Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

doral
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2012 :  16:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω βάλει τρεις φορες holter.Απ αυτες τις δυο δε με επιασε τιποτα. Τη μια μονο που το κατεγραψε εκανα 180 παλμους μεσα στον υπνο μου αλλα φλεβοκομβικου ρυθμου... Το εκτοπο δεματιο κανει ταχυκαρδιες φλεβοκομβικου ρυθμου αλλα δεν στο βρισκουν παντα... Τι ακριβως ειναι το ηλεκτροκαρδιογραφημα? Συγνωμη αν σας κουραζω με τις ερωτησεις μου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.M.
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2012 :  17:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
DORAL ΤΟ HOLTER ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ 24 ΩΡΕΣ ΕΝΩ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ 1 ΛΕΠΤΟ. ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΟΤΙ ΑΜΑ ΤΟ HOLTER ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΕΙΝΕΙ ΑΜΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/06/2012 :  20:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
DORAL KAΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ
ΟΛΟΥΣ .
Doral πιστεψε με οτι αν παθεις κολπικη μαρμαρυγη θα το καταλαβεις .
Εχει ιδιαιτερα χαρακτηριστικα και.πολυ λιγες φορες μας ξεφευγουν μερικες ριπες και κυριως στο υπνο .
Το δεματιο.επειδη γνωριζω αρκετους που το εχουν παθει ειναι κατι 99% ιασιμο.
Πολλα παιδια επισης εχουν.ταχυκαρδιες και με ablation το διορθωνουν .
Εχει μεγαλη σημασια να κανεις σωστη διαγνωση . Υπαρχουν δυστυχως αρκετες παθησεις αναφορικα με τις αρυθμιες και εμεις εδω ισως να σε μπερδεψουμε .
Βασικα χρειαζεσαι καλο καρδιολογο να καθορισει την παθηση σου.
Οι αρυθμιες εχουν πολλαπλες αιτιες και πολλες φορες σχετιζονται με καρδιακο προβλημα χωρις να θελω να σε φοβισω .
Πολλες φορες οι ταχυκαρδιες σταματανε απο μονες τους οπως ηρθαν . Αλλες εχουν σχεση με την ψυχολογια μας την διατροφη μας το αγχος μας το στρεςς απο καποια συγκεκριμενα γεγονοτα στην ζωη μας και την ευαισθησια μας .
Πρεπει λοιπον να το ψαξεις σε ολους τους τομεις και αφου εχεις προβλημα που εχει σχεση με ηλεκτροφυσιολογο τοτε να προχωρησεις σε ablation που ειναι και ελπιδοφορο αλλα και χωρις κινδυνους πλεον .



fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

doral
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2012 :  10:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι εννοεις θα το καταλαβω αν το παθω?? Αν στην καθημερινοτητα μου δεν προσεξω το παραμικρο εχω προβληματα με ταχυκαρδια-αρρυθμια. Να φανταστεις οταν μπω στη θαλασσα, στανταρ με πιανουν αρρυθμιες. Ψυχολογικο δεν ειναι...αλλα σιγουρα μου εχει δημιουργησει και ψυχολογικο! Οπως εχω ξαναπει δεν πινω καφε,κοκα κολα, τσαι κ σιγουρα ουτε σταγονα αλκοολ! Η κουραση κ η στεναχωρια το επιβαρρυνουν. Οταν με πιασει σιγουρα φταιει ενα απο τα παραπανω...Προσεχω υπερβολικα και αποφευγω να ξενυχταω... Στη δικη σας περιπτωση μπορει να εχετε επισοδειο και χωρις να το εχει προκαλεσει κατι απο τα παραπανω?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2012 :  20:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η κολπική μαρμαρυγή παρουσιάζεται και με αυτά που προανέφερες και με άλλες καταστάσεις αλλά και εν αιθρία. Το πιο ανησυχιτικό στην κολπική μαρμαρυγή είναι ο κίνδυνος του εγκεφαλικού γι αυτό και οι πάσχοντες παίρνουν αντιπηκτικά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

doral
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2012 :  09:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εν αιθρια...νομιζω πως οχι. Ευχαριστω πολυ παντως.Θα παρακολουθω τις συζητησεις σας και θα ενημερωσω κ γω οταν εχω νεα. Να ειστε καλα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2012 :  14:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
DORAL σου εύχομαι να βρης λύση στο πρόβλημά σου και να ακούσουμε την πλήρη ίαση γιατί είσαι μικρή κοπέλλα και είναι άδικο να υποφέρεις στην εποχή μας που έχει προχωρήσει τόσο η επιστήμη. Εν αιθρία το είπα γιατί οι πρώτες μου κρίσεις μαρμαρυγής έτσι παρουσιάστηκαν ασχέτως τώρα που είναι πολύ συχνές και ενοχοποιούντα ένα σωρό αιτίες. Πριν μια ώρα συνήλθα πάλι απο μία κρίση. Εύχομαι όλοι να είσαστε καλά και να έχετε αρχίσει τα μπάνια στην θάλασσα. ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

doral
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2012 :  14:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειλικρινα στεναχωριεμαι που το διαβαζω αυτο και πιστευω πως ειδικα εμεις οι ομοιοποθουντες μπορουμε να καταλαβουμε... Χρειαζεται ηρεμια και αισιοδοξια, όσο γίνεται, γιατι βοηθαει την κατασταση. Συγχαρητηρια παντως στο foroum που μας εχει φερει κοντα και μπορουμε να ανταλλαζουμε τους προβληματισμους μας και να συμπαραστεκεται, εστω και ετσι νοερα, ο ενας στον άλλον. Περαστικα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/07/2012 :  09:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα σε όλους

στα πλαίσια της ενημέρωσης όλων μας : χθες & προχθες ειχα απο 1 ριπή περίπου 8-10 δευτερολεπτων η καθε μιά.
δεν ξερω εαν λεει ή οχι κατι αυτό , αλλά θυμιζω πως εκανα ablation στις 4/11/11 και ειμαι χωρίς αντιαρρυθμικα εδω και 5 μηνες τουλαχιστον.

