Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

Iwanna
Newbie Forum Runner

Greece


5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2012 :  22:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σ ευχαριστω Πολυξενη!!! Ευχομαι καποια στιγμη να σταματησει ολο αυτο το βασανιστηριο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2012 :  23:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιωάννα μου συζήτησε το με καρδιολόγο και δες τι θα σου πει.. Σίγουρα μπορείς να καταλάβεις εάν είναι από στρεσάρισμα!Εμένα μου εμφανίστηκε από τα 15 και ποτέ δεν το κατέγραψα μέχρι τα 19!Κι όμως το είχα!!Το Holter δεν μπορείς να το έχεις τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα για να σου καταγράψει το πότε κ εάν θα σου εμφανιστεί ταχυκαρδία!Αυτά ειναι τυχερά!!Πότε δεν μου έχει εμφανιστεί ταχυκαρδία ενώ είχα το Ηolter!
Σου δίνω απλά τη συμβουλή μου,δεν είμαι γιατρός όπως και κανένας μας δεν είναι γιατρός εδώ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2012 :  23:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιωάννα μου συζήτησε το με καρδιολόγο και δες τι θα σου πει.. Σίγουρα μπορείς να καταλάβεις εάν είναι από στρεσάρισμα!Εμένα μου εμφανίστηκε από τα 15 και ποτέ δεν το κατέγραψα μέχρι τα 19!Κι όμως το είχα!!Το Holter δεν μπορείς να το έχεις τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα για να σου καταγράψει το πότε κ εάν θα σου εμφανιστεί ταχυκαρδία!Αυτά ειναι τυχερά!!Πότε δεν μου έχει εμφανιστεί ταχυκαρδία ενώ είχα το Ηolter!
Σου δίνω απλά τη συμβουλή μου,δεν είμαι γιατρός όπως και κανένας μας δεν είναι γιατρός εδώ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2012 :  09:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλη σας ημερα

καταγραφω και εγω μεταξυ άλλων την μεχρι τωρα πορεια μου ,όντας σε κατασταση εμμένουσας κολπικης μαρμαρυγης :

ablation : στις 4/11/11

τοπος: Ιπποκρατειο

ηλεκτροφυσιολογος : Δηλαβερης με ομαδα αποτελουμενη απο θητευσαντες σε Μπορτντω & Pappone

αποτελεσμα μεχρι σημερα : χωρις επεισοδια κολπικης μαρμαρυγης μονον καποιες εκτακτες 3-4 ανα ημερα (τουλαχιστον τοσες καταλαβαινω) και καποιες ριπες 3-5 δευτερολεπτων περιπου καθε 10 ημερες

φαρμακευτικη αγωγη : salospir και χωρις αντιαρρυθμικα εδω και 6 μηνες

ιδιαιτεροτητες : εκτος απο καταλυση πνευμονικων φλεβων (αφου τους ανεφερα οτι συνηθως ερχεται η μαρμαρυγη μετα απο φαγητο και σε κατασταση ηρεμιας) προχωρησαν και σε καταστροφη των γαγγλίων του παρασυμπαθητικου , που οπως προσφατα ανεφερα, επηρεαζουν αρκετα την αποτελεσματικοτητα του ablation

melpo1 :
δεν μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου αυτο που εγραψες, οτι μερικα βραδια μενω ξαγρυπνη με σκοπο να απολαυσω τον φλεβοκομβο. ειλικρινα καταλαβαινω 100% τι σημαινει αυτο καθως , και την ηρεμια που προσφερει.

