτι τα φαρμακα για μια δεκαετια σε κρατησαν μεχρι το σημερινο ablation γιατι πλεον οι επιτυχιες και η γνωση στο ablation σημειωθηκε πριν 6-7 χρονια ωσπου σημερα τα πραγματα ειναι πλεον ελπιδοφορα. Και ισως σε μερικα χρονια ακομα καλυτερα. Δεν μου απαντησες το.multaq σε βοηθησε;Δηλ οι κρισεις εγιναν αραιοτερες σε σχεση με το ρυθμονορμ ; Φανταζομαι τοσα χρονια ησουν σε παροξυσμικη μαρμαρυγη ;.
Ευχαριστουμε που μας βοηθατε με τις εμπειριες σας.

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000