Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

jimopoulos
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2012 :  15:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παλεψε το καρελ εχεις ολους εμας να σε στηριζουμε μην σε παιρνει απο κατω.η ψυχολογια και το αγχος ειναι οι ποιο βασικοι παραγοντες..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2012 :  09:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σωστός ο jimopoulos !

karel , ισως ειναι νωρις για συμπερασματα. οπως ειπαμε ας κατσει πρωτα η μπίλια. ολα καλα θα πανε , θα δείς
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2012 :  22:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια συμφωνω μαζι σας αλλα ο Καρελ εχει υποτροπιασει και αυτο ειναι θλιβερο .
Εχω ξαναπει οτι τελικα το ablation ειναι σοβαρη περιπτωση αλλα δυστυχως ακομα δεν παρεχει πληρη ιαση σε ολους. Ο Καρελ βεβαια θα μπορουσε να προσπαθησει ακομα μια φορα νομιζω οτι την δευτερη φορα εχει παντα καλυτερα σποτελεσματα.

Στατους πως πας ςσυ; υποχωρησαν οι ριπες ;
εγω εχω πολυ σταθερι σφιγμο μεχρι τωρα ομως στο δωδεκαωρο εκει δηλ που τελειωνει η ενεργεια του ρυθμονιεμ εχω μικρες αρυθμιες. δεν παιρνω λοπρεσορ.
ειμαι σχεδιν 5 μηνες σε φλεβοκομβο με τρελλη πιεση στην δουλεια και καθημερινο γρηγορο βαδην 30 λεπτων . Ελπιζω να συνεχισω ετσι για πολυ ακομα
Κουραγιο σε ολους μας

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2012 :  18:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop. Οι ριπές τελείωσαν. Άλλωστε έχω 1 κάθε 10 περίπου ημέρες. δόξα τω Θεω όλα καλά. Προσέχω την γαστροπροστασια μου και όλα καλά. Έχω περίπου 7 μήνες δίχως αντιαρρυθμικα. Εύχομαι υγεία σε όλους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2012 :  15:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχομαι σε ολους καλα μπανια και γενικα καλες διακοπες χωρις αρρυθμιες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.M.
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2012 :  16:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
KAΛΗΣΠΕΡΑ statusquo
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.
ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΡΙΠΕΣ ΜΙΑ ΚΑΘΕ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΤΙ ΕΝΩΕΙΣ? ΕΚΤΑΚΤΕΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ABLATION ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΡΡΥΘΜΙΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΦΕΥΓΕ ΑΝΑ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΔΥΟ ΩΡΕΣ.
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΚΤΑΚΤΕΣ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΥΤΑ. ΕΥΧΩΜΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2012 :  21:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ . ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΧΩΡΙΣ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ.ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΕΣΗ .
ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/07/2012 :  09:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
GM
ριπες εννοω, συνεχείς εκτακτες με πολυ γρηγορο ρυθμο. το καθε 10 ημερες, ειναι βεβαιως στατιστικο. για παραδειγμα εχω περίπου 20 ημερες τωρα χωρίς ριπη , παρα μονο καποιες εκτακτες. Δοξα τω Θεώ , ειμαι μιά χαρα εχοντας περασει σχεδον 9 μηνες απο το ablation και σχεδον 5 μηνες χωρις αντιαρρυθμικα.

