Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/05/2012 :  09:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop και υπολοιποι

για να μην παρεξηγηθω, οταν λεω πως εφερα πρωτος στο forum το θεμα της γαστροπροστασιας , δεν διεκδικω την πατροτητα του θεματος ουτε την πρωτια, αλλά σε εμενα ειδα να λειτουργει και ως εκ τουτου θα επρεπε να το επικοινωνησω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2012 :  16:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετεκλογική κατήφεια και προβληματισμός μας έπιασε ολους ή δεν εχουμε να προσθεσουμε κατι άλλο στο forum ?
εκτός και εαν γίναμε όλοι καλά !! (πραγμα που ευχομαι σε όλους μας)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mam2be
Newbie Forum Runner

39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2012 :  16:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα!

Έτυχε να βρω το φορουμ γιατί έψαχνα και γω για αρρυθμίες καθώς με ταλαιπωρούν και εμένα. Είμαι 29 ετών και έχω πρόπτωση μιτροειδούς (μικρού βαθμού). Εγώ δε γυμνάζομαι βέβαια όπως οι περισσότεροι από εσάς εδώ, μικρή έκανα κολύμβηση και είχα πάρει και χρυσό μετάλλιο αλλά μετά το άφησα. Πάω μόνο για περπάτημα γιατί φοβάμαι να κάνω σκληρή γυμναστική αν και θα το ήθελα. Ευτυχώς όμως είμαι 1,71 και 55 κιλά. Τέλος πάντων, πριν την εγκυμοσύνη η διατροφή μου ήταν καλή έτρωγα πολύ λίγο στην εγκυμοσύνη όμως πήρα 20 κιλά…

Τις αρρυθμίες τις παρατήρησα γύρω στα 22 με έκτακτες συστολές και ταχυπαλμία που ξεπερνούσε τους 160 παλμούς ιδιαίτερα το βράδυ μετά από φαγητό ξυπνούσα στον ύπνο με αυτά τα συμπτώματα. Νομίζω βέβαια ότι δε φταίει αποκλειστικά το φαγητό άλλες φορές το πάθαινα μετά από ψυχολογική πίεση έντονη. Δυστυχώς έχω κληρονομικότητα για κολπική μαρμαρυγή από γονείς και όταν με πιάνει ταχυπαλμία με πιάνει πανικός μη πάθω μαρμαρυγή γιατί έχω δει ότι υποφέρει πολύ κάνεις από αυτή την ασθένεια!!

Κυρίως το πιο ενοχλητικό είναι οι έκτακτες εγώ δεν είχα πολλές όμως το τελευταίο καιρό έχω και 100 και 200 τη μέρα είναι πολύ ενοχλητικές!!! Πώς αντιμετωπίζονται οι έκτακτες?? Εγώ σίγουρα δεν είμαι για να κάνω τώρα ablation αλλά γίνεται ablation και για τις έκτακτες συστολές? Τα φάρμακα που παίρνετε σας πιάνουν γιατί οι γιατροί παίρνουν μόνο τα λεφτά και δε δίνουν ουσιαστικές λύσεις παρά σου λένε ότι πρέπει να μάθεις να υπομένεις τις αρρυθμίες?

Πρόσφατα σε καρδιολόγο που πήγα για εξέταση μου είπε ότι προς το παρόν δε νομίζει να πάθω κολπική μαρμαρυγή γιατί ο αριστερός μου κόλπος είναι 31 (πριν την εγκυμοσύνη ήταν 27) και μεγαλώνει στην εγκυμοσύνη λέει και μου είπε να κάνω μετά την εγκυμοσύνη test κοπώσεως.

Είδα ότι πολλοί από εσάς παρουσίασαν κολπική μαρμαρυγή έχοντας μόνο πρόπτωση μιτροειδούς είναι έτσι ή είχε και κάποιο άλλο πρόβλημα η καρδιά σας?

Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2012 :  20:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα Μam2be καλησπερα . Εδω εμεις εχουμε κολπικη μαρμαρυγη και αρυθμιες. Ομως δεν νομιζω οτι κανενας απο εμας μπορει να σε βοηθησει ιδιαιτερα γιατι αν υπηρχε καπιο μυατικο θα ειμασταν και εμεις καλα . Να πας σε σωστο καρδιολογικο κεντρο και εκει θα σε καθοδηγησουν. Ομως ηρεμια με οποιο τροπο.μπορεις . Εχει μεγαλη σημασια να μπορεις να εισσι ψυχολογικα και σωματικα καλα . Ευχοναστε υγεια και προσοχη γιατι μεγαλωνεθς οαιδαξια .
Status καλησπερα
Νομιζω οτι σχεφον εξαντλησαμε τα θεματα μας περιμενουμε νεοτερα και ελπιδες .