ευχομαι υγεια σε ολους σας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

doral
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2012 :  14:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο γιατρο σου το ειπες?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2012 :  23:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Status καλησπερα. Μην χανεις την.ψυχολογια σου μια ριπη ητσν 10 δευτερολεπτων
Μια χαρα εισαι . Ηθικον ακμαιοτατο .
Καλο βραδυ


fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

karel
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2012 :  13:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απο ριπες αλλο πραγμα σκετο καλασνικοφ. εμενα η μαρμαρυγη επεστρεψε κανονικοτατα και πιο δυνατη και πιο συχνα επεισοδια απο οτι ειχα πριν το αμπλεισον και με φαρμακα και χωρις φαρμακα και με σουπερ διατροφη και με χασιμο βαρους και με τρεξιμο και κομμενα τα ποτα και μονο ψαρι και χωρις γλυκα και παγωτα και χωρις καφεδες και με αρκετο υπνο μεσημερι βραδυ και το βασικοτερο με αμπλεισον πριν 8 μηνες στην ουσια δεν ξερω και γιατι το εκανα εχουν σπασει τα νευρα μου σε μια εβδομαδα τρια 2ωρα επεισοδια(ρεκορ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

karel
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2012 :  14:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλυτερα μονιμη μαρμαρυγη και να ξεχασω το θεμα παρα αυτο το βασανο καθε μερα στην ελλαδα εχουμε 500-600 εγκεφαλικα καθε χρονο απο κολπικη μαρμαρυγη και εχουμε 100000 ασθενεις με την παθηση αυτη και υποψιν οτι οι περισσοτεροι ειναι γεροι με μονιμη μαρμαρυγη χωρισ να το γνωριζουν για πολλα χρονια και τους το βρισκουν τυχαια που σημαινει λοιπον οτι ουτε αντιπηκτικα παιρνουν ουτε β μπλοκερς αρα το ποσοστο των εγκεφαλικων ειναι πολυ μικρο καλυτερα λοιπον μονιμη και οπου φτασω εγω προσωπικα ουτε κατα διανοια σκεφτομαι για δευτερο αμπλεισον αφου δεν ειδα ουτε μισο τις εκατο διαφορα αλλα αντιθετα χειροτερεψη και το θεμα δεν ειναι οτι φοβαμαι την επεμβαση αλλα για πιο λογο να μπω στην διδικασια χωρις αποτελεσμα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2012 :  17:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καρελ φιλε σε καταλαβαινω . Ειναι οντως απογοητευτικο να κανεις μια σοβατη προσπαθεια και να μην εχεις τα αποτελεσματα που προσδοκας . Το χειροτερο ειναι οτι πεφτει η ψυχολογια σου και το διαστημα μετα το ablation ζεις μια ;γωνια απιστευτη . Αυτο που ειπες για μονιμη μαρμαρυγη μου το εχουν.προτεινει και μενα οι γιατροι. Δυστυχως το Ablation ακομα εχει δρομο για να πουμε οτι ειναι η βασικη θεραπεια . Επισης ασθενεις με ablation επιτυχημενο για δυο τρια χρονια υποτροπιαζουν χωρις λογο . Και αλλοι βεβαια πανε πολυ καλα αλλα μεχρι τωρα στο φορουμ δεν γνωριζουμε καποιον με επιτυχημενο ablationμετα απο 2-3 χρονια για να δουμε την.πορεια του .
Επισης απο οτι ειδα και αλλα παιδια πιυ εκαναν ablation με Θεοδωρακη δρν πηγαν καλα παρ οτι θεωρειται απο τους καλυτερους .
Αποψη μου ειναι μην το παρατησεις ισως με ενα ακομα ablation τα καταφερεις αλλα δεε και καποιον γιατρο του δημοσιου

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2012 :  11:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
karel
μην το βαζεις κατω. ας κατσει η μπίλια πρωτα και μετά προχωράς στην λήψη της όποιας αποφασης σου.

fullstop
σε ευχαριστω για το κουράγιο που μου δίνεις.
όντως εδω στο forum συμβαινει , όποιος έχει κάνει ablation στον κ.Θεοδωράκη , για κάποιο λόγο δεν εχει παει και τόσο καλά. φυσικα δεν αμφισβητειται η αξία του , αλλά όπως εχουμε πει και συμφωνήσει εδω μεσα, καθε περίπτωση ειναι μοναδικη και με τις δικες τις ιδιαιτεροτητες.
εγω το ablation το εχω κανει στο Ιπποκράτειο με την ομάδα του κ. Δηλαβέρη με την συνδρομη καποιου θητεύσαντος στον Pappone και καποιου άλλου απο το Μπορντω.
μήν το ματιάσω , όλα δείχνουν καλά μεχρι τώρα . Δοξα τω Θεώ .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000