Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2012 :  20:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop

το Multaq δεν καταλαβα να μου εδωσε κατι παραπανω απο οτι το Ρυθμονορμ. Ναι, ημουν σε παροξυσμικη κολπικη μαρμαρυγη , η οποια γυρισε σε εμμενουσα και παρα κατι μονιμη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.M.
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2012 :  14:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
FULLSTOP ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΓΩ ΤΟ ANGORON ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΔΙΑΓΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΛΠΙΚΗΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗΣ ΑΡΧΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ. ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΑΡΡΥΘΜΙΑ. ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΝΑ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΙΟ ΣΥΧΝΑ. ΤΟ RYUMONOM ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΤΑΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ABLATION.ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΚΟΛΠΙΚΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΡΝΩ ΠΡΩΙ ΒΡΑΔΥ ΑΝGORON. ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΦΟΒΑΣΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ABLATION. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ 5 - 10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ABLATION ΛΟΓΩ ΤΟΝ ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΜΩΝ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ. ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑ ΣΕ ΔΥΟ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΟΥΣ, ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΕΙΝΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΑΝ ΛΥΣΗ ΑΦΟΥ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΜΗΝΕΣ. ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2012 :  18:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
GM και εμεις σου ευχομαστε ευχαριστα νεα . Αλλωστε ο καθε ενας φιλος που γινεται καλα εινσι και μια ελπιδα παραπανω και για εμας . Το εχω ξαναπει δεν φοβαμαι το ablation σαν επεμβαση απλα ανυσηχω λογω των οχι πολυ μεγαλων ποσοστων επιτυχιας προς το παρον . Και απλα σκεφτομαι οτι αφου παω φαρμακευτικα καλα μεχρις βεβαια να αδυναρησουν τα φαρμακα να περιμενω μιας και εγω εχω 3 Χρονια μαρμαρυγη με 6 μονο υποτοπιασμους . Σκεφτομαι δηλ να κανω αμυνα οσο μπορω . Αν ωεβαια αρχισω να υποτροπιαζω καθε μηνα θα παω σφαιρα για ablation . Ευχομαι και παλι σε ολους καλη επιτυχια

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2012 :  13:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
GM

ποτε εκανες το ablation ?
σου ειπε ο ηλεκτροφυσιολογος σου, εαν και πότε θα κοψεις τα αντιαρρυθμικα ?

FULLSTOP

κατα την αποψη μου, εξαντλησε πρωτα την δυνατοτητα που σου δινουν σημερα τα όποια φαρμακα και μετα εαν και εφοσον χρειαστει, προχωρας και εσυ σε ablation.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimopoulos
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2012 :  15:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα και παλι. ετσι σκεφτομαι και εγω να πραξω.παιρνω ενα καθε 24 ωρες ανγκορον εκτος σαβββατου και κυριακης,και μεχρι στιγμης περασανε 4 μηνες χωρις ενοχληση.αν αποφασισω να κανω ablation πρεπει να παρω προληπτικα αντιπηκτικο 2 μηνες πριν την επεμβαση(το συστηνουν στην γαλλια για ελαχιστοποιηση θρομβου κατα την επεμβαση)?ποσο περιπου περιμενεις για την επεμβαση αν παρεις την αποφαση?.κουβεντιασα με 1 γιατρο αλλα δεν μπηκαμε σ τετοιες λεπτομεριες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimopoulos
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2012 :  15:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop ειμαστε ακριβως στα ιδια εχω 6 υποτροπες στα 2μιση χρονια.
ποσο χρονων εισαι αν επιτρεπεται..?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2012 :  19:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Status καλησπερα και σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου . Αυτο περιπου σκεφτομαι και εγω με δεδομενο οτι προς το παρον ανατασομαι ευκολα με ανκορον ενδοφλεβιως . Προς τ ο παρον παιρνω ρυθμονορμ 300 mlg πρωι βραδυ και με διατηρει σε φλεβοκομβο . Επισης μου εχει την πιεση χαμηλα οποτε και εκοψα Β blockers .
Jimopoulos καλησπερα . Ειμαι 58 ετων . Ομως εγω παιρνω αντιπυκτικο Συντρομ εδω και 2 χρονια ( πηρα πρανταξα για δυο μηνες αλλα το εκοψα ) . Το ανκορον επειδη ειναι πιο ισχυρο αντιαρυθμικο το εχω για back up οταν το ρυθμονορμ αδυνατισει. Σκεφτομαι να τρεναρω οσο περισσοτερο μου επιτρεψει η φαρμακευτικη αγωγη για δυο λογους . 1/ Μεχρι τωρα με δεδομενη την φαρμακευτικη ειμαι ικανοποιημενος παρ οτι η ποιοτητα της ζωης μου εχει υποβαθμιστει αλλα οχι τοδο οδο να μην μου επιτρεπει να εργαζομαι καθημερινα να προχωραω και να κανω αλλες αντρικες δουλεις μου ειναι αρεστες εκτις βεβαια οτι δεν πινω καφε κοκα κολα σοκολατα τσαι και γλυκα λογω σακχαρου σε πολυ καλα επιπεδα . Η πιεση μου λογω του ρυθμονορμ συνηθως ειναι χαμηλη απο 12 και κατω . 2/ Θεωρω ουι απεκτησα προσφατα την.μαρμαρυγη με τεραστια ανοδο της τεχνολογιας και της γνωσης οσον αφορα την ηλεκτρικη διεγερση μερθκα χρονια αργοτερα ισως βιηθησουν σε καλυτερα ποσοστα με ablation αλλα και σαφεστερα αποτελεσματα απο τις ηδη επιτυχημενες επεμβασεις. Το email μου fullstop11@hotmail.com Οποιος θελει στην διαθεση σας .
Καλη υγεια σε ολους μας