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mam2be
Newbie Forum Runner

39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2012 :  22:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop,

γνωρίζω και σέβομαι ότι έχετε πολύ σοβαρότερο πρόβλημα από το δικό μου, αν και είμαι 29 ετών και θεωρώ ότι άρχισαν έστω και αυτές οι σποραδικές αρρυθμίες νωρίς στη ζωή μου..

Το θέμα της μαρμαρυγής λίγο πολύ το έχετε θίξει πιο πάνω,αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι το θέμα των εκτακτοσυστολών, όταν λες ότι δεν υπάρχει κάποιο μυστικό εννοείς ότι δεν υπάρχει λύση? Ότι κανείς πρέπει να το υποστεί??και καλά αν έχεις 100 ή 200 την ημέρα αν όμως σε ταλαιπωρεί όπως άλλους σε βαθμό που να χαλάει την ποιότητα ζωής σου θέλεις να πεις ότι δεν υπάρχει καμία λύση να προτείνει κανείς??

Πιστεύεις ότι μπορεί οι εκτακτοσυστολικές αρρυθμίες να οφείλονται ακόμη και στα σχήματα φαρμάκων που χορηγούνται στους ασθενείς που πάσχουν από κολπική μαρμαρυγή? Από την άλλη το ablation χτυπάει ίσως κάποιες εστίες που πυροδοτούν τη κολπική μαρμαρυγή, γιατί όμως οι ασθενείς πρέπει να συνεχίζουν τα φάρμακα? Μήπως οι γιατροί πρέπει να ψάξουν το ενδότερο πρόβλημα του καθενός ενεργώντας επεμβατικά στο σημείο της καρδιάς που έχει το πρόβλημα?

Δεν είμαι γιατρός φυσικά για να ξέρω αλλά εκνευρίζομαι επειδή και γω έχω υποφέρει σε μικρό έστω βαθμό και γι αυτό μπορώ να καταλάβω ίσως λίγο καλύτερα τους ανθρώπους που υποφέρουν από αρρυθμίες από κάποιον που δεν υποφέρει καθόλου από αυτό. Εκνευρίζομαι που δεν υπάρχει μια θεραπεία κοινής γραμμής που να εξασφαλίζει στους ασθενείς που πάσχουν από αρρυθμίες μια α΄ποιότητα ζωής...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2012 :  10:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mam2be

γεια σου.
αυτο που γνωριζω ειναι πως απο εκτακτες συστολες κανείς δεν έπαθε τιποτε. εκτακτες συστολες εχουν ολοι οι ανθρωποι, ειτε εχουν , ειτε δεν εχουν άλλο θεμα με την καρδια τους. καποιος εδω στο forum εχει γραψει σε ανυποπτο χρονο οτι μεχρι και 500 εκτακτες την ημερα θεωρουνται εντος φυσιολογικων οριων. τελος, ο ηλεκτροφυσιολογος μου ειπε οτι οι εκτακτες δεν διορθωνονται με ablation ουτε με αλλη επεμβαση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2012 :  20:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mam2be καλησπερα .
Κατ αρχας εισαι πολυ νεα και βγαλε απο το μυαλο σου αυτες τις εννοιες και κοιτα να χαρεις τα παιδακια σου και την ζωη σου . Δυστυχως στην ζωη μας λιγο πολυ θα μας παρουσιαστει καποιο προβλημσ. Σημερα τα πραγματα εινσι ελπιδοφορα και γενικα ζωη μας ειναι καλυτερη σε σχεση με το παρελθον . Απο την.αλλη σημερα οι αναγκες μας ειναι περισοτερες και αυτο μαζι με τις οικονομικες δυσκολιες δημιουργουν αγχος περισσοτερο.που ειναι βασικη αιτια αρρυθμιων . Για να σε καθησυχασω εγω ειχα περιπου 9000 αρρυθμιες το 24 ωρο πριν την κολπικη μαρμαρυγη και ημουν μια χαρα με lombivon που τις ειχε ριξει στις 800. Επειδη σε βλεπω προβληματισμενη δες και λιγο το θεμα του στομαχοΜην υ γιατι πολλες φορεςε χει σημασια στην εμφανιση αρρυθμιων . Εγω ολα τα επαθα οτα επαθα μεταβολικο σοκ δηλ πηρα κιλα σποτομα .Λοιπον be happy το παιδακι σου ειναι το καλυτερο φαρμακο