καλη υγεια σε ολους και παντα σε φλεβοκομβο





Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2012 :  09:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
διορθωνω : οντας πριν το ablation σε κατασταση εμμενουσας κολπικης μαρμαρυγης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2012 :  13:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ststus φιλε να εισαι παντα καλα και ας σε ζηλευουμε .Αυτο μετα το φαγητο.ειχα και εγω . Μου εχει κανει τρομερη εντυπωση πως μετα απο 7 μηνες με την ιδια φαρμακευτικη αγωγη με πριν δεν εχω ουτε αρυθμια ουτε εκτακτες. Η μονη διαφορα οτι τρωω καθε 3 ωρες μικρα γευματα και οχι 2 μεγαλα τα οποια βαρυναν το στομαχι μου και μολις ξαπλωνα αρχιζαν τα οργανα . Τωρα τρωω λιγο μετα το γευμα δεν ξαπλωνω και δεν τρωω αργοτερα απο της 8 το βραδυ (εκτος εξαιρεσεων ) και το βραδυνο πολυ ελαφρυ 2 τοστ η ενα γιαουρτι με φρυγανιες η κανε ψητο ψαρι η κρεας . Νιωθω παρα πολυ καλα εκτος απο τις μεσημεριανες ωρες που εχω πτωση της πιεσης λογω φαρμακων . Η πιεση μου ειναι παντα κατω απο 12
χαιρετισμους και.προτεινω συναντηση



fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haidy
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2012 :  17:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
poluxeni τι εξετασεις κανεις τωρα μετα το αμλεσιον?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2012 :  23:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα haidy!Μετά την επέμβαση η μόνη εξέταση που έκανα ήταν ενα τριπλεξ στη φλέβα μου γιατί για αρκετό μετά το ablation με ταλαιπωρούσε και με πόναγε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haidy
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2012 :  00:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τι οδηγιες σου εχειδωσει γενικα ο γιατρος σου?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mam2be
Newbie Forum Runner

39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2012 :  12:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους,

Καταρχήν να πώ ότι είναι πολύ στενάχωρο για όσους έχουν κολπική μαρμαρυγή γιατί κυρίως καταστρέφει τη ποιότητα ζωής και όπως λέει ο fullstop δεν είναι άμεσα επικύνδινη για τη ζωή (αν φυσικά παίρνει ο ασθενής τη κατάλληλη αντιπηκτική αγωγή). Εύχομαι ειλικρινά σε όσους υποφέρουν από αυτό να λάβουν τις σωστές αποφάσεις και να γίνουν καλά.

Ιωάννα αυτό που έχεις και εγώ δε πιστεύω ότι οφείλεται σε άγχος ή κρίσεις πανικού καθαρά καθώς πολύ συνάνθρωποί μας έχουν πολύ άγχος καθημερινά και παθαίνουν και κρίσεις πανικού όμως δε τους πιάνουν 200 σφύξεις. Αν ήταν έτσι θα υπέφεραν όλοι μα όλοι από καρδιά. Και γώ νευρίαζα όταν πήγαινα στο καρδιολόγο και μου έλεγε είναι από άγχος σίγουρα έπαιζε ρόλο η συναισθηματική φόρτιση γιατί όμως εγώ να κάνω αρρυθμίες και τόσος κόσμος που φορτίζεται συναισθηματικά όλοι σχεδόν δηλαδή (εκτός από τους τελείως αναίσθητους) να μην έχουν τέτοια θέματα. Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω ότι κάτι συμβαίνει στο ηλεκτρικό κύκλωμα της καρδιάς σου, εγώ κάνω ταχυκαρδίες έντονες βράδυ πάντα και μετά από φαγητό. Γενικά τρώω λίγο και κάποια βράδια μετά από έξοδο που έτυχε να φάω πολύ και αν ήμουν και κουρασμένη έκανα έντονες ταχυπαλμίες. Από τότε που κατάλαβα λοιπόν ότι φταίει το φαγητό σταμάτησα να τρώω και να κάνω ταχυπαλμίες. Έχω όμως πολλές έκτακτες συστολές.

Όταν λέω πολλές εννοώ καμιά 50αριά με 100αριά την ημέρα και εγώ τις θεωρώ πολλές για άλλους όμως δεν είναι τίποτα. Προσπαθώ να σου πώ ότι όλα είναι σχετικά και όλα σχετίζονται με τον οργανισμό του καθενός και όταν λέω με τον οργανισμό του δεν εννοώ ότι έτσι μου έτυχε αλλά κάποιοι παράγοντες που συμβάλλουν στο να γίνεται η αρρυμθμία. Π.χ. εγώ έχω υπογλυκαιμία, διαφραγματοκήλη μικρή και ορθοστατική υπόταση αυτά σε συνδυασμό με την πρόπτωση μητροειδούς σίγουρα συμβάλλουν στο να κάνω αυτές τις μικροαρρυθμίες.