Fullstop
κάποτε ενας παππους μου ειπε μιά κουβέντα : αλλοίμονο στον γέρο πού καταλάβει στα γεράματά του, πώς ό,τι έχει κάνει , το έχει κάνει γιά τούς άλλους και όχι καί για τον εαυτό του. θα ψάχνει τον πλησιέστερο τοιχο για να ανοίξει το κεφάλι του. με λίγα λόγια :
πρόσεξε και τον εαυτό σου. π.χ οταν βρισκεσαι σε όποιο νοσοκομειο για αναταξη , στην ουσία εισαι μονος σου με τον ορό. κάνε πράγματα που ευχαριστούν και εσένα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2012 :  21:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Status ευχαριστω πολυ . Εχεις δικιο αλλα πολλες φορες βαζουμε στην ζωη μας υποχρεωσεις και δεν μπορουμε να κανουμε πισω . Ειμαι ακομα 58 ετων και νιωθω οτι μπορω να κανω πολλα ακομα . Δεν θεωρω οτι μια αρρυθμια μπορει να με βαλει κατω .Αλλωστε θεωρω οτι το να λεει καποιος οτι εργαζεται για τους αλλους ειναι εγωιστικο. Η εργασια προσφερει και σε μας αγαθα και ανεσεις και ταυτοχροβα και στην.οικογενεια μας . Δεν μπορω χωρις να εργασθω εχω δικη μου δουλεια εδω και 30 χρονια και νομιζω οτι και συνταξη αν θα παρω θα πεταγομαι στην εταιρεια . και κατι.πολυ σοβαρο στο νοσοκομειο.οταν παω για αναταξη εχω την οικογενεια μου παντα μαζι και δεν νιωθω μονος
Λοιπον καλο καλοκαιρι με αισιοδοξια και δυναμη

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

memletakos
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2012 :  12:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδια καλημερα τη δευτερα εκανα και γω ablation στο ωνασειο με το κ θεοδωρακη μου ειπε οτι ολα πηγαν καλα αλλα εγω ακομα νιωθω καποιες εκτακτες συστολες της καρδιας μου.επασχα απο υπερκοιλιακη ταχυκαρδια 2 επεισοδια σιγουρα καθε μηνα μεχρι που αποφασισα να το κανω ,οκ η διαδικασια δν ειναι και τοσο τραγικη οσο τη περιμενα το μονο κουραστικο ειναι το μετα που πρεπειθ να μεινεις για αρκετες ωρες ακινητος με τα ποδια δεμενα και κατα τη διαρκια τησ ε[εμβασης εισαι ξυπνιος χωρις μεθη χωρις τπτ μονο τοπικη αναισθησια στα ποδια .η δικη μου περιπτωση κρατησε καπου στις 2 ωρες συνολικα με τη προετοιμασια..απλα αναρωτιεμαι μετα απο ποσο καιρο θα ξερω σιγουρα οτι πετυχε η επεμβαση και οτι δν προκειτε να με ξαναπιασει ταχυπαλμια. το αλλο π μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δν μου δωσανε σαφης οδηγιες για το τι θα πρεπει να προσεχω μονο 10 μερες αδεια και μετα κανονικα στη δουλεια μοιυ αφου να φανταστειτε δευτερα μπηκα τριτη βγηκα κ ταξιδεψα με αεροπλανο .εγω συνεχιζω τη ζωη μου οπως παλια μονο τωρα τις πρωτες μερες προσεχω λιγο με τα ποδια μου μην ανοιξει η κεντ αρτηρια τπτ αλλο και απλα πινω ενα αντιπικτικο χαπι για 40 μερες μ ειπαν μεχρι να παω για τον ελεγχο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2012 :  09:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
memletakos
κατ αρχας ευχομαι ναναι περαστικα. η αληθεια ειναι πως οι περισσοτεροι εδω μεσα ειχαμε ή εχουμε κολπικη μαρμαρυγη η οποια ειναι και η πιο πολυπλοκη σε ο,τι αφορα την αντιμετωπιση της. τωρα, οποιαδηποτε ταχυκαρδια ειναι πιο αντιμετωπίσιμη. οπως και ναχει σου ευχομαο και ειμαι σιγουρος οτι θα πας πολυ καλα.

fullstop
οταν ανεφερα "μονος στο νοσοκομειο" εννοουσα : εσυ και ο ορός. φυσικα και εχουμε ανθρωπους στο ευρυτερο χωρο που περιμενουν και ανησυχουν.
τελος παντων, ολα καλα. ναμαστε γεροί και ολα τα αλλα αντιμετωπιζονται !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G.M.
Newbie Forum Runner