Καλο βραδυ


fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2012 :  20:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mam2be καλησπερα .
Κατ αρχας εισαι πολυ νεα και βγαλε απο το μυαλο σου αυτες τις εννοιες και κοιτα να χαρεις τα παιδακια σου και την ζωη σου . Δυστυχως στην ζωη μας λιγο πολυ θα μας παρουσιαστει καποιο προβλημσ. Σημερα τα πραγματα εινσι ελπιδοφορα και γενικα ζωη μας ειναι καλυτερη σε σχεση με το παρελθον . Απο την.αλλη σημερα οι αναγκες μας ειναι περισοτερες και αυτο μαζι με τις οικονομικες δυσκολιες δημιουργουν αγχος περισσοτερο.που ειναι βασικη αιτια αρρυθμιων . Για να σε καθησυχασω εγω ειχα περιπου 9000 αρρυθμιες το 24 ωρο πριν την κολπικη μαρμαρυγη και ημουν μια χαρα με lombivon που τις ειχε ριξει στις 800. Επειδη σε βλεπω προβληματισμενη δες και λιγο το θεμα του στομαχοΜην υ γιατι πολλες φορεςε χει σημασια στην εμφανιση αρρυθμιων . Εγω ολα τα επαθα οτα επαθα μεταβολικο σοκ δηλ πηρα κιλα σποτομα .Λοιπον be happy το παιδακι σου ειναι το καλυτερο φαρμακο

Καλο βραδυ


fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2012 :  10:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mam2be γειά σου,
γράφεις ότι εκτός απο τις έκτακτες είχες και ταχυπαλμίες (160+ παλμούς/λεπτό). Κάτι παρόμοιο είχε η polyxeni (ταχυπαλμίες), και το ξεπέρασε με επέμβαση στον κ. Εφραιμίδη. Ασφαλώς και έχεις δικαίωμα για καλύτερη ποιότητα ζωής (εξάλλου είσαι πολύ νέα ακόμη), οπότε θα σε συβούλευα να πάρεις την γνώμη και ηλεκτροφυσιολόγου.
Οσο για μένα σε 3 ημέρες κλείνω χρόνο απο το ablation, με την κολπική μαρμαρυγή να είναι μόνο ανάμνηση. Εύχομαι σε όλους μας υγεία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2012 :  09:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
NikosS
σπουδαια ειδηση ! ενας χρονος απο το ablation και πιά ειναι αναμνηση !σου ευχομαι πραγματικα τα καλυτερα. εγω εκλεισα 6 μηνες και τα πραγματα φαινονται να εξελισσονται μιά χαρα. ευχομαι και για εμενα αλλά και για ολους, τα καλύτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2012 :  00:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
NikosS ήρθε η ώρα για την δική σου τουρτίτσα!!!Χαχα!!Εύχομαι τα καλύτερα,πάντα υγεία και δύναμη!!!
mam2be συζήτησε το και με έναν ηλεκτροφυσιολόγο...Ο καρδιολόγος σου τι σου λέει;
Οτιδήποτε χρειαστείς εδώ είμαστε πάντως να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2012 :  00:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΝΙΚΟ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ . ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΟ ΒΑΣΑΝΟ . ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΜΕΡΙΚΑ ΣΟΥΤΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΜΟΥ .
Status φιλε στον χρονο θελουμε κερασμα .


fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2012 :  12:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας. Οταν κλείνεις χρόνο μετά το ablation, χωρίς να κάνεις κολπική μαρμαρυγή, η πιθανότητα επανεμφάνισης πέφτει στο 10-12%, κατά μέσο όρο. Ο γιατρός μου όμως (Εφραιμίδης), είναι σίγουρος ότι εγώ παίζω με πολύ λιγότερες πιθανότητες επανεμφάνισης. Οπως και να έχει πάντως, ακόμη και άν αύριο κάνω κολπική(να χτυπήσω ξύλο), η ποιότητα ζωής που είχα για 1 χρόνο, άξιζαν όχι μόνο για ένα, αλλά και για περισσότερα ablation. Τέλος, οφείλω να ευχαριστήσω δημόσια τον γιατρό που μου έκανε το ablation.
Αν γράψω γι΄ αυτόν, κινδυνεύω να χαρακτηριστώ διαφημιστής του. Αυτό που θέλω να γράψω όμως, είναι ότι όταν τον ευχαρίστησα κατ΄ ιδίαν, η απάντηση του ήταν "Δεν χρειάζεται, απλά έκανα την δουλειά μου". Σπάνια απάντηση στην χώρα των "δήθεν", των "χαρισματικών", των "αναντικατάστατων" των "αρχηγών" και των "κουκουρούκου". Υγεία σε όλους μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2012 :  12:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αντε Polyxeni ανοιξες τον δρομο για τουρτες !!

fullstop , εγω στον χρονο δεν θα κερασω τουρτα. θα κερασω μπακλαβα (ανατολιτης & αεκτζης οντας) και θα βαλω και κερακι !

nikosS , ηλθες και προσθεσες ενα στοιχειο (που τουλαχιστον εδω μεσα) δεν εχει αναφερθει. το οτι μετα τον εναν χρονο χωρις μαρμαρυγη, οι πιθανοτητες επανεμφανισης ειναι 10-15%

αυτη ειναι τελικα και η χρηστικοτητα του forum.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2012 :  19:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
status ολοι εχουμε το ανατολιτικο μεσα μας με τον ενα η αλλο τροπο . Καλοδεχουμενος και ο.μπακλαβας συροπιαστα απο μικρο παιδι τρωω . Ατταλιωτης την καταγωγη

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000