Το συμπέρασμα είναι ότι σου προτείνω να ψάξεις καλά τον οργανισμό σου. Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί είσαι μικρή κοπέλα και είναι μαρτύριο να το περνάς όλο αυτό από τώρα και για μένα αυτό σκέφτομαι. Όμως πριν κάνεις κάτι τόσο δραστικό όπως η κατάλυση πρέπει να το ψάξεις καλά να δεις τι ακριβώς έχεις και τι σου προκαλεί την αρρυθμία ακριβώς. Η Πολυξένη είχε κάτι συγκεκριμένο που θεραπεύεται πλήρως με την κατάλυση και γι αυτό και τώρα είναι καλά, εγώ για παράδειγμα για λίγες έκτακτες την ημέρα και μερικά επεισόδια ταχυπαλμίας που μου τα προκαλεί η πρόπτωση δε θα κάνω κατάλυση γιατί δεν έχει νόημα στη περίπτωση αυτή. Για να καταλάβεις μερικές φορές τα δεμάτια στις καρδιά μας η καρδιακές ίνες έχουν έναν επιπλέον ιστό αυτός δημιουργεί αρρυθμία στο ηλεκτρικό κύκλωμα και γίνονται έντονες ταχυπαλμίες. Με την κατάλυση λοιπόν ΄'καίνε' αυτά τα επιπλέον δεμάτια και ο ασθενής βρίσκει πλήρη ίαση. Εάν έχεις κάτι τέτοιο που θα στο πει ηλεκτροφυσιολόγος ειδικός στις αρρυθμίες τότε με την κατάλυση θα θεραπευτείς πλήρως. Για αυτό σου λέω ότι πρέπει να το ψάξεις καλά η κατάλυση δεν είναι πανάκεια και ούτε και παιχνίδι. Μακάρι να ήταν γιατί θα την έκανα και εγώ!!

Όταν ήμουν έφηβη ήμουν αθλήτρια έκανα κολύμβηση και είχα πάρει και χρυσό μετάλλιο, προφανώς ο καρδιολόγος που είχα πάει δεν είχε δει τη πρόπτωση που είχα και μου επέτρεψε να αθλούμαι έντονα κάτι που αν συνέχιζα μπορεί να με οδηγούσε και σε μαρμαρυγή. Θέλω να πω λοιπόν ότι πρέπει να ξέρουμε καλά τι συμβαίνει στον οργανισμό μας (στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό) και να αποφεύγουμε ότι μας κάνει κακό.

Αφού λες ότι έχεις παρατηρήσει ότι σου συμβαίνει μετά από συναισθηματική φόρτιση προσπάθησε να γίνεις πιο ''αναίσθητη''.

θέλω επίσης να σημειώσω ότι είμαστε πολύ τυχεροί που υπάρχει αυτό το φόρουμ και ακούμε και από μεγαλύτερούς μας συμβουλές και αποκομοίζουμε εμπειρίες από τα προβλήματά τους προς γνώση μας.

ΝικοS είναι πολύ παρήγορο που κάποιος με ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα όπως η κολπική μαρμαρυγή πέτυχε η κατάλυση που έκανε. .Είναι σημαντικό να ενθαρρύνται όσοι υποφέρουν από το πρόβλημα αυτό να δούνε σοβαρά το θέμα της κατάλυσης.Εσύ αν επιτρέπεται τι πρόβλημα είχες?Ίσως το έχεις αναφέρει στις πρώτες σελίδες και δε το έχω διαβάσει, έφταιγε το μέγεθος του αριστερού κόλπου?