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2012 :  09:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Jimopoulos

ναι. το sintrom χρειαζεται να το παιρνεις τουλαχιστον 2 μηνες πριν το ablation και μαλιστα θα το ακολουθησουν και καποιες μετρησεις INR.

παιδια, σε ο,τι αφορα την χρηση του Angoron θα πρεπει να ειστε λιγο προσεκτικοι δεδομενου πως (επειδη ακριβως θεωρειται απο τα πιο δυνατα αντιαρρυθμικα) καποιες φορες διαταρασσει μεταξυ αλλων και τις τιμες του θυρεοειδους. καλου κακου ρωτηστε τον γιατρο σας . επειδη ειναι ευκολο για τον καθενα μας (και εμου συμπεριλαμβανομενου) να κανουμε τους γιατρους. απλως εδω μεσα θεωρω οτι μεταφερουμε ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ οι οποιες αντανακλουν στα οσα εχουν συμβει σε εμας και μονον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2012 :  14:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά πήγα στον κ.Εφραιμίδη και μου είπε οτι είναι δύσκολη περίπτωση η δική μου για επιτυχία και ίσως να χρειαστούν 4 ablations.
Όταν με έπιασε η μαρμαρυγή όμως το 2003 είχα φυσιολογικό αριστερό κόλπο και ικανοποιητικό άνοιγμα βαλβίδας. Με τις αλλεπάλληλες μαρμαρυγές μεγάλωσε ο κόλπος και μίκρυνε η βαλβίδα. Άρα με τις πρώτες μαρμαρυγές νομίζω κάποιος πρέπει να θορυβείται και να κάνει ablation. Πιστεύω η μέθοδος αυτή στο μέλλον να έχει τελειοποιηθεί ώστε να γίνονται καλά οι ασθενείς διότι με αλλεπάλληλες μαρμαρυγές μπορεί να δημιουργηθεί καρδιακή ανεπάρκεια...

Τέλος πάντων ακόμη το ψάχνω.

Edited by - melpo1 on 08/04/2012 14:48:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2012 :  09:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
melpo1

κουραγιο. εξαντλησε τις όποιες πιθανοτητες εχεις. δεν σε πηραν τα χρονια. εστω και εαν χρειαστουν 4 ablation. ξερω μπορει ναναι ευκολο να το λεω, αλλά δεν μπορεις να μεινεις και ετσι. οπως και ναχει σου ευχομαι τα καλυτερα και καλη ανασταση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2012 :  15:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
STATUSQUO
Ευχαριστώ για την συμπαράσταση. Ο Θεός να σ΄έχει πάντα καλά. Πιστεύω ο υπερθυρεοδισμός να βρίσκεται σε έλεγχο. Νάσαι πάντα γερός, δυνατός.
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.M.
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2012 :  15:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
statusquo
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΤΟ ΑΒLΑΤΙΟΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΤΙΣ 15-3 ΠΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΣ. ΤΑ ΑΝΤΙΑΡΡΥΘΜΙΚΑ ΘΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ABLATION KAI META ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2012 :  10:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχομαι σε ολους σας , καλη Ανασταση και παντα σε φλεβοκομβο !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimopoulos
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2012 :  16:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλές γιορτές και απο μένα με υγεία και ευτυχεία σ εσάς και τις οικογένειες σας. Καλή ανάσταση σε όλους...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2012 :  21:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .
ΥΓΕΙΑ ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΡΙΦΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΕΙΞΑΤΕ

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000