Greece
28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2012 :  18:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
statusquo
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΕΛΟΣ Η ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΝΑΡΥΓΗ.
ΕΓΩ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ABLATION ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ.
ΞΕΧΝΑΩ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 10 ΜΕΡΕΣ.
ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΕΚΤΑΚΤΕΣ . ΘΑ ΔΟΥΜΕ.
ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΜΙΣΟ LOBIVON ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΑΛΟΣΠΙΡ.
ΕΥΧΩΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nenia
Newbie Forum Runner

Germany


2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2012 :  16:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτα από όλα εύχομαι περαστικά σε όλους. Συγκινήθηκα πολύ με το θέμα σας γιατί με γυρίσατε πολλά χρόνια πίσω και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μας ιστορία.
Πριν από 18 χρόνια διαγνώστηκε στο γιό μου που ήταν τότε μόλις 60 ημερών "παροξυσμική υπερκυλιακή ταχυκαρδία". Του χορηγήθηκε άμεσα κάποιο φάρμακο που δεν θυμάμαι και μετά από λίγες μέρες μπήκε στο νοσοκομείο Παίδων Αγ. Σοφία διότι η κατάσταση του ήταν αρκετά κρίσιμη: δεν ήθελε να φάει, έκλαιγε συνέχεια και είχε άσχημο χρώμα. Μείναμε στο νοσοκομείο για 2 περίπου μήνες στην συνέχεια μας έδωσαν κάποιο συνδυασμό από φάρμακα και ραντεβού σε 6 μήνες. Στους 3 μήνες ξαναγυρίσαμε στο νοσοκομείο με παρόμοια συμπτώματα και μετά την χορίγηση άλλου σκεβάσματος ανανεώσαμε το ραντεβού σε 6 μήνες. Πειραματίστηκαν με πολλά φάρμακα για σχεδόν 6 χρόνια και τελικά με κάποιο σκέβασμα που κάναμε εισαγωγή από το εξωτερικό υπήρξε κάποια βελτίωση. Όμως το πρόβλημα συνέχιζε να υπάρχει όπως και ο κίνδυνος μόνιμων βλαβών στην καρδιά, έτσι ξεκίνησε η αναξήτηση για κάποια μόνιμη θεραπεία, η οποία πιστέψτε με δεν ήταν καθόλου εύκολη υπόθεση σε μια εποχή που το internet ήταν σχεδόν ανύπαρκτο. Έμαθα για το ablation και αμέσως πήραμε την απόφαση να το κάνουμε. Το πρόβλημα ήταν ότι εξειδικευμένα νοσοκομεία υπήρχαν τότε μόνο στο εξωτερικό, τελικά εμπειστευτήκαμε τον γιατρό μας και η επέμβαση έγινε στο Ωνάσειο πριν από 12 χρόνια, κράτησε 8 ώρες και όλα πήγαν κατ'ευχήν. Από τότε ο γιός μου ζει μια φυσιολογική ζωή δεν του έχει παρουσιασθεί πότε αρρυθμία, οι διαστηριότητες του είναι σαν αυτές ενός φυσιολογικού ανθρώπου.

Καλό καλοκαίρι!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2012 :  23:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νένια συγκινήθηκα με την ιστορία σου. Πραγματικά πέρασες τότε πολύ δύσκολα εύχομαι νάναι πάντα καλά και το παιδί σου και εσύ και να τον χαίρεσαι. Αν θέλεις πες μας ποιος γιατρός έκανε την κατάλυση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2012 :  08:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Nenia
να δοξάζεις τον Θεό που τα έφερε έτσι τα πράγματα.
νάστε και νάμαστε όλοι καλά και πάντα σε φλεβόκομβο !
καλό καλοκαίρι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000