Fullstop αυτό που αναφέρεις για τα γεύματα είναι πολύ σημαντικό και πρέπει όλοι μας να το ακολουθούμε, επίσης πιστεύω ότι είσαι αξιέπαινος γιατί είναι πολύ σημαντικό το ότι καταφέρνεις να δουλεύεις όλη μέρα σκληρά παρόλο που αντιμετωπίζεις αυτό το πρόβλημα, θέλει δύναμη ψυχής!! Όσο για τη συνάντηση κάποιος πρέπει να το οργανώσει

Edited by - mam2be on 07/09/2012 12:42:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haidy
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2012 :  19:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μαμ εισαι πολυ κατατοπιστικη!!!!
κ γω μεσα για την συναντηση!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2012 :  02:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
good morning

i am in australia for work and i will be back at saturday. just want to say that i am ok for a meeting.

kalimera apo edo
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosS
Forum-Runner

93 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2012 :  13:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mam2be, μετά απο 10 χρόνια παροξυσμικής κολπικής μαρμαρυγής, έφτασα τα 600-900 mg ρυθμονόρμ/μέρα, και παρ΄ όλα αυτά είχα 2-3 επεισόδια την εβδομάδα. Η μαρμαρυγή μού ερχόταν, και σε κατάσταση ηρεμίας(ακόμη και στον ύπνο μου), και μετά απο άγχος, και μετά από κούραση (όταν έπαιζα μπάσκετ), και μετά απο επιβάρυνση του στομάχου με φαγητό ή/και με ποτό.
Ο κόλπος μου ήταν ελαφρώς μεγαλύτερος απο το κανονικό, αλλά μέσα στα πλαίσια τόσο της σωματικής μου διάπλασης (ύψος 1.95, βάρος 90-100κιλά), όσο και του αθλητισμού που κάνω απο μικρός. Δεν είχα κανένα άλλο καρδιακό ή παθολογικό πρόβλημα, και το μόνο που πιθανολόγησε ένας γιατρός είναι να είχα υψηλή πίεση για κάποιο διάστημα και δεν την αντιλήφθηκα. Σήμερα, μετά το ablation που έκανα στον Ευαγγελισμό (Εφραιμίδης), απολαμβάνω την ζωή χωρίς καμμία έκπτωση, κάνοντας πράγματα που φοβόμουν να κάνω την προηγούμενη δεκαετία, φτάνοντας μάλιστα και σε υπερβολές για την ηλικία μου.
Ευχόμενος υγεία σε όλους, δηλώνω συμμετοχή στην συνάντηση που πρότεινε ο fullstop. Φίλε fullstop, σε προτρέπω να κάνεις πράξη την πρόταση, ορίζοντας σημείο συνάντησης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mam2be
Newbie Forum Runner

39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2012 :  15:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
NikoS,

Γι αυτό λέω για το μέγεθος του αριστερού κόλπου γιατί και γω με τις έκτακτες και τα επεισόδια ταχυπαλμίας που έκανα παλιά φοβόμουν πολύ τη μαρμαρυγή και ο γιατρός μου είπε ότι με 27 αριστερό κόλπο δύσκολα να κάνω μαρμαρυγή. Δε ξέρω αν παίζει ρόλο η σωματική διάπλαση ίσως και να παίζει γιατί εγώ είμαι 1,70 και 58 κιλά. Να σου πω το σκέφτομαι πολλές φορές αυτό που μου είχε πει ότι με μικρό αριστερό κόλπο συνήθως δε κάνεις μαρμαρυγή και παρηγοριέμαι...

Τέλος πάντων, το σημαντικό είναι ότι βρήκες ξανά την υγεία σου! Να προσέχεις και να μη κάνεις υπερβολές στον αθλητισμό.

Θα χαρώ πολύ να συναντηθούμε όλοι


Edited by - mam2be on 09/09/2012 15:16:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2012 :  18:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα . Ευχαριστως προτεινω Καπιο πρωινο σαββατυ η κυριακη. Προτεινω γλυφαδα φαληρο η και στο κεντρο .Εγω μενω βουλιαγμενη.
Απο εδω εχω να προτεινω επιλογες πανω στην θαλασσα οοως το αγναντι επισης στην γλυφαδα το νοτο στο καλαμακι το οστρια .Αυτα γνωριζω εγω ειμαι ομως ανοιχτις να ερθω παντου.
περιμενω προτασεις
καλο απογευμα